held 'Toen ik een van de laatste hoofdstukken af had, barstte ik in janken uit' r V16 - Zaterdag 14 juli 2007 PZC Harry Potter, Op zaterdag 21 juli om 1.01 uur Nederlandse tijd is het zover. Tien jaar na het eerste Harry Potter-boek komt het laatste deel uit, Harry Potter and the Deathly Hallows, op 17 november dit jaar gevolgd door de Nederlandse vertaling. Nog een week moeten de fans zich afvragen: hoe erg wordt het werkelijk? door Aly Knol De Gebroeders Grimm stroopten stad en land af op zoek naar sprookjes. J.K. Rowling had slechts een trein met vertraging tussen Manchester en Londen nodig. Met uit zicht op een stel moedeloos kijkende Frie se koeien verzon zij het sprookje 'Harry Potter'. Het werd onbedoeld ook haar eigen sprookje. Natuurlijk wilde ze graag dat haar boeken - ze wist vanaf Harry Potter en de Steen der Wijzen dat ze zeven delen zou schrijven - zouden worden uitgege ven. Dat het zo'n wereldwijd succes zou worden, had ze nooit kunnen dromen. Nog minder dat het haar van gescheiden bijstandsmoeder in een deprimerend klein flatje tot miljardair zou maken. Haar literair agent had nog gewaarschuwd: „Ie realiseert je toch wel dat je met het schrij ven van kinderboeken nooit rijk zult wor den?" Joanne - lo voor intimi - Rowling (31 juli 1965) verschool zich bij publicatie van deel één achter de initialen J.K. Haar uitgever was bang dat jongens niet geïnte resseerd zouden zijn in een door een vrouw geschreven boek. De K van haar oma's naam Kathleen deed ze zich cadeau. Ze was, zei ze in één van haar schaarse in terviews, als meisje het spreekwoordelijke boekenkind. „Klein en gedrongen, zieken- fondsbril met jampotglazen, levend in een wereld van complete dagdromen. Ik schreef onophoudelijk verhalen en rees af en toe op uit de nevelen om mijn arme zus te pesten en haar te dwingen naar mijn verhalen te luisteren." Dat ze kan schrijven is intussen genoeg zaam bewezen. Na haar debuut volgden Harry Potter en de Geheime Kamer, Harry Potter en de Gevangene van Azkaban, Harry Potter en de Vuurbeker, Harry Potter en de Orde van de Feniks en Harry Potter en de Halfbloed Prins. Nu komt dan Harry Potter and the Deathly Hallows. Een titel die in sommige landen moeilijk te vertalen bleek. De internationale uitgaven mogen nu ook Harry Potter and the Relics of Death heten. Ook de Nederlandse werktitel Har ry Potter en het Fatale Heiligdom is ge dumpt. Het wordt Harry Potter en de Relie ken des Doods. Het zijn niet de gemakkelijkste begrippen voor kinderen, maar zoals Harry Potter en zijn vrienden Ron en Hermelien inmid dels in hun late tienerjaren zijn beland, zo zijn ook de lezertjes van het eerste uur grootgegroeid. In de Relieken begint Harry aan zijn laatste jaar op de toveracademie Zweinstein, waar hij zijn ultieme strijd met de kwade genius Heer Voldemort moet aanbinden. Al maanden wordt hevig over de afloop gespeculeerd. Zo ongeveer half internet chat erover. De grootste vraag: zal Harry zelf zijn avontuur overleven? Rowling, of tewel JKR, heeft altijd gezegd dat ze sinds die memorabele treinreis wist hoe het Har ry zou vergaan. Het laatste hoofdstuk, ver telde ze, lag al die tijd in een goed beveilig de kluis. Nadat in deel zes al één van de be langrijkste personages de dood vond, zul len in de Relieken opnieuw doden vallen. Volgens [KR heeft ze het slot toch nog enigszins veranderd. „Eén personage heeft gratie gekregen, maar er zullen er twee doodgaan van wie het niet mijn bedoeling was", heeft ze ver klaard. „Er moet een prijs worden betaald. We hebben hier te maken met het absolu te kwaad. Ze mikken niet op de figuran ten, toch? Ze gaan voor de hoofdpersona ges. Dit is een wereld waarin hele nare din gen kunnen gebeuren." In Groot-Brittannië wordt al sinds decem ber gewed op de afloop bij het grote kan toor William Hill, dat liet weten wat de gokkers massaal denken: „Ze gaan ervan uit dat Harry Potter zelf het laatste Gruzie- lement is en moet worden opgeofferd om ervoor te zorgen dat Voldemort sterft." Harry Potter en de... Publicatie boek Verkoop (wereldwijd) Budget film Opbrengst (wereldwijd) ...Steen der Wijzen 1997 107 miljoen €91 miljoen 705 miljoen ...Geheime Kamer 1998 60 miljoen 73 miljoen 630 miljoen ...Gevangene van Azkaban 1999 55 miljoen €95 miljoen 574 miljoen ...Vuurbeker 2000 55 miljoen 109 miljoen 649 miljoen ...Orde van de Feniks 2003 55 miljoen 109 miljoen ...Halfbloed Prins 2005 65 miljoen ...Relieken des Doods 2007 J.K. Rowling heeft met Harry Potter ca. 1,1 miljard verdiend 0,8 miljard) infograpnic: ID, CN foto's: EPA, Associated Press bron: Bloomsbury, IMDB, Sunday Times Rich List l.l.ll.l.. nupci IVIIIIIICID l\VJI I V V Cl I ICI, blMMia (fdliuil aio Hermelien Griffel, Daniel Radcliffe als Harry Potter en de schrijfster J.K. Rowling Het fenomeen Harry Potter Harry Potter en de Relieken des Doods, het zevende en laatste deel van de Harry Potter- reeks, verschijnt in het Engels op 21 juli om middernacht. De oplage van de eerste zes delen is wereldwijd meer dan 395 miljoen exemplaren. J.K. Rowling is de eerste auteur die meer dan een miljard dollar verdiende aan haar boeken. Rupert, Emma en Daniel tijdens de première van de eerste Harrv Potter-film in 2001.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 102