'Britse aanpak terreur is flut' Buitenland Van minister Schauble moet een agent mogen doden KRAS.NL Einde in zicht voor sunblocker □2 Typisch VOLEIMDAM Veelzijdig VELUWE DRENTHE Ontdek de VELUWE Baas Interpol heeft scherpe kritiek op werkwijze Londen. londen - „De Britse aanpak van het anti-terrorisme is achterlijk." Dat zegt de baas van Interpol, Ro nald Noble, in een open brief op de website van de internationale recherche. In een interview giste ren met de BBC drukte Noble zich iets voorzichtiger uit, maar hij noemde de Britse aanpak toch nog 'niet van deze eeuw'. Noble verbaast zich erover dat de Britse autoriteiten nog geen infor matie over de drie recentelijk verij delde bomaanslagen hebben ge deeld met de internationale organi satie die informatie levert aan na tionale politiemachten. Ook benut ten de Britse onderzoekers volgens Noble nauwelijks de paspoortdata base van Interpol. De kritiek brengt de Britse autoriteiten in ver legenheid. Zij onderzoeken de mis lukte aanslagen in Londen en Schotland van vorige week, waar vermoedelijk islamitische militan ten uit het Midden-Oosten en In dia achter zaten. Premier Gordon Brown zei afgelo pen weekeinde dat een land infor matie over de recrutering van ter roristen met andere landen moet delen. Volgens Noble heeft Groot-Brittannië dergelijke infor matie nog niet uitgewisseld. De Britten zijn zich klaarblijkelijk niet bewust van wat Interpol kan betekenen, zegt Noble. Hij wijst er op dat de antiterreurafdeling van de Londense politie niemand bij Interpol heeft gestationeerd. Groot-Brittannië test overigens sys temen die toegang verschaffen tot de Interpol-database van zeven miljoen verloren of gestolen pas poorten, zei Noble. Hij vertelde aan de BBC te hopen dat de ver binding binnen enkele maanden zal werken. Slechts zeventien van de 186 landen die bij Interpol zijn aangesloten controleren momen teel systematisch de paspoorten van bezoekers in de database, zegt de baas van de organisatie. Behalve het uitwisselen van infor matie, stelt Interpol zich ook ten doel aangesloten politiediensten te helpen bij het analyseren van in formatie. Het hoofdkantoor van In terpol is gevestigd in Lyon, Frank rijk en elk aangesloten land heeft een Nationaal Centraal Bureau (NCB) dat de communicatie met het hoofdkantoor onderhoudt. Acht verdachten zitten vast in ver band met de twee gevonden bom auto's in Londen en de aanslag op het vliegveld van Glasgow met een brandende auto. Een van hen is aangeklaagd: Bilal Abdullah, de Iraakse dokter die meereed als pas sagier in de auto die de pui van de passagiershal van het Glasgowse vliegveld ramde. Het niet delen van informatie over recent verijdelde bomaansla gen in Londen en Schotland met internationale organisatie wekt verbazing. 'Garantie dat ze 100 procent beschermen tegen zon is misleiding.' den haag - Zonnebrandmiddelen waarvan op de verpakking wordt beweerd dat ze honderd procent bescherming bieden tegen de zon, moeten in de zomer van 2008 vol ledig uit de schappen zijn verdwe nen. Dergelijke sunblockers zijn mislei dende middelen, vindt de Europe se Commissie, want geen enkel smeersel is in staat volledige be scherming tegen UV-stralen te bie den. De gewraakte producten moeten allemaal van een nieuw etiket wor den voorzien waarop eerlijke infor matie wordt gegeven. Op alle zonnebrandmiddelen moet volgend jaar naast de stan daard zonbeschermingsfactor (SPF), die slechts bescherming biedt tegen UV-B-stralen, ook een UV-A-zegel staan. Alleen de UV-B-beschermingsfac- tor vermelden, geeft consumenten volgens de Europese Commissie 'een vals gevoel van veiligheid'. UV-B-stralingen veroorzaken dan wel als enige zonnebrand, maar UV-A-stralingen zorgen voor huid- verouderingen en kunnen het im muniteitsysteem verstoren. Beide stralingen kunnen ook huid kanker veroorzaken. Deze zomer krijgt eenvijfde van de zonnebrandmiddelen al een nieuw etiket. De rest volgt daarna. Duitse politiek valt over vergaande voorstellen in strijd tegen terreur. door Achille Prick berlijn - In de strijd tegen het in ternationale terrorisme moeten Duitse politieagenten en soldaten de bevoegdheid krijgen te doden. Verder moet het mensen die sym pathieën hebben voor terroristen, verboden worden om een mobiele telefoon en een internetaanslui ting te hebben. Met die voorstellen heeft de Duit se minister van Binnenlandse Za ken, Wolfgang Schauble (CDU), de Duitse politiek opnieuw in de gordijnen gejaagd. In de strijd te gen het terrorisme had hij de afge lopen maanden al vaker vergaande bevoegdheden voorgesteld. De socialistische coalitiegenoot SPD en de hele oppositie spraken gisteren hun verbijstering uit over wat Schauble had gezegd in week blad Der Spiegel. „Met het doden van verdachten wil Schauble de politieke moord legaliseren", zei oud-minister van Justitie Sabine Leutheusser-Schnarrenberger van de liberale FDP. SPD-parlementa- riër Sebastian Edathy stelde dat Schauble de rechtsstaat moet be schermen, maar dat de rechtsstaat nu voor Schauble beschermd moet worden. Claudia Roth van de Groenen: „Als Duitsland vanwe ge de strijd tegen het terrorisme zijn grondbeginselen overboord gooit, hebben de terroristen ge wonnen." Minister Schauble waarschuwt al maanden voor,terreur. Daarbij ver wijst hij naar de mislukte aanslag op een trein in Keulen, vorig jaar juli. Twee Libanezen hadden in een trein kofferbommen geplaatst, maar die ontploften niet. De ver dachten staan nu voor de rechter. 'Schauble wil met het doden van verdachten de politieke moord legaliseren' Verder stelt Schauble dat Duits land de afgelopen jaren vijf tot zes aanslagen heeft voorkomen. Ook werd eind vorige maand een groep Duitse terrorismeverdachten in Pa kistan opgepakt en de VS hebben hun onderdanen in Duitsland on langs gewaarschuwd voor een ver hoogd gevaar op aanslagen. „De nieuwe bedreiging richt zich niet op materiële zaken of specifie ke mensen, maar op de samenle ving als geheel met als enig doel om zoveel mogelijk dood en ver derf te zaaien", zei Schauble tegen Der Spiegel. Volgens de minister, die sinds 1990 in een rolstoel zit als gevolg van een aanslag door een geestelijk zieke man, moet daar een heel nieuw antwoord op komen. Hij ziet bijvoorbeeld een veel grotere rol voor het leger weg gelegd, wat in Duitsland als gevolg van de Tweede Wereldoorlog extra gevoelig ligt. Ook suggereerde hij dat burgers als informele medewerkers spiona- geactiviteiten zouden kunnen ont plooien. Dat ligt eveneens op histo rische gronden zeer gevoelig, want de veiligheidsdienst van de voor malige DDR (Stasi) werkte ook met dergelijke 'Inofficiële mede werkers'. Voorlopig voert Schauble een een- mansgevecht. Naast politieke te genstand, vindt hij ook de rechter lijke macht niet aan zijn zijde. Het hoogste rechtsorgaan sprak bij voorbeeld een verbod uit op de mogelijkheid van de politie om heimelijk in te breken in compu ters. De minister wil nu de privacy wetgeving versoepelen en het dan opnieuw proberen. In 2005 begon Schaubles strijd te gen de terreur. Toen baarde hij op zien met de mening dat informa tie van verdachten die zijn gefol terd bruikbaar zou moeten zijn. Aankomstdata: maandag, vrijdag en zaterdag van 13/7 t/m 27/10 U verblijft in het sfeervolle 3-sterren Hotel Tulip Inn de Veluwe te Beekbergen inclusief ontbijt. Het hotel beschikt o.a. over restaurant de Reeënberg, een gezellige bar en gratis parkeergelegenheid. In het Nationaal Park de Hoge Veluwe kunt u prachtige wandelingen en fietstochten maken in de schitterende natuur. Tijdens het wandelen of fietsen kunt u genieten van de prachtige flora en fauna en misschien ziet u wel een edelhert... Vergeet u niet een bezoek aan het Kröller-Müller Museum te brengen! Andere uitstapjes kunt u maken naar o.a. Burgers' Zoo in Arnhem, of heerlijk winkelen in deze gezellige stad. Of bezoek Paleis het Loo in Apeldoorn. En wat dacht u van een trip met de Veluwsche Stoomtrein? Reisnummer AUTO 26.043, zie www.kras.nl/26043 Aankomstdata: vrijdag en maandag van 14/7 t/m 29/10 U verblijft in het 4-sterren hotel Golden Tulip Midden Drenthe, met uitzicht op het landschap van Westerbork en incl. ontbijtbuffet. Het hotel beschikt o.a. over een gezellige lounge, restaurant en gratis parkeergelegenheid. U kunt prachtige wandel- en fietstochten maken door de uitgestrekte bossen en heidevelden langs bijvoorbeeld de hunebedroute, met de best bewaard gebleven hunebedden. Bezoek ook het gezellige dorpje Orvelte, met prachtig gerestaureerde boerderijen, de mooiste dierentuin van Europa, het Noorder Dierenpark in Emmen, de stad bruisende stad Groningen en het'Venetië van het Noorden', Giethoorn of de plaats Westerbork met het Herinneringscentrum Kamp Westerbork Reisnummer AUTO 17.645, zie www.kras.nl/17645 Aankomstdata: maandag, vrijdag en zaterdag van 13/7 t/m 29/10 U verblijft in het 3-sterren Hotel de Bosrand inclusief ontbijtbuffet. Dit hotel ligt in een bosrijke omgeving, op de grens van de Veluwe en nabij het centrum van Ede. Het hotel beschikt over o.a. een gezellige bar, terras en restaurant. Het hotel is ideaal gelegen voor prachtige wandelingen en fietstochten in de natuur van Nationaal Park de Hoge Veluwe. En heeft u ooit wel eens letterlijk en figuurlijk een kijkje onder de grond genomen? Dat kan in het Museonder. Het Museonder is het eerste ondergrondse museum ter wereld en is gevestigd in het Bezoekerscentrum van het Nationaal Park de Hóge Veluwe. De entree is gratis. Of maakt u liever een uitstapje naar het bekende Dolfinarium in Harderwijk? Reisnummer AUTO 26.046zie www.kras.nl/26046 3-/4-/5-daagse autovakantie Woord-Holland Aankomstdata: woensdag, vrijdag en zaterdag van 13/7 t/m 24/10 U verblijft in het 3-sterren Best Western Hotel Spaander, gelegen .tussen het IJsselmeer en de beroemde dijk van Volendam. Het hotel is gevestigd in een monumentaal pand en heeft meer dan 1000 19e-eeuwse schilderijen. Het hotel beschikt o.a. over een lobbybar, restaurant, pub en een terras. Volendam, het mooie vissersdorp aan het IJsselmeer, met zijn klederdracht, muziek en vis. Kenmerkend voor Volendam zijn de kleine huisjes op het doolhof achter de haven, souvenirwinkels die 7 dagen per week geopend zijn en de veelal in kleder dracht gestoken inwoners. Restaurants met een Volendamse sfeer waar een belangrijk deel van de menukaart uit vis bestaat. In de Rokerij van Smit Bokkum kunt u zien hoe de paling gerookt wordt. Reisnummer AUTO 26.111, zie www.kras.nl/26111 waarom zou je verder zoeken boek online of bel 0900 - 9697 s| TÜr vanaf 3-/4-/5-daagse autovakantie Beekbergen Kom helemaal tot rust in de schitterende omgeving 3-/ 4-/5-/8-daagse autovakantie Westerbork SPOTGOEDKOOP verblijf in prachtige omgeving! Waanzinnig geprijsd! vanaf 3-/4-/5-daagse autovakantie Ede Hotel centraal gelegen in bosrijke omgeving! Nergens voordeliger! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7