Spaanse passie landt ook op Zeeuwse aarde Zeeland Uitbreiding natuur op Platte van Walcheren www.profiline.nl 7- 50% PZC Vrijdag 13 juli 2007 31 Cindy Begthel tijdens de gevorderdenles in haar dansschool in Utrecht. Cindy Begthel geeft flamencoworkshop in balletschool Goes door Lilian Dominicus GOES - Zeeland, de meest Spaanse provincie van heel Nederland. Ge zien de geschiedenis de perfecte voedingsbodem voor een levende flamencoscene. Maar waar een jaar of tien geleden in de Randstad een hype ontstond rond deze Spaanse kunstvorm, bleef het hier opval lend stil. Een enkele dansschool wil nog wel eens een leraar uitno digen om een korte workshop te geven, in de Zeeuwse theaters staat zo af en toe een flamencoge zelschap op het podium, maar daar blijft het bij. Cindy Begthel, een geboren Zeeuwse, hoopt er de ze zomer verandering in te breng en. Begin augustus geeft zij een workshop voor dansers in Goes. „Ik geef nu ruim twintig jaar les", zegt zij. „Ik heb de hype meege maakt. Dat was in de tijd dat men sen ook veel meer reisden voor De basis ligt in India Flamenco is een verzamel naam voor de gitaarmuziek, zang en dans zoals die in de af gelopen eeuwen ontstaan is in met name Zuid-Spanje. De basis voor de flamenco werd gelegd door zigeuners die rond 1400 in Andalusië aankwamen. Hun voorouders trokken lang daarvoor, waar schijnlijk al vanaf de achtste en negende eeuw vanuit India naar het Westen. Er zijn meerdere stijlen binnen de flamenco, elk met een ei gen ritmestructuur. Bron: www.flamenco.nl Bij NADER MSMÊÊÊÊÊBL In de Weekagenda is gisteren een onjuist programma vermeld van de serie Zomeravondconcerten in West-Zeeuws-Vlaanderen. In de Doopsgezinde Kerk in Aardenburg treden woensdag 18 juli (20.00 uur) Noëlle Schepens (alt), Lieven Dieltiens (voordracht) en Bart Meuris (piano) op. Zij brengen het programma Marine, waarvoor het werk van kunstschilder Leon Spil- liaert als inspiratiebron dient. hun lessen. Zij kwamen uit Rotter dam, Utrecht, Amsterdam en ook het zuiden van het land naar Utrecht om lessen te volgen." Daarmee krijgen Zeeuwen einde lijk de kans om flamencoles van een hoog niveau te volgen. Want Cindy, opgegroeid in Kats en later in Goes, heeft inmiddels een stevi ge reputatie als flamencolerares. Ooit kende ze Lia Sorber, van Bal letstudio Free in Goes, toen ze nog amateur-ballerina was. Tegenwoor dig leidt zij in Utrecht een eigen dansschool van ruim honderd leer lingen en zij heeft al heel wat be kende dansleraars van nu bij haar in de les gehad. In de tussentijd studeerde zij af aan de Arnhemse Dansacademie, won de Hans Snoek-prijs en was docent flamen- codans aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, de Rotter damse Dansacademie en de Thea terschool in Amsterdam. Zij stu deerde vier jaar lang in de beroem de Madrileense flamencostudio's Amor de Dios en volgde lessen bij grootheden als El Guïto, Belén Ma ya en Eva la Hierbabuena. Flamenco is een veelzijdige kunst, waarin veel accent ligt op de rit mestructuur. Waar de westerse muziek gebaseerd is op de drie kwarts- of vierkwartsmaten, is bin nen de flamenco een twaalftellig 'compas' standaard. De accenten binnen die twaalf tellen bepalen de sfeer van de muziek. „Toevallig ben ik gek op ritmes", verklaart zij. „Ik heb bijvoorbeeld nooit be grepen waarom mensen zoveel moeite hebben met het klappen van 'contratiempo'. Dat zij daar speciaal voor moeten oefenen." Daarmee heeft zij een groot voor deel op veel flamencodansers. De contratiempo, het tegen de maat in klappen, spelen of dansen, komt bijna overal in terug. Voor Graslanden zijn vooral van belang als leefgebied weidevogels. door Rinus Antonisse WILHELMINADORP - Stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) breidt de oppervlakte natuurgebied, in hoofdzaak grasland, op het Platte van Walcheren met 25 hectare uit. Dat is mogelijk door aankoop van circa 10 hectare rond Hoogelande en 15 hectare in de zogenoemde Kievitshoek boven Grijpskerke. De gronden zullen deel uitmaken van de ecologische hoofdstructuur in Zeeland, het netwerk van na tuurgebieden door de provincie. Met de aankoop is ruim 430.000 euro gemoeid. De provincie be taalt de helft. Voor HZL is het een welkome aan een niet geoefend oor klinkt het vaak of de flamencoartiest ver sneld klapt, maar in werkelijkheid klappen twee of meer 'palmistas' 'Flamenco is een constante stroming van energie, soms is het sterk, soms bijna niets' (handpercussionisten) tegen el kaar in. Een gevoel voor ritme is mooi meegenomen, maar daar mee ben je er nog lang niet. Of je vulling op de natuurgebieden die in het middendeel van Walcheren al beheerd worden (onder de Sint- Laurens Weihoek en Zandvoortse- weg). Het grasland is met name van belang voor weidevogels, die door veranderend agrarisch grond gebruik in de knel zijn gekomen, legt rentmeester G. Buth uit. Hij wijst erop dat de nieuwe gebie den die afgelopen tijd voor de wei devogels zijn ingericht, snel succes opleveren. De vogels weten de nieuwe leefgebieden snel te vin den. Zo is bijvoorbeeld de veldleeu werik weer terug van weggeweest en ook de grutto's voelen zich er thuis. De speciale aandacht voor de wei devogels is niet het enige waarmee HZL probeert natuur en land schap op Walcheren te versterken. Ook het project D'Aegen is hier de flamenco nu beleeft als danser, gitarist, percussionist of publiek, zonder concentratie is elke armbe weging, elk gitaarloopje en elk pas je compleet zinloos. Cindy pro beert het haar leerlingen bij te brengen. „Flamenco is een constan te stroming van energie, soms is het sterk, soms is er bijna niets. Maar het is nooit weg. Techniek van armen en handen, voeten, draaien en palmas is daarbij essen tieel. Maar het gaat niet om het in studeren van zoveel mogelijk pas sen. Het gaat om de juiste uitvoe- voor in beeld. Dit najaar begint de tweede ronde. Het gaat om het planten van nieuwe heggen en ge- riefhoutbosjes op particuliere gron den in het noordwesten. De eige naren krijgen een beheervergoe- ding. De eerste ronde leverde op negen plekken totaal drie kilome ter heg op. HZL voert dit project samen met Stichting Landschaps beheer Zeeland uit. Gestreefd wordt naar combinatie met wandelroutes over landbouw grond. Samen met de Agrarische Natuur vereniging Walcheren wordt ingezet op het maken van aansluitende routes. Met uitbreiding leefgebieden voor weidevogels en aanplant van heggen versterkt Het Zeeuw se Landschap natuur en land schap op Walcheren. ring, klank en persoonlijk invul ling van de leerlingen. Hoe zorg je ervoor dat iemand met zijn dans in de grond zit, aardt. Dat vereist een individuele begeleiding." Workshop flamencodans door Cindy Begthel van 4 t/m 9 augustus in Bal letstudio Free in Goes. Zaterdag 4 en zondag 5 augustus: 13.30-14.30 uur beginners, 14.45-16.15 uur ge vorderden. Maandag 6 tot en met donderdag 9 augustus: 18.30-19.30 uur beginners, 19.45-21.15 uur ge vorderden. Aanmelden: 06-15485187. LADyCARE ALLEEN OP AFSPRAAK BADKLEDING Van Tilburghstraat 37 - Driewegen (Zuid-Beveland bij Goes) - 0113-653177

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33