Miljoeneitschade fruittelers Tankstation op bedrijventerrein in Nieuwerkerk is van de baan Wrak van VOC-schip geeft weer wat prijs Goes in Concert lijkt opnieuw geen volle Markt te trekken PZC Donderdag 12 juli 2007 29 Hagelbuien verwoesten oogst op zeker 700 hectare fruitteeltgrond. door Lilian Dominicus GOES - Zeeuwse fruittelers hebben naar schatting 4 a 5 miljoen euro schade geleden door de hagel buien die deze en vorige week op de Bevelanden zijri gevallen. Vol gens landbouworganisatie ZLTO is 700 hectare van de fruitteeltgrond verhageld. Vorige week maandag trok een ver woestende bui over de lijn Oude- lande, Baarland, Kwadendamme, en Wemeldinge. Ook telers in Tho- len, Hoekse Waard en Rotterdam kregen klappen. Daarbij ging de oogst op zeker 500 hectare frut- teeltgrond verloren. Dinsdag werden West-Zeeuws-Vlaanderen, Wemel dinge en Kattendijke getroffen, woensdag ging het om Waarde en Tholen. Teler J. de Reyger uit Oudelande raakte nu anderhalve week geleden zijn oogst van een heel jaar kwijt. „We hebben een compleet jaar voor niets gewerkt", constateert hij. Hij heeft een bedrijf van vijftien hectare groot. De schade schat hij op minimaal 100.000 euro. „De ap pels gaan nu rechtstreeks naar de fabriek, voor een jodenfooi. Pas in september, oktober volgend jaar kunnen we weer oogsten." Verzekerd is hij niet, dat is te duur. Van de werking van een antihagel- kanon is hij niet overtuigd. „De wetenschap staat er niet achter." Toch wil ZLTO de komende tijd meer energie steken in voorlich ting over preventieve maatregelen als het antihagelkanon of antiha- gelnetten. Landbouworganisatie ZLTO gaat de komende tijd leden beter in formeren over preventieve maat regelen tegen hagelbuien, zoals antihagelkanonnen en -netten. Ook komt er onderzoek naar de werking van het antihagelkanon. Het lijkt erop dat de plekken waar een kanon is geplaatst minder erg zijn getroffen. Zo zijn de hagelbuien volledig voorbij het land van teler A. Voge laar uit Krabbendijke getrokken. Maar of het kanon op zijn land daarvan de oorzaak is, is nog maar de vraag. „Het apparaat was wel volop in werking", meldt Vogelaar. „Ook in Borsele staan kanonnen en daar is ook weinig tot geen schade", zegt A. Slabbekoorn van ZLTO. „Maar het kan ook zijn dat de hagelbaan er sowieso niet over was getrokken." Crematorium Goes kost Middelburg geld MIDDELBURG - Dat het geld gaat kosten, staat vast. Hoeveel de ge meente Middelburg erbij inschiet als er in Goes een crematorium komt, is nog niet duidelijk. Een derde van het aantal crema ties in Middelburg betreft perso nen die afkomstig zijn van de Be velanden. Daarnaast verliest de gemeente in komsten doordat er sinds kort twee begrafenisondernemers een eigen koffiekamer hebben geo pend. Vrouw verwond door springend paard RENESSE - Een 26-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duive- land is gisteren rond 17.00 uur ge wond geraakt nadat haar paard bo venop haar was gesprongen. De vrouw is met verwondingen aan hoofd en been per traumahelikop ter overgebracht naar het EMC in Rotterdam. Op de manege aan de Stoofweg werden de hoeven van haar paard gekapt. Het dier maak te daarbij rare sprongen en sprong vervolgens bovenop de vrouw die ernaast stond. Jonge torenvalken in beslag genomen GOES - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft, naar gisteren bekend is gemaakt, vorige week donderdag bij een particulier op Zuid-Beveland drie jonge torenval ken in beslag genomen. Waar op Zuid-Beveland dat is gebeurd, wil de dienst niet zeggen. De dieren bleken in het wild te zijn gevangen, wat verboden is. De eigenaar en de persoon die de vo gels leverde hebben een boete ge kregen. Auto vernield bij botsing in Middelburg MIDDELBURG - „Als je in de archieven gaat zoe ken, zie je misschien dat het handschrift van de schrijvers in Batavia na 1740 een stuk slechter leesbaar is. Ze misten toch hun brilletjes", lacht conservator Ton van der Horst. Hij vond de bril len onlangs terug in de opgedoken lading van het in 1740 voor de Engelse kust vergane VOC-schip De Rooswijk. Gisteren werden de brilletjes onderzocht door op ticien Gabor Timmerman van Focus Optiek in Middelburg. Waarschijnlijk zijn de brilletjes lees brillen, omdat er geen poten aan zitten. De bril len werden dan op de neus geklemd. De brillen worden vanaf vandaag tentoongesteld in het Muzeeum in Vlissingen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een 79-jarige Bel gische automobilist heeft gisteren zijn auto in de vernieling gereden op het Groenewoud in Middel- burg. De man kon niet op tijd stoppen toen de vrachtwagen die voor hem reed, afremde voor het ver keerslicht. De aanhanger van de vrachtwagen, bestuurd door een 28-jarige man uit Enschede, raakte ook beschadigd. Gemeente in het gelijk gesteld door de Raad van State. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van State is het eens met de gemeente Schou- wen-Duiveland dat ze in principe geen tankstations toelaat op bedrij venterreinen. In een uitspraak over het bestem mingsplan voor het terrein heeft de Raad de bezwaren van aanne mersbedrijf Wandel BV van tafel geveegd. Wandel had graag een tankstation willen beginnen, voor namelijk voor bedrijven en onder nemers. Maar ook particulieren zouden er kunnen tanken. De ge meente Schouwen-Duiveland en de provincie Zeeland zijn evenwel tegen de vestiging van nieuwe tankstations op bedrijventerrei nen. Alleen als een tankstation uit de kern van een dorp of stad moet worden verplaatst, kan deze op een bedrijventerrein terecht. De Raad van State vindt dat beleid al leszins redelijk. Behalve het be zwaar van Wandel heeft Raad van State ook de bezwaren van R. van der Zwart en C. Goudzwaard van Duikcentrum Waterworld wegge wuifd. Zij vinden het onbegrijpe lijk dat de provincie Zeeland geen dienstwoning bij het duikcentrum wil toestaan. Volgens de provincie, die het bestemmingsplan op dat punt heeft afgekeurd, ligt een dienstwoning aan de Rolleklooster- dijk deels in de hindercirkel van Wandel en Betonmachines-service- bedrijf Boogert Service. Volgens de provincie heeft de ge meente, die wel akkoord wilde gaan met een bedrijfswoning is, niet genoeg onderzoek gedaan naar de milieugevolgen van een woning zo dicht bij Boogerts en Wandels terrein. Op dat punt deelt de Raad van State de visie van Zeeland. De afstand is onge veer 50 meter. De vraag is of dat voldoende is. De gemeente zal haar huiswerk over moeten doen. Organisator hoopt wel zelfde aantal kaarten als vorig jaar te verkopen. door Luc Oggel GOES - Er zit 'progressie' in de kaartverkoop voor Goes in Con cert, zondag op de Grote Markt, maar uitverkoop zit er niet in. Dat zegt coördinator A. Schuurbiers van de organiserende Stichting Goes Promotie. „We hopen uit te komen op het aantal van vorig jaar." Toen bleef de teller steken op 640a terwijl er 8000 kaarten beschikbaar zijn. Hoeveel toegangs bewijzen er op dit moment over de toonbank zijn gegaan, kan Schuurbiers niet aangeven. „Ik hou zelf de betalingen bij, maar we hebben een groot aantal ver kooppunten. Die storten allemaal op een ander moment." Hoewel er beweging in de verkoop zit ('Er lijkt een eindspurt in te zetten') is het volgens Schuurbiers al duide lijk dat 'het schip niet binnen komt'. Om tegemoet te komen aan late beslissers zijn er zondag ook aan de kassa nog kaarten te koop. Men sen hoeven er niet op te rekenen halverwege de avond voor een hab- bekrats naar binnen te kunnen. „Zelfs voor het laatste liedje van (afsluiter) Jan Smit moet je ge woon het hele bedrag beta len." Voor Schuurbiers is het gis sen naar de reden voor de teleur stellende verkoop. „Als ik dat wist was ik steenrijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63