De angst voo Turkentrek 'De ChristenUnie draagt graag haar steentje bij' v14 Zaterdag 14 juli 2007 PZC STANDPLAATS door Marloes de Koning Het trekseizoen is aangebroken. Als het even kan, mijd ik de komende weken de snelweg. Het asfalt dat Kroatië en Hongarije met Bulga rije en Macedonië verbindt, loopt door Servië. Gedurende het jaar staat er nooit file, maar dat verandert als de schoolvakanties aanbreken. Opeens staan bij de gro te grensovergangen en de tolpoorten lange rijen auto's met Duitse, Oostenrijkse en Nederlandse kentekens in de brandende zon. Druppelende airco's zorgen voor een nat spoor op het wegdek. De E75 is een paar weken per jaar het decor voor de Grote Turkentrek. Servië dient als doorvoerland voor Turkse gezinnen, op weg naar familie. De benzine stations verkopen nu ook even Turkse dagbladen, sommige zelfs ook 'Turkse keuken'. In augustus bieden slimme boeren bij afslagen wa termeloenen aan als snack voor onderweg. Vanaf de parkeerplaatsen stijgt een barbecuelucht op. In toiletten bij pompen langs de route hangen on vriendelijke bordjes met 'voeten wassen verboden.' Onder de bomen liggen op kleedjes doodvermoei de vaders. Een eigen steekproef van honderd auto's leert dat alleen de mannen rijden. Rondom de Zuid-Servische stad Nis gebeuren de meeste ongelukken. Dan hebben de Duitse Turken er de eerste vijftien tot twintig uur opzitten. Een Servische vriend herhaalt een beroemde anekdote. „Weet je hoe een Turk op doortocht aan zijn slaap komt", vraagt hij. „Hij blijft op de bestuurdersstoel zitten, doet een baksteen op zijn gaspedaal en laat z'n vrouw - die geen rijbewijs heeft - sturen." De gezinnen op doortocht hebben geen boodschap aan Servisch natuurschoon, een bezoekje aan een orthodox klooster of een door de Ottomanen ge bouwd verdedigingswerk langs de Donau. De B-wegen komen niet aan bod. Veel meer dan een ijsje bij een wegrestaurant en een volle tank kunnen er niet vanaf Hongarije, Kroatië, Servië en Bulgarije zijn niet meer dan een pitstop die overgeslagen wordt zodra een goedkoop vliegticket voorhanden is. Servië heeft per busje of personenwagen een halve dag om een graantje mee te pikken van de ondankbare rol als doorvoerland op de Balkan. 'Tol' is het toverwoord. Het land is nog verre van EU-lid, alleen de eigen wetten gel den. Dus discriminatie op de snelweg mag nog gewoon. Een buitenlands kenteken betekent een ongeveer vier keer hogere rekening voor de doortocht en een verhoog de kans op een - bij voorkeur cash te betalen - verkeers boete voor een snelheidsovertreding. In één keer de 500 kilometer dwars door Servië overbruggen, kost zonder benzine en aanhouding ongeveer 20 euro. Solidariteit is een te groot woord, maar in Servië over heerst begrip voor de langszoevende, zwaarbeladen Tur ken. Ook de bevolking van het voormalig loegoslavië heeft zich over de wereld verspreid. En ook hier leven veel families deels van de donaties van verwanten met baan en verblijf in het welvarender West-Europa. Vanaf half juni verandert de bevolkingssamenstel ling langzaam in mijn wijk in Belgrado. Ser viërs met buitenhuisjes ontvluchten de hitte van de stad en vertrekken naar familie op het platteland of de Montenegrijnse kust. In het straatbeeld neemt het aantal buitenlandse kentekens toe. Het onzichtbare stuk familie dat door het jaar heen geld stuurt, laat zich zien. Tijdelijk teruggekeerden, velen conti nu verteerd door twijfel of ze de juiste keuze hebben ge maakt toen ze hun land verlieten. De vakantie fungeert als uitlaatklep voor hun heimwee en als een test voor hun besluit. De huizen van gastarbeiders hebben de meeste balkons, de drukst versierde hekken en het duurste marmer. Ter wijl hun kroost gaat stappen en de nieuwe auto showt aan neefjes en nichtjes, mijmeren de ouderen boven hun rakija (sterke drank) over de smaakvolle Zuid-Europese tomaten en olijfolie. Niet te vergelijken met de smakeloze Hollandse kasvruchten, moet ik regelmatig aanhoren. Ik houd wijselijk mijn mond. De tomaten smaken hier echt lekkerder. En ik denk: het verlangen duurt maar even. Hooguit tot het einde van de zomer. (weblog: www.hetnieuweeuropa.nl) De regering heeft grootse plannen. 'Samen' moeten we werken aan de toekomst van Nederland, maar hoe zit het met de verstandhouding tussen de coalitiepartijen CDA, PvdA en ChristenUnie? „Pas op Prinsjesdag zal blijken wat dit kabinet waard is." door Wierd Duk en Erwin Buter Hartverwarmend vond Frans Timmermans de reacties van zijn CDA-collega's na de recente EU-top. De PvdA-staatssecretaris voor Europese Zaken werd van alle kanten met het behaalde resultaat gefeliciteerd. „Ernst Hirsch Ballin stuurde zelfs een smsje vanaf de Antillen." Timmermans, een joviale katholiek uit het zuiden, geniet van dergelijke, hartelijke ge baren. „In de Partij van de Arbeid kom je dat veel minder tegen. Bij ons is de zuur graad veel te hoog." Twee grote volkspartijen en een onerva ren club van bevlogen christenen, alle drie met zeer verschillende partijculturen, ont moeten elkaar in het vierde kabinet van Jan Peter Balkenende. Het is wel even wen nen, bekennen ministers en staatssecreta rissen. Logisch. PvdA en CDA hebben een ge schiedenis van verstoorde verhoudingen en onderling wantrouwen. Zo beschuldig de Balkenende PvdA-leider Wouter Bos tijdens de verkiezingscampagne nog van onbetrouwbaarheid („U draait en u bent oneerlijk"). Ook CDA-pitbull Maxime Ver hagen, inmiddels minister van Buitenland se Zaken, greep elke gelegenheid aan om Bos het leven zuur te maken: „Met Bos ben je de klos". Frans Timmermans heeft die oorlogsreto- riek achter zich gelaten. Hij drinkt met an dere leden uit het kabinet op vrijdag na de ministerraad een pot bier. „Dat gebruik is nieuw." Hij heeft het naar zijn zin. „Ik werk met Jan Peter en met Maxime fantas tisch samen. Balkenende gunt mij veel. Ik krijg van hem in Europa alle ruimte." Minister van Financiën en vicepremier Wouter Bos heeft daarentegen de verkie zingsnederlaag nog altijd niet verwerkt, zeggen ingewijden. Met Balkenende en ChristenUnie-leider André Rouvoet zou hij het christelijk-sociale kabinet smoel moeten geven, maar dat komt nog niet uit de verf Bos wordt te zeer in beslag genomen door de problemen in de eigen PvdA. Omdat hij zich opgejaagd voelt door de SP van Jan Marijnissen geeft Bos waar het kan geen steun aan impopulaire maatregelen. De andere vicepremier, André Rouvoet, profileert zich nadrukkelijk als vakminis ter, verantwoordelijk voor jeugd en gezin. Hierdoor ontbeert het kabinet een sterk en stabiel centrum. Balkenendes CDA is een baken van stabiliteit en de premier heeft begrip voor de lastige positie waarin Wouter Bos verkeert, maar Balkenende staat er als leider van de coalitie wel tame lijk alleen voor. „We moeten oppassen dat deze regering niet te grijs en te middelmatig wordt door een gebrek aan daadkracht", waarschuwt een bron dichtbij het kabinet. „Deze ploeg heeft potentieel, maar het beleidsprogram ma had flitsender gemogen en het sociaal akkoord krachtiger." Prinsjesdag in septem ber wordt de eerste, echte test. „En willen ze daar goed uitkomen, dan zullen de drie partijen over hun eigen schaduw moeten springen. Anders blijven ze eikaars gevan gene." Op vrijdagmorgen, voorafgaand aan de we- kelijke ministerraad, fitnesst CDA-minis- ter Maria van der Hoeven van Economi sche Zaken met André Rouvoet en met haar PvdA-collega Jacqueline Cramer van VROM. „Met Jacqueline wissel ik veel in formatie uit", zegt Van der Hoeven. „Een echte vakvrouw. Heel prettig, je staat toch voor dezelfde zaak." Van der Hoeven is een typisch product van de bestuurderspartij die het CDA is. „Bij het CDA zeggen ze: dit is de lijn en daar houden we strikt aan vast", weet PvdA-bewindsman Frans Timmermans. „En na de verkiezingen passen zij hun standpunt aan en zeggen ze: dit is de nieu we lijn en nu houden we daar aan vast." Dat Van der Hoeven bekent heel trots te zijn op haar PvdA-collega Nebahat Albay- rak omdat de staatssecretaris van Justitie met glans het generaal pardon heeft afge handeld, verbaast Timmermans dan ook niet. Ondanks het gegeven dat Van der Hoeven zich tot het laatst tegen dat par don verzette. „Bij het CDA hoor je niemand over de ve ren die zij in de coalitiebesprekingen moes ten laten, zoals het generaal pardon of de huurliberalisatie", zegt Timmermans. „Ze zijn daar veel meer gewend om hun ver- lies te accepteren. Bij de PvdA doen we niet anders dan hameren op wat we niet hebben binnengehaald. Helaas. We zijn het ontwend om te regeren en niet in alles onze zin te krijgen." Ab Klink is CDA-ideoloog. De minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is bevriend met Jan Peter Balkenende. Sa men werkten zij in de jaren negentig bij het wetenschappelijk instituut van het CDA aan de wederopstanding van de chris tendemocraten. Klink is ook een nuchtere gereformeerde, die van zichzelf zegt dat hij niet snel in superlatieven vervalt. De samenwerking met de sociaaldemocra ten noemt Klink tijdens de jaarlijkse zo- merbarbecue op het Binnenhof droogjes 'vrij collegiaal' en voor Wouter Bos heeft hij een compliment over ('sportief). Dan verslikt de minister zich in z'n drank je: „Sorry, ik moet even weg." Klink heeft geen zin in verdere vragen over de sfeer in de coalitie, maar hij is duidelijk minder en thousiast dan een PvdA'er als Timmer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 100