'Financiële sector om trots op te zijn' PZC Op reis met uw krant Amalfikust pzc Donderdag 12 juli 2007 15 In Amsterdam komt dit najaar een topinstituut voor de financiële wereld. Dat wordt hoog tijd, zegt professor Jan van de Poel, hoogleraar risk management in Maastricht. Nederland zou best wat trotser mogen zijn op zijn financiële sector. door Ton Damen en Henk Schutten Maastricht - Al vijfhonderd jaar behoren de Lage Landen tot de fi nanciële wereldtop. Het druist mis schien in tegen de nationale eti quette, maar ]an van de Poel, ho norair hoogleraar economie in Maastricht, vindt dat Nederlan ders daar best een beetje trots op mogen zijn. „De Nederlandse financiële sector, of eigenlijk Amsterdam en omge ving, behoort tot de sterkste ter wereld. Amsterdam is weliswaar geen New York of Londen, maar in de categorie daar direct achter, doen we goed mee. Als je kijkt naar de omvang van de Nederland se economie is de sector zelfs de grootste ter wereld, met uitzonde ring van enkele zeer kleine landen die helemaal niets anders doen dan bankieren." Vorig jaar vroeg de Nederlandse Vereniging van Banken hem onderzoek te doen naar de toekomst van de finan ciële industrie. Het rapport dat hij hierover onlangs publiceerde, kwam tot stand na een uitgebreide reeks interviews met topfunctiona rissen bij zowel de overheid als het bedrijfsleven. „En het meest frap pante was, iedereen was het met elkaar eens. Daarom is het des te verbazingwekkender dat er zo lang niets is gebeurd", aldus Van de Poel. Want de financiële wereld staat niet stil. De op handen zijnde over name van ABN Amro is slechts de voorbode van de consolidatiegolf die zich de komende jaren in het bankwezen zal voltrekken. En zo erg is dat helemaal niet, vindt Van de Poel. „We moeten in dit soort kwesties ophouden in nationale termen te denken. De globalisering gaat door, de financiële handel kan te genwoordig overal plaatsvinden. Nationale ondernemingen verdwij nen, net zoals de beursvloer is ver dwenen. Toch is volgens Van de Poel enige zorg gerechtvaardigd, vooral vanwege de vanzelfspre kendheid waarmee men in Neder land veronderstelt dat alles bij het oude zal blijven. Als er niet snel iets gebeurt, kan Amsterdam bin nen afzienbare tijd wel eens zijn functie als financieel centrum ver liezen, waarschuwt hij. Daarom heeft een overname van ABN Amro door Barclays zijn voorkeur. „Veel banken zullen de Professor Jan van de Poel. komende jaren verdwijnen. Dat is goed, daar worden we allemaal be ter van. Ook de klanten, want die zullen door de concurrentiestrijd steeds lagere kosten voorgescho- 'Amsterdam is geen New York, maar direct daar achter doen we goed mee' teld krijgen. Met Barclays hoeft ABN Amro zich geen zorgen meer over de toekomst te maken. In Eu ropa hoort de bank dan bij de top vijf. Bovendien leert de geschiede nis dat Nederlands-Britse bedrij ven het goed doen. De gemeen schappelijkheid in de traditie van beide landen draagt daaraan bij." Een voorwaarde daarvoor is vol gens Van de Poel wel dat het vesti gingsklimaat in Amsterdam goed is. „Momenteel is dat niet zo. Neem de beloningsnormen. De enige mensen die in Amsterdam veel mogen verdienen, zijn crimi nelen, televisiesterren, voetballers en vastgoedondernemers. Als we talent willen aantrekken, moet je over beloningen niet kinderachtig doen." Enig historisch besef kan op dit ge bied helemaal geen kwaad en daar schort het in Nederland nog wel eens aan. „In tegenstelling tot een land als Engeland, waar het verle den wordt gekoesterd. Zonder his torisch besef kun je in de kennis economie niets voor elkaar krij gen. Je moet weten waarom wij zijn zoals we zijn. Dan pas zie je dat er zoiets als een volksaard is, een traditie die overal weer op duikt, ook in de manier waarop een land bestuurd wordt. Met de kenniseconomie en de creatieve economie gaat het zo hard, dat dit het moment is om daarop in te spelen. Wie de geschiedenis ziet, weet dat Nederland er geknipt voor is." Talent is voldoende aanwezig, meent Van de Poel. „Onze finan ciële instellingen zijn uitstekende kweekvijvers. De enige grote zwak ke plek is de positie van beleggers. We hebben geen vermogens beheerders als UBS of JP Morgan." Nederland heeft dankzij de spaar zin van de bevolking enorme ver mogens opgebouwd. „Wat wij in de pensioenfondsen hebben zit ten, is wereldwijd een unicum. We hebben er de Deltawer ken mee aangelegd. Later zijn de fondsen ook over de grens gaan beleggen, wat een onvermijdelij ke ontwikkeling was. Maar we mogen het niet zo ver laten komen dat ons vermogensbe heer naar het buitenland ver schuift." „Waarom kunnen Nederlanders wel sparen, maar minder goed be leggen? Ons land telt circa 800 pensioenfondsen, die nu voortdu rend moeten gaan shoppen. Ter wijl we de kennis wel in huis heb- 'ben. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is een internationaal ge renommeerd instituut, maar mag alleen werken voor ambtenaren. Dat is stom. We hebben wel de ta lenten, maar we doen er niets mee." Amsterdam kan daarin het voor touw nemen, meent Van de Poel. Hij pleit voor meer topinstituten, waaronder één voor vermogensbe heer, waar financieel talent zich verder kan ontwikkelen. „Topinsti tuten hebben net zo goed concur rentie nodig als banken. Men jut el kaar op, net als bij voetballers op topniveau." uniek samengesteld programma Speciaal voor onze lezers heeft de PZC voor 2007 een prachtige reis naar Amalfikust samengesteld. Deze reis kenmerkt zich door uitzonderlijke kwaliteit van vervoer, hotels, maaltijden en Nederlandssprekende reisleidingen. De reis biedt een goede combinatie van gezamenlijke excursies en tijd voor uzelf. Daarnaast komt het reisgezelschap uitsluitend uit uw eigen regio. Kortom; wilt u er eens lekker vertrouwd tussenuit, ga dan op reis met uw krant! Vertrekpunten: Roosendaal, Breda, Goes 23 - 29 september Vertrekpunten: Eindhoven, Tilburg, Den Bosch Prijs o.b.v. tweepersoonskamer De kust van Amalfi is één van de mooiste gebieden in het zuiden van Italië. Tussen Sorrento en Amalfi slingert de geasfalteerde kustweg over een afstand van meer dan vijftig kilometer tussen heuvels met geurende citroenbomen door ene langs de blauwe zee. Via talloze bochten voert de weg door schilderachtige dorpjes, te midden van wijngaarden en olijfbomen. Tijdens deze reis verblijft u in het viersterrenhotel (Italiaanse standaard) Pietra di Luna in het plaatsje Maiori. Maiori is een geliefd vakantieoord met mooie stranden, die uitnodigen tot zonnebaden. De promenade in het centrum is omgeven door winkeltjes. Boven de daken steekt de koepel van de Santa Maria Mare-kerk uit, van verre te herkennen aan de typische maiolicategels. Idyllisch kustgebied in Zuid-ltalië Reisprogramma: Dag 1Heenreis en avontuurlijke rondrit door Rome (facultatief) Dag 2: Rondleiding door Salerno (inclusief) Dag 3: Boottocht naar Capri (facultatief) Dag 4: Peastum - Veila (facultatief) Dag 5: De adembenemende kust van Amalfi (facultatief) Dag 6: Pompeii en de Vesuvius (facultatief) Dag 7: Terugreis Inbegrepen in de relssom; Bustransfer naar de luchthaven en terug Retourvlucht naar Rome Luchthavenbelastingen en veiligheidstoeslagen Bustranfer van de luchthaven naar uw hotel en terug Een overnachting met ontbijtbuffet in drie- of viersterrenhotel in rome Bustransfer volgens schema naar Peastum Vijf overnachtingen met ontbijtbuffet en avondmaaltijd (drie gangen) in een viersterrenhotel Stadsbezichtiging Salerno Deskundige, Nederlandstalige reisleiding Insolventieverzekering (vergelijkbaar met SGR) Organisatie: De PZC organiseert deze reizen in samenwerking met Mondial Tours Zwitserland/vestiging Enschede Nederland. U ontvangt de complete reisvoorwaarden bij uw boeking. Kleine wijzigingen in het programma voorbehouden. Meer informatie: Telefoon (053) 484 25 26 maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur Website www.opreismetuwkrant.nl E-mail opreismetuwkrant@wegenerdagbladen.nl Ja, ik ben geïnteresseerd in de reis naar Amalfikust. Stuur mij geheel vrijblijvend uitgebreide informatie en een boekingsformulier. Naam Om Ov Straat: Huisnr.. Postcode: Woonplaats. Telefoon: E-mail: Stuur deze volledig ingevulde bon naar: Op reis met uw krant, Postbus 500, 7500 AM Enschede De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u meer informatie aan, Zie ook het pnvacy statement op www pzc.nl www.opreismetuwkrant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15