Zeeland Miljoenen schade voor fruittelers A e Wrak van VOC-schip geeft weer wat prijs BEVELANDEN-THOLEN 31 25 31 Jongeren maken veiligheidsfilm L deDRVKKERY v Brasseriemenu met Wij geven u de helft cadeau! ei Diny kan nu goed lezen en schrijven OU OU' Donderdag 12 juli 2007 J MI m it Groot onderzoek om armoede in Zeeland in kaart te brengen Tip? redgoes@pzc.nl Hagelbuien verwoesten oogst op zeker 700 hectare fruitteeltgrond. door Lilian Dominicus goes - Zeeuwse fruittelers lijden 4 a 5 miljoen euro schade door de hagelbuien die deze en vorige week zijn gevallen. Volgens land bouworganisatie ZLTO is 700 hec tare van de fruitteeltgrond verha- geld. Vorige week maandag trok een bui over de lijn Oudelande, Baarland, Kwadendamme, en Wemeldinge. Ook telers in Tholen, Hoekse Waard en Rotterdam kregen klap pen. Dinsdag werden West-Zeeuws-Vlaanderen, Wemel dinge en Kattendijke getroffen, woensdag ging het om Waarde en Tholen. Teler J. de Reyger uit Oudelande raakte nu anderhalve week gele den zijn oogst van een heel jaar kwijt. „We hebben een compleet jaar voor niets gewerkt", consta teert hij. Hij heeft een bedrijf van vijftien hectare groot; de schade schat hij op minimaal 100.000 eu ro. „De appels gaan nu recht streeks naar de fabriek, voor een jo- denfooi. Pas in september, oktober volgend jaar kunnen we weer oog sten." Verzekerd is hij niet, dat is te duur. Van de werking van een antihagelkanon is hij niet over tuigd. „De wetenschap staat er niet achter." Toch wil ZLTO de komende tijd meer energie steken in voorlich ting over preventieve maatregelen als het antihagelkanon of antiha- gelnetten. Ook komt er onderzoek Landbouworganisatie ZLTO gaat de komende tijd de leden meer informeren over preventieve maatregelen, zoals antihagelka- nonnen en -netten. naar de werking van het antihagel kanon. Het lijkt erop dat de plek ken waar een kanon is geplaatst minder erg zijn getroffen. Zo zijn de hagelbuien volledig voorbij het land van teler A. Voge laar uit Krabbendijke getrokken. Maar of het kanon op zijn land daarvan de oorzaak is, is nog maar de vraag. „Het apparaat stond wel volop in werking", meldt Vogelaar. „Ook in Borsele staan kanonnen en daar is ook weinig tot geen schade", zegt A. Slabbekoorn van ZLTO. „Maar het kan ook zijn dat de hagelbaan er sowieso niet over was getrokken." Verhagelde oogst, foto Willem Mieras Conservator vindt brillen in opgedoken lading De Rooswijk. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - „Als je in de archie ven gaat zoeken, zie je misschien dat het handschrift van de schrij- 1 vanavond vanaf 17.30 uur "kookte mosselen of geitenkaas- ^eegpakketje en koffie of thee 00 of 12,50 (vegetarisch). %en? bel 0118 - 886 866. vers in Batavia na 1740 een stuk slechter leesbaar is. Ze misten toch hun brilletjes", lacht conservator Ton van der Horst. Hij vond de brillen onlangs terug in de opgedo ken lading van het in 1740 voor de Engelse kust vergane VOC-schip De Rooswijk. Gisteren werden de brilletjes onderzocht door opti- Papiercontainer Goes in brand gestoken goes - Een schutting en drie vuil containers in de Tak van Poort- vlietstraat in Goes zijn dins dagnacht rond één uur in vlam men opgegaan. De politie gaat uit van brandstichting in een papier- container, die tegen de schutting stond. Er is geen schadebedrag be kend. cien Gabor Timmerman van Fo cus Optiek in Middelburg. „Het zijn allemaal lage plussterktes. Alle maal plus anderhalf en plus drie." Waarschijnlijk zijn de brilletjes leesbrillen, omdat er geen poten aan zitten. De brillen werden dan op de neus geklemd. Ook directeur Wilbert Weber van het Muzeeum in Vlissingen be kijkt de studie met enthousiaste belangstelling. In 2004 kwam De Rooswijk bloot te liggen; daarna is de lading geborgen. Naast de bril len zijn vooral veel zilver en mun ten boven water gehaald. De bril len worden vanaf vandaag tentoon gesteld in het Muzeeum. heinkenszand - De Borselse longe- renraad gaat een film maken over het gedrag van jeugd in het ver keer. Door in te zoomen op het ge drag van kinderen die dagelijks lan ge einden naar school fietsen, hoopt de jongerenraad een bijdra ge te kunnen leveren aan de ver mindering van het aantal verkeers slachtoffers. In vijf jaar vielen er daarvan in de gemeente Borsele 99, de meesten waren 16 of 17 jaar. De jongerenraad wil bij de jeugd het zicht vergroten op hun eigen rol in het ontstaan van gevaarlijke situaties. Gebleken is dat het daar aan dikwijls ontbreekt. De film gaat dan ook niet over specifieke gevaarlijke situaties maar zet be wustwording en gedrag centraal. Daarmee wil de werkgroep Veilig heid van de jongerenraad het pro bleem bij één van de bronnen be strijden. De gemeente Borsele en de provin cie hebben de jongerenraad subsi die gegeven om het idee uit te voe ren. De werkgroep Veiligheid heeft de regie maar het filmbedrijf Shortfilms.nl uit Den Haag zal de plaatjes schieten en monteren. Volgend jaar is de film klaar en kunnen alle Borselse basisscholen hem in hun lessen opnemen. gür- Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwooa. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. iiiiirasff Tip? redactie@pzc.nl IJS We hoeven in dit hoekje geen overbodige opmerkingen over het weer te maken. Iedereen heeft er zo onderhand wel de buik van vol. Zo ook die Goesenaar. En om toch eens een ander geluid te ho ren besloot hij naar vrienden in Zuid-Frankrijk te bellen. Hij had op het nieuws al dingen gezien over bosbranden, dus daar zal al licht minder regen vallen was zijn idee. la, het was in heel Frankrijk slecht, maar in het uiterste zui den was het goed warm, kreeg hij te horen. „Sterker nog", klonk het aan de andere kant van de lijn, „het is hier zo warm dat ze ijsblokjes in de pastis doen. Opticien Gabor Timmerman bestudeert een bril afkomstig uit het vergane VOC-schip De Rooswijk. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53