Potocan huilt bij massabegrafenis Hoop, ondanks bevestigen doodstraf verpleegsters Leger Pakistan neemt bezit van Rode Moskee PZC Donderdag 12 juli 2007 9 Een Bosnische vrouw is in gebed verzonken tijdens de herbegrafenis van 465 slachtoffers van de moordpartij van Srebrenica. Ongeveer 30.000 mensen be zochten de plechtigheid gisteren, precies 12 jaar nadat zo'n 8000 moslimmannen en -jongens werden omgebracht. foto Amel Emric/AP 465 Slachtoffers van Srebrenica 12 jaar na drama ter aarde besteld. SREBRENICA - Twaalf jaar na de massamoord in Srebrenica hebben snikkende verwanten gisteren hon derden slachtoffers herbegraven. Hun stoffelijke resten waren in eer ste instantie door hun moorde naars gedumpt in een van de vele massagraven in de omgeving van de stad. Sommige verwanten zaten hui lend in de regen naast de groene kisten, voordat die ter aarde wer den besteld. Een kind las de na men voor van 465 nieuw geïdenti ficeerde slachtoffers. De plechtigheid in Potocari, een wijk van Srebrenica waar veel van de achtduizend slachtoffers op 11 juli 1995 voor het laatst levend wer den gezien, werd bijgewoond door zo'n dertigduizend mensen. De Servische troepen die de stad eerder die dag onder de voet had den gelopen, scheidden mannen en jongens van vrouwen en meis jes op de militaire basis van de Ne derlandse blauwhelmen in Srebrenica. Vervolgens werden de mannen en de jongens in de daaropvolgende dagen systematisch geëxecuteerd. De Nederlandse blauwhelmen ble ken onmachtig iets tegen de Bosnisch-Servische overmacht te ondernemen. De operatie stond onder leiding van de Bosnisch-Servische gene raal Ratko Mladic, die nu geldt als de belangrijkste voortvluchtige ver dachte van oorlogsmisdaden van het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag. De Bosnisch-Servische oorlogslei der Radovan Karadzic, die net als Mladic nog voortvluchtig is, ver leende zijn goedkeuring aan de operatie. Carla del Ponte, de hoofd aanklager van het tribunaal, was gisteren present bij de herden kingsdienst. Ook in Den Haag herdachten hon derden mensen, onder wie veel Bosnische vluchtelingen, de trage die van twaalf jaar geleden. Suhra Salihovic (48) bevond zich onder hen. „Twee zonen, een broer en een neef] ik heb veel familieleden verloren", zegt Salihovic, die des tijds vanuit Srebrenica naar Neder land wist te vluchten. „Het is be langrijk dat de mensen het herden ken. Wij mogen het nooit verge ten." Indonesisch schip met 70 opvarenden vermist JAKARTA - Een Indonesisch passa giersschip met 70 mensen aan boord wordt sinds dinsdag, nadat het tijdens een storm motorpech had gemeld, vermist. Het schip was onderweg van Buru naar Am- bon. Gevreesd wordt dat het is ge zonken. Tot dusver zijn 23 opvaren den levend uit het water opgevist en zijn ook de lijkjes van twee klei ne kinderen gevonden. Europese Commissie vreest bioterreur BRUSSEL - Europa moet voorbereid zijn op bioterrorisme. Die waar schuwing kwam gisteren van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van Europa. Eurocommissaris Frattini (Justitie) benadrukte dat bepaalde biologi sche wapens duizenden mensen kunnen infecteren, dat dierenpo- pulaties kunnen worden uitge roeid en dat de voedselketen ern stig wordt ontwricht. Tien doden in Algerije bij aanslag Al-Qaeda ALGIERS - Een zelfmoordaanslag op een legerkamp in de Algerijnse stad Lakhdaria heeft gisteren zeker tien soldaten het leven gekost. Er vielen 35 gewonden. De dader reed met zijn koelvrachtwagen vol explosieven in op het kamp. De ex plosie veroorzaakte veel schade in het kamp en grote paniek. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door Al-Qaeda in Is lamitisch Noord-Afrika. EU vindt 343 miljoen voor satellieten Galileo BRUSSEL - De EU-landen zullen binnen de begroting voor 2008 on geveer 343 miljoen euro vrijmaken voor belangrijke prioriteiten als het satellietenproject Galileo en het Europees Instituut voor Tech nologie (EIT). Dat blijkt uit nog geheime voorstel len van de Europese Commissie waar de EU-landen morgen mee zullen instemmen, aldus bronnen in Brussel. Laatste bezetters weg, onduidelijkheid over aantal slachtoffers. ISLAMABAD - Pakistaanse comman do's hebben gisteren de laatste ra dicale bezetters van de Rode Mos kee in Islamabad verjaagd en het gehele complex in handen geno men. Volgens het leger zijn bij de opera tie in totaal 73 vermoedelijke extre misten omgekomen. Lichamen van vrouwen en kinderen zijn niet gevonden, hoewel zeven of acht li chamen zodanig zijn verbrand dat zij niet konden worden geïdentifi ceerd. „Drieënzeventig lichamen zijn ge borgen. Er worden wellicht nog een paar in het puin gevonden, maar wij denken niet dat dat er veel zullen zijn", zei generaal-ma- joor Waheed Arshad voor het tele visiestation Dawn News. Alle licha men zijn volgens hem overgedra gen aan de civiele autoriteiten. Eerder werd bericht dat tien mili tairen of politiemannen zijn omge komen bij de verovering van het complex, die ongeveer 35 uur duur de. Onder de doden is ook de gees telijk leider van de moskee, Abdul Rashid Ghazi. Volgens een geheime bron zijn er gisteren uit de Rode Moskee zeker 286 stoffelijke overschotten ge haald. Die zouden afgelopen nacht nog worden begraven. De Paki staanse regering zou op die ma nier de schaal van het bloedbad proberen te verdoezelen. Dit verklaarde een bron bij de Paki staanse geheime diensten, die ano niem wil blijven, tegen het Spaan se persbureau EFE. Honderden ar beiders waren volgens deze bron gisteren bezig met het delven van een massagraf. Libische leider Kadafi spreekt zich maandag uit over vonnis. TRIPOLI - Het hooggerechtshof in Libië heeft gisteren het doodvon nis bekrachtigd tegen vijf Bulgaar se verpleegsters en een Pales tijns-Bulgaarse arts. In 1999 zou den zij in de havenstad Benghazi 426 kinderen met hiv hebben be smet. Sindsdien zitten ze gevan gen. Toch leeft er nieuwe hoop, nu bekend werd dat de Libische poli tiek zich maandag over het vonnis uitspreekt. Het vonnis van de hoogste rechter biedt vreemd genoeg nieuwe kan sen voor de zes. „Nu is de weg vrij voor een politieke oplossing", zegt advocate Liesbeth Zegveld, die de arts Ashraf al-Hajuj bijstaat omdat diens moeder en vier zussen in Woerden wonen. Officieel bepaalt de minister van Justitie maandag of hij het vonnis verwerpt, of het wordt omgezet in gevangenisstraf of dat het vuurpe loton in actie komt. „In de prak tijk neemt de Libische leider Kada fi dat besluit", aldus de advocate. De Woerdense ex-wethouder Tine ke Lander (70) richt haar hoop eveneens op Kadafi. Ze spant zich in voor Ashraf en sprak onder meer met Eurocommissaris voor Buitenlandse Zaken Ferrero-Wald- ner in Brussel, die Libië namens de Europese Unie onder druk zet- De kans neemt toe dat Kadafi de doodvonnissen nietig verklaart na toezeggingen. Zo is er veel geld gestort in een fonds voor de met hiv besmetten kinderen. te. Ook schreef ze brieven naar de Britse ex-premier Blair en de Duit se bondskanselier Merkel, die met Kadafi hebben gesproken. Zegveld en Lander denken dat Ka dafi zoveel is geboden dat hij zijn gezicht kan redden bij omzetting van het vonnis. Kennelijk zit er nu genoeg geld in het fonds, waarmee de besmette kinderen verder in Eu ropese ziekenhuizen geholpen kunnen worden. Eerder eisten ouders tien miljoen dollar per be smet kind. Verder beloofde Blair dat de Lockerbie-zaak wordt hero pend. Twee Libiërs waren hierin vervolgd voor de bomaanslag op een Amerikaans lijnvliegtuig, dat in 1988 bij het Schotse plaatsje Lockerbie neerstortte, waarbij 270 mensen omkwamen. Zegveld ver wacht dat zo genoeg politiek wis selgeld is geboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9