Rookverbod bepleit voor schoolpleinen Albayrak akkoord met gemeenten over illegalen Veel gehandicapten zitten in geldnood Holleeder klaar voor proces Vakantievoordeel www.skytou rs. n I kreta egypte kos tunesie turkije portugal lanzarote emiraten tenerife bulgarije Bel: 0900 1552 (18ct p/m) PZC Dinsdag 10 juli 2007 5 Sigaret zou per 1 juli in de ban moeten, tegelijk met verbod in horeca. DEN HAAG - Roken op schoolplei nen moet worden verboden. Dat vindt de Besturenraad, een vereni ging van 2250 scholen in het chris telijk onderwijs, met samen 800.000 leerlingen. Het verbod zou op r juli volgend jaar moeten ingaan, tegelijk met de verbanning van de sigaret uit de horeca. Scholen zijn voor het rookverbod, zegt een woordvoerster van de Be sturenraad. Omdat de pleinen ei gendom zijn van de scholen, hoeft het rookverbod niet wettelijk te worden geregeld. „Het kabinet stelt al voldoende regels voor scho len. Die kunnen een rookverbod zelf wel regelen", aldus de woord voerster. Pleinwachten zouden het verbod moeten handhaven. Uit onderzoek in opdracht van de antirokenstichting Stivoro bleek vorige week dat ruim veertig pro cent van de jongeren tussen de 10 en 19 jaar zegt wel eens te hebben gerookt, meestal op het school plein. Het aantal rokers daalt overi gens. Van de 15- en 16-jarigen zegt nu 31 procent te roken. Tien jaar terug was dat 43 procent. Tegelijk zegt 38 procent van de 15- tot 19-jari- gen nog nooit te hebben gerookt: vijf procent meer dan in 1997. De Besturenraad wil het rookver bod na de zomervakantie bespre ken met de scholen. Volgens de raad is het niet meer van deze tijd dat scholieren mogen roken op schoolpleinen. Ook vanuit pedago- Laag inkomen maakt functioneren in de maatschappij lastig. DEN HAAG - Het inkomen van men sen met een handicap is in de afge lopen twintig jaar nauwelijks om hoog gegaan. Hierdoor raken steeds meer gehandicapten in de fi nanciële problemen. Een op de vier zegt inmiddels niet meer rond te kunnen komen. In 2000 gold dat nog voor 14 procent van de ge handicapten. Dat blijkt uit het tweede grootscha lige onderzoek van het Sociaal Cul tureel Planbureau (SCP) naar de mate waarin mensen met een be perking kunnen meedraaien in de maatschappij. Voor het huidige on derzoek werd gekeken naar de in komensstijging in de jaren 1995 tot 2003. In die periode blijkt het inko men van een gehandicapte slechts twee procent te zijn gestegen. Dit terwijl het gemiddelde inkomen van de rest van de beroepsbevol king met vijftien procent groeide. In het vorige onderzoek, dat liep gisch oogpunt moeten scholen het roken op schoolpleinen kunnen verbieden. De VO-raad, de organisatie van scholen in het voortgezet onder wijs, lijkt een oproep tot een alge- heel rookverbod op schoolpleinen niet zinvol. „Zo maar een verbod opleggen haalt niet veel uit", zegt voorzitter Sjoerd Slagter. „Iedere school moet zelf kunnen bepalen hoe het roken moet worden aange pakt. Dat moet dan wel in overleg met de ouders en de leerlingen zelf gebeuren." Slagter ziet wel iets in het aanpakken van roken, net zoals het ook met het eet- en drinkgedrag is gebeurd. Volgens VOS/ABB, de organisatie van be sturen voor het openbaar onder wijs, zijn scholen zelf goed in staat om al of niet een rookverbod op te leggen. Ook kleeft aan een ver bod het bezwaar dat het moeilijk te controleren is. De organisatie is wel voor een rookverbod op schoolpleinen voor leraren in het primair onderwijs. Ook de Vereni ging van vrije scholen vindt een verbod onverstandig. Leerlingen die willen roken doen dat toch. Oud-minister van Volksgezond heid Borst stelde in 2000 al voor om roken op schoolpleinen te ver bieden. Dat voorstel haalde het toen niet in de Tweede Kamer. In Vlaanderen is het vanaf september 2008 verboden om te roken op schoolpleinen. De Besturenraad wil roken op het schoolplein verbieden. Plein- wachten zouden het verbod kun nen handhaven. Het plan onder vindt veel kritiek. Niet verplicht lijst met namen van illegalen in te leveren bij ministerie. DEN HAAG - Burgemeesters zijn niet verplicht lijsten met afgewe zen asielzoekers bij staatssecretaris Albayrak (Justitie) in te leveren. Gemeenten mogen ook op andere manieren meewerken aan de uit zetting van illegale vreemdelingen die niet onder het generaal pardon vallen. Albayrak komt daarmee tegemoet aan burgemeesters die gewetensbe zwaren hebben tegen het opstel len van een 'illegalenlijst'. Gemeen ten die daar niets voor voelen, kun nen ook zelf met de afgewezen ille galen in gesprek gaan. Zij moeten de kanslozen dan inlichten over hun mogelijkheden om via de ge wone asielprocedure alsnog een verblijfsvergunning te bemachti gen. Vaak is dat niet het geval. Dan moeten gemeenten de uitgeproce deerde asielzoekers duidelijk ma ken dat ze niet langer in Neder land kunnen blijven. De illegalen worden in dat geval aangespoord zich te melden bij justitie voor uit zetting. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) mag meepra ten over de manier waarop illega len worden geholpen bij hun ver- Staatssecretaris Albayrak reikte vorige week de eerste verblijfsvergunnin gen in het kader van de pardonregeling uit aan de familie Zawali uit Kinsha sa. Links de jongste Zawali-telg Dieuci. foto GPD trek. „Hierbij zal de inzet zijn om te voorkomen dat deze vreemde lingen in de illegaliteit belanden." Dat staat in een gezamenlijke ver klaring die Albayrak en de VNG gisteren hebben opgesteld tijdens een overleg. Gemeenten die geen bezwaar hadden tegen een zogehe ten 'illegalenlijst' kunnen die inle veren bij het ministerie van Justi tie. De dienst die de terugkeer van vreemdelingen regelt, heeft con tactpersonen aangesteld met wie Gemeenten mogen ook op ande- re manieren meewerken aan het uitzetten van illegale vreemdelin gen. Het geven van namen van il legalen is niet verplicht. van 1983 tot 1995, steeg de koop kracht van mensen met een beper king zelfs helemaal niet. Mensen zonder een beperking zagen hun inkomen toen met 42 procent groeien. Volgens onderzoekster Mirjam de Klerk van het SCP wordt de gerin ge inkomstenstijging van mensen met een beperking voor een be langrijk deel veroorzaakt doordat zij steeds minder vaak een baan hebben. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aantal werkenden on der mensen met een beperking al leen al tussen 2002 en 2005 is afge nomen van 44 naar 39 procent. De rest is afhankelijk van een uitke ring of heeft zelfs helemaal geen inkomen. Het gemiddelde jaarinko men van een gehandicapte lag in 2003 met 21.800 euro bruto bedui dend lager dan dat van iemand zonder een beperking, 35.500 eu ro. Gehandicapten noemen geldpro blemen als het grootste knelpunt om hun draai te kunnen vinden in de maatschappij. Chersonissos 3* Stelva Villa's va. 299 Rode Zee 5* Prima Life Resort AU Inclusive „399 Kos-Stad 3* Poseidon Hotel 299 Hammamet 3* Imperial Park Hotel All Inclusive v, 299 Kemer New Olympos Hotel All Inclusive v. 299 gran canaria Playa del Ingles 3» Playa del Sol apt va 299 Algarve 3* Topazio appart. v a 249 Puerto del Carmen 2* Hyde Park apt. v a. 249 Oubai/Ras al Khatmah 5* ai Hamra Village Gratis Halfpension v a. 799 Costa del Silencio 3* Palia Parque don Jose All Inclusive v.a. 399 ZonneStrand 4* Imperial Hotel Halfpension va 399 ■wInternational Tours Vanaf-prijzen p.p. In 2pk/apt INCLUSIEF TOESLAGEN ffi# burgemeesters kunnen spreken over de illegalen in hun gemeen ten. De VNG sloot eerder een ak koord met Albayrak over de uitvoe ring van het generaal pardon. Op hef ontstond echter toen de staats secretaris in de Tweede Kamer zei dat burgemeester ook de namen en gegevens van afgewezen kandi daten voor het pardon aan haar zouden moeten doorgeven. Dit stond niet letterlijk in het akkoord en was volgens sommige burge meesters niet afgesproken. De pardonregeling staat sinds 15 juni open voor buitenlanders die onder de oude Vreemdelingenwet (voor april 2001) naar Nederland zijn gekomen. Verdachte herstelt goed, hervatting zaak op 10 september. HAARLEM - Het herstel van Willem Holleeder verloopt boven verwach ting. Hij is klaar voor de hervat ting van het proces op 10 septem ber, bleek gisteren tijdens een zoge heten pro-formazitting van de rechtbank in Haarlem. Daarbij was Holleeder zelf overigens niet aan wezig. Hij liet zich vertegenwoordigen door zijn advocaat Jan-Hein Kuij- pers, die hij een kort briefje voor de rechtbank had meegegeven. Daarin noteerde hij dat hij 'op schema' zit waar het zijn revalida tie betreft en dat hij zich goed voelt. Met zijn cardioloog heeft hij besproken dat hij in september zijn rentree in de rechtszaal kan maken. Holleeder werd in april ge opereerd aan zijn hart, kort na de start van het proces tegen hem en negen medeverdachten. Holleeder en de zijnen worden ver dacht van het afpersen van een viertal zakenlieden, onder wie de in 2004 doodgeschoten Willem Endstra. De politie arresteerde de verdachten in januari 2006. In april van dit jaar ging het proces inhoudelijk van start. Na enkele zittingsdagen verslechterde de con ditie van Holleeder dermate dat hij naar een ziekenhuis werd afge voerd. Onderzoek bracht ernstig hartfalen aan het licht. Het proces werd tot nader order opgeschort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5