van alle kinderen HARRY POTTER De grootste vraag: zal Harry zelf zijn avontuur overleven? v17 PZC Zaterdag 14 juli 2007 and the Deathly Hallow,* Abacadabra? Niet voor Potter-kenners. In een Gruzielement, Horcrux in het Engels, zit een deel van Voldemorts ziel opgeslo ten. Alle Gruzielementen moeten worden vernietigd, wil de wereld van hem wor den verlost. IKR heeft een ander tipje van de sluier op gelicht. Toen ze het scenario las voor de vijfde film - Harry Potter And The Order Of The Phoenix, die deze week ook in ons land uitkwam - maakte ze de filmers erop attent dat ze de gemene huiself Knijster (Kreacher) hadden geschrapt. „Dat zou ik niet doen, anders krijgen jullie last met de verfilming van de delen zes en zeven." De Potter-boeken zijn inmiddels in 65 ta len uitgebracht, wereldwijd zijn er meer dan 325 miljoen van verkocht. In Groot- Brittannië ging uitgeverij Bloomsbury met JKR in zee en werd de afgelopen jaren voor zijn inkomsten min of meer van haar afhankelijk. Harry Potter bleek ook bij volwassenen aan te slaan, al schaamden die zich om in het openbaar een kinderboek te lezen. Bloomsbury besloot ook een editie voor volwassenen uit te brengen met een dui sterder omslag. In Nederland kaapte de kleine uitgeve rij De Harmonie het boek voor de neus van de concurrenten weg, die toen nog niet eens in de gaten had den dat ze concurrenten waren. De eerste druk bedroeg in 1998 in ons land 3.000 stuks. De Relieken zal hier straks in een eer ste oplage van 900.000 uitkomen. De Amerikaanse uitgever maakt het nog bon ter. Deel zeven zal in een nooit eerder geë venaarde eerste druk van 12 miljoen ver schijnen. Het is intussen bij boekhandels een goede gewoonte geworden om bij ieder nieuw Potter-boek 's nachts de deuren te openen om als Potter-personages verklede kinde ren als klant te ontvangen. Deel zeven Het laatste deel. foto CPD steekt alle gekte van voorheen al naar de kroon. Zo zal JKR zelf een marathonsig neersessie voor 1.700 kinderen houden. Het was eigenlijk al uit de hand gelopen, nadat Warner Brothers voor een astrono mische som de filmrechten had gekocht. Met de films met Daniel Radcliffe in de hoofdrol kwam ook de merchandising in een stroomversnelling. Vorig jaar schatte de BBC dat er momenteel zo'n vijftig Pot- ter-producten te koop zijn, van geborduur de poloshirts tot handdoeken en wekkers. ]KR vertelde de zender dat ze de lelijkste dingen nog had tegengehouden. „Je had eens moeten zien waarmee ze op de proppen kwamen: een toiletbril die het geluid maakte van Jammerende lenny als je erop ging zitten. En erger." In Orlando, Florida, bouwt Warner Brothers thans aan het themapark The Wi- zarding World of Harry Potter, dat in 2009 zal openen. Voor de komst van de films konden de le zers er nog op los fantaseren bij persona ges en plaatsen. Nu bepalen Radcliffe en zijn medeacteurs het beeld. Anders dan Bloomsbury heeft De Harmonie nooit Harry Potter zelf willen uitbeelden op de door Ien van Laanen en Anne Lammers vormgegeven omslagen en boekenleggers. JKR heeft verklapt dat in het laatste deel de gestorven ouders van Harry nader wor den belicht. Ook zal de speciale band tus sen een tovenaar en zijn stokje worden uit gelegd en zal Harry's tante Petunia Duffe- ling een grotere rol spelen. Voor het overi- ge blijft het afwachten wat er allemaal zal gebeuren en welke prachtige - humoris tische - taalvondsten JKR weer zal opdis sen, en straks de vaste Nederlandse verta ler Wiebe Buddingh' - zoon van Cees. Na de Steen is het altijd geheimzinnigheid troef geweest rondom de verschijning van een nieuw deel. Deel zeven wordt om vei ligheidsredenen gedrukt in een obscuur plaatsje in het oosten van Duitsland waar het personeel - zo gaat het gerucht - in het donker moet werken om uitlekken te voorkomen. Boekhandelaren die de boe ken eerder dan het afgesproken tijdstip verkopen, hangt een boete boven het hoofd. Zelfs de vertalers van IKR krijgen hun exemplaar niet eerder in handen. Er is veel geschreven over Harry Potter als hype, maar hij kan on mogelijk de 'superlatiefste' kinder held aller tijden zijn geworden als het slechts circus is geweest. Alleen al de vele kinderboekenprijzen die IKR in de wacht sleepte, logenstraffen dat. Al die ju ry's kunnen geen ongelijk hebben gehad, net zo min als haar miljoenen lezers. Of koningin Elisabeth II, qua rijkdom allang door JKR voorbijgestreefd, die haar een Order of the British Empire toekende voor haar verdiensten. Niet alleen zet JKR zich in voor veel goede doelen, ze heeft ook bereikt dat miljoenen kinderen weer plezier in lezen hebben gekregen. IKR - opnieuw getrouwd en nu moeder van drie kinderen - zei vorig jaar dat ze uit keek naar het post-Harry tijdperk. „Om dat het ook dingen heeft meegebracht die helemaal niet zo leuk waren, maar ik zie er ook tegenop. Het zal een enorm gat ach terlaten." Vorige week onthulde ze op de BBC dat ze op een hotelkamer de laatste hand aan de Relieken had gelegd en zich 'zowel eufo risch als kapot' voelde. „Toen ik een van de laatste hoofdstukken afhad, barstte ik in janken uit", zei ze. „Ik heb een halve fles champagne uit de minibar achterover geslagen en ging naar huis met mascara over mijn hele gezicht. Het was echt moei lijk." De Britse boekenketen Waterstone's voorziet soortgelijke emotionele taferelen - allicht zonder de champagne - voor de Potter-fans. Het bedrijf heeft een hulplijn in het leven geroepen. Kinderen zullen zich nog een hele week vertwijfeld afvra gen: hoe erg wordt het werkelijk? Een bekend beeld bij de - nachtelijke - verschijning van weer een nieuw Harry Potter-boek: jeugdige lezers storten zich nieuwe avontuur van hun held, zoals hier bij de verschijning van deel zes. onmiddellijk op het foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103