VS vrezen tweede Rome te worden Tijdens de STJgE Ben de Graaff helemaal betoeterd! is Krankzinnige kortingen tot wei 75% op Ben de Graaft tapijt karpetten gordijnen parket laminaat planken vloeren 8? vinyl Tot ziens bij Ben de Graaff! 1 O j Donderdag 12 juli 2007 PZC Boek vergelijkt fiasco in Irak met val van almachtig imperium. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het fiasco in Irak heeft de VS aan het twijfelen ge bracht. Gaat het Amerikaanse im perium onder leiding van 'kindkei- zer' Bush het Romeinse Rijk ach terna? Een boek met dat thema is nu een verkoopsucces in de VS. De 'boy emperor' is president Bush door een Amerikaanse histo ricus al genoemd, een leider die met een kinderlijke naïviteit denkt de wereld naar zijn hand te zetten. De vergelijking past in de somber heid die zich meester heeft ge maakt van Amerika. Tot voor kort waande het land zich almachtig, maar het militaire avontuur in Irak heeft de zwaktes van de VS blootgelegd. Are we Rome?, is de ti tel van het succesvolle boek van Cullen Murphy, de voormalige hoofdredacteur van gezaghebben de blad de Atlantic Monthly. Valt Washington, zoals ooit Rome viel? „Het is een vraag die veel mensen bezighoudt", heeft Murphy ge merkt tijdens zijn boekentournee door het land. „Ik ben nog nie mand tegengekomen die de verge lijking met het Romeinse Rijk vreemd vond. Ook de recensies zijn welwillend, terwijl ik veel weerstand had verwacht." Het boek staat niet op zich. Zen ders als ABC en HBO zenden po pulaire televisieseries uit over Ro me waarin het verval zich lang zaam aankondigt. Anti-immigratie- groepen vergelijken de Mexicaanse illegalen voortdurend met de bar baarse hordes die Rome uithol den. Een sombere historicus als Chlamer Johnson schreef dat de ondergang van Rome tot stand kwam in een periode van eeuwen. „Die van ons komt waarschijnlijk met de snelheid van koeriers dienst FedEx." Amerika deelt met Rome de zelfge noegzaamheid, meent Murphy. Washington wordt als het cen trum van het universum gezien, net als Rome vroeger. De eigen le venswijze geldt als de maatstaf voor de wereld. Andere culturen zijn nauwelijks interessant, zelfs niet als er ergens oorlog gevoerd moet worden. De Amerikanen die de leiding kregen over het bezette Irak waren geselecteerd op basis van hun status in het Witte Huis. Kennis van Irak was niet relevant. De bevolking was evenmin voorbe reid op het militaire avontuur: vlak voor de invasie wist drie kwart van de Amerikanen niet waar Irak lag. 'De troepen marcheerden naar het slagveld alsof ze naar een picknick gingen' Murphy maakt in zijn boek de ver gelijking met de Romeinse com mandant Quinctilius Varus die ne gen jaar na Christus dacht even een Germaanse opstand neer te slaan. Verblind door onwetend heid en onderschatting gingen drie Romeinse legioenen ten on der, één van de zwaarste nederla gen ooit. Varus had zich niet ver diept in de Germanen, in zijn ogen een tweederangs volkje. Zijn troepen marcheerden naar het slag veld alsof ze naar een picknick gin gen. De vergelijking met Irak ligt voor de hand, al pleegde de verne derde Varus uiteindelijk zelfmoord door in zijn eigen zwaard te val len. Zover zal Bush niet gaan. De vrees een tweede Rome te wor den heeft volgens Murphy ook met interne problemen te maken. De groeiende tweedeling tussen arm en rijk wakkert het onbeha gen aan. In Rome had een piepklei ne elite alle bezittingen in handen, in Amerika verdient de rijkste t procent vijftig keer zoveel als de armste 20 procent, die verstoken is van goede gezondheidszorg en so ciale zekerheid. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Ingezonden brieven mogen maximaal 150 woorden tellen en moeten voor zien zijn van naam, adres en woon plaats van de afzender. N57 N57 veiliger was het plan, klaar voor de toekomst. Maar veiligheid mag niets kosten! En onveilig is de N57. De combina tie van landbouw-, recreatie-, vracht- en woon-werkverkeer, zorgt dagelijks voor (levensgevaar lijke situaties. Tel daar de vele bochten, zijwegen en de toegeno men verkeersdrukte bij op, en het is een kwestie van tijd voor het vol gende ongeval. Tegenstanders jui chen, maar laten we 'beroeps'be- zwaarmaker Vergroessen en zijn platform niet te serieus nemen! Zij preken alleen voor eigen parochie (Molen). Vergroessen laat gelukkig zijn ware aard zien, door ook het Middelburgse gedeelte weer te wil len aanvallen. Daarmee verspeelt hij elke geloofwaardigheid en de credits van iedereen die zich dage lijks door Middelburg worstelt. 30 miljoen tekort? Leg wat minder nieuwe natuurgebieden aan (zijn er wel genoeg), want nieuwe na tuur redt geen mensenlevens, een veilige weg wel. Bestuurders, laat daadkracht zien! Blijf bij het origi nele plan en kom niet met dure lapmiddeltjes, die ook niet wer ken. Jan-Willem de Witte Burg. Bouwmanstraat 8, Grijpskerke Ambtelijke puinhoop (2) Waar haalt de heer Van Resteren (PZC 10 juli 2007) de lef vandaan om zich zo uit te spreken over het ambtelijk apparaat van de gemeen te? Hoe durft hij te spreken over 'ambtelijke puinhoop', 'wanpresta ties, incompetentie én bestelen van de gemeenschap'? Weet hij meer dan de doorsnee le zer van de PZC? Is meneer soms de 5e wethouder van onze ge meente? Ik stel voor dat alle en niet alleen de geschorste ambtenaren van de gemeente Vlissingen deze meneer aanklagen wegens smaad en laster. A.S. van Dam-Engberts Paul Krugerstraat 43, Vlissingen Jeugd In de Spectrum-bijlage van 7 juli was te lezen dat er op de mobiel tjes van schoolgaande jongeren vol op porno aanwezig is en dat er zelfs eigen gemaakte sexfilmpjes te bewonderen zijn. Een dag of wat eerder wordt er op televisie een nieuwe site bekendgemaakt over sexuele voorlichting, waaruit blijkt dat jongeren vooral geïnteresseerd zijn in orale en anale sex en dat een cursus fellatie voor 1,10 euro te downloaden is en gretig aftrek vindt. Vrij recent is ook de berichtgeving dat jongeren van 12 en 13 jaar wor den opgenomen met alcoholvergif tiging. Er komt zelfs een afkickkli- niek voor jeugdige verslaafden. Zelf heb ik 35 jaar gevaren, mijn steentje bijgedragen aan 'ontwikke lingshulp' en heel wat liters bier weggewerkt, maar van de huidige situatie in onze samenleving krijg zelfs ik rooie oortjes. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen De hele maand juli is het weer Crazy Sales bij Ben de Graaff. Krankzinnig hoge kortingen op tapijt, laminaat, karpetten, gordijnen en nog veel meer. Bezoek dus nu de showroom van Ben de Graaff en profiteer van die super kwaliteit voor belachelijk lage prijzen. BERGEN OP ZOOM Rooseveltlaan 72-78, tel. 0164-250050 BREDA Fatimaplein 10, tel 076-5613650 CULEMBORG Anth. v. Diemenstraat 10. tel. 0345-532743 EINDHOVEN Ruijsdaelbaan 33. tel 040-2457280 's-HERTOGENBOSCH Graafseweg 354, tel. 073-6422185 SPRANG-CAPELLE Van der Duinstraat 128, tel 0416-274J TERNEUZEN Schoolweg 8. tel 0115-697111 TILBURG Bredaseweg 191, tel. 013-5356605 VLISSINGEN Koudekerkseweg 9, tel 0118-418414 WOERDEN Straat van Gibraltar 10 (hoek Botnische Golf) tel 0348-411848 u CBW-erkcnd r tapijt&parket Echte vakmensen. Je ziet 't verschil! Bonaparte IMaM») UL'.'.MHT' ,jg&dr!4» PARADE TAPIJT tretford Heuga ffeftó© V Tarkett floor line V QUICK STEP IIEPERGO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10