Kleurrijke kunst met visies Noud Hovius geeft eigen draai aan de realiteit Juke Joints op festival in Peer Chagall-avond in De Osseberg 40 Donderdag 12 juli 2007 PZC Extreem maar ook spannend werk bij Le Coin Couleurs. door Anita Tournois ijzendijke - De expositie Life needs colour in galerie Le Coin Couleurs in Ijzendijke is niet alleen kleur rijk, maar heeft ook vaak een boodschap in zich. Extreme maar spannende kunst werken doen een direct beroep op het verbeeldingsvermogen, zoals het werk van Enrico T. De Paris. Deze Italiaanse kunstenaar, die in Turijn woont en werkt, verwerkt zijn visie over schepping, heelal en de minuscule rol van de mens heid hierin op eigenzinnige wijze in kleurrijke driedimensionale schilderijen. In deze explosieve ruimte heeft de mens wel zijn plek, maar we zijn slechts poppetjes, allemaal druk doende, onderweg of op de vlucht. Met zijn werk wil De Paris duide lijk maken dat we onszelf vaak een beetje gek (laten) maken, dat we bezig zijn onze planeet te ver woesten en dat respect hiervoor en voor elkaar van essentieel be lang is als we willen overleven. Zijn betrokkenheid met heden daagse thema's zoals milieuvervui ling en de multiculturele samenle ving exponeert hij in speelse ont werpen, waarop begrippen als technologie, filosofie, beelden, woorden en communicatie van toepassing zijn. Deze visie zorgt ervoor dat het oeuvre van de Italiaanse kunste naar duidelijk één geheel vormt: de getoonde werken hebben de zelfde bedoeling, het ene werk vloeit voort uit het andere, met als voorbeeld Flussie. Op een dergelijk flink doek, be schilderd in de eigen specifieke vormtaal, zijn met haken een glo be, die vrij rondhangt, aange bracht en een ronde koker met daarop huisjes, popjes (de werken de, sportende, feestvierende, rei zende mens) en diertjes (bijvoor beeld koetjes). Enrico T. De Paris exposeert mo menteel ook in Brussel in het Ato- mium. Renzo Nucara, een andere Italiaan se kunstenaar, toont in Le Coin Couleurs kleurrijke zeefdrukken op geschept papier, verwerkt tot collages met onder andere lucifer stokjes, bladeren, elastiekjes, pa perclips of een stukje tekst. Ook de cracking art - een techniek waarbij gebruikt wordt gemaakt van een soort plastic, dat ontstaat uit ruwe olie door een ther- mo-chemische reactie (cracking) - 'We zijn slechts poppetjes, allemaal druk doende, onderweg of op de vlucht' is ruim vertegenwoordigd met werken van de Belg William Sweetlove. Zijn kunststof objecten gaan vooral over het klonen van dieren. Beschermd, in unieke bakken van plexiglas staan gekloonde kame len, giraffen, schapen, elanden, pinguïns, beren en neushoorns keurig achter elkaar, op een door zichtige bodem waarin parels, pe pertjes, citroenschijfjes, appels of zeesterren zijn verwerkt. Dieren als honden en kippen, soms in flink formaat en altijd in felle primaire tinten of wit, zoals de rode hond middenin en de poedel bij de ingang van de galerie - zijn eveneens van zijn hand. Jan De Vliegher toont recente wer ken met als-thema kleurrijke groe pen en zeezichten met tegenlicht. Verder is in de IJzendijkse galerie divers werk te zien in de vorm van schilderijen, sculpturen, 3D werken en fotografie van kunste naars als Eric Vandepitte, Omar Ronda, Marco Veronese, Mimmo Rotella, Alex Angi, Bram Bogart en anderen. Ook zijn er weer nieuwe glasob jecten van het glaskunstenaars collectief L'Anverre, dat momen teel tevens een bijzonder fraaie expositie heeft in de Koningin Fa- biolazaal in Antwerpen. Rn 'Life needs colour' t/m eind augus- tus in Gallery Le Coin Couleurs, Beursstraat 10, Ijzendijke. Elke vrij dag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Zondag 15 juli open dag van 14.00 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE - In het kader van de diverse Mare Chagall-exposities op Walcheren is vandaag in boerderij galerie De Osseberg bij Grijpsker- ke een avond rond 'Muziek en Chagall'. Pieter Zuidema spreekt over de serie bijbeletsen die Cha gall tussen 1930 en 1956 maakte. Jelmer van Veen speelt op de pia no werk van Mözart, Chagalls lie velingscomponist, en Bach. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Re serveren kan via 0118-625284 en gmnieuw@xs4all.nl. De Osseberg is gevestigd aan de Singelweg 11, vlak bij Sint Laurens. De Chagall-manifestatie, die duurt tot en met 15 augustus, omvat ex posities in De Osseberg (met de et- senreeks Maternité, Mozes-etsen, de complete Lassaigne-serie en een aantal zelfportretten), de Wan- delkerk in Middelburg (met de lit hoserie van Chagalls voorstudies voor de twaalf Hadassah-ramen in Jeruzalem) en de synagoge aan de Herenstraat in Middelburg (met Mozes-litho's). Rond de tentoonstellingen wor den diverse activiteiten georgani seerd. Meer informatie en alle ope ningstijden zijn te vinden op www.chagall-exposities.nl. Flussie van Enrico T. De Paris. foto Peter Nicolai KWADENDAMME - De bekende Zeeuwse bluesrockband The Juke Joints speelt morgenavond op BR- BF (Belgian Rhythm 'n Blues Festi val) in Peer, het grootste bluesfesti val in Europa. De groep sluit de openingsavond af Op het festival, dat duurt tot en met zondag, spe len verder onder anderen Garland Jeffreys, Mavis Staples, North Mis sissippi Allstars en John Hiatt. Het optreden betekent een nieuw hoogtepunt voor The Juke Joints, die de afgelopen jaren al waren te zien op podia in Frankrijk, Duits land, Letland, België, Zwitserland, Curasao en de Verenigde Staten. Vorig jaar september speelde het viertal - samen met onder ande ren Joe Bonamassa en Johnny Winter - op Bluesrock Tegelen, het bekendste festival in het genre in Nederland. De jongste - inmiddels tiende - al bum van de band (Let it roll) ver scheen bijna twee jaar geleden. In 2008 bestaan The Juke Joints 25 jaar. Middelburgse auteur debuteert met verhalenbundel. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als schrijver noemt hij zich Noud Hovius. Wie achter dat pseudoniem schuilgaat, is vol gens de Middelburgse auteur niet van belang. „Het zijn gescheiden personen. Het gaat niet om mij, maar om wat ik geschreven heb. Helaas zie je tegenwoordig steeds meer dat je eerst een Bekende-Ne derlanderschap moet ontwikkelen voordat je gelezen wordt." De verhalenbundel Rook en andere verhalen, die gisteren verscheen, is zijn debuut. Op papier tenminste, want Hovius publiceert al langer op internet, 'zoals het de moderne auteur betaamt'. Hij beperkt zich niet tot één genre. „Ik ben geïnte resseerd in alle vormen van litera tuur, al vind ik het korte verhaal wel een prachtig genre. Het is toch de honderd meter hardlopen voor schrijvers. Ik heb ook al een keer een draak van een roman afge scheiden. Dat moet je een keer ge daan hebben. Ik heb er veel van ge leerd, als het gaat om bijvoorbeeld het opbouwen van een spannings boog en het creëren van levensvat bare karakters." De eerste roman verdween diep in een la. Zijn eerste verhalenbundel heeft Hovius aan diverse uitgevers aangeboden, die echter niet toe hapten. „Dat is ook weinig schrij vers gegeven", beseft hij. „Daarom heb ik de bundel, via Boekenbent, in eigen beheer uitgegeven. Tegen woordig kun je dat redelijk eenvou dig doen zonder dat je meteen je faillissement hoeft aan te vragen." 'Het korte verhaal is toch de honderd meter hardlopen voor schrijvers' Zijn debuutbundel bevat zeven tien verhalen, veelal kort tot bijna fragmentarisch, maar ook af en toe met een wat langere adem. De variatie in thema's is groot, maar de stijl en de toon - veel verhalen hebben een wat surrealistisch ka rakter en een tragische of zelfs gru welijke aanleiding - zorgen toch voor een duidelijke eenheid. De auteur heeft daar ook bewust naar gestreefd. „Ik heb die verhalen ge selecteerd waarvan ik verwachtte dat ze goed bij elkaar passen. Daar naast schrijf ik heel andere, bijna - ik durf het haast niet te zeggen - Libelle-achtige stukken.". Indrukwekkend in de bundel is on der meer Bloed, waarin twee broers elkaar na vele jaren ontmoe ten. Harmonie is het enige echt Zeeuwse verhaal. Realiteit en fanta sie lopen erin door elkaar. Het ver haal speelt zich af tijdens de sinter klaasintocht in Middelburg. Een man verliest in de drukte, al dan niet denkbeeldig, zijn zoontje. „Ik heb er zelf gestaan", zegt Hovius. „Er gebeurde daar iets - wat an ders dan in het verhaal staat - en vervolgens gaat mijn fantasie er mee aan de haal." „Alle verhalen liggen dicht bij me zelf maar ik probeer aan de reali teit wel een duidelijke draai te ge ven. Vanuit de dingen die ik mee maak of waarneem zoek ik naar een andere optiek. De uitdaging is om die optiek steeds goed te door denken. In die zin is schrijven ook een wedstrijd met jezelf" Noud Hovius, 'Rook en andere ver halen', 12,50 euro. Te bestellen via uitgeverij Boekenbent (boeken- bent.com). Zie ook www.noho.tk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42