bananenschil v15 PZC Zaterdag 14 juli 2007 Voormalig informateur Frans Leijnse, hoogleraar en PvdA-prominent, weet waar om: „CDA en PvdA zijn nu tot elkaar ver oordeeld. Zodra het CDA de kans krijgt, gaat het weer met de WD in zee Christen democraten voelen zich beter op hun ge mak bij de liberalen. Vergeet niet dat bin nen het CDA een sterke antisocialistische traditie bestaat. Die politieke cultuur veran der je niet zomaar. Dat wordt van genera tie op generatie overgedragen." In 1926 verklaarde de katholieke leider Nolens dat christendemocraten al leen 'in uiterste noodzaak' regeren met de socialisten. Volgens Carla van Baaien, directeur van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis in Nijmegen, is van die doctrine altijd wel iets blijven hangen. „Het heeft ook te maken met de wat luchtiger instelling tegenover de poli tiek: WD'ers vinden, net als CDA'ers, dat het land nu eenmaal bestuurd moet wor den. Sociaaldemocraten willen altijd zo veel. Er zitten nog zo veel wereldverbete raars bij die partij." Die activistische instel ling zag je vorig jaar terug in de campagne strategie van Wouter Bos. „Die ging in een rood jack op een zeepkist staan. Dat oogt niet echt degelijk en bestuurdersachtig." Frans Timmermans ergert zich dood aan de verbeten pretenties van sommige partij genoten. „We moeten per se de wereld ver beteren, of de wereld dat nou wil of niet." Hij is meer iemand die ruimte wil laten aan de vrije geest, ook in de coalitie. „Met collega's als Rouvoet en Plasterk kun je in gesprekken een slag dieper gaan. Die heb ben allebei een duidelijke ideologische overtuiging. Die discussies zijn bijzonder inspirerend." Opvallend noemt Timmermans de rol van de drie bewindslieden van de Christenunie. „Ongelooflijk prettige men sen, met veel gevoel voor humor. En dat zeg ik, een zuidelijke katholiek die in z'n jeugd nooit een protestant had gezien. Vlak hun menselijke bijdrage niet uit!" Toch is er ook kritiek op André Rouvoet. Hem wordt verweten niet de verbindings schakel te zijn tussen CDA en PvdA. Bij de kabinetsvergaderingen in de Trêveszaal zou hij een te grote broek aantrekken. Hoe wel zijn Christenunie steunt op maar zes Kamerzetels, is Rouvoet dominant aanwe zig. „Dat vind ik zo negatief uitgedrukt", rea geert ChristenUnie-fractievoorzitter Arie Slob. „Als André er is, praat hij mee, zo is hij nu eenmaal. Het gaat hem altijd om de inhoud. En ja, de Christenunie draagt graag haar steentje bij." Dat het kabinet in kwesties als drugs- en alcoholmisbruik, jeugdzorg, abortus of de echtscheidingsproblematiek een door de Christenunie geïnspireerde, moraliseren de toon aanslaat, past volgens Slob hele maal bij de tijdgeest. „Burgers hebben be hoefte aan dit beleid." Niettemin staan binnen de PvdA, die par tij van libertaire Randstedelijken, bij me nigeen de nekharen overeind wegens het hoge preekstoelgehalte van dit kabinet. Slob: „Af en toe is het wel even spannend. Dan gaan we flink met elkaar in discussie. Dat hoort erbij." Frans Timmermans verwijst naar de rooms-rode coalities uit de jaren vijftig, toen de wederopbouw van Nederland ter hand werd genomen en de basis werd ge legd voor de verzorgingsstaat. „Als je de pe riode van Nieuw Links vergeet - wat ik graag doe - dan blijken christendemocra ten en sociaaldemocraten veel ideologische overeenkomsten te hebben, bijvoorbeeld wat betreft de sociale samenhang, de wij ken, het milieu, Europa." CDA-Kamerlid ]an Schinkelshoek, die er medeverantwoordelijk voor is dat de Ka merfractie zich terughoudend opstelt om de coalitie niet in de wielen te rijden, valt Timmermans bij. Volgens hem kan dit ka binet de geschiedenis ingaan als een van de grote kabinetten-Drees. „Als een kabi net dat beslissend heeft bijgedragen aan de toekomst van Nederland." Maar zo ver is het nog lang niet. Deze zo mer staat het kabinet een aantal zware on derwerpen te wachten: een besluit over het al dan niet voortzetten van de militaire missie in Uruzgan, de versoepeling van het ontslagrecht en later het advies van de Raad van State over het Europees verdrag. Dat zijn stuk voor stuk bananenschillen waarover een uitglijder zomaar gemaakt is. Schinkelshoek erkent dat het met Balken- ende-IV nog alle kanten op kan. „Het kan ook een soort derde kabinet-Lubbers wor den." Die coalitie van CDA en PvdA (1989-1994) had grootse plannen, maar daarvan kwam wegens financiële tegenval lers weinig tot niets terecht. Lubbers-III haalde weliswaar de eind streep, maar het kabinet werd geplaagd door interne spanningen. Schinkelshoek: „Hoeveel kracht de huidige coalitie weet op te brengen, zal pas op Prinsjesdag blij ken." In februari kwamen de ministers van Balkenende-IV voor het eerst bijeen. De ministers waren toen behoorlijk ingenomen met de onderlinge sfeer. archieffoto Harmen de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101