Kids aan de macht in het Belgische Land van Ooit n v32 Zaterdag 14 juli 2007 PZC De Belgische stad Tongeren heeft haar eigen sprookjeswereld: Het Land van Ooit. Een geheimzinnig land, waar kinderen de scepter zwaaien en Anderlanders (bezoekers) worden verwelkomd door Ooiters (bewoners). Naar Brabants voorbeeld, waar het Land van Ooit in Drunen al bijna twintig jaar bestaat. door Marlous Flier foto's Peter Schols Kinderen moeten in het Land van Ooit zelf aan de slag. Niet alleen fysiek, maar ook met hun fantasie. de speeltuin, lopen door de inge wanden van de Black Bug, een beest dat 2.500 jaar geleden leefde en van spinazie hield. Het terrein is verdeeld in vier re gio's: Ooit, Ooit Gedacht Aan Wa terkracht, De Ruige Route en Rijk Romeins. Wie van het ene naar het andere deel wil gaan, moet dat altijd doen via het plein Vieren deel. Wel zo overzichtelijk en fijn voor de ouders, is de gedachte daarachter. Kinderen de baas. Dat credo is al jaren succesvol in de Nederlandse voorloper van het Belgische park: het Land van Ooit in het Brabant se Drunen. Dat park bestaat al bijna twintig jaar en heeft dit jaar na een faillissement, een doorstart en een flinke investering, in enigs zins vernieuwde vorm de deuren weer geopend. De plannen in Tongeren, goed voor een investering van twintig miljoen euro, dateren van een paar jaar geleden. Sceptici noem den het 'het Land van Nooit', om dat talloze plannen voor de Plinius- bron in Tongeren nooit tot uitvoer werden gebracht. Toch ligt het park er nu en gokt de directie dit jaar nog op 150.000 bezoekers. De filosofie dat kinderen het voor een dag voor het zeggen hebben, zijn in verschillende attracties te rug te zien. „We hebben een water glijbaan waarvan ouders bij slecht weer al snel zullen zeggen: daar mag je niet in, want dan word je nat. Naast de glijbaan staat een droogstraat met de naam 'warm willen chillen'. Als je nat bent ge worden, laat je je daar droogbla- zen en je kleren gaan in de droog- trommel. Kinderen kunnen hun ouders dus tegenspreken", legt di recteur lan Nonneman uit. Nog zo'n attractie: touwtrek ken tegen Caesar. „Met een ingewikkeld apparaat kunnen we de boel manipuleren. Wij kunnen laten winnen wie we als winnaar willen zien. Vier kleu ters die tien vaders inmaken. Dat idee." In het Land van Ooit beschikken kinderen over magische krachten. Hoe kan het anders dat het kleu ters wel lukt het negen meter hoge standbeeld van Ambiorix voort te trekken en hun ouders niet? Om het gevoel van magie te realise ren lopen in het park continu ac teurs rond. 'De gouverneur', adellij ke figuren, Romeinen. En de luie lakei, die niets anders roept dan 'ik ben zo moe' en doorlopend ga pend achter het stuur van zijn treintje zit. In vier theaters zijn er voorstellin gen, zowel buiten als binnen. Dan is er nog het Romeinse spektakel met paarden en gevechten in het Colosseum, een arena met vierdui zend zitplaatsen, waarbij de Ro meinen strijden tegen nationale volksheld Ambiorix. De voorstelling is een welkome af sluiting van een dag slenteren door het park. Wie naar huis gaat, kan weer rekenen op een uitge breid afscheid. De Ooiters staan al lemaal klaar om de Anderlanders uitgeleide te doen. Met uiteraard weer de diepe buiging en de zwaai met de armen. Tot Ooit! uit de rechtervuist de pink om hoog steken. Tja, in het Land van Ooit is alles anders. Vooral voor ouders zal het even wennen zijn in de sprookjes wereld. In het nieuwe Tongerense attractiepark heeft het kroost het immers voor het zeggen en dienen volwassenen zich voor een dag vol ledig te schikken naar de wil van de kids. Of, zoals de Ooiters het verwoorden: „De grote mensen zijn de lakeien. De kinderen zijn de ridders en prinsessen." Als de groet is geleerd en iedereen de ver houdingen van de dag helder voor de geest heeft, kan de tocht door het Land van Ooit beginnen, luist vanwege de voornamelijk jon ge bezoekers (volgens de directie is Ooit leuk voor kinderen tot een jaar of 14) is het park compact ge houden. Slechts tien hectare groot, vertelt Minister van Landsbelang (de algemeen directeur) Jan Non neman. „Kinderen houden er niet van ver van de ene naar de andere attractie te moeten lopen. Er zijn parken waar ze telkens drie- tot vierhonderd meter onderweg zijn. Dat wilden wij niet. Daarom vind je alles hier op korte afstand van el kaar." Spectaculaire achtbanen moet je in Ooit niet verwachten. „Het gaat er niet om de hoogste en snelste rollercoasters te hebben. Het gaat hier om de beleving en de magie." Kinderen moeten in het Land van Ooit zelf aan de slag. Niet alleen fy siek, maar ook met hun fantasie. Roeien in een galjoenschip, touw trekken tegen Caesar, dobberen op een vlot in de vijver, ravotten in Wie één stap over de landsgrens van het fonkelnieuwe Land van Ooit in Tonge ren zet, moet er meteen aan gelo ven: het leren van de Ooit-groet. Ze geven er niet gewoon een hand je en zeggen niet simpel 'hallo'. De Ooit-groet, een theatrale zwaai met de arm en een diepe buiging, is dé manier waarop de Ooiters (bewoners) de Anderlanders (be zoekers) verwelkomen. Maar als je die groet eenmaal on der de knie hebt, ben je er nog niet. Want in het park lopen aller lei figuren van adel rond. Die be groet je uiteraard ook op gepaste wijze: mooi rechtop staan, de lip pen tuiten en tegelijk met het uit spreken van het woord 'pling' van- Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur (tot en met 4 november). Entree: Kinderen tot 2 jaar gra tis, 3 jaar en ouder betalen 18 euro. Opa's en oma's kunnen op woensdag (als ze komen met een betalend kind) voor 13 euro naar binnen. Adres: Fonteindreef 1 in Tongeren. Telefoon: 0032-12241212. www.ooittongeren.be. Meer info over de Nederland se variant in Drunen: www.landvanooit.nl. In het park versterken acteurs j het gevoel van magie. Lezersaanbieding: Rivièra Pare Waiibi World Gratis kampeernachten gratis naar Walibi World Mooi of slecht weer, deze unieke camping biedt altijd meer. Naast Walibi World! Profiteer van deze unieke aanbieding. Op op! Boek 7 nachten en betaal er slechts 5 of: boek 14 nachten en betaal er slechts 10! 2 gratis entreekaarten voorWatifet World per boeking gratis 1 keer toegang tot Snow Village en onbeperkt tot Kidz ViHage speelparadijs (en jachthaven, eigen strand, zwembad, restaurants, supermarkt en vlakbij de leukste plaatsjes) Rivièra Pare is één van de fraaiste familiecampings van Nederland aan het Veluwemeer. Spijkweg 15, 8256 RJ Biddinghuizen. Walibi World vakantie tips: van 23 juli t/m 26 augustus geopend tot 21.00 uur. Op 8 woensdagen en zaterdagen in juli en augustus New Year's Eve tot 24.00 uur! Bij online boeken op www.riviera.nl geen €15 reserveringskosten Actiecode: hkwal07. Rivièra Parc's reserveerlijn: 0321 33 13 '44 Deze aanbieding is geldig in juli en augustus 2007 voor kampeerplaatsen. Niet geldig voor reeds gemaakte boekingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120