Gangmaker maakt het verschil PZC I 41 Venlo in de markt voor de Vuelta Nederland wacht geduldig op een topsprinter 44 Opgaves Zandio en Di Gregorio In de etappe naar Joigny rijden vijf renners zo'n 150 kilometer voorop: Knees, Chavanal, Verdugo, Flecha en Sprick (vlnr). Zeven kilometer voor de meet worden ze ingelopen. foto Rick Nederstigt/ANP Thor Hushovd zit op rozen, Tom Boonen grijpt weer mis. door Ad Pertijs joigny - Hij zei het zonder een spoortje van emotie: „Natuurlijk ben ik ontgoocheld." Weer ging er gisteren voor Tom Boonen een kans op een ritzege verloren. Hij hield zich groot in zijn groene trui, maar van binnen kookte het. „Tom was kwaad", verklapte Gert Steegmans met het schaamrood op de kaken. In de door de Noor Thor Hushovd gewonnen massaspurt ging vol gens de gangmaker van Boonen 'zowat alles fout'. Steegmans be doelde feitelijk dat hij alleen de mist in ging. In de aanloop naar de sprint deed Quick Step alles wat er moest gebeuren. Bram Tankink reed weer hard op kop Er is nog geen opvolger van Van Poppel en Blijlevens. door Alexander van Eenennaam joigny - Wielerland Nederland moet nog even geduld hebben, er zit niets anders op. De tijden van Jean-Paul van Poppel en Jeroen Blijlevens zijn al lang vervlogen, maar een opvolger die zich in de Ronde van Frankrijk in de sprints kan mengen, is nog niet in zicht. „Sprinters worden niet gemaakt, om de vluchtgroep van de dag (met onder anderen Flecha) onder controle te houden en toen de blauwe trein de straten van Joigny binnen denderde, zette Steven de Jongh op tijd Rosseler aan het werk. Toen hij omkeek schrok de Neder land zich echter een hoedje. „Ner gens zag ik Steegmans en Boonen meer." De man die maandag nog onbedoeld de etappe had gewon nen, was in het gedrang het wiel van De Jongh kwijtgeraakt. „Tom riep dat ik moest aanzetten, maar ik raakte er niet meer door." maar geboren", meent Theo de Rooij. De directeur van de Rabo- bankploeg is ervan overtuigd dat er de afgelopen jaren geen topta lent verloren is gegaan door een ge brek aan scouting of opleiding. „Er zijn genoeg vlakke wedstrijden in Nederland, iemand die goed kan sprinten, gaat vanzelf winnen en dus opvallen." Van Poppel, goed voor negen etap pezeges in de Tour, kan zich nog herinneren dat in zijn amateurtijd bij hem het sprinterstalent er niet vanaf spatte. „Ik kon behoorlijk Dat Steegmans ongelooflijk veel kracht in zijn benen heeft, is alge meen bekend. Alleen gaat hij als gangmaker wel eens flink de fout in. Vorig jaar in de Tour bijvoor beeld, toen Robbie McEwen zijn kopman was. Een dag later gaf de Australiër hem duidelijke instruc ties in de sprint. Het resultaat: McEwen won afgetekend. Thor Hushovd heeft een even ster ke gangmaker: Julian Dean. De Nieuw-Zeelander wordt door de sprinters gezien als de man die het hardst de sprint kan openen. „Hij is de beste gangmaker van de we- tijdrijden en was redelijk all round", zegt hij. „Pas toen ik bij de profs ging rijden, kwam het eruit. Ik deed meteen met de grote jon gens mee, ik denk niet dat dat te genwoordig nog kan. De uitzonde ringen daargelaten, want die Ca vendish, dat is me er eentje." Jeroen Blijlevens, viervoudig win naar in de Ronde van Frankrijk, hoorde dat Cavendish door de dok ters werd afgeschreven omdat zijn inhoud onvoldoende zou zijn. „Dat zijn van die inspanningstests, waarin sprinters altijd slechter sco reld", stelt Hushovd. Eind 2003 werd hij met 27 profzeges op zak bij CSC weggelokt naar Credit Agricole, het team van de Noor. Daarna won hij geen koers meer. Op het afgelopen nationale kam pioenschap van Nieuw-Zeeland na. Sinds 2004 stelt Dean zich hele maal in dienst van Hushovd. En de Noor vaart blind op hem. „In de sprint kijk ik nooit naar waar mijn tegenstanders zitten. Ik volg alleen het wiel van Julian. Hij stuurt en bepaalt de positie. Hij be sluit wanneer we de sprint aan gaan en wanneer ik uit zijn wiel moet komen. Dit keer op 200 me ter van de finish." 1^ Julian Dean is de gangmaker van Thor Hushovd. Door zijn sterke voorwerk wint de Noorse sprinter de etappe naar Joigny. ren. Daar kijken ze of je het in je hebt een grote ronde te overleven. De scores in die tests zijn in het na deel van de sprinters. Cavendish werd afgeschreven, maar hij won dit seizoen al wel meteen veel wed strijden. Dat was in mijn tijd ook zo: Ik was laatste in zo'n test, maar won wel als eerste een koers." Echte sprinters, renners met korte re spiervezels, liggen volgens De Rooij niet voor het oprapen. „Zo'n grote wielerpopulatie hebben we niet. Er is maar één oplossing: ge duld hebben." Padmos boekt zege in PZC-stratenloop in Domburg Tip? sport@pzc.nl Mogelijk start- en fïnishplaats Spaanse wielerronde in 2009. door Patrick Delait venlo - Weliswaar start de Ronde van Spanje in 2009 in Drenthe, maar ook Venlo is dan in de markt voor een etappe in de Vuelta. Na een proloog op het TT-circuit van Assen worden er wellicht nog drie etappes op Nederlands grond gebied gereden. Venlo is mogelijk finishplaats van de derde etappe die vertrekt in Enschede én voor de start van de vierde etappe die Luik als eindbestemming moet hebben. In die vierde etappe zou den ook een aantal Zuid-Limburg- se heuvels worden beklommen. Daarna keert het peloton terug op Spaanse bodem. Het is de eerste keer dat de Vuelta uitwijkt naar Nederland. Volgens woordvoerder Carina de Wijs van de gemeente Venlo is de interesse gewekt door gouverneur Leon Fris sen, zelf een fervent wielerliefheb- ber. De provincie wil de komende ja ren een actieve rol spelen in het naar Limburg halen van grote wiel- erevenementen. Zo staat ook het WK van 2013 hoog op het verlang lijstje. Het bod voor een Vuel- ta-etappe is neergelegd door Com missaris van de Koningin in Dren the Relus ter Beek. De evenknie van Frissen is een van de spilfigu ren in de onderhandelingen met de Spaanse organisatie. Of Limburg in 2010 ook de Giro d'Italia over de vloer krijgt, is nog onduidelijk. Eergisteren maakte oud-ploegleider Cees Priem, sa men met het bureau Libéma ver antwoordelijk voor de organisatie, bekend dat de eerste vier etappes aan Nederland zijn toegewezen. Op dit moment is nog geen enkele van de etappesteden bekend. Vol gens John Wauben, wielerambte- naar van de gemeente Valkenburg, is het niet uitgesloten dat de Giro naar Limburg komt. „Ik hoor van Cees Priem graag wat de voorwaar den zijn en welke kosten aan een Giro-etappe zijn verbonden." joigny - Een valpartij in de vierde etappe van de Ronde van Frank rijk heeft twee slachtoffers geëist: de Spanjaard Xabier Zandio en de Fransman Rémy di Gregorio moe ten de strijd staken. Het incident gebeurde na 63 kilo meter. Zandio brak zijn sleutel been, waarna de renner van Caisse d'Epargne direct de ploegleiders wagen moest instappen. Di Grego rio reed de rit nog uit, maar direct na de finish constateerde een dok ter een breuk in zijn elleboog. Hierdoor zullen er vandaag 185 wielrenners van start gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43