v19 PZC Zaterdag 14 juli 2007 In 1982 tekende Madonna haar eerste platencontract. Meer dan twee decennia en een eindeloze reeks hits, controverses en geliefden later is de popzangeres 'nog maar net begonnen'. Madonna's agendapunten voor juli? Een nieuw album en klimaatbehoud. door Thalia Brandt foto's GPD "W" om op, ze is Madonna!" Justin Timberlake werd vorige maand in een I tv-programma gevraagd JL. JL. naar de tijd die hij met de 48-jarige zangeres in een opnamestudio had doorgebracht voor haar nieuwe al bum. De ster kon zijn enthousiasme niet onderdrukken. „Gaver dan dat kan het niet worden." Toen Madonna in 1978 haar geboorteplaats Bay City, Michigan, verliet om zich, met slechts 35 dollar op zak, in New York te vestigen, kon ze niet bevroeden dat ze ooit een schare aanbidders zou krijgen die be roemdheden als lustin, Kylie Minogue, Britney Spears en Christina Aguilera zou omvatten. In 1982 hoorde het hoofd van platenmaat schappij Sire een bandje met daarop het door Madonne Louise Veronica Ciccone geschreven en gezongen Everybody. Hij be sloot haar direct te contracteren. Voor het uitbrengen van Everybody kreeg ze 5.000 dollar. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Forbes is de artieste 25 jaar later goed voor 325 miljoen dollar. Met dank aan de 200 miljoen platen die ze wereldwijd verkocht en aan de tournees. Haar succes dankt de ster net zozeer aan haar gelikte liedjes als aan haar uitdossin gen en hang naar controverse. „Als ze een schilderij was, was ze een Picasso, zoveel gezichten heeft ze", liet rapper en ex-gelief de Vanilla Ice zich ontvallen. In haar vroege periode - de videoclips bij Borderline en Lucky Star - droeg ze kanten handschoentjes. Ze gebruikte het kruis en de rozenkrans als sieraad en talloze fans ko pieerden haar. In Like A Virgin was Madon na, in bruidsjurk en jarretels, maagd en hoer in één, terwijl ze een clip verder (Ma terial Girlveranderde in een kopie van Ma rilyn Monroe. Aanvankelijk joeg ze puri teins Amerika op stang. In 1989 werd ze door gelovigen over de hele wereld - het Vaticaan incluis - verketterd omdat ze in de clip bij het lied Like A Prayer een zwar te Jezus-figuur zoende en langs brandende kruisen danste. Haar reactie? „Het zou nog al saai zijn als iederéén gek op me was." Haar hang naar 'zelfexpressie' werd aller minst de kop ingedrukt. In de clip Express Yourself was Madonna een blonde meeste res die mannen aan de ketting legt en in het filmpje bij Justify My Love ging ze op de biseksuele toer. Voor het fotoboek Sex (1992) leefde de entertainer seksuele fanta sieën als SM en groepsseks uit met vrien den als porno-acteur Tony Ward en Nao mi Campbell en Isabella Rossellini. Tegenwoordig manifesteert 'Madge', zoals de Britse pers haar noemt, zich een stuk kuiser. Na haar huwelijk met Sean Penn en romances met Tony Ward, Warren Beatty, Dennis Rodman, personal trainer Carlos Leon (vader van haar dochter Lour- des, uit 1996) en, naar verluidt, comédien ne Sandra Bernhard en model Jenny Shi- mizu, houdt ze het tegenwoordig bij haar tweede echtgenoot, cineast Guy Ritchie (38). „Ik ben monogaam en voor mij is dat revolutionair", vertelde ze. Wat Guy, de va der van haar zoontje Rocco (6), anders maakt dan zijn voorgangers, is volgens Ma donna dat hij niet onder de indruk is van haar roem, noch instort als hij 'Mr. Madon na' wordt genoemd. Toch lekte Guys vader vorig jaar naar de pers dat het niet zo soepel liep met het hu welijk van zijn zoon en dat hij en zijn eega 'elkaar vrijwel nooit meer zien'. Een heikel Vorig jaar maakten gelovigen be zwaar tegen haar Confessions- tournee. Hierin zong Madonna, hangend aan een kruis, Live To Tell. De SGP-jongerenpartij probeerde ver geefs de act bij haar optreden in Amster dam te laten verbieden. Volgens de artieste was haar optreden lou ter bedoeld om aandacht te vestigen op 'het grote aantal mensen dat in Afrika sterft door aids en ondervoeding'. Madonna maakt zich tegenwoordig im mers sterk voor het geteisterde Afrika, met name voor Malawi. Ze stak miljoenen in projecten voor wezen. Haar werk in het land werd overschaduwd door kritiek toen ze David Banda adopteerde. Een Mala- wiaanse mensenrechtenorganisatie liet eind mei weten de adoptieaanvraag van de peuter - die al maanden bij de Ritchies woont - aan te vechten. Niet dat Madonna huiverend naast de tele foon zal zitten. Ze is druk met andere din gen. De regie van de korte film Filth And Wisdom, bijvoorbeeld, losjes gebaseerd op haar eigen leven.Vorige week was ze nog te zien op Live Earth. Op dit door Al Gore georganiseerde concertfestival dat klimaat verandering aan de kaak stelt, bracht ze het speciaal geschreven Hey You ten geho re. Als we de Britse tabloids mogen gelo ven, maakt 'Madge' ook een gaatje vrij voor een liefdesvakantie met Guy en de kinderen. Het tripje naar Ibiza kost maar liefst 41.000 euro. Maar ach, dat kan de 'Material Mom' makkelijk betalen. punt in het huwelijk zou zijn dat Guy zijn belangstelling heeft verloren voor de kab bala, het mystieke joodse geloof dat Ma donna aanhangt en dat haar inspireerde tot het schrijven van moralistische kinder boeken. Meer tijd samenwer ken is voor Madonna en manlief geen optie. Dat bewees de door Guy geregisseerde ze perd Swept Away (2002), waarin zij de hoofdrol had. De ko medie paste feilloos in het rijtje van Madon na's eerdere filmflops. Onlangs kondigde Ma donna dan ook aan niet meer te acteren. Haar muziekcarrière dendert echter voort en blijft een aaneen schakeling van gedaan tewisselingen, succes sen en schandalen. Zo was ze in clips de afge lopen jaren een don kerharige 'Goth' (Fro zen), een met 'bling' en bont behangen 'pimp' (Music), een li- nedancende cowboy (Don't Tell Me) en een discokoningin (Flung Up). Ook zorgde ze in. 2003 voor ophef door tijdens de MTV Video Music Awards te tongen met Britney Spears én Christina Aguilera en door in de videoclip bij Ameri can Life de oorlog in Irak te bekritiseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105