VS halen kernbom weg uit Duitsland Iran laat inspecties atoomwaakhond toe Duizenden huurfietsen overspoelen Parijs Poolse hobbyridder hakt er lustig op los PZC Zaterdag 14 juli 2007 1 1 Op vliegbasis Volkel blijven wel nucleaire wapens liggen. ramstein - De Verenigde Staten hebben hun atoomwapens uit Duitsland weggehaald. Ze lagen op de basis Ramstein bij Frankfurt am Main. Dat heeft de Federatie van Amerikaanse wetenschappers (FAS) verklaard. De FAS baseert zich op documenten van de Ame rikaanse luchtmacht waaruit blijkt dat Ramstein dit jaar voor het eerst niet meer voorkomt op de lijst van bases die bezocht worden door inspectieteams voor nucleaire wapens (NSSAV). De Nederlandse vliegbasis Volkel staat nog wel op de lijst, hetgeen een indicatie is dat daar nog wel Amerikaanse atoomwapens liggen. De inspecties vinden elke twee jaar plaats. Op Ramstein lagen 130 atoomwa pens. Nu die zijn verwijderd heb ben de Amerikanen er nog 350 in West-Europa. Die bevinden zich op de bases Klein Brogel (België), Aviano (Italië), Ghedi Torre (Ita lië), Volkel, Incirlik (Turkije) en La- kenheath (Groot- Brittannië). In mei 2005 berichtte het Duitse weekblad Der Spiegel dat de Ameri kanen kernwapens in Ramstein hadden weggehaald, omdat de ba sis grootschalig werd verbouwd. De indruk bestond dat die wapens na de verbouwing zouden worden teruggebracht. De VS en NAVO weigeren infor matie te geven over het aantal kernwapens. Volgens de NAVO zijn de wapens nodig om de vrede te bewaren en het uitbreken van een oorlog te voorkomen. De VS hebben hun kernwapens weggehaald uit Duitsland. Er blij ven wel atoombommen in Neder land, Italië, Turkije, België en Groot-Brittannië. Vanaf vandaag per rijwiel door de Franse hoofdstad. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - Parijs kende al fietstaxi's, maar nu krijgen inwoners en be zoekers 10.600 fietsen ter beschik king, die voor een paar euro zijn af te halen en in te leveren bij 750 openluchtstallingen. Voor de jaarwisseling moet het aantal fietsen en stallingen zelfs verdubbelen. De initiatiefnemers van hetVélib-project' willen dat er overal in Parijs stallingen ko men op maximaal driehonderd meter loopafstand. Daarmee krijgt de stad een soort 'witte fietsen- plan' waarmee Amsterdam sinds de jaren zestig experimenteerde, maar dat nooit slaagde. Grote be langstelling de laatste weken en het succes van een soortgelijk pro ject in de tweede Franse stad Lyon wijzen erop dat het Parijse fietsen- plan wel zou kunnen werken. Een fietstocht over de brede ave nues en boulevards kan levensge vaarlijk zijn. Op je fiets door de verkeerschaos van de Place de l'Étoile rond de Are de Triomphe is ten zeerste af te raden en ook op de drukke wegen aan de Seineka- de moet je goed uitkijken. Het goede nieuws is echter dat de stad, waar socialisten en groenen gezamenlijk de dienst uitmaken, naast honderden rustige straatjes een groeiend fietspadennet heeft. Het is intussen bijna vierhonderd kilometer lang. Addertje onder het gras is dat de extra brede busba nen bij de fietspaden zijn meege teld. Franse automobilisten zijn nog niet zo gewend aan de rijwielen. Soms leidt dat tot een onbedoelde afsnijmanoeuvre maar vaker to nen ze juist een hoffelijkheid die in Amsterdam amper nog bestaat. Wanneer je over de brug van de Seine met een noodgang Place de la Concorde en de Champs-Ely- sées oprijdt, blijven veel auto's op respectvolle afstand. Even waan je je in de Tour de France, die eind deze maand weer in Parijs eindigt. golub-dobrzyn - Twee Poolse ridders 'vechten' de slag bij Crunwald. Polen telt zo'n vijfhonderd vrije tijd als ridder verkleden, toernooien houden in de jaarlijks voor een groot publiek nagespeel- zogenaamde broederschappen die zich in hun of veldslagen naspelen, foto Czarek Sokolowski/AP teheran - Iran en het Internatio naal atoomagentschap IAEA heb ben een akkoord bereikt over het omstreden Iraanse atoomprogram ma. Het land staat daarbij inspec tie van zijn nieuwste reactor toe. De vice-voorzitter van de Iraanse veiligheidsraad, jovad Vaeedi, spreekt van 'een doorbraak'. Het akkoord komt na drie dagen van overleg tussen een IAEA-dele- gatie onder leiding van Olli Heino nen, directeur van de afdeling vei ligheidswaarborgen, en Iraanse topfunctionarissen in Teheran. Beide partijen hebben afgesproken dat alle technische vragen rond het Iraanse atoomprogramma bin nen twee maanden van een ant woord moeten zijn voorzien. Het gaat daarbij zowel om het verle den als het heden. Het akkoord moet tevens de weg vrijmaken voor een hernieuwde samenwer king tussen Iran en het IAEA. Het atoombureau wil al langer in formatie van Iran krijgen over tot nu toe geheim gehouden nucleaire activiteiten in het verleden. Tehe ran kwam echter maar mondjes maat met inlichtingen over de brug. Begin 2006 startte Iran met ura niumverrijking. De wens van de in ternationale gemeenschap om daarmee te stoppen, legde het land naast zich neer. Eind 2006 be moeide de VN-Veiligheidsraad zich met de zaak. Er werden sanc ties tegen Iran afgekondigd. Iran heeft steeds laten weten al leen met het IAEA zaken te willen doen en een oplossing via onder handelingen te zoeken. Tegelijk weigerde Iran het recht op nucleai re kennis en kunde voor vreed zaam gebruik op te geven, inclu sief uraniumverrijking. Het Wes ten verdenkt Iran ervan stiekem aan een atoomwapen te werken. Winston Churchill uit Britse canon gezet londen - Winston Churchill, de Britse premier tijdens de Tweede Wereldoorlog, behoort vanaf vol gend jaar niet meer tot de verplich te stof van het vak geschiedenis in het Britse basisonderwijs. Het mi nisterie wil onderwijzers meer vrij heid geven zelf hun lessen in te richten. Het gaat er van uit dat Churchill toch wel behandeld wordt, net als de eveneens verwij derde Hitler, Gandhi en Stalin. Albanië vernietigt chemische wapens den haag - Albanië heeft als eer ste land zijn hele voorraad aan che mische wapens vernietigd. Dit meldde de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) gisteren. Die werkt sinds 1997 vanuit Den Haag aan de alge hele wereldwijde vernietiging van alle chemische wapens. Inmiddels zijn 182 landen lid van de OPCW, waaronder alle Europese staten. Moslima vrijgesproken in terreurzaak Londen londen - Een Nederlandse vrouw is gisteren door een Londense rechtbank vrijgesproken. Ze werd verdacht van het achterhouden van informatie over terroristische activiteiten van haar man. Maar de jury achtte dit niet bewezen. De man van de 24-jarige vrouw uit Zutphen werd gisteren schuldig be vonden aan het bezitten van docu menten die mogelijk verband hou den met een aanslag. Tsjechië maakt massa kippen en kalkoenen af praag - In twee Tsjechische pluim veehouderijen zijn 70.000 dieren gedood als voorzorgsmaatregel te gen de vogelgriepvariant H5N1. De variant is mogelijk gevaarlijk voor mensen. Deze dook in juni op in de bedrijven. De ruiming is al uitgevoerd. Uit voorzorg wor den binnenkort in de omgeving van de bedrijven nog eens 70.000 kippen en kalkoenen afgemaakt. Drie stranden Ibiza dicht na olievervuiling madrid - Drie populaire stranden op het vakantie-eiland Ibiza zijn gesloten voor bezoekers omdat een voor de kust gezonken schip tien ton brandstof in zee heeft ge lekt. Het woensdag gezonken vrachtschip Don Pedro vervoerde tweehonderd ton brandstof van Ibiza naar Valencia op het Spaanse vasteland. De olievlek was donder dag een halve kilometer breed en 5,5 kilometer lang. Poolse baart baby met 1,2 promille alcohol warschau - Een pasgeborene is in Polen ter wereld gekomen met 1,2 promille alcohol in het bloed. De moeder was gisteren stomdronken in het ziekenhuis aangekomen om te bevallen. Artsen vechten voor het leven van de baby, aldus lokale media. Het was de zevende bevalling voor de moeder uit het Zuid-Poolse Sos- nowiec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11