Meer meren in Eten van onleesbare kaart v26 Zaterdag 14 juli 2007 PZC I ver >1 REIZEN door Derk Bolt Ik ben voor de derde keer in Oekraïne. Ditmaal op stap met een groot aantal Nederlandse stellen en hun caravans. Ons reisdoel is De Krim. Van alle belevenissen maak ik een se rie programma's. Een overzichtelijk streven, lijkt mij. Nou is het reizen door de voormalige Sovjetrepubliek bepaald geen kattenpis. De wegen zijn erbarmelijk, de voorzieningen zeer beperkt en de taal onbegrijpelijk. Vooral dat laatste wordt gaandeweg problematischer. In een paar grote steden verstaat men nog wel eens een woord je Engels of heeft een restaurant de menukaart in een westerse taal. Maar over het algemeen zijn de taaidrempels hoog, zeer hoog. De mensen in Oekraïne gebruiken het cyrillische schrift. Dat betekent dat het geschrevene voor mij onleesbaar is. Een route volgen is dan al moeilijk, maar probeer eens in een weg restaurant een stukje kip te bestellen. Een ramp! Ergens tussen Poltava en Zaporizhzhya besluiten we dat het tijd is voor de lunch. We hebben honger en dorst en er komt een restaurant in het vizier. Van buiten ziet het ding er nog wel redelijk uit, maar binnen is het een donkere houten hut met een toonbank en een paar tafeltjes. We vragen om een menukaart. Uiteraard krijgen we een exem plaar in het Oekraïëns. Zonder veel overtuiging vraag ik nog naar een kaart in het Engels, maar het antwoord is 'njet' in al le toonaarden. Wat staat de hongerige mens nu te doen? De kaart is zeer uit gebreid, maar volstrekt onlees baar. Je zou als een soort Russi sche roulette op goed geluk een paar gerechten kunnen aanwij zen en die bestellen. Hoe groot dan de kans is dat je iets eet baars op je bord krijgt, weet ik niet. Ik ga over tot een andere tactiek. Bij de bestelling probeer ik voor te doen wat ik wil hebben. Het gemakkelijkst lijkt mij een uitsmijter met ham. Eerst imiteer ik de kip, dan haal ik bij het achterwerk een zogenaamd ei tevoorschijn. Al mimend breek ik het en laat het ei in de pan glijden. Een plakje ham is bij mij een paar keer knorren en dan tussen duim en wijsvin ger een heel dun plakje uitbeelden. Mijn acteerprestatie heeft niet overtuigd. Er ontstaat verwar ring bij het bedienend personeel. Omdat iedereen nu kippen, koeien, varkens en salades gaat zitten nadoen is het al gauw een gekkenhuis van belang. Ik krijg zin in een zakje chips. Die kun je in elk geval zo vanaf de toonbank pakken. Dan valt mijn blik op een 'glossy' die op een ander tafeltje ligt. Een blad over eten en drinken. Ineens moet ik denken aan de oude afhaalchinees bij ons in Rhenen. En trouwens ook aan al le Costa-eethuisjes in Spanje. Wat moesten wij vroeger lachen om de menukaart van dat soort gelegenheden. Voor analfabe ten, noemden wij dat toen vanuit de hoogte. Maar hier in dit Oekraïense eethuisje begrijp ik pas hoe ver zij hun tijd vooruit waren. De gefotografeerde menukaart. Duidelijke prenten van biefstuk met frites en sla. Of schnitzel met aardappel en geva rieerde groente. Zelfs een uitsmijter ham stond op de foto. Tjonge, wat zou ik nu hier een moord doen voor een dergelij ke menukaart. Misschien dat ik nog iets kan goedmaken met dat Oekraïense kookblaadje. Al bladerend komen we diverse ingrediënten tegen die wij graag willen zien samengaan in een gerecht. Zo bestellen wij allen gebakken ei, met tomaat, courgette en kaas. Vooral om dat dit de enige producten zijn waarvan de foto's in de horeca- special staan. Vijftien minuten later staat het eten dampend op tafel. Het is heerlijk. Een zeer geslaagde actie. Ik weet pre cies wat ik ga doen als ik thuiskom. Ik maak foto's van alles wat ik lekker vind. Daarvan stel ik dan een overzichtelijk boek je samen met Bij de bestelling doe ik voor wat ik wil hebben Jmt jM. Derk fotografeert voortaan zijn favoriete eten. foto CPD smakelijke ge rechten. Bij culinaire taal problemen heb ik zo al tijd een oplos sing bij de hand. Een fo to zegt, geloof ik, meer dan duizend woor den. Ik weet niet of het waar is, maar in dit geval smaakt het wel een stuk beter. Het Gardameer en de meren van Caldonazzo en Levico zijn populaire vakantiebestemmingen in Italië. In dit deel van Trentino liggen echter ruim driehonderd meren, waarvan de meeste onbekend, klein en intiem zijn. tekst en foto's Gerard Chel Gek is dat toch, het is re delijk mooi weer en er staat een licht briesje, maar bijna niemand waagt zich op het water. Alles en iedereen blijft langs de kant, op de camping, in het hotel. Geeft niet, want zo hebben wij alle ruimte om met ons zeilbootje het meer van Ledro te ronden. Maar eerlijk is eerlijk, soms is het ook op het water tjok- en tjokvol zegt onze stuurman, die luistert naar de naam Faiko en uit Leeuwarden komt. Leuk vakantie baantje! Als de Italiaanse vinken echt dood uit de lucht vallen, is het druk op het meer en daar is Faiko's baas weer blij mee, want dan zijn alle kano's, zeilboten, catamarans, surf planken en waterfietsen verhuurd. Sinds kort heeft het meer ook een zeilschool waar je in een 'optimist' de eerste beginselen van het zeilen krijgt bijgebracht. Is er geen wind, dan wandel of fiets je rond het meer. Op een redelijk begaanbaar pad dat langs de oevers slingert. Op een moutainbike klaren wij de ze klus in krap drie kwartier. Het kan veel sneller, maar wij stoppen regelmatig om even over het fraai glinsterende donkerblauwe water te staren. In de omgeving zijn ove rigens meerdere routes voor moun tainbikes uitgestippeld, zelfs eentje die langs het front van de Eerste Wereldoorlog voert. Eigenlijk is het op 650 meter hoog te gelegen Ledro-meer niet direct hét voorbeeld van een klein, rustig en onbekend meertje in het grote Trentino. Het is al wat jaartjes pleisterplek voor vele Nederlan ders die bezit nemen van de cam pings. Niet voor niets is Faiko inge huurd. Toch heeft het niet de mas saliteit van het 15 kilometer verder op gelegen Riva del Garda, want de dorpjes rondom het meer, zoals Pré, Molina, Mezzolago, Pieve en Bezzecca zijn grotendeels zichzelf gebleven. En dat maakt een ver blijf er wel zo aangenaam. Bezzecca is voor de Italianen zelf ook een geliefd oord, want hier werden ooit de Oostenrijkse over heersers verslagen wat de opmaat zou zijn voor - vele jaren en een wereldoorlog later - de definitieve overheveling van Trentino naar Ita lië. Loopgraven getuigen nog van de strijd. Interessant is zeker ook een wan deling door het kleine natuurge biedje d'Ampola waar het water Het meer van Toblino met op de achtergrond het gelijknamige kasteel. infographic- FSvDijk bedekt is met fraaie waterlelies, kikkers zich op de bladeren wagen en op de oevers orchideeën groeien. En leerzaam is een be zoek aan het Palafitte-museum waar een stukje van een prehisto risch palendorp is nagebouwd. Noordelijker van Ledro zijn talrij ke meren die minder toeristisch zijn. Lago di Tenno bijvoorbeeld, een meer met een groot cirkelvor mig kiezelstrand. Druk en vol bij de entree, rustig en leeg wanneer je wat verder loopt. Een mooi rus tig meer, althans als wij er zijn, is dat van Cavedine, met enkele klei ne grasstrandjes die zowaar wor den bewaakt. De weg ernaar toe is al een bijzonderheid: dwars door de steenmassa's (Marocche) van Dro. Alsof een grote hand alle ber gen heeft verpulverd en de brok stukken niet heeft opgeruimd. Fas cinerend landschap. Daar vlak boven ligt het meer van Toblino, met op een schiereilandje een mooi gerestaureerd kasteel. Pri- vébezit en restaurant, dus helaas niet te bezichtigen. Zoals je in het meertje ook niet mag zwemmen, ter bescherming van flora en fau na. Met de bus laten we ons door de Val di Tovel slingeren naar het gelijknamige meertje, op bijna 1.200 meter hoogte. Vroeger rood gekleurd door een micro-organis me, door de jaren heen hebben al gen de overhand gekregen en is het water er zoals overal. Prachtig landschap om er te wandelen, zwemmen kan en mag, maar warm is anders. Dan is het meer van Molveno, al hoewel op 1.000 meter hoogte, toch nog net ietsje aangenamer. Het is het op een na grootste meer van Trentino. Het op de noord oever gelegen stadje Molveno telt diverse toeristische voorzieningen en het stadje zelf lijkt bijna een groot hotel, maar het heeft geluk kig iets kleinschaligs behouden. En het meer is de rust zelve. Hier heb je nog volop de ruimte om zo wat in je eentje te kanoën. Nage noeg de hele, redelijk steil oplopen de, westelijke oever is alleen te Molveno Molveno

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 114