Zeeland Wethouder weinig beducht voor 1^1 nrpnrnpn verzadiging Goese woningmarkt r UiKiU1 c&x ucr Goes in Concert lijkt opnieuw geen volle Markt te trekken Bordenactie nu ook in Zeeuws-Vlaanderen RUNDVLEES s MÉÊËm 26 Donderdag 12 juli 2007 PZCB 15FEBR.T1W115 OCT. PUUR NATUUR Tegenvallertje bij bouw brede school Goes In 2009 beleeft Goes na jaren van stilstand een piek in de woningbouw. door Frank Balkenende GOES - In 2009 komt in Goes een stoot woningen op de markt. De grootschalige woningbouwprojec ten Aria, Mannee, Riethoek en mo gelijk ook Waterstad beginnen dan of lopen net. Toch vreest wet houder M. Dieleman (CDA) niet dat de woningmarkt wordt over voerd. Mannee (aanvang begin 2008, 450 woningen), Aria (320 woningen), Riethoek (186 woningen, bouw be gin 2009) en Waterstad (eerste tranche van 2000 woningen in 2009), bij elkaar gaat het om hon derden woningen. Ook in de buur gemeenten Kapelle (Zuidhoek in Biezelinge) en Borsele (Over de Dijk II) is dan nog volop keuze. Niettemin denkt wethouder Diele man dat er voldoende kopers zul len opdagen voor dit massale wo ningaanbod in de gemeente Goes. Organisator hoopt wel zelfde aantal kaarten als vorig jaar te verkopen. door Luc Oggel GOES - Er zit 'progressie' in de kaartverkoop voor Goes in Con cert, zondag op de Grote Markt, maar uitverkoop zit er niet in. Dat zegt coördinator A. Schuurbiers van de organiserende Stichting Goes Promotie. „We hopen uit te komen op het aantal van vorig jaar." Toen bleef de teller steken op 6400, terwijl er 8000 kaarten be schikbaar zijn. Hoeveel toegangsbe wijzen er op dit moment over de toonbank zijn gegaan, kan Schuur biers niet aangeven. „Ik hou zelf „Ten eerste is er in Goes jarenlang weinig gebouwd, zeker in de vrije sector. Met deze projecten plegen we deels een inhaalslag. Daarnaast zijn Aria, Riethoek, Mannee en Waterstad totaal verschillende pro ducten." Dat klopt irï zoverre dat elke wijk zijn bijzonderheden kent. Aria wordt een soort dorpje in Zeeuw se stijl, met bochtige straatjes en knusse perkjes. Een sfeer uit groot moeders tijd. Riethoek, waarvoor gemeente en projectontwikkelaar NBU gisteren de exploitatieovereenkomst teken den, een wijk in de stijl van de ja ren dertig. Op de leest geschoeid van de Mortiere in Middelburg, een stijl die volgens de NBU de ge middelde koper bevalt. Riethoek grenst aan Oostmolenpark. In Mannee krijgt de koper van De Goese wethouder Dieleman is niet bang dat bijna gelijklopen de projecten als Aria, Mannee, Riethoek en Waterstad de wo ningmarkt overvoeren. de betalingen bij, maar we hebben een groot aantal verkooppunten. Die storten allemaal op een ander moment." Hoewel er beweging in de verkoop zit ('Er lijkt een eindspurt in te zet ten') is het volgens Schuurbiers al duidelijk dat 'het schip niet bin nenkomt'. Om tegemoet te komen aan late beslissers zijn er zondag ook aan de kassa nog kaarten te koop. Mensen hoeven er echter niet op te rekenen halverwege de avond voor een habbekrats naar binnen te kunnen. „Zelfs voor het laatste liedje van (afsluiter) Jan Smit moet je gewoon het hele be drag betalen." Voor Schuurbiers is het gissen naar de reden voor de teleurstellen de verkoop. „Als ik dat wist, was vrije kavels volledige vrijheid. De gemeente stelt er geen eisen aan welstand, dus iedereen kan zich er architectonisch uitleven. Waterstad wordt het paradepaard je. Het havenindustrieterrein wordt in tien, vijftien jaar omgeto verd tot een wijk met tweedui zend woningen. Die variëren van dure appartementen, waterwonin gen tot eengezinswoningen. T\vin- tig procent is sociale huur of koop. Vooral voor het prestigieuze Wa terstad is Goes (beter nog: de vier projectpartners) afhankelijk van de interesse van kopers van buiten Zeeland. „En", houdt Dieleman een slag om de arm, „als de rente stijgt, kan het hele verhaal er plotseling weer heel anders uitzien." Anderzijds is hij optimistisch over de verkoopkansen. Op de wacht lijst voor Mannee staan inmiddels vierhonderd gegadigden. Natuur lijk zullen die niet allemaal een ka vel kopen, maar het geeft volgens Dieleman wel aan hoe groot de honger naar Goese bouwgrond is. ik steenrijk. Gezien de artiesten denk je uit te verkopen, maar dat is dus geen garantie." Volgens Schuurbiers hebben ook andere, soortgelijke evenementen in Nederland te kampen met te genvallende belangstelling. „Ie merkt dat er eigenlijk maar een be perkt aantal artiesten is waar je uit kunt putten. Ilse DeLange is na tuurlijk een absolute topper, maar zij zal geen achtduizend man naar de Markt trekken. Iemand als Frans Bauer waarschijnlijk wel, maar die doet geen openluchtcon certen. Ach, misschien moeten we ons niet blindstaren op die 8000." Hoopgevend is in elk geval de weersverwachting voor komend weekeinde. „Daar zijn we erg blij mee." Ouderwetse wasdag op pleintje achter het museum in Goes. door Mieke van der Jagt GOES - De was? Geen probleem. Beetje sorteren, de boel in de auto maat en draaien maar. Wie een droger bezit, kan alles binnen een paar uur schoon in de kast hebben liggen, maar ook buiten aan de lijn of in het trapgat droogt de was vanzelf. Als je niet te zeer hecht aan natuurlijke stoffen, hoef je ook nog eens niks te strijken. Fluit je van een cent: de was! Dat was vroeger wel anders. Vrou wen stonden nog niet eens zo heel lang geleden de godganse maan dag op hun kop in de tobbe. Wa ter halen bij de pomp, want een kraan in huis had je niet. Dat wa ter was steenkoud, dus het moest eerst worden gekookt op een petro leumstel of op de kolenkachel. De hele dag schrobben, stampen, bor stelen, wrijven, spoelen, wringen en stijven. Als alles dan eindelijk te drogen hing, was je nog niet klaar. Het spoelwater was schoon genoeg om de stoep mee te schrob ben en de strijk zat er ook weer aan te komen. De leden van de klederdracht- groep Mooi Zeeland maken woens dagmiddag op het pleintje achter het Historisch Museum De Beve- landen in Goes, de lijdensweg van de wekelijkse wasdag aanschouwe lijk. Het lijden is er niet aan af te zien. Met zichtbaar genoegen doen de boerenwuufjes wat hun grootmoeders vroeger elke maan dag deden. Maar ze kunnen wel ruimschoots de tijd nemen om het publiek uitleg te geven over de gereedschappen, het boerengoed dat ze dragen en voor deze keer ook over het degelijke ondergoed. Dat zit immers in de tobbe of hangt te drogen. Twee jonge mannen uit Taiwan zijn op het Museumpleintje ver zeild geraakt. Ze laten de camera's klikken en zoemen. Voor zaken verblijven ze twee dagen in Goes en, zojuist aangekomen uit Tai wan, weten ze niet wat ze zien. Ja, dat er gewassen wordt, snappen ze wel. Hun oma's in Taiwan hadden vroeger ook zo'n stamper en zo'n wasbord. Maar die wringer, dat juk, die vreemde kleren? Zodra ze in de gaten hebben dat het hier om een ambachtelijke demonstra tie gaat, beseffen dat ze met hun neus in de boter zijn gevallen. De camera loopt pas echt warm als één van de twee onder het juk twee emmertjes water haalt. Als hij morgen terugvliegt naar Tai wan heeft hij wat te vertellen. Veel van de gereedschappen zijn afkomstig uit het depot van het museum, evenals een deel van de kleding. Ook de leden van Mooi Zeeland hebben hun spullen be schikbaar gesteld. Eén van de da mes breit zelfs tussendoor aan een borstrok, volgens een beproefd oud patroon. De club redt regelma tig antieke kleding van de vodden- baal en geen van de leden zegt ooit 'nee' tegen het aanbod van ie mand die nog wat goed van z'n opoe heeft liggen. De Chinees die twee emmertjes water haalt, kan in Taiwan veel vertellen Nagenoeg alles wat vroeger bij de was kwam kijken, brengen de mensen van Mooi Zeeland in Goes in beeld. De kousentuin, waarop de lange, zelfgebreide kou sen te drogen werden gehangen, de wringer, waar het wasgoed na elke spoelbeurt doorheen moest, en het eindeloze gesjouw met koud en warm water. Alleen de handeling van het bleken ont breekt. In de stadse Museumtuin is nu eenmaal geen veldje met hoog gras, waarop het zonnetje de laatste, lelijke vlekken in wit goed als lakens en luiers, kon uitbleken. Eén wasvrouw valt op: degene die met een grote muts op staat te strijken. Het is de dracht van het Middelburgs Ambacht, ontstaan doordat de burgers het zo leuk vonden als hun dienstmeisjes de kindermuts bleven dragen. Hoe hard ze ook moesten werken, de dienstmeisjes hielden hun zondag se broderiemuts op. OWtN uw, Provincie wil paal en perk stellen aan reclame-uitingen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Boeren en tuinders in de rest van Zeeland zijn er al aan gewend. Borden in de weg kant worden door de provincie niet getolereerd. Wie het aandurft om reclame te maken voor streek producten uit eigen grond loopt het risico om door provincieambte naren op de bon te worden geslin gerd. Na tien jaar 'schoonmaken' be noorden de Westerschelde zakt de campagne nu ook de zeearm over in zuidelijke richting. Een tochtje in opdracht van Gede puteerde Staten van Zeeland lever de voor de ambtenaren die moe ten toezien op de naleving van de Landschapverordening Zeeland 2001 een lijstje op van tien overtre ders. Deze mensen, eigenaren van bor den die zij langs waterschapswe gen hadden geplaatst, zijn door de provincie gemaand om de reclame uitingen weg te halen. Doen ze dat niet, dan zal de provincie Zeeland niet schromen om bestuursdwang toe te passen. In gewone mensen taal betekent dit dat de borden door de provincie worden wegge haald en dat de kosten voor de ver wijdering in rekening worden ge bracht bij betrokkenen. Gemid deld, zo weet de provincie uit erva ring, komt dat neer op een 450 eu ro. De komende weken zal de provin cie optreden tegen mensen die bor den in de wegberm hebben met re clameboodschappen. Het water schap Zeeuws-Vlaanderen, beheer der van de meeste wegen in kwes tie, houdt zich afzijdig. „Dit heeft Borden van boeren langs wegen moeten weg van de provincie. foto Wim Kooyman te maken met een afspraak tussen wegen. De schoonmaakactie is overheden. De provincie treedt na- niet onze zaak", aldus M. van de melijk op tegen borden langs alle Pas van het waterschap. GOES - Een kleine tegenvaller bij de bouw van de brede school in De Spinne. Het dak van de be staande gymzaal, waar de brede school aan vast wordt gebouwd, is toch toe aan vervanging. Het kost de gemeente Goes 37.000 euro extra. Burgemeester D. van der Zaag vindt het vreemd dat de slechte staat van het dak niet in de bouwrapportage is gemeld. De brede school in De Spinne is dit najaar klaar. Dan kunnen 't Noorderlicht en de Holtkamp- school - slachtoffers van de brand in oudejaarsnacht 2002/2003 - hunj tijdelijke onderkomens in de Goa se Polder verlaten. Bedoeling is de herfstvakantie te verhuizef Het gebouw herbergt strak het wijkcentrum, consul/ reau, speel-o-theek, wiijd kei, jongerenhonk voor gehandicag Het projea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54