Niet wandelen als het bliksemt Neem de tijd voor Hoedekenskerke Donderdag 12 juli 2007 De historsche haven in Goes. foto Willem Mieras Stadswandelingen langs de hoogtepunten van Goes. door Kaman Yu Mensen op straat kijken be zorgd naar de lucht. Ze zien een hoosbui aanko men. De paraplu's komen één voor één te voorschijn. Ook de gids Coby van de Vreugde van het Gilde De Bevelanden staat te schuilen. Deze organisatue ver zorgt wandelingen op Zuid-Beve land, onder andere de stadswande ling in Goes. Het is 14.10 uur en er hebben zich nog geen mensen aangemeld voor de tocht. Het weer speelt namelijk een belangrijke rol. „Het bliksemt en omdat de meeste paraplu's sta len punten hebben, is het nog eens gevaarlijk ook", zegt Coby. Bij iets beter weer en minimaal twee personen gaat de promenade door Goes altijd door. De grootte van de groep varieert van twee tot twintig personen. „Kinderen, vol wassenen, ouderen, ze lopen alle maal met me mee", zegt Coby. Maar vandaag loopt het anders dan verwacht. Desondanks geeft de gids een voor proefje. „De belangrijkste panden en bezienswaardigheden worden gedurende de anderhalf uur duren de tocht onder de aandacht ge bracht", aldus Coby. „We starten hier bij de VW. Over dit pand is veel te vertellen. Het is een wees huis geweest en hierachter ligt een mooie tuin die niet veel mensen kennen. In het pand zit het mu seum De Bevelanden. Daar wor den de geschiedenis en het erf goed van de Bevelanden getoond, met onder meer archeologische vondsten, veel zilver en kleder drachten. De Grote Kerk in Goes is een ande re bezienswaardigheid waar voor een stadsgids veel over te vertellen is. Zo heeft de stadswandeling een vaste route, met een aantal vaste markante punten, zoals de Grote Markt, het Oude Mannenhuis en de binnenhaven van Goes. „Ik neem de geïnteresseerden al tijd mee naar de haven midden in Goes.Deze plek is erg belangrijk omdat er een verbinding is met de Oosterschelde. Goes is niet voor niets een handelsstad geweest. Daarnaast liggen hier ook nog eens mooie boten", vindt Van de WANDELINGEN Vreugde. De stadswandeling door Goes duurt maximaal anderhalf uur. Stadswandeling Goes: Elke dinsdag en zaterdag om 14.00 uur. Het verza melpunt is bij de VW Goes aan de Singelstraat. Deelname gratis. Stadswandeling Vlissingen: een stad van verhalen. Elke zondag van de maand. Het verzamelpunt is bij het MuZeeum, Nieuwendijk 11. Duur: 1,5 uur, prijs €5,00. Stadswandeling Sluis: elke dinsdag van de maand om 10.30 uur. Het ver zamelpunt is bij de VW Sluis. Duur: 2 uur. prijs €3,75. Stadswandeling Zierikzee: Elke woensdag van de maand tot 26 septem ber om 10.30 uur. Het verzamelpunt is de VW Schouwen Duiveland aan de Nieuwe Haven te Zierikzee Duur: 1,5 uur, deelname: gratis. Stadswandeling Middelburg: iedere dag behalve vrijdag. Vertrek om 13.30 uur vanaf de Tourist Shop. Duur, 1,5 uur, prijs €4,50 en voor 65+ers €3,95. Combinaties met een bezoek aan het stadhuis en of een rondvaart zijn mogelijk. Attracties hebben op de woensdagen de handen ineen geslagen door René Schrier Hoedekenskerke heeft heel wat te bieden. Dat is ten minste de mening van Jos Roelse. Het is weliswaar een klein dorp dat verscholen ligt tegen de Westerscheldedijk en het heeft geen dagattracties in de klassieke zin van het woord. Maar als je er de tijd voor neemt, en brengt een bezoek aan de bezienswaardighe den van het dorpje, dan moet je je nog haasten om de trein terug te kunnen halen. Het dorp heeft nu de handen in een geslagen. Iedere woensdag tot en met 22 augustus zijn alle be zienswaardigheden van het dorp tussen 11.30 en-16.30 uur open ge steld. en ruimte en toch een intieme sfeer. Het kerkje is het koor van een kerk dat ooit een grote goti sche kerk moest worden. Het werd gebouwd op de plaats van de Ro maanse kerk. Toen de opdrachtge ver overleed heeft men de kerk nooit verder afgebouwd en zijn de restanten van het Romaanse kerk je opgeruimd. En dan kan Hoedekenskerke nog een troef in de strijd gooien. Dat is het uitzicht over de Westerschel- de, bijvoorbeeld vanaf het terras van café de Steiger. De scheepvaart van en naar Antwerpen is daar goed te zien. Bij de station is verder klompen makerij/museum De Buffer te vin den. Een klompenmaker is daar be zig en er staat een modelspoor baan. Hoedekenskerke is bereikbaar met de stoomtrein en met het veer- bootje vanuit Terneuzen. In het 'Wienkeltje' zijn ouderwetse snoepjes te koop. foto Ronald den Dekker Bezoekers die met de stoomtrein boomgaard wandelen om bij de arriveren staan meteen bij de mini- molen terecht te komen. Deze spoorbaan, midgetgolfbaan en kun- Koutermolen, een stenen grondzei- nen vervolgens door een peren- Ier uit 1874, die altijd als graanmo len dienst heeft gedaan is dan open voor bezoekers die dan ken nis kunnen maken met zaken als de steenzolder, de luizolder en de kapzolder. Op de terugweg staat steevast een bezoek aan het Wienkeltje van Wullempje op het programma. Dat is een kopie van een winkel uit begin van de vorige eeuw, com- Waar een klein dorp als Hoedekenskerke groot in kan zijn. pleet met artikelen uit die tijd. Het winkeltje is geopend als de trein rijdt. Vervolgens komt de reiziger langs de kerk. Een klein kerkje in de vroeg gotische stijl, ook wel Schel de Gotiek genoemd. Binnen word de bezoeker getroffen door licht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35