Ziekenhuis D'r gao elemaol niks boven is voorbereid op ramp Sluise oppositie vindt hoog pensioen wethouder 'ongepast' 'In de put, uit de put' voor mensen met ziel onder hun arm mmmm Shoppen 22 Dinsdag 10 juli 2007 pzc Z Landelijke norm bij oefening in Terneuzen ruimschoots gehaald. door Frank van Cooten terneuzen - ZorgSaam Ziekenhuis in Terneuzen is voorbereid op een ramp. Uit een evaluatie van de rampoefening op 15 februari van dit jaar blijkt dat de landelijke 'rampennorm' ruimschoots is ge haald. Landelijk is een norm vastgesteld van het aantal slachtoffers dat een ziekenhuis zou moeten kunnen be handelen tijdens een rampsituatie. Naast het halen van deze norm zijn ook tientallen verontruste bur gers opgevangen. ZorgSaam merkt wel op dat de be handeltijd tijdens de oefening niet geheel reëel was. Bij een echte ramp zullen dus minder slachtof fers behandeld kunnen worden dan bij een oefening. De organisatie is ook tevreden over de hulp van de organisatie Lo tus en de toneelvereniging uit Sint lansteen. „Er kon goed worden ge oefend dankzij de uitstekende ac teerprestaties van de honderd lo- tusslachtoffers en de leden van de toneelvereniging, die de rol op WN ZorgSaam Ziekenhuis in Terneu- zen is tevreden over de resulta ten van een rampenoefening in februari. Toch verliep een aantal zaken niet viekkeioos. zich namen van familie van de slachtoffers." De 95 deelnemende medewerkers en artsen ervoeren de oefening als zeer zinvol. Ziekenhuis ZorgSaam was een van de eerste ziekenhui zen in Nederland die een theore tisch rampenplan in de praktijk bracht. De waardering voor de oe fening scoorde op een schaal van 1 tot en met 10 een 8. Niet alles verliep overigens vlekke loos. Zo schoot de communicatie tussen en de telefonische bereik baarheid van de verschillende afde lingen en functionarissen te kort. Bovendien moet de opvang van slachtoffers die niet acuut, maar wel snel medische hulp nodig heb ben, nog beter worden gecoördi neerd. Om dat te kunnen bereiken is in het ziekenhuis een opvang- punt nodig. Daarnaast was bij binnenkomst van de slachtoffers niet direct dui delijk of een patiënt al op de huis artsenpost was geweest. Ook de wijze van classificeren van de pa tiënten is voor verbetering vatbaar. Een ander verbeterpunt is de orga nisatie van de opvang van de fami lie van de slachtoffers. Tijdens de oefening bleek dat de coördinatie van dit onderdeel niet vlekkeloos verliep. Aan de betreffende afdelingen en leidinggevenden is gevraagd aan passingen uit te werken. Deze wor den in de verbeterde versie van het rampenplan opgenomen. door Frank van Cooten terneuzen - Voel je je somber of lusteloos? Loop je met je ziel on der je arm? Het Regionaal Geeste lijk Gezondheidscentrum Zeeuws- Vlaanderen (RGC) biedt uitkomst met de cursus 'in de put, uit de put'. Bij voldoende deelnemers begint de cursus in oktober. Volgens het RGC valt aan somberheid wel de gelijk iets te doen. Tijdens de cur sus wordt geleerd beter om te gaan met somberheid en lusteloosheid. De bijeenkomsten in de vestiging van het RGC bij het ziekenhuis in Terneuzen zijn praktisch van aard. Onderwerpen als 'wat is somber heid' en 'hoe kunnen mijn gedach- ALMANAK Winkelen is voor dat echtpaar uit Vlissingen een noodzakelijk kwaad. Maar soms ontkomen ze er niet aan. De kledingkast schreeuwde laatst om nieuwe spul len en zuchtend gingen ze op pad. In de eerste winkel die ze tegen kwamen, zochten ze met veel moei te drie T-shirts bij elkaar. Blij dat ze weer iets hadden om aan te trek- Toevallig trio wil verder als band met liedjes in dialect én in het Engels. door René Hoonhorst eede - Ze zien zichzelf nog niet echt in Ahoy staan, maar Willy Tournois zou geen moment aarze len om het podium op te sprin gen. Optreden als muzikant wil hij altijd wel. Corien Nortier twijfelt wat meer. Ze zingt weliswaar al twintig jaar, maar in de schoot van het Jonge renkoor Aardenburg is het natuur lijk een stuk veiliger dan als front- vrouw van een band. Dat Corien Ontstaan In 't Zjiws - Willy Tournois bewerkt samen met Corien Nortier Zwoma 'n vesje. - Samen met Jeets Durenkamp voeren ze het lied uit op dialec tenfestival Zing Zeeuws! Tekstschrijfster Nelly Dey-Diele- man wint een eerste prijs. Willy, Corien en Jeets krijgen de smaak te pakken en willen samen optreden. Het trio beperkt zich in de na bije toekomst niet tot dialect liedjes, maar willen ook met een band in het Engels zingen. Ahoy' is geen bezwaar, maar het moet wel gezellig blijven. en Willy samen in een groep gaan spelen, staat echter buiten kijf Want muziek is hun leven. En sa men maken ze aardig muziek. Vinden ze niet alleen zelf, maar vinden ook anderen, bleek eind vo rig jaar tijdens het dialectenfestival Zing Zeeuws! in Kapelle. Oostburg- se Corien en Eedenaar Willy wa ren daar samen met de Aarden- burgse multi-instrumentalist Jeets Durenkamp beland om een paar speciaal gemaakte liedjes in dialect te zingen. Een organisator van het festival had Willie Tournois ge vraagd om eens naar een tekst van een dame uit Hoek te kijken. Zwoma 'n vesje beviel hem wel en hij haalde Corien, die hij kende als soliste van het jongerenkoor, erbij om er een lekker in het gehoor lig gend lied van te maken. Boven dien kon Corien het lied mooi zin gen, want Willy ziet zichzelf niet als talentvol zanger. Daar legt hij zich echter nog niet helemaal bij neer en daarom zong hij het eigen handig geschreven Uut ut West-Zeeuws-Vlaemse land zelf in Kapelle. „Als ik me heel goed con centreer, zing ik niet vals. Ik ben dan ook niet ontevreden, hoewel ik direct toegeef dat Corien veel mooier en vloeiender zingt." Het gelegenheidsduo boekte suc ces. Door het dialect en door hun akoestische spel. „Eindelijk liedjes die we verstaan", verzuchtten toe hoorders die door de muzikale her ten somberheid beïnvloeden' wor den behandeld. Tevens worden ontspanningsoefeningen geleerd en de sociale vaardigheden verbe terd. 'In de put, uit de put' bestaat uit tien tot twaalf wekelijkse bijeen komsten van twee uur en wordt gegeven door ervaren groepslei ders. Voordat de cursus begint, heeft iedere deelnemer een kennis makingsgesprek met de begelei ders. Deelname aan 'In de put, uit de put' is gratis, alleen de materiaal kosten worden in rekening ge bracht. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het secreta riaat van het RGC: 0115-683600. Jeets, Corien en Willy op de Kobus, het trekpontje dat toeristen én grensbe woners van Nederland naar België helpt of andersom. rie van andere deelnemers de tek sten niet konden volgen. Corien en Willy wonnen niet, maar het publiek beloonde Nelly Dey-Diele- man met de eerste prijs voor beste tekstschrijfster. Zwoma 'n vesje viel dus in de smaak. Mede door de zang van Corien en het melodietje en gitaarspel van Willy natuurlijk. Die prijzen bei den om het hardst de bijdrage van hun partner in crime Jeets Duren kamp. „Zonder Jeets' virtuoze bij drage was het liedje een stuk min der krachtig." Hoewel Zing Zeeuws! al weer dik een half jaar achter hen ligt, wilde het drietal de twee Zeeuwse dialectliedjes 'Boven de Schelde kunnen ze da nie weet'n, Zeêuws- Vlaondern wor veê vergeet'n' graag op de plaat zetten. Ze maken nu voorzichtig furore met de in de geluidsstudio van Willy's zoon Niek opgenomen single, In 't Zjiws. De eerste 150 exemplaren zijn de afgelopen maand verkocht, Omroep Zeeland draait de twee nummers regelmatig en een enke ling durft te voorspellen dat Zwo ma 'n Vesje een echte klassieker wordt. Het melodietje, de prettige stem van Corien én het chauvinistische refrein moeten, zeker in Zeeuws- Vlaanderen, wel aanslaan. Al was het maar om weer eens te zwelgen in die vreemde mengeling van Ca- limero- en superioriteitsgevoel waarvan inwoners van d'Ee tot Hontenisse vaak zijn doortrokken. Het refreintje van Zwoma 'n vesje: -'t is 'ier leutig en 't is 'ier plesant -zo zien de mensen 'ier an deze kant -boven de Schelde kunnen ze da nie weet'n -maor Zeeuws-Vlaonderen wor veê vergeet'n In het allerlaatste refreintje komt het toch nog goed, want dan heet het opeens dat Zeeuws-Vlaonde- ren 'nooit nie meêr' wordt verge ten. En het lijkt Willy en de door hem met enthousiasme aangestoken Co rien ook mooi om voorlopig niet Tip? redactie@pzc.nl ken en nog blijer omdat ze snel weer weg konden uit de winkel, gingen ze naar de kassa. Daar ver telde het meisje trots dat de klan ten bij aankoop van drie kleding stukken, een vierde gratis kregen. De man en de vrouw zeiden reso luut in koor: „Nee, die hoeven we niet", en lieten de caissière ver baasd achter. Partijen vragen om ingrijpen minister van Binnenlandse Zaken. door Frank van Cooten sluis - Minister Ter Horst van Bin nenlandse Zaken moet zo snel mo gelijk de pensioenwet politieke ambtsdragers (Appa) aanpassen om 'uitwassen' in de toekomst te voorkomen. De oppositiepartijen CDA, Gemeentebelangen en VVD in de gemeente Sluis vragen dit met klem in een brief aan de mi nister. De briefis geschreven omdat de ge meente Sluis volgens de drie par tijen ernstig wordt benadeeld door de pensioenvoorziening van wethouder Leen Wille. Hij krijgt straks meer pensioen dan zijn sala ris terwijl zeventig procent de gangbare norm is. „Het bevreemdt ons te moeten aanvaarden dat een bestuurder van onze gemeente straks 120 pro cent van zijn laatst verdiende sala ris krijgt als pensioen. Dit pen sioen komt uit een voorziening wethouderspensioenen van 1,2 mil joen euro, die de gemeente daar voor beschikbaar moet hebben. Wij vinden het ten overstaan van onze burgers een slechte zaak hier onze medewerking aan te verle nen." Om die reden is de program marekening 2006 door de opposi tie niet goedgekeurd. Hierin is de verhoging van de pensioenpot met 641.000 euro opgenomen. „Door de zwakke financiële situa tie van de gemeente Sluis kunnen wij momenteel weinig voor de CDA, Gemeentebelangen en WD in Sluis vinden dat de ge meenschap schade lijdt door de pensioenregeling voor wethou der Leen Wille. burgers doen. Daarom is het vol gens ons ongepast om enorme be dragen te reserveren voor de pen sioenvoorziening wethouders." 1 Een commissie van 'wijzen' binnenkort aan de slag on voor alle partijen bevreaigel pensioenregeling voor Wille te derzoeken. De oppositie verwacl daar echter niet veel van. „De we* houder kan een uitspraak zonder1 meer naast zich neerleggen." De oppositie beseft dat de gelden de wet- en regelgeving correct is toegepast en dat 'reparatiewetge ving' door de Tweede Kamer voor dit geval wellicht geen soelaas zal bieden. Maar gelet op het 'alge meen belang' wordt minister Ter Horst met klem verzocht stappen te ondernemen. De bewinds vrouw wordt ook om financiële ondersteuning gevraagd, omdat Sluis ongewild kampt met hoge pensioenlasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62