Wrak VOC-schip geeft weer wat prijs killers heb' Lonink ziet problemen voor skihal Vlissingen 15% KORTING Borselse jeugd maakt film over verkeersgedrag 0 I DE RODE PILAREN - PZC Donderdag 12 juli 2007 27 DECDRETTE WOONATELIER OP HORREN GRATIS GEMETEN Opticien Gabor Timmerman bestudeert een bril afkomstig uit het vergane VOC-schip De Rooswijk. foto Ruben Oreel Conservator vindt brillen in opgedoken lading De Rooswijk. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - „Als je in de archie ven gaat zoeken, zie je misschien dat het handschrift van de schrij vers in Batavia na 1740 een stuk slechter leesbaar is. Ze misten toch hun brilletjes", lacht conservator Ton van der Horst. Hij vond de brillen onlangs terug in de opgedo ken lading van het in 1740 voor de Engelse kust vergane VOC-schip De Rooswijk. Gisteren werden de brilletjes onderzocht door opti cien Gabor Timmerman van Fo cus Optiek in Middelburg. In 2004 kwam De Rooswijk bloot te liggen en daarna is de lading ge borgen. Vooral veel zilver en mun ten zijn boven water gehaald. Een deel van de lading ligt nog te wach ten op onderzoek. Duizenden ver- heb." Volgens Marijs strookt de be slissing van de gemeente niet met het politierapport. Ze denkt dat het besluit is gemanipuleerd door een ambtenaar die in de buurt van Ret gebeten meisje woont 'en mo gelijk contact heeft met het gezin'. De betreffende ambtenaar is op va kantie maar volgens een collega is de man coördinator van het clus ter handhaving en vanuit die func tie ondertekent hij de besluiten van burgemeester en wethouders. Hij kon niet zeggen of de coördina- steende klonten (geoxideerd ijzer vermengd met zand en schelpen) zijn opgeslagen in Vlissingen. Elke klont wordt onderzocht, onder an dere door Ton van der Horst van het Scheepvaartmuseum in Am sterdam en tevens conservator voor het Muzeeum in Vlissingen. „Negen van de tien keer zit er niks in", zegt Van der Horst. Maar on langs was het wél raak. De conser vator stuitte tijdens het hakken op een klein, houten kistje. Hij nam alles mee naar huis in Noord-Hol land voor voorzichtig onderzoek en zag toen de brilletjes. Om niets te beschadigen liet hij eerst een mri-scan in het Zaans Medisch Centrum maken. Zo kon bepaald worden wat er precies in de klomp zat. Met afgedankte tand artsboortjes heeft Van der Horst daarna de inhoud voorzichtig vrij gemaakt. In het kistje zitten drie complete brilletjes. Het kistje is zo klein dat tor ook inhoudelijk betrokken is bij deze zaak. Marijs heeft gistermiddag nog con tact gezocht met de politie. Die vertelde haar dat er altijd een muil- korfgebod komt als er sprake is van een hondenbeet bij een kind. Marijs laat het er toch niet bij zit ten. Ze gaat bezwaar aantekenen tegen het besluit. De muilkorven heeft ze maandag toch maar ge kocht en die gebruikt ze ook. „Daar zullen ze me niet op pak ken." ze er precies in passen. Van der Horst vond in de klomp ook nog een bril in stukken en losse bril lenglazen. Opticien Gabor Timmerman meet met een curvemeter de kromming van de glazen. Zo kan hij de sterk tes bepalen. Dat is een flinke klus omdat de glazen zijn aangetast door oxidanten van het schip of 'Blijkbaar hadden de klerken in Batavia behoefte aan leesbrillen' van bijvoorbeeld papier dat ter be scherming tussen de brilletjes heeft gezeten. „Ik moet steeds zoe ken naar een glad stukje glas." Na enige rijd is hij er uit. „Het zijn al lemaal lage plussterktes. Allemaal plus anderhalf en plus drie. Eén van de glasfragmenten is plus twee. Bij het slijpen van de glazen is dezelfde mal gebruikt. Er is vlak glas gebruikt dat werd gepolijst. Dat was heel duur. Die brillen wer den alleen gebruikt door rijke mensen." Waarschijnlijk zijn de ge vonden brilletjes leesbrillen, om dat er geen poten aan zitten. De brillen werden dan op de neus ge klemd. Ook directeur Wilbert Weber van het Muzeeum in Vlissingen be kijkt de studie met enthousiaste belangstelling. Over de handels waar aan boord van de VOC-sche- pen is, dankzij de precieze admini stratie, genoeg terug te vinden in archieven, maar dat is anders voor de persoonlijke spullen, zegt We ber. „De Rooswijk was onderweg naar Azië. Blijkbaar hadden de klerken in Batavia behoefte aan leesbrillen." De brillen worden vanaf vandaag tentoongesteld in de speciale De Rooswijk-vitrine in het Muzeeum in Vlissingen. Burgemeester van Terneuzen uit zorg over haalbaarheid. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Burgemeester Lonink van Terneuzen gelooft niet dat de Vlissingse skihal-plannen een be dreiging vormen voor een soortge lijk project in zijn gemeente. Hij plaatst vraagtekens bij de haalbaar heid van het Vlissingse initiatief „Kijk, ik kan niet in de zakken van de financiers van het Vlissingse project kijken, maar ik weet wel ze ker dat er problemen ontstaan rond de rentabiliteit van het ge heel." Lonink heeft de voorbije dagen reacties gekregen op het feit dat hij, ondanks het bestaan van het Zeeuwse grote stedenoverleg, on wetend is geweest over het Vlis singse plan. „Dat gemeenten geen afstemming zoeken, is spijtig. Het is wel duide lijk dat de juiste regierol op ruimte lijk gebied niet ligt bij de provin cie. Misschien heeft de provincie juist hier in Terneuzen iets te veel regie willen voeren." HEINKENSZAND - De Borselse Jonge- renraad gaat een film maken over het gedrag van jeugd in het ver keer. Door in te zoomen op het ge drag van kinderen die dagelijks lan ge einden naar school fietsen, hoopt de jongerenraad een bijdra ge te kunnen leveren aan de ver mindering van het aantal verkeers slachtoffers. In vijf jaar vielen er daarvan in de gemeente Borsele 99, de meesten waren 16 of 17 jaar. De jongerenraad wil bij de jeugd het zicht vergroten op hun eigen rol in het ontstaan van gevaarlijke situaties. Gebleken is dat het daar aan dikwijls ontbreekt. De film gaat dan ook niet over specifieke gevaarlijke situaties maar zet be wustwording en gedrag centraal. Daarmee wil de werkgroep Veilig heid van de jongerenraad het pro bleem bij één van de bronnen be strijden. Volgend jaar is de film klaar. De Slimme Slank Shake: EINDELIJK FIT, VROLIJK EN BOVENAL GEZOND AFVALLEN! Toch alle dagelijks aanbevolen vitaminen en mineralen binnenkrijgen! Maaltijdvervangende shakes Bepaal zelf hoeveel je afvalt! Ook uitermate geschikt om op gewicht te blijven. XfiTzt W1U II X-TOJE™ Fruity Fattwmer/ Choctfffle Fee: Good Sank Shake 18 porties/485 gr van 29," - yuaai UIJ Drogisterij Kruiderij L MiiMeftntrK-Gues-Vlissingcn www.derodepilaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29