Verdeeldheid over beleid dorpshuizen Snelheid geboden bij aanleg ringwalburg Variatie troef op maritieme dagen Podium krijgt geen geld Lonink plaatst vraagtekens bij rentabiliteit van skihal Vlissingen 26 I Donderdag 12 juli 2007 pzc Zicht op de ringwalburg ter hoogte van de Leliëndaleweg. Rechts de kanti- archieffoto Dirk-Jan Cjeltema ne van voetbalclub DFS. Staatsbosbeheer vraagt aan rechter spoedig een knoop door te hakken. door Metita Lanting burgh-haamstede - Staatsbosbe heer heeft haast met de reconstruc tie van de Karolingische Ringwal burg in Burgh. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszitting in Middel burg. Tegen het project zijn bezwa ren ingediend en zolang de rechter daar nog geen uitspraak over heeft gedaan, kan niet met het werk be gonnen worden. Staatsbosbeheer vraagt nu aan de rechter een voor lopige uitspraak te doen zodat be gonnen kan worden. „Anders red den we het niet", zei woordvoer der C. de Lange. De haast heeft alles te maken met de (Europese) subsidies die de na tuurorganisatie heeft aangevraagd voor het project. Op oktober moet het werk klaar zijn, anders vervallen de toegezegde bijdragen en Staatsbosbeheer schat in onge veer zes weken nodig te hebben voor het werk af is. De Karolingische Ringwalburg in Burgh is de best bewaarde ringwal burg in Zeeland. Hij stamt uit de vroege middeleeuwen, waarschijn lijk gebouwd als woonplaats en vluchtplaats tegen roofzuchtige Vi kingen. Om de geschiedenis een beetje zichtbaar te maken (alle archeolo gische resten liggen nog diep on der de grond verborgen) wil Staats bosbeheer de Ringwalburg herstel len in een situatie zoals het er vroeger waarschijnlijk heeft uitge zien: een aarden wal met daarop een hekwerk van tegen elkaar aan geslagen houten palen, een pallisa- de. Dit plan is in 2004 aan de om wonenden gepresenteerd en stuit te op veel bezwaar. Vooral het blokkeren van het huidige uitzicht door de aarden wal was veel men sen een doorn in het oog. Na intensief overleg met (vertegen woordigers van) omwonenden zijn de plannen aangepast. De wal wordt lager en slechts een kwart van de ringwalburg, ter hoogte van de Leliëndaleweg en de voetbalkantine van DFS, wordt hersteld. Daarmee neemt Staatsbosbeheer niet alle bezwaren weg. De heer De Meij en de familie Steinmetz (beide omwonende) hebben de gang naar de rechter ge maakt. De Meij maakt zich vooral zorgen over het uitzicht. Nu kan hij nog de polders inkijken, straks is dat weg. De familie Steinmetz laat bij monde van advocaat J. Dijk weten ook veel moeite te hebben met de wal. Het komt dichtbij hun huis te liggen. „En het geeft een illusie van geschiedenis en het is de vraag of het wel zo was." De rech ter doet maandag uitspraak. Staatsbosbeheer wii de ringwal burg in Burg herstellen. Bezwa ren van omwonenden blokkeren dit. Staatsbosbeheer vraagt nu aan de rechter snel uitspraak. Beheerders delen optimisme van wethouder niet. door Piet Kleemans zierikzee - Concrete afspraken ma ken over het beheer en de exploita tie van de dorpshuizen. Dat is het doel van de gemeente Schou- wen-Duiveland. In het kader daar van wordt momenteel gewerkt aan een discussienota. De dorpshuizen op Schou- wen-Duiveland waren tot voor kort eigendom van het gemeente bestuur. Na veel en felle discussie viel vorig jaar het - door bespa ringsdrift ingegeven - besluit de dorpshuizen te verkopen en wel aan de Schouwen-Duivelandse wo ningbouwvereniging Zeeuwland. De gemeente wil grip houden op hoe de dorpshuizen benut wor den. De gemeente spreekt zelf van een 'regiefunctie' en wil een be leidslijn voor de toekomst uitzet- Ruimte voor kunst, muziek, ambachten en streekproducten. door Piet Kleemans zierikzee - Clown Kobus loopt rond, er is poppentheater en dweil bands zorgen voor een vrolijke noot. Variatie troef tijdens de Mari tieme dagen in Zierikzee. Dinsdag 17 juli is de aftrap. De komende vijf dinsdagen pakt de Zierikzeese ondernemersvereni ging Neptunus breed uit. Overal in het historische hart van cen trumstad Zierikzee is wel wat te beleven en daarbij is het nadrukke lijk de bedoeling een zo breed mo gelijk publiek te bedienen. „En we proberen ook de straten aan de rand van het centrum er zoveel mogelijk bij te betrekken", zegt Neptunus-voorzitter C. Lege- maate. „Bezoekers die vanuit het Havenkwartier richting centrum lopen, proberen we richting Vis markt te leiden. Daar gaan we dit ten. Dat doet zij liefst samen met de huurders-gebruikers van de dorpshuizen en om de gevoelens te peilen heeft men al met elkaar om tafel gezeten. Het is de bedoe ling dat de discussienota in augus tus het levenslicht ziet, waarna de gemeente om tafel gaat met de ei- landelijke dorpsraden en woning bouwvereniging Zeeuwland. Wethouder R. van der Wekken is optimistisch over de toekomst van de dorpshuizen. Hij gaat er vanuit dat er zich voldoende gebruikers aandienen om een gezonde toe komst van de dorpshuizen te ver zekeren. „Ik heb daar alle vertrou wen in. Altijd gehad." Beheerder J. Goemans van het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven deelt het optimisme van de wethouder niet. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft de dorpshuizen ver kocht maar wil wel grip houden op de manier waarop deze ge bruikt worden. Neptunus-voorzitter C. Legemaate. foto Marijke Folkertsma jaar aan de slag met een kunst markt. Dat wordt echt wel iets aparts", aldus Legemaate. De on dernemers van Korte St. Janstraat hebben iets anders bedacht om hun straat op de kaart te zetten: Zeeuwse vlaggen en banieren sie- Veel zal volgens hem afhangen van de definitieve huurprijs. De ge meente gaat uit van een huurprijs voor gebruikers van 25 euro per vierkante meter. Goemans: „Als ze daar aan vasthouden haken vereni gingen af en dan hebben we echt een probleem." Collega A. Wesdorp van dorpshuis De Putmeet in Scharendijke sluit zich daarbij aan. „Een prijs van 25 euro per vierkante meter is ge woon veel te hoog." Voorzitter van de dorpsraad Kerkwerve P. van Langeraad benadrukt het be lang van een betaalbare huur. „Dorpshuis 't Zuudende loopt goed, maar de huur moet wel rede lijk blijven. Als dat een bottleneck blijkt hebben we toch een pro bleem." Collega A. de Graaf van de dorpsraad Sirjansland kan zich in die woorden vinden. „Een te hoge huurprijs zou fnuikend zijn voor de bezettingsgraad. En daarmee voor het bestaansrecht van het dorpshuis. ren de straat. Het Havenplein staat bol van de activiteiten voor kinde ren, de Schuithaven staat in het te ken van streekproducten en op het plein voor de Nieuwe Kerk is elke maritieme dag een crea-markt te vinden. Ander vast onderdeel van de maritieme dagen is de kin derrommelmarkt op de Balie. Op de eerste maritieme dag zorgt de Old Dixy Street Parade voor mu ziek. Deze dweilband is ook dins dag 24 juli present. Op het Haven plein is dan de Afval Run Neder land Schoon te vinden. Dinsdag 31 juli wordt bij de muziektent aan het Havenpark een roofvogelde monstratie gehouden en dinsdag 7 augustus is aan het Havenplein de kermis te vinden. De Afval Run Nederland Schoon maakt tijdens de laatste maritieme dag op 14 au gustus wederom haar opwachting. Op het Kraanplein is de St. Wils ons Army Show te zien. Elke maritieme dag gaat rond 10.00 uur van start en duurt tot rond 17.00 uur. Kritiek burgemeester op regierol van provincie Zeeland. door Conny van Cremberghe terneuzen - Burgemeester Jan Lo nink van Terneuzen gelooft niet dat de Vlissingse skihal-plannen een bedreiging vormen voor een soortgelijk project in zijn gemeen te. De Terneuzense burgemeester heeft lering getrokken uit de toe standen rond het Zeeuws-Vlaamse ontwikkelingsproject en meent vraagtekens te mogen plaatsen bij de haalbaarheid van het Vlissingse initiatief. „Kijk, ik kan niet in de zakken van de financiers van het Vlissingse project kijken, maar ik weet wel zeker dat er problemen ontstaan rond de rentabiliteit van het geheel. Dat zie je in Nederland gebeuren met al dit soort initiatie ven", stelt Lonink. Op diverse websites heeft de Ter neuzense burgemeester de voor bije dagen reacties gekregen op het feit dat hij, ondanks het bestaan van het Zeeuwse grote stedenover- leg, onwetend is geweest over het Vlissingse plan. „Gemeenten blij ven hoe dan ook proberen om za ken van de grond te tillen. Dat kan moeilijk worden verboden. Dat ge meenten geen afstemming zoeken is spijtig. Wat overigens wel duide lijk is is dat de juiste regierol op ruimtelijk gebied niet ligt bij de provincie. Misschien heeft de pro vincie juist in Terneuzen iets veel regie willen voeren", zegt Lonink. Vooralsnog gaat hij ervan uit dat de skihal in'de Koegorspolder eer der geopend zal zijn dan een voor ziening in Vlissingen. Wanneer die opening is voorzien is nog steeds de vraag. Voor de invulling van de bedrijfsruimten die de ei genlijke skihal in Terneuzen renda bel moeten maken, is door de pro vincie nog geen verklaring van geen bezwaar afgegeven. Ook kun nen ondernemers in Terneuzen nog bezwaarprocedures aanspan nen tegen de invulling met detail handel. rilland - De gemeente Reimers- waal wijst een verzoek van Po dium Reimerswaal om de subsidie structureel met vijfduizend euro te verhogen af De stichting is te leurgesteld. „We vragen het niet voor niets." Podium Reimerswaal, dat culture le evenementen in de gemeente or ganiseert, krijgt nu jaarlijks bijna 19.000 euro van de gemeente, maar heeft desondanks eigenlijk al tijd tekort. Over afgelopen seizoen is er een gat van 7000 euro. „Ik doe dit nu dertien jaar en in die tijd is de subsidie geen cent ver hoogd", zegt programmeur J. Boonman. „Artiesten zijn inmid dels wel veel duurder geworden en omdat we geen eigen zaal hebben, moeten we de dorpshuizen huren en vaak ook voor licht en geluid zorgen. Het is eigenlijk een won der dat we niet veel grotere tekor ten hebben." Wethouder J. de Kunder (cultuur) vindt dat Podium Reimerswaal eerst zelf moet proberen om 'crea tieve oplossingen' te vinden om de begroting op orde te krijgen. „Je hoort wel eens dat je als ge meente geen oog voor cultuur zou hebben als je zo'n verzoek niet ho noreert. Dat is niet het geval, we dragen Podium Reimerswaal best een warm hart toe, maar om zo maar even 5000 euro extra te ge ven vinden we iets te veel van het goede." Dat het susidieverzoek wordt afge wezen, is volgens Boonman overi gens niet problematisch. „Dankzij sponsorgelden kunnen we blijven bestaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60