Zeeland S£ Nieuw wijkje langs Sloeweg Vlissingen 'Het lijkt nu alsof ik twee Ouderwetse wasdag op pleintje museum Storing brug Sluiskil zorgt voor lange file 26 Donderdag 12 juli 2007 pzc Bij Historisch Museum De Bevelanden in Goes was gisteren een demonstra tie van de wekelijkse wasdag uit vroeger tijden. foto Willem Mieras Historisch Museum De Bevelanden in Goes geeft uitleg. door Mieke van der Jagt GOES - De was? Geen probleem. Beetje sorteren, de boel in de auto maat en draaien maar. Wie een droger bezit, kan alles binnen een paar uur schoon in de kast hebben liggen, maar ook buiten aan de lijn of in het trapgat droogt de was vanzelf. Als je niet te zeer hecht aan natuurlijke stoffen, hoef je ook nog eens niks te strijken. Fluit je van een cent: de was! Dat was vroeger wel anders. Vrou wen stonden nog niet eens zo heel lang geleden de godganse maan dag op hun kop in de tobbe. Wa ter halen bij de pomp, want een kraan in huis had je niet. Dat wa ter was steenkoud, dus het moest eerst worden gekookt op een pe troleumstel of op de kolenkachel. De hele dag schrobben, stampen, borstelen, wrijven, spoelen, wrin gen en stijven. Als alles dan einde lijk te drogen hing, was je nog niet klaar. Het spoelwater was schoon genoeg om de stoep mee te schrob ben en de strijk zat er ook weer aan te komen. De leden van de klederdracht- groep Mooi Zeeland maken woens dagmiddag op het pleintje achter het Historisch Museum De Beve landen in Goes, de lijdensweg van de wekelijkse wasdag aanschouwe lijk. Het lijden is er niet aan af te zien. Met zichtbaar genoegen doen de boerenwuufjes wat hun grootmoeders vroeger elke maan dag deden. Maar ze kunnen wel ruimschoots de tijd nemen om het publiek uitleg te geven over de gereedschappen, het boerengoed dat ze dragen en voor deze keer ook over het degelijke ondergoed. Dat zit immers in de tobbe of hangt te drogen. Veel van de gereedschappen zijn afkomstig uit het depot van het museum, evenals een deel van de kleding. Ook de leden van Mooi Zeeland hebben hun spullen be schikbaar gesteld. Eén van de da mes breit zelfs tussendoor aan een borstrok. De club redt regelmatig antieke kleding van de voddenbaal en geen van de leden zegt ooit 'nee' tegen het aanbod van ie mand die nog wat goed van z'n opoe heeft liggen. Nagenoeg alles wat vroeger bij de was kwam kijken, brengen de mensen van Mooi Zeeland in Goes in beeld. De kousentuin, waarop de lange, zelfgebreide kou sen te drogen werden gehangen, de wringer, waar het wasgoed na elke spoelbeurt doorheen moest, en het eindeloze gesjouw met koud en warm water. Alleen de handeling van het bleken ont breekt. in de stadse Museumtuin is nu eenmaal geen veldje met hoog gras. Eén wasvrouw valt op: degene die met een grote muts op staat te strijken. Het is de dracht van het Middelburgs Ambacht, ontstaan doordat de burgers het leuk von den als hun dienstmeisjes de kin dermuts bleven dragen. Leden van de klederdrachtgroep Mooi Zeeland gaven gisteren uit leg over de ouderwetse manier van de was doen: met tobbes, wringers en kousentuin. Nog eens 65 woningen en appartementen op het Bunkerterrein. door Nadia Berkelder middelburg - Begin volgend jaar begint de bouw van 65 woningen en een appartementencomplex op het Bunkerterrein in Vlissingen. Het college van B en W heeft daar definitief toestemming voor gege ven. In september begint de ver koop. Speelstad, het jaarlijkse speelfestijn voor kinderen in de zo mervakantie, blijft gewoon be staan. Het was altijd de bedoeling dat er, naast de woningen die er al staan, winkels op het Bunkerterrein zou den komen. Ook waren er plan nen voor de vestiging van een fast foodketen, Burger King of McDo nalds. Projectontwikkelaar De Groene Groep besloot dit voorjaar af te zien van de ontwikkeling van winkels en bedrijven. Onderne mers hadden te weinig belangstel ling om op die locatie een winkel te beginnen. De Groene Groep wijt dat onder meer aan de komst van de woonboulevard op de Mor- tiere in Middelburg. „Vlissingen en Middelburg zijn natuurlijk niet zo groot", zegt projectleider F. Jonk mans. De 65 woningen krijgen bijna alle maal een tuin. Zes zijn zogenoem de patiowoningen, woningen die geschikt zijn voor mensen die min der mobiel zijn. Bovendien komt er vlak bij de rotonde een apparte mentencomplex. 'Een hoogteac cent', noemt Jonkmans dat. Ook vrij dicht langs de Sloeweg worden woningen gebouwd. Die krijgen een gesloten gevel in ver band met geluidsoverlast. Aan de andere kant hebben die woningen tuinen. Aan de Bossenburghweg komt een blok woningen in een halfronde vorm. Die woningen krijgen een voor- en achtertuin, grenzend aan het park dat door de gemeente wordt aangelegd. De bunkers op het terrein blijven gewoon staan. Ook speelstad, waar jaarlijks honderden kinderen hutten bouwen, knutselen en spe len tijdens de zomervakantie, kan in de toekomst gewoon doorgaan. Projectleider Jonkmans: „Het is NV Vlissingen krijgt er een nieuw woonwijkje bij. Langs de Sloe- weg, op het Bunkerterrein ko men 65 woningen en een appar tementencomplex. vastgelegd dat speelstad daar altijd zal blijven." De huizen op het Bunkerterrein gaan maximaal driehonderddui zend euro kosten. Ze zijn ontwor pen door de Rienks groep, een ar chitectenbureau uit Breda. Ze wor den verkocht via makelaarskan toor Aerssens en Pateer. Volgens Jonkmans is er nog best vraag naar nieuwbouwwoningen in Vlissingen - ondanks het feit dat het niet echt storm liep bij re cente nieuwbouwprojecten. „Ik denk dat dit gewilde huizen zijn, want het zijn grondgebonden wo ningen, huizen met een tuintje dus. Als je kijkt wat er op dit mo ment gerealiseerd wordt en gezien de prijs, denk ik dat er veel belang stelling voor is. In de toekomst worden in Vlissingen vooral appar tementen gebouwd op het Schel- deterrein. Toch waarschuwden makelaars on langs nog voor de bouwdrift in Vlissingen. Ze vinden dat de ge meente zich vooral moet richten op het binnenhalen van werkgele genheid om mensen te trekken die in die nieuwe woningen kun nen wonen. Vooral de vraag naar appartementen zou in Vlissingen beperkt zijn. Auto vernield bij botsing in Middelburg MIDDELBURG - Een 79-jarige Bel gische automobilist heeft gisteren zijn auto in de vernieling gereden op het Groenewoud in Middel- burg. De man kon niet op tijd stoppen toen de vrachtwagen die voor hem reed, afremde voor het ver keerslicht. De aanhanger van de vrachtwagen, bestuurd door een 28-jarige man uit Enschede, raakte ook beschadigd. Zeeuwse Koorschool elke dinsdag geopend goes - De Zeeuwse Koorschool in Goes kan deze vakantie voor het eerst in jaren geen zomerconcer- ten houden, omdat de Maria Mag- dalenakerk een grondige restaura tie ondergaat. In plaats daarvan is de koorschool de hele vakantie el ke dinsdagochtend tussen 11.00 en 12.00 uur open voor mensen die er een kijkje willen nemen. De koor school ligt aan de Singelstraat 7. Natuurvaartocht over de Oosterschelde burghsluis - Nationaal Park Oos terschelde houdt zaterdag een na tuurvaartocht. Onder leiding van een ervaren gids wordt een tocht gemaakt over de Oosterschelde. Daarbij bestaat de kans dat onder weg zeehonden en bruinvissen ge spot worden. De tocht wordt ge maakt met de ms Onrust en be gint om 11.00 uur in Burgh- sluis.Vooraf opgeven is noodzake lijk via nummer 06-53535297. Drankrijder wordt twee keer aangehouden goes - Een 20-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder bleek gister nacht niet onder de indruk van het feit dat hij om drie uur op de Van Hertumweg in Goes zijn rijbe wijs was kwijtgeraakt wegens rij den onder invloed. De man had twee keer zoveel gedronken als is toegestaan. Een kleine twee uur la ter constateerde de politie dat hij weer in zijn auto was gestapt. Jonge torenvalken in beslag genomen goes - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft, naar gisteren bekend is gemaakt, vorige week donderdag bij een particulier op Zuid-Beveland drie jonge torenval ken in beslag genomen. Waar op Zuid-Beveland dat is gebeurd, wil de dienst niet zeggen. De dieren bleken in het wild te zijn gevan gen, wat verboden is. De eigenaar en de persoon die de vogels lever de hebben een boete gekregen. Havenziekenhuis wordt in vijfjaar gerenoveerd ROTTERDAM - De verbouwing is be gonnen en gaat vijf jaar duren. Op de keuken na wordt het Rotter damse Havenziekenhuis compleet gerenoveerd. Op de tweede, derde en vierde etage komt de verpleegaf- deling van 161 bedden. Op de der de ook de intensive care en de af deling cardiologie. Op de eerste eta ge komen de operatiekamers, de poliklinieken en het laboratorium. Alles was normaal, alleen de stoplichten bleven op rood staan. door Raymond de Frei sluiskil - Een storing in de ver keerslichten voor de brug bij Sluis kil heeft gistermiddag rond half twee aan beide kanten voor kilo meters lange files gezorgd. De brug was toegankelijk, de slagbomen stonden omhoog, maar de stoplichten bleven op rood staan. Veel automobilisten werden daardoor aan het twijfelen gebracht. „Het ging om een korte storing in de signalering, die ervoor zorgde dat automobilisten voorzichtiger gingen rijden. Gelukkig was het eu vel heel snel weer verholpen", al dus woordvoerster B. van der Wee- Ie van Rijkswaterstaat. Eigenaar Dobermanns is het niet eens met muilkorfgebod. door Carla van de Merbel ARNEMUIDEN - Afgelopen maandag viel de brief met de beslissing van burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg op de mat van de familie Marijs in Arne- muiden: de Dobermanns Antico en Rashida moeten met onmiddel lijke ingang worden gemuilkorfd als ze zich op openbaar terrein be vinden. Margrit Marijs is het niet eens met dit, in haar ogen, te dras tisch besluit. „Oké, één van de honden heeft een meisje gebeten en dat had nooit mogen gebeuren. Maar de beslissing van de gemeen te klopt niet met het politierap port." Het bijtincident gebeurde op zater dag 7 april. De Dobermanns had den weten te ontsnappen en een zevenjarig meisje dat in de buurt aan het spelen was, werd in haar bovenbeen gebeten, in het poli tierapport staat kort omschreven wat er gebeurd is en dat een getui ge het een 'afschuwelijk gezicht' vond. Het rapport vermeldt verder dat er nooit eerder een incident met de Dobermanns van Marijs is geweest. In het besluit van de ge meente staat dat de honden 'ge vaarlijk', 'hinderlijk' en 'nauwelijks in bedwang te houden zijn' en dat ze een 'lage bijtdrempel' hebben. Marijs: „Als je het besluit leest, zou je zeggen dat ik twee killers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28