door spraakverwarring waar ze om vroeg' Verklaring tot achter de komma Scheldeterrein: van werf tot woonwijk Onvermogen pzc Donderdag 12 juli 2007 3 Plannen Scheldeterrein 1875: oprichting scheepswerf De Schelde. 12 maart 2004: Vlissingen koopt het 31 hectare grote terrein van de Koninklijke Schelde Groep voor 35 miljoen euro. De gemeente wil er aanvan kelijk 1100 woningen bouwen. Dat is later uitge breid tot 1790. De KSG verplaatst onderdelen van de scheepswerf naar Vlissingen-Oost. p- 30 maart 2004: Vlissingen houdt een Debat met de Stad; inwoners praten mee over de invulling van het Scheldekwartier. Op het wensenlijstje staan: behoud van de hijskranen, komst van socia le woningbouw, een sportpaleis en discotheek. 13 juli 2005: stedenbouwkundig bureau VHP krijgt de opdracht voor het maken van een totaal visie voor het Scheldeterrein. januari 2006: presentatie masterplan door VHP. 23 februari 2006: De gemeenteraad neemt het masterplan aan, maar verandert de naam voor de nieuwe wijk van Dokkershaven in Scheldekwar tier. november 2006: gemeente besteedt het eerste deelplan (centrum) aan. 3 juli 2007: de deadline voor het kiezen van een projectontwikkelaar voor deelplan 1 verstrijkt. Het college ziet af van gunning en roept de ge meenteraad met spoed terug van vakantie. Twaalf ambtenaren worden tijdelijk vervangen door extern deskundigen. Die moeten voor eind september hun bevindingen presenteren. 2008: gepland begin bouw fase 1 COMMENTAAR De crisis rond de ontwikkeling van het Scheldeterrein in Vlissingen roept veel vragen op. Het college van burgemeester en wethouders stelt op de valreep de gunning voor het eerste deelplan uit. Mogelijk een wijs besluit. Maar is het nodig om twaalf topambtenaren voor een periode van drie maanden met buitengewoon verlof te sturen? Openheid is helaas geen tweede natuur van overheden. Zo karig als het gemeentebestuur momenteel is met het verstrekken van informatie, zijn overheden echter zelden. Het college stelt op het allerlaatste moment de gunning uit, roept de gemeenteraad met spoed terug van vakantie voor een besloten raadsvergadering, stuurt topambtenaren naar huis, laat de pc's en dossiers weghalen. Deze maatregelen lijken te duiden op politiek onvermogen. Want als het gemeentebestuur alles onder controle heeft, neemt het toch niet in zo'n laat stadium zulke verstrekkende maatregelen? De huidige situatie vraagt om een daadkrachtig optreden van de gemeenteraad. Want uiteindelijk is de raad de baas. De fracties nemen naar aanleiding van het optreden van wethouder Tineke Verhage termen in de mond als droevig, schokkend en onbegrijpelijk. Verder doet ook de raad er het zwijgen toe. In deze situatie is zwijgen echter uit den boze. Ambtenaren en inwoners van Vlissingen hebben recht op openheid van zaken. Als het college die weigert te geven, mag de raad niet zwijgen. PRUIMING Z O N H 1 www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 209 Zonnemaire 0111 401318 een forensisch accountant. „Zo ie mand is natuurlijk niet op zoek naar een velletje met wat woor den. Ik denk dat hij zoekt naar geld. Of er sprake is van fraude? Dat zijn uw woorden." De wethouder mist informatie om een projectontwikkelaar te kun nen kiezen. „Zij heeft altijd alles gekregen waarom ze vroeg. Ze zit zelf ook in de stuurgroep, dus als er iets gebeurt, is zij ervan op de hoogte. Ik geloof niks van botsen de karakters of afrekeningen. En ook niet van misleiding door mijn collega's. Ik steek mijn handen voor hen in het vuur." Hij had vanwege zijn leeftijd zijn langste tijd op het stadhuis toch al gehad en nu zeker. „Er valt niet meer dit college samen te werken. Dit is een vertrouwensbreuk. We zijn gediskwalificeerd. En onze in tegriteit is aangetast. Mijn naam is bezoedeld. Ik word er op straat over aangesproken. Ik heb schone handen, maar hoe kan ik nog gere habiliteerd worden?" Forensisch accountants graven dieper in dossier Scheldekwartier. vlissingen - Het heeft iets drei- gends. Vreemden in pak die plots 'binnenvallen', computers wegha len en dossiers meenemen. Op zoek naar alle mogelijke relevante informatie die meer duidelijkheid kan bieden over de handel en wan del rond het prestigieuze ontwik kelingsplan. Wanneer een foren sisch accountant wordt ingescha keld, is er wel degelijk iets aan de hand, zegt Ellen van Nimwegen van Pricewaterhouse Coopers (PWC). Dat betekent niet per defi nitie een verdenking van fraude. De diepgravers onder de accoun tants weten ook als geen ander bloot te leggen waaróm een finan cieel plaatje anders uitvalt dan waarmee tot dusver door de orga nisatie was gerekend. Het meene men van spullen voor onderzoek hoort tot de standaardprocedure, aldus de specialiste van het Am sterdamse hoofdkantoor. In het Financieel Dagblad van 6 de cember 2002 heeft haar collega Peter Schimmel (Ernst Young) het over een 'cultuur' waarbinnen bouwbedrijven ambtenaren 'spon soren', om een opdracht binnen te halen. Hij was één van de getuigen in het parlementaire bouwfrau de-onderzoek. Ook het declaratie gedrag van oud-burgemeester Bram Peper werd door forensisch accountants uitgespit. centrum blauwe dorp IHÜ (3) houtkade (X) timmerfabriek (B) nieuwe stadsentree jachthaven en bolwerk brug over het dok (D brede school bolwerk Scheldeplein (0) hoofdkantoor Schelde De gemeente Vlissingen wil het oude Scheldeterrein in drie delen opknippen: Centrum, Blauwe Dorp en Houtkade. Een nieuwe toegangsweg, die de huidige langs de Koningsweg vervangt, maakt deel uit van de plannen. Op het oude Scheldeterrein komen in totaal 1800 huizen en een nieuwe jachthaven. Recht tegenover de huidige Koningsweg Nieuw aan te wordt een bolwerk aangelegd. Markante gebouwen als de Timmerfabriek en het hoofdkantoor van De Schelde blijven behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3