Zeeland Miljoenentekort dreigt N 'Zij heeft altijd alles gekregen Wethouder Verhage: 'Ik heb tot op het laatste moment hoop gehad' Schuuropruiming De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Donderdag 12 juli 2007 PZC WILLEM VAN DAM Plots hing het voor ons huiskamerraam: een papier waar op een schuuropruiming werd aangekondigd. En elders in het dorp verschenen eveneens aanplakbiljetten - op lantarenpalen, het prikbord van de supermarkt, de ruit van het bankgebouw, de deur van het dorpshuis. Een schuuropruiming, waar? Op mijn eigen tuinpad! Hadden mevrouw Van Dam en de dochters Van Dam bedacht. Hoe zeer ik ook protesteerde 'Wat moet ik met al die vreemde lui over de vloer?'), er hielp geen moedertje lief aan. Dus waren de dames Van Dam de hele week in de weer met het treffen van voorbereidingen, en naarmate de kasten leger werden, raakte het tuinpad voller; met babykleertjes, schemerlampen, poef, beautycase, gereedschap, werkbankje - genoeg om een comple te uitdragerij te beginnen. Zo zag ik ook het plastic platenspe- lertje, waarop ik mijn eerste sin gles van Beatles, Stones en Kinks draaide, naar het tuinpad verhuizen. Het fototoestel, waar mee ik de eerste dia's van onze kinderen maakte, ging dezelfde weg. Net als mijn oude colbert jes, pakken, regenjassen en rugbyshirts, waarvan ik altijd vond dat ze me zo slank deden lijken. Toegegeven, het pick-upje en de fotocamera gebruik ik al decennia niet meer en die colberts waren veel te krap geworden - maar toch, je gaat je er aan hechten. 's Morgens, rond de klok van negenen, namen de dames Van Dam verwachtingsvol plaats op de tuinstoeltjes die zij temid den van hun handel hadden uitgeklapt. Eén klant mochten ze verwelkomen: een aardige mevrouw die een dartbord en een dvd kocht. Totale omzet: €1,50. Aan het eind van de dag heb ben ze de hele berg rotzooi in een karretje gekieperd om naar het stort te brengen. Mijn pick-upje kon ik redden en ik heb er 's avonds een singletje van de Cream op gedraaid: I'm so glad. Naarmate de kasten leger werden, raakte het tuinpad voller COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest hoofdredactie Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl centrale redactie redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 kantoren Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 abonnementsprijzen Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) advertenties Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend; een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere mlormatie Vlissingen is in verwarring. Op het gemeentehuis is grote onrust over de bouw van de woonwijk Scheldekwartier. Twaalf ambtenaren zijn voorlopig naar huis gestuurd. Voor vermoedens van fraude zijn nog geen aanwijzingen. Wel leven de achterblijvers in angst en achterdocht. door Maurits Sep, Marcel Modde en Jeffrey Kutterink u beginnen met het ont wikkelen van het Schel dekwartier, is bouwen op drijfzand. Vlissingen heeft geen idee meer van de kos ten. Op de dag dat de projectont wikkelaar zou worden gekozen, trok het gemeentebestuur aan de noodrem. Het legde de plannen abrupt stil. Want een overschrij ding van tientallen miljoenen dreigt. Waar De Schelde al meer dan 130 jaar schepen bouwt, wil Vlissin gen een woonwijk uit de grond stampen. Bijna 1800 huizen moe ten er komen. Al jaren is ze bezig met de voorbereidingen. Op het allerlaatste moment durft het bestuur het echter niet aan om het plan in ontwikkeling te breng en. Burgemeester en wethouders hebben onvoldoende inzicht in wat de bouw gaat kosten. Eén van de pijlers van het plan is de restauratie van het Dokje van Perry. Vernoemd naar de Engels man die het in 1697 tekende. Het werd in 1705 als een van de eerste droogdokjes van Europa voltooid. Nu ligt het - gedempt met zand - onder één van de loodsen van scheepswerf De Schelde. Herstel len in oude staat is in eerste instan tie geraamd op 26 miljoen euro. Maar nu blijkt dat alleen al dit deel project meer dan 50 miljoen euro moet gaan kosten. Waar dat in zit, is nog een raadsel. Forensisch accountants zijn daar ingedoken. De vraag is of het in dit soort ge vallen gaat om rekenfouten, incom petentie of fraude. Niets wordt in dit stadium uitgesloten. Wethouder Tineke Verhage (stads vernieuwing) geeft daarover tegen strijdige signalen af Van fraude wil ze - net als mensen die de be trokken ambtenaren kennen - niet horen, en steken hebben de ambte naren ook niet laten vallen. Tegelij kertijd zegt ze dat 'deskundigheid van buiten is gehaald die intern niet aanwezig is'. Ook is het vol gens haar nog maar de vraag of be trokken ambtenaren op hun plek terugkeren. Volgens ingewijden hanteert niet iedereen dezelfde ter men of omschrijvingen voor wat er precies op welke plek moet gebeuren. Spreek je in het ge val van het Dok van Perry bijvoor beeld over in oude luister herstel len of op dezelfde plek een nieuw dok graven? Deze spraakverwar ring is mogelijk een van de oorza ken voor het verschil tussen ge raamde en werkelijke kosten. Dat speelt waarschijnlijk op meer be langrijke onderdelen van het plan. Zo moet Vlissingen geld uittrek ken voor het schoonmaken van grond en de aanleg van bruggen en wegen. Ook heeft de gemeente nog niet alle nodige bouwgrond in eigendom. Het totale project kent een begroting van 150 miljoen eu ro. De projectontwikkelaar betaalt de gemeente geld om de wijk te mogen aanleggen. Per saldo is het de bedoeling dat een gemeente daar quitte op draait of als het even kan geld aan over houdt. Bij herberekeningen van de eigen financieel experts lo pen de rekensommen tus sen kosten en baten telkens uit el kaar. Tot het laatste moment is ge dacht eruit te kunnen komen. Dat is de reden voor het Vlissingse ge meentebestuur om pas op het al lerlaatste moment aan de nood rem te trekken. Wethouder Verha ge wil geen verantwoording dra gen voor een project dat op voor hand dreigt uit te draaien op een miljoenenverlies. De betrokken ambtenaren zijn in middels 'met de benen op tafel' ge hoord. Ze moeten inzicht geven in alle schriftelijke en digitale infor matie waarover ze beschikken. De verontwaardiging bij collega's is groot dat ze onder begeleiding het stadhuis uit zijn gezet en met buitengewoon verlof zijn ge stuurd. Het opzienbarend ingrijpen van het college van B en W wordt door collega-ambtenaren van ande re gemeenten als 'hoogst uitzon derlijk' beoordeeld. De sfeer op het gemeentehuis is ij zig. En kenmerkt zich door angst en achterdocht over wat komen gaat. IMltïilH Wethouder Tiny Verhage Waarom wethouder Verhage niet veel eerder ingreep. vlissingen - Als al gedurende maanden blijkt dat er te weinig in formatie is over het Scheldeter- rein, waarom dan gewacht tot de allerlaatste dag om in te grijpen? En waarom dan twaalf ambtena ren van het project halen in plaats van ze eerder te voorzien van hulp van buitenaf? Dat zijn de hamvra gen die wethouder Tineke Verhage steeds moet beantwoorden. „Omdat ik tot het laatste moment hoop heb gehad dat ik het project wél zou kunnen gunnen, dat ik wél de benodigde informatie op tijd zou krijgen", antwoordt Verha ge. „Toen dat niet lukte, moest ik ingrijpen. En toen moest ik de raad ook informeren." Ze had rekening gehouden met harde conclusies die buitenstaan ders zouden trekken uit de affaire. Toch hebben sommige geruchten haar verrast. Suggesties over frau de doen de ronde. „Daar had ik geen rekening mee gehouden." Verhage zal de raad de komende tijd regelmatig informeren over het onderzoek. Wat zij meedeelt, moet tot nader order geheim blij- Naar huis gestuurde ambtenaar doet anoniem zijn verhaal. vlissingen - „Ik weet niet wat ze zoeken. Voor zover mij bekend is, weet het college alles. Het is mij dus een compleet raadsel waarom wij nu thuis zitten. En dat geldt ook voor mijn collega's." Eén van de elf ambtenaren van de gemeente Vlissingen die vorige week door wethouder Tineke Ver hage naar huis is gestuurd, wil al leen anoniem vertellen wat hem is overkomen. Hij heeft hulp gezocht bij zijn vakbond om zijn situatie te beoordelen. „Ik wil nog iets rich ting college ondernemen, maar dat heeft de tijd. Ik heb tot 30 sep tember buitengewoon verlof Daar had ik trouwens geen keuze in: het was instemmen met buitenge woon verlof of een schorsing." Hij schetst de gebeurtenissen van vorige week dinsdag: „Net als de anderen ben ik die ochtend gebeld en moest naar een bepaalde ka mer in het stadhuis komen. Toen we elkaar zagen, hadden we in de gaten dat het met het Scheldeter- rein te maken moest hebben. Daar waren we allemaal bij betrokken. Na het gesprek is ons de toegang tot het stadhuis ontzegd. Onder begeleiding mochten we privéspul- len halen en toen zijn we naar bui ten geleid." Afgelopen maandag had hij 'een informatief gesprek over mijn be trokkenheid bij het project' met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2