Binnenland Jeugdzorg nog jaren zonder tuchtrecht 'Vier op de tien cliënten raakt niet uit bijstand' Taxi's manipuleren kilometerstanden Villa prins Bernhard in Italië is verkocht 4 Donderdag 12 juli 2007 PZC Beroepsgroepen denken na over mogelijkheden na dood van Savanna. den haag - Het kan nog jaren du ren voordat de instellingen binnen de jeugdzorg zover zijn om tucht recht in te voeren. Voorzitter Ella Kalsbeek van de stuurgroep die de kwaliteit van de jeugdzorg onder de loep neemt, heeft dat gisteren Diverse betrokken beroepsgroe pen moeten het eerst nog eens worden over de opzet en organisa tie van het tuchtrecht. Het gaat daarbij bijvoorbeeld over de vraag of het tuchtrecht in de wet veran kerd moet worden. De besprekin gen mogen volgens Kalsbeek niet tot 'sint-juttemis' duren. Volgens haar zijn de organisaties gemoti veerd om zo snel als mogelijk is tot overeenstemming te komen. De roep om tuchtrecht ontstond na de dood van de driejarige Sa vanna uit Alphen aan den Rijn. Het meisje stierf in 2004 na jaren lange verwaarlozing en mishande ling door haar moeder en stiefva der. Het kind stond onder toezicht van een gezinsvoogd en ook vele andere hulpverleners kwamen bij het gezin over de vloer. Toch greep niemand in. De gezinsvoogd moet voor de rech ter verschijnen wegens dood door schuld. Het Openbaar Ministerie ziet haar als hoofdverantwoordelij ke voor het welzijn en de gezond heid van het kind. Door de invoe ring van tuchtrecht voor werkne mers in de jeugdzorg zou in princi pe kunnen worden voorkomen dat medewerkers bij fouten voor de strafrechter moeten verschij nen. De stuurgroep onder leiding van Ella Kalsbeek zal de komende drie jaar ook de beroepsstructuur van de jeugdzorg onder de loep ne men: welke beroepen zijn van be lang om de zorg aan kinderen en jongeren goed te laten verlopen, welke opleidingen zijn daarbij no dig, en hoe moeten die worden ge organiseerd. Minister Rouvoet van Jeugd en Ge zin ziet in het werk van de stuur groep een belangrijke stap om de kwaliteit in de jeugdzorg te verbe teren. Een ander probleem binnen die zorg is volgens hem de bureau cratie. Er zijn veel organisaties die volledig langs elkaar heen werken. Ook dit probleem moet volgens hem worden aangepakt. Grote controle rond Schiphol levert een tiental fraudeurs op. schiphol - Sommige taxi's op Schiphol manipuleren met een speciaal kastje kilometerstanden. Ook rommelen sommige chauf feurs met hun meters. Dat blijkt volgens de Koninklijke Marechaus see, de belastingdienst en de In spectie Verkeer en Waterstaat uit een grootscheepse controle. Woordvoerder Rob Stenacker zegt dat er tips binnen zijn gekomen over de fraude. „Inmiddels zijn er al tien apparaatjes die manipule ren, aangetroffen. Dat is nog zeker niet het eindresultaat." Er zijn gis teren 250 taxi's gecontroleerd. Taxichauffeurs met een kastje wordt belemmering van de opspo ring ten laste gelegd. Klanten zijn volgens Stenacker waarschijnlijk niet gedupeerd. Chauffeurs proberen controles van bijvoorbeeld de fiscus te belemme ren door een lagere hoeveelheid ge reden kilometers op te geven. Een woordvoerder van de belas tingdienst zegt dat zijn organisatie nu vooral aan het kijken is of taxi chauffeurs de omzetbelasting pro beren te ontduiken. „We zijn in middels verschillende dingen te gengekomen", vertelt de zegsman. Er zijn bijvoorbeeld twee taxi's met een dubbele meter aangetrof fen. Een voor de betaling van klanten en een die werd gebruikt voor de kilometeradministratie. Na de dood van de driejarige Sa vanna ontstond er een roep om tuchtrecht in de jeugdzorg. Het kind stond namelijk onder toe zicht van een gezinsvoogd. Ella Kalsbeek en minister Andre Rou voet. foto Robert Vos/ANP Meer inbraken in Hoger beroep in scholen tijdens zomer moordzaak Wisman amersfoort - Tijdens de zomerva kantie stijgt het aantal inbraken en gevallen van vandalisme in scholen en bedrijven met 20 pro cent. Dat blijkt uit gegevens van beveiligingsorganisatie Securitas. „De grootste toename doet zich voor in de steden, maar ook op het platteland stijgt het aantal mel dingen aanzienlijk", aldus Gerard Bongers van Securitas. „Ook de bouwvak is een ideale periode voor dieven." assen - Het Openbaar Ministerie in Assen gaat in hoger beroep in de zaak Henk van D. Ook Van D. zelf vecht de beslissing van de rech ter aan. Hij werd onlangs veroor deeld tot twintig jaar cel en tbs voor de moord en verkrachting van Suzanne Wisman (12). Justitie vindt de gevangenisstraf te laag. Volgens advocaat Klopstra is de straf voor Van D. te hoog. „Mijn cliënt heeft een IQ. van 76 en is daarmee beperkt begaafd." Beroepsverbod voor psychiater na misbruik veenendaal - Een psychiater uit Veenendaal mag zijn beroep niet meer uitoefenen wegens seksueel misbruik van een cliënte. Dat heeft het Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg in Am sterdam gisteren bepaald. Ook wordt de psychiater grove nalatig heid in de behandeling verweten. De man zou zijn patiënte, die leed aan depressies en verslaafd aan me dicijnen was, jarenlang betast heb ben. porto ercole - De Italiaanse villa van prins Bernhard L'Elefante Feli ce - de Gelukkige Olifant - in Por to Ercole is vrijwel zeker verkocht. Het ooit zo geliefde optrekje van de Oranjes direct aan de Middel landse Zee heeft anderhalf jaar op de markt gestaan. De verkoopprijs van mogelijk 13 miljoen euro wordt verdeeld door alle erfgena men van de in 2004 overleden prins, dus ook zijn twee buitenech telijke dochters, Alicia (55) en Alexia (40). Alicia en Alexia heb ben vaak vakanties doorgebracht in de villa en zijn in Porto Ercole ook voorgesteld aan hun halfzus ters. Uit onderzoek in het Italiaan se kadaster blijkt dat alle zes in ge lijke mate eigenaar zijn van de vil la. Een regeling zoals onlangs in Nederland werd getroffen, waarbij Alicia en Alexia in ruil voor geld af stand deden van hun erfdeel, heeft hier niet plaatsgevonden, zo blijkt uit notarieel onderzoek. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat tech nisch gezien de villa nog niet is verkocht. Maar alle betrokkenen hebben geen twijfel. De man die het moet weten, Fabrizio Alessan- drini, eigenaar van het kantoor Broker in Rome dat bij de verkoop bemiddelt, verkeert in een jubel stemming. Begrijpelijk, want als hij, zoals gebruikelijk in Italië, drie procent van de verkoopprijs int van zowel koper als verkoper, zal straks 780.000 euro op zijn reke ning worden bijgeschreven. PETER IK jnap 'aa niet Sociale diensten spreken toch van positieve trend. den haac - Vier op de tien men sen in de bijstand kunnen nu niet aan de slag in een betaalde baan of via gesubsidieerd werk. Door onder meer fysieke of psychi sche belemmeringen en een hoge leeftijd blijven voorlopig ongeveer 123.000 personen langdurig aange wezen op een bijstandsuitkering om in hun levensonderhoud te voorzien. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventari satie van de vereniging van directeuren van sociale diensten (Divosa) die gisteren werd gepre senteerd. Divosa-voorzitter Tof Thissen sprak van een positieve trend, want vorig jaar werd nog ver wacht dat de helft van de mensen in de bijstand nooit aan de slag zou komen. Daarvoor werd zelfs 80 procent van de bijstandsgerechtigden afge schreven. Het aantal mensen in de bijstand nam de afgelopen jaren ook af van 328.000 eind 2005 tot 297.000 dit voorjaar. Met de groeiende econo mie wordt verwacht dat deze da ling doorzet. Maar staatssecretaris Ahmed Aboutaleb van Sociale Zaken waar schuwde gisteren gemeenten niet achterover te leunen. De bewindsman is bezorgd omdat zeven van de tien gemeenten geen arbeidsmarktbeleid hebben ont wikkeld. Ook laten veel gemeenten volgens hem nog bijstandsbudgetten lig gen voor scholing en re-integratie trajecten. „Het economisch kli maat zit mee, maar straks als er weer een dip is, komt het op eigen beleid aan", stelde hij. Staatssecretaris Aboutaleb riep ge meenten op meer samen te wer ken met werkgevers, Kamers van Koophandel en onderwijsinstellin gen in de regio. Zo kan de lokale 4b procent van de mensen met een bijstandsuitkering komt voor lopig niet in aanmerking voor een betaalde baan of gesubsidi eerd werk. economie worden versterkt, ko men er banen bij en worden werk zoekenden beter bij- of omge schoold naar de behoefte van werkgevers. Door een regionale aanpak kan volgens Aboutaleb mis schien 'de harde kern' in de bij stand kleiner worden. „Het is als een hard pakje boter uit de koel kast. Je kan er altijd wel een laagje afschrapen." Sommigen zullen volgens de be windsman van Sociale Zaken wel licht nooit een 'normale' betaalde baan krijgen, maar ze kunnen wel met wat loonkostensubsidie voor de werkgever een deel van het loon verdienen. Aboutaleb: „Dat is altijd beter dan de rest van je leven een uitkering." Momenteel kan volgens de sociale diensten circa 30 procent, ofwel 87.000 mensen, in de bijstand di rect aan het werk. Een even grote groep kan met sub sidies aan werkgevers en gesubsidi eerde arbeid, bijvoorbeeld via de sociale werkplaats, aan de slag. Dan blijft circa 40 procent, onge veer 123.000 mensen, over die de harde kern vormt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4