Iceland VOC-schip geeft wat prijs Borden-actie nu ook in Zeeuws-Vlaanderen Lonink plaatst vraagtekens bij rentabiliteit van skihal Vlissingen Nieuwvliet klaar voor Sinte Pierse feesten Hulst toneel internationale hondenmatch Portretten in aquarel in 't Kerkje Gewonde hij bedrijfsongeval Fietstoertocht in grensstreek PZC Donderdag 12 juli 2007 I 29 Conservator vindt brillen in opgedoken lading De Rooswijk. door Carta van de Merbel MIDDELBURG - „Als je in de archie ven gaat zoeken, zie je misschien dat het handschrift van de schrij vers in Batavia na 1740 een stuk slechter leesbaar is. Ze misten toch hun brilletjes", lacht conservator Ton van der Horst. Hij vond de brillen onlangs terug in de opgedo ken lading van het in 1740 voor de Engelse kust vergane VOC-schip De Rooswijk. Gisteren werden de brilletjes onderzocht door opti cien Gabor Timmerman van Fo cus Optiek in Middelburg. In 2004 kwam De Rooswijk bloot te liggen en daarna is de lading ge borgen. Vooral veel zilver en mun ten zijn boven water gehaald. Een deel van de lading ligt nog te wach ten op onderzoek. Duizenden ver steende klonten (geoxideerd ijzer vermengd met zand en schelpen) zijn opgeslagen in Vlissingen. Elke klont wordt onderzocht, onder an dere door Ton van der Horst van het Scheepvaartmuseum in Am sterdam en tevens conservator voor het Muzeeum in Vlissingen. „Negen van de tien keer zit er niks in", zegt Van der Horst. Maar on langs was het wél raak. De conser vator stuitte tijdens het hakken op een klein, houten kistje. Hij nam alles mee voor onderzoek en zag toen de brilletjes. Om niets te be schadigen liet hij eerst een Conservator Ton van der Horst heeft oude brillen gevonden in VOC-schip De Rooswijk. De bril len worden tentoongesteld in het Muzeeum. mri-scan in het Zaans Medisch Centrum maken. Zo kon bepaald worden wat er precies in de klomp zat. In het kistje zitten drie complete brilletjes. Het kistje is zo klein dat ze er precies in passen. Van der Horst vond in de klomp ook nog een bril in stukken en los se brillenglazen. Ook directeur Wilbert Weber van het Muzeeum in Vlissingen be kijkt de studie met enthousiaste belangstelling. De brillen worden vanaf vandaag tentoongesteld in de speciale De Rooswijk-vitrine in het Muzeeum in Vlissingen. Provincie wil paal en perk stellen aan reclame-uitingen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Boeren en tuinders in de rest van Zeeland zijn er al aan gewend. Borden in de weg kant worden door de provincie niet getolereerd. Wie het aandurft om reclame te maken voor streekproducten uit ei gen grond loopt het risico om door provincieambtenaren op de bon te worden geslingerd. Na tien jaar 'schoonmaken' be noorden de Westerschelde zakt de campagne nu ook de zeearm over in zuidelijke richting. Een tochtje in opdracht van Gede puteerde Staten van Zeeland lever de voor de ambtenaren die moe ten toezien op de naleving van de Landschapverordening Zeeland 2001 een lijstje op van tien overtre ders. Deze mensen, eigenaren van bor den die zij langs waterschapswe gen hadden geplaatst, zijn door de provincie gemaand om de recla me-uitingen weg te halen. Doen ze dat niet, dan zal de provincie Zeeland niet schromen om be stuursdwang toe te passen. In ge wone mensentaal betekent dit dat de borden door de provincie wor den weggehaald en dat de kosten voor het verdwijderen in rekening worden gebracht bij betrokkenen. Gemiddeld, zo weet de provincie uit ervaring, komt dat neer op een 450 euro. De komende weken zal de provin- Borden van boeren langs wegen moeten weg van de provincie. cie optreden tegen mensen die bor den in de wegberm hebben met re clameboodschappen. Het water schap Zeeuws-Vlaanderen, beheer der van de meeste wegen in kwes tie, houdt zich afzijdig. „Dit heeft te maken met een afspraak tussen overheden. De provincie treedt na- foto Wim Kooyman melijk op tegen borden langs alle wegen. De schoonmaakactie is niet onze zaak", aldus M. van de Pas van het schap. NIEUWVLIET - Op maandag 30 juli wordt in Nieuwvliet weer het jaar lijkse dorpsfeest gehouden. Om too uur kunnen belangstellen- op het sportveld aan de Mette- jjk terecht op een rommel- "yslaast de kraampjes zijn er rati es van politie, brand- jeddingsbrigade. Om jint de touwtrekstrijd jSintePier. Bij vol- t worden er ook houden. Erva- fcfe reams (mi- Jcunnen Cor- Kritiek burgemeester op regierol van provincie Zeeland. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester )an Lo nink van Terneuzen gelooft niet dat de Vlissingse skihal-plannen een bedreiging vormen voor een soortgelijk project in zijn gemeen te. De Terneuzense burgemeester heeft lering getrokken uit de toe standen rond het Zeeuws-Vlaamse ontwikkelingsproject en meent vraagtekens te mogen plaatsen bij de haalbaarheid van het Vlissingse initiatief „Kijk, ik kan niet in de .zakken van de financiers van het Vlissingse project kijken, maar ik weet wel zeker dat er problemen ontstaan rond de rentabiliteit van het geheel. Dat zie je in Nederland gebeuren met al dit soort initiatie ven", stelt Lonink. Op diverse websites heeft de Ter neuzense burgemeester de voor bije dagen reacties gekregen op het feit dat hij, ondanks het bestaan van het Zeeuwse grote stedenover- leg, onwetend is geweest over het Vlissingse plan. „Gemeenten blij ven hoe dan ook proberen om za ken van de grond te tillen. Dat kan moeilijk worden verboden. Dat ge meenten geen afstemming zoeken is spijtig. Wat overigens wel duide lijk is is dat de juiste regierol op ruimtelijk gebied niet ligt bij de provincie. Misschien heeft de pro vincie juist in Terneuzen iets veel regie willen voeren", zegt Lonink. Vooralsnog gaat hij ervan uit dat de skihal in de Koegorspolder eer der geopend zal zijn dan een voor ziening in Vlissingen. Wanneer die opening is voorzien is nog steeds de vraag. Voor de invulling van de bedrijfsruimten die de ei genlijke skihal in Terneuzen renda bel moeten maken, is door de pro vincie nog geen verklaring van geen bezwaar afgegeven. Ook kun nen ondernemers in Terneuzen nog bezwaarprocedures aanspan nen tegen de invulling met detail handel. HULST - Op het terrein van hon densportvereniging Omega in Hulst wordt zondag 22 juli gestre den om de Reijnaerttrofee, een in ternationale hondenwedstrijd. Aan deze selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap doen dertig zogenoemde africhtingscom- binaties van diverse rasverenigin gen mee, afkomstig uit Nederland, België en Luxemburg. De honden worden getoetst op di verse disciplines zoals speuren, ge hoorzaamheid en manwerk. Ze worden gekeurd door afzonderlij ke keurmeesters. Publiek is wel kom op de velden aan de Bieten- weg in de polders tussen Hulst en Clinge. De wedstrijden beginnen 's och tends om zeven uur en duren tot 's avonds zeven uur. WATERLANDKERKJE - In 't kerkje in Waterlandkerkje is van 14 tot en met 21 juli de expositie 'Portretten in aquarel' te zien. De tentoonstelling is van )aap Cra- jé. Hij heeft zijn hele leven voor zijn plezier getekend. Pas na zijn pensionering legde hij zich toe op aquarellen, omdat hij dat een van de moeilijkste technieken vindt. Hij kreeg lessen van Leonie van Santvoort en van Theo Selen in Valkenswaard. Na de verhuizing naar Oostburg volgden er nog lessen in Terneu zen, Maldegem en Oostburg. Jaap Crajé ontwikkelde echter al snel een eigen stijl en richting en ging daarin verder. Door de vele tentoonstellingen is zijn werk bekend geworden in de streek. De openingstijden van de expositie 'Portretten in aquarel' zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. SLUISKIL - Een 25-jarige man uit Schaijk is gisterochtend gewond ge raakt bij een ongeval op een be drijf aan de Oostkade in Sluiskil. Rond half twaalf kwam de Noord-Brabander tijdens werk zaamheden met zijn arm knel tus sen een lopende band. Hij werd door een aantal collega's bevrijd. De man is met nog onbekend let sel aan zijn arm en hand naar het streekziekenhuis in Terneuzen ge bracht. De Arbeidsinspectie is over het ongeval in kennis gesteld. Zij stelt een onderzoek in. axel - De Toerclub Axel houdt za terdag een grenstocht. Deelnemers kunnen kiezen uit ritten van 65 en 125 kilometer. Inschrijven voor de langste afstand kan bij café Cam- brinus in Axel tussen half acht en tien uur. Voor de 65 kilometerrf kan dat nog twee uur langer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69