Zeeland Diny kan nu goed lezen en schrijven Armoede Zeeland in kaart Extra politiecontrole van snelle motorboten PZC Donderdag 12 juli 2007 31 Jaren heeft ze zich een beetje geschaamd. Dat is niet meer nodig. door Ondine van der Vleuten GOES - Ze kijkt even over de schou der van de verslaggever mee of haar naam wel goed gespeld is. „D-l-N-Y", zegt ze nog even na drukkelijk. Thuis heeft Diny West- strate een hele bos medailles voor haar atletiek-prestaties. Maar min stens zo trots is Diny op het feit dat ze tegenwoordig goed kan le zen en schrijven. De afgelopen 45 jaar was ze, zoals dat heet, een laaggeletterde. Niet helemaal analfabeet, maar haar taalbeheersing was zo slecht dat Diny regelmatig een beroep op haar zus moest doen om zaken af te handelen. „De huursubsidie bij voorbeeld. Of ik vroeg iemand van de vakbond om me te helpen met formulieren. Ik heb eigenlijk nooit goed leren lezen en schrijven. Om dat ik iets trager ben dan andere mensen, zat ik op de blo. Als ik moest lezen, nam ik de makkelijk ste boekjes. Pietje Puk of zo. Toen het niet meer hoefde, heb ik nooit meer een boek gepakt." De Goese werkt al negen jaar bij de Betho, waarvan vier als kwali teitscontroleur. „Als iets afgekeurd wordt, moet ik opschrijven waar om. Dan schreef ik bijvoorbeeld: 'Als ik moest lezen, nam ik de makkelijkste boekjes. Pietje Puk of zo' De ventilator is kapot. Maar niet waaróm, want dan kwam ik in de problemen. Hoe schrijf je Hij ra telt? Met één of twee a's? Of ik ge bruikte mijn eigen taaltje." Echt handig was dat natuurlijk niet. Zelfs bij werk aan de lopende band is het toch wel makkelijk als je kunt lezen. „NOOIT OP DEZE RODE KNOP DRUKKEN", bij voorbeeld, of het werkrooster. Niet voor niets is het vervolg op het mediaprogramma Lees en Schrijf! gericht op taal op de werk vloer. „Ik schaamde me er wel een beetje voor dat ik niet goed kon lezen en schrijven", zegt Diny nu. „Maar ik heb het op een gegeven moment toch tegen mijn baas gezegd. En dat ik er iets aan wilde doen." Samen met enkele andere werkne mers van de Betho ging Diny op cursus bij het ROC. Docente Ineke Muis is vol lof over haar. „Ze is in een jaar tijd zó hard vooruit ge gaan. Op een gegeven moment moest ze een werkstuk schrijven. Toen kreeg ik 28 kantjes over een rondreis door Canada!" Diny ziet nu nieuwe kansen voor zich. „Voorvrouw worden. Ik ben er nu nog niet rijp voor, maar het kan in principe wel!" Teamleider Doris Verschoor van het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland vertelt dat mensen niet alleen via werkgevers bij hen terecht kunnen. De provincie Zee land hoopt dat de komende vier jaar veel mensen hun weg vinden naar de ROC-cursussen. Daarbij wordt ook gehoopt op steun van mensen in de omgeving, zoals fa milie. Het blijkt namelijk nog niet zo eenvoudig te zijn om mensen die moeite hebben met lezen en schrijven naar een cursus te krij gen. Niet alleen schaamte speelt daarbij een rol. Vaak ook hebben laaggeletterden en analfabeten ge leerd problemen te omzeilen. Meestal is er wel een echtgenote of vriend als steun en toeverlaat als men er zelf niet uitkomt. Als zo iemand wegvalt, kan dat veel problemen geven. Wie beter wil leren lezen en schrij ven, kan bellen met het gratis tele foonnummer 0800-0234444. Zij krijgen dan informatie over een cursus in de buurt, of ze kunnen het gratis werkboek van de Stich ting Lees en Schrijf1, aanvragen om zelf uit te werken. Zijn er vragen over de oefeningen in het werk boek of over de website van Lees en Schrijf!, dan worden bellers doorverbonden met een docent. Informatie en aanmelden: 0800-0234444 (24 uur per dag) www.leesenschrijf.nl De Goese Diny Weststrate met vlag en wimpel geslaagd voor de taalcursus van het ROC. foto WillemMieras Terneuzen heeft geen tijd voor Zeeuwse studie. door Ondine van der Vleuten GOES - Twaalf van de dertien Zeeuwse gemeenten doen mee aan een provinciaal onderzoek naar armoede in Zeeland. De stu die kost 63.360 euro en wordt uit gevoerd door sociaal en cultureel instituut Scoop. Het resultaat zal een 'Armoedemo- nitor' zijn, die toont hoeveel huis houdens onder de armoedegrens leven. Ook de samenstelling van deze huishoudens wordt in kaart gebracht. Scoop wil verder weten waar deze 'arme' huishoudens zit ten en wat gemeenten doen om hen te ondersteunen. Als er voor zieningen zijn, wil dat nog niet zeggen dat er ook gebruik van wordt gemaakt. Uit onderzoek blijkt telkens weer dat juist dege nen die het goed zouden kunnen gebruiken, de potjes met geld en regelingen niet weten te vinden. Scoop onderzoekt hoe dat in de deelnemende gemeenten zit. Marja Noordhoek van de provin cie vindt het jammer dat de ge meente Terneuzen niet meedoet. „In de Zeeuwse verhoudingen heb je het dan over een grote partij. Het was aardig geweest als de pro vincie had kunnen zeggen: het is nu voor heel Zeeland duidelijk hoe het er met de armoede voor staat." Dirk Timmers, woordvoer der van de gemeente Terneuzen, vertelt dat zuiver praktische rede nen ten grondslag lagen aan de weigering. „Het deelnemen aan zo'n onderzoek vraagt toch een ambtelijke inspanning. Al is het maar het aangeven van gegevens." door Rinus Antonisse GOES - De waterpolitie besteedt sa men met andere controlerende in stanties komende tijd extra aan dacht aan overlast op het water. Daarbij wordt vooral gelet op snel le motorboten, die vaak voor veel ergernis en gevaarlijke situaties op het water zorgen. De actie wordt in het hele land ge houden. De overtredingen betref fen met name te snel varen in ge bieden waar dit niet mag, te dicht bij oevers en zwem- of aanlegin- richtingen, in havens en vlakbij ha veningangen. Er wordt niet alleen gekeken naar snelheidsovertredin gen, maar ook naar het vaarbewijs en alcoholgebruik. Boten moeten geregistreerd zijn en voorzien zijn van een dodemansknop en red dingsvesten. De boetes kunnen uiteenlopen van 300 euro voor een ontbrekend vaarbewijs tot 25 euro voor het ontbreken van één reddingsvest. Vorig jaar werden ruim 500 schip pers bekeurd of gewaarschuwd. 'cursus VO yoiwassy!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33