'Het was gewoon Watersnoodmuseum richt zich sterker op lesprogramma's □a Ontslag bestuurder waterschap 'Winkeliers slecht af t ?oese Bo^e tijdens Marinedagen' EdS*erop 22 Dinsdag 10 juli 2007 PZC S Historische canon straks verplichte kost voor leerlingen. door Esme Soesman ouwerkerk - Nu de historische ca non verplichte lesstof wordt, richt het Watersnoodmuseum in Ou werkerk zich intensiever dan ooit op het ontwikkelen van lespro gramma's voor met name basis- schooljeugd. Onervaren is het museum op dat punt trouwens niet. De wisselex positie Kindertekeningen, die aan staande zaterdag geopend wordt, is het resultaat van één van de les programma's (teken- en ontwerp wedstrijd voor basisscholen) die het museum al in huis heeft. „Het begin is er", verwijst voorzit ter J. Schoof naar het bestaande aanbod aan lespakketten. Een spe ciaal daartoe opgerichte educatie commissie houdt zich bezig met het verder uitbouwen van dat aan bod. Vanuit het onderwijs is de belang stelling voor het Watersnoodmu seum sterk groeiende, signaleert de voorzitter. Vorig jaar zijn er on geveer 35 informatiepakketten ver stuurd. Daarbij ging het om materi aal waarmee bijvoorbeeld spreek beurten en werkstukken kunnen worden opgetuigd. Daarnaast zijn er vorig jaar circa 50 tot 60 aanvra gen via e-mail of telefonisch afge handeld. Voorzitter Schoof ver wacht dat het aantal aanvragen voor informatie de komende jaren zal groeien. Met het 'officieel' worden, vorige week, van de canon van Neder land heeft minister Plasterk (On derwijs, Cultuur en Wetenschap) aangegeven dat de vijftig onder werpen (vensters) uit de Neder landse cultuur en geschiedenis ver plichte kost worden op scholen. De Watersnood is één van de ele menten uit de geschiedenis die wordt benoemd. De canon gaat deel uitmaken van wat omschreven wordt als de kern doelen van de bovenbouw van het primair onderwijs en de onder bouw van het voortgezet onder wijs. Het doel is kennis over het verleden te verdiepen. „Wij moeten zorgen dat we daar Educatie wordt een steeds be langrijker onderdeel van het Wa tersnoodmuseum. De verwach ting is dat dat, met het verplicht stellen van de canon, groeit. klaar voor zijn", blikt Schoof voor uit. Naar verwachting wordt de ca non onderdeel van het lesprogram ma van scholen vanaf het school jaar 2008-2009. Tot die tijd zitten de medewerkers van het museum bepaald niet stil. Zaterdag opent de nieuwe wisselexpositie. Tot 27 augustus worden in het Ouwer- kerkse caisson ongeveer tachtig te keningen van leerlingen getoond. De expositie wordt geopend door Cornelis Grinwis uit Ouddorp; een jongen met het syndroom van Down. Grinwis stuurde een teke ning naar het museum, met daar op zijn impressie van caissons, een bruggetje en een monument. Met zijn creatieve uiting inspireerde de tekenaar de museummedewerkers tot het uitzetten van de tekenwed strijd (en later lesprogramma). Dat was een logische educatieve in gang, meent Schoof „Kinderen kunnen alleen iets tekenen als ze zich eerst in het onderwerp heb ben verdiept." De opening van de wisselexpositie wordt meteen aangegrepen om de uitgebreide museumgids van het Watersnoodmuseum en de nieu we plattegrond (routing) te presen teren. Ook de huisstijl van het mu seum is vernieuwd. Mogelijk sprake van belangenverstrengeling in project Strype. door Ton van den Nouweland DORDRECHT - Bestuurder P. Kome van het waterschap Hollandse Ei landen wordt morgen voorgedra gen voor ontslag. Drie van de vijf collegeleden, onder wie dijkgraaf J. Geluk, hebben het vertrouwen in Kome opgezegd. Officieel heet het dat Kome moet vertrekken wegens een verschil van mening over de interpretatie van een aantal beleidsvraagstuk ken. Maar informatie uit twee openbare documenten wijst in de richting van belangenverstrenge ling. Het gaat hierbij om het pro ject Strype, nabij Rockanje op Voorne-Putten. Het waterschap wil van dit gebied een waterber ging maken en is bezig met het op kopen van boerderijen en het ver kavelen van land. Heemraad Kome zou het gemeen tehuis van Westvoorne hebben be zocht en daar kadastrale gegevens van een boerderij in het project Strype hebben opgevraagd. Kome heeft dit binnen het college van dijkgraaf en heemraden tot twee keer toe ontkend. Maar op 20 juni gaf Kome in een gesprek met dijk graaf Geluk toe wel degelijk op het gemeentehuis te zijn geweest. Het doel van dit bezoek zou echter de afwikkeling van een kwestie betref fende zijn overleden moeder zijn geweest. Kome is bestuurlijk be trokken bij het project Strype. De verenigde vergadering van het wa terschap heeft hem gemachtigd for se bedragen uit te geven voor aan koop van boerderijen. Feit blijft dat drie van de vijf water schapsbestuurders het vertrouwen in hun collega Kome hebben opge zegd. De kwestie is voorgelegd aan oud-dijkgraaf J. Kienhuis. Hij advi seert ontslag, omdat Kome niet heeft gereageerd op het aanbod zich vrijwillig terug te trekken. De verenigde vergadering besluit mor gen over het ontslag. Bert Dolk (66) uit Burgh-Haamstede wint Alpenrally. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Hij is net terug uit Salz burg en heeft nog een beetje hoofdpijn van de overwinnings roes. Bert Dolk (66) uit Burgh-Haamstede won afgelopen weekeinde de 51ste Ralley des Al- pes voor klassieke auto's. „Koud jongen...en nat. Regen, sneeuw, hagel en dat in een open wagen. Het was gewoon zeilen, maar dan in een auto. Dan gloeit je gezicht 's avonds. Eén drankje en dan slapen. Heerlijk!" Dolk reed de Alpenrally in een Al- vis, een Engelse sportauto uit 1933; zes dagen lang, 400 kilometer per dag door de bergen van Zwitser land, Italië en Oostenrijk. „De proeven gingen over de kleinste bergpassen. Met steile hellingen en haarspeldbochten waar je twee keer moest steken om de draai te kunnen maken. Op 2750 meter hoogte sneeuwde het. Het is ook voor het eerst dat er iemand met een vooroorlogse auto heeft ge wonnen. Vandaar dat de prijsuitrei king nogal feestelijk was." Dolk - lokaal bekend als mede-ini tiatiefnemer van het havenplan Oranje Bolwerk - verkocht ruim vijf jaar geleden zijn Zwitserse fa briek van metaalbewerkingsmachi nes en vult sindsdien zijn dagen met het restaureren van schepen en het rijden in klassieke auto's. „Na vierenveertig jaar werken mag dat wel, denk ik. En ik heb 't er nog hartstikke druk mee." Maar ook toen hij nog onderne mer was, reed Dolk rally's. „Ik ben drie keer Nederlands kampioen ge weest. Aan de rally van Monte Car lo heb ik drie keer voor Daf en ze ven keer voor Opel meegedaan." Voor komend najaar heeft de Schouwenaar alweer nieuwe plan nen. „Dan doe ik mee aan de East African Safari. Vijfduizend kilome ter door Kenia, Tanzania en Oegan da. Dat doe ik met een Volvo Ama zone uit 1963. Die rally gaat veel meer op snelheid. Je moet uitkij ken voor overstekende beesten, maar nog veel meer voor de bolle wegen van leem en zand. Voor je het weet, glij je eraf en lig je in een greppel." De safari eist alles van het materi eel. Vandaar dat Dolk zich laat vol gen door een servicewagen. „Jog- hin Sing, een Keniaanse Pakistani die de rally vier keer heeft gewon nen, volgt ons in een Toyota Land- cruiser vol met onderdelen en las- apparatuur. )e rijdt daar schade, „Ik wil iets moois maken met mensen die daar ook liefhebberij in hebben." dat weet je van tevoren. Dus dat wordt elke avond sleutelen." Ook Dolks andere hobby, de water sport, wordt niet verwaarloosd. „Volgend jaar wil ik met mijn boot de Nuovo Pensiero (Nieuwe Ge dachte, red.) door het Panamaka naal naar Zuid-Amerika. Dan ben ik een jaar weg. Op de terugweg hoop ik Kaap Hoorn te ronden. Op zo'n tocht leer je jezelf ken nen, ga je zaken overdenken." Verder heeft Dolk een wedstrijd zeilteam op het water en restau reert hij een stoer Nelson motor jacht. „Daarbij gaat het niet om het neertellen van geld. Ik wil iets moois maken met mensen die daar ook plezier in hebben." Liesbeth Franken en Mar van der Veer geven avondconcert in de Jacobuskerk in Renesse RENESSE - Alt-mezzo Liesbeth Fran ken en organist/pianist Mar van der Veer treden deze week op tij dens het donderdagavondconcert in de Jacobuskerk in Renesse. Zij laten werken horen van Schütz, Bach, Mendelssohn, Andriessen en Van der Veer. Het tweetal werkt al jaren samen in de muziek en het onderwijs. Samen hebben zij ook de cd Mi Coragon gemaakt. Het concert begint om 20.00 uur. Ruiml50.000 mensen bezochten de Marinedagen. De Vlissingse midden stand zou hier niet van hebben geprofiteerd. foto Ruben Oreel Vlissingse middenstand draaide minder omzet dan op andere dagen. door Miriam van den Broek vlissingen - Ondernemers in de Vlissingse binnenstad hebben het afgelopen weekeinde niet zo goed van de 150.000 bezoekers aan de Marinedagen en het Straatfestival kunnen profiteren als gehoopt. Op vrijdag daalde de omzet zelfs tot wel vijfentwintig procent. Ondernemer Harrie van Hal van Primera zegt dat het probleem is veroorzaakt doordat de organisato ren van het evenement afspraken niet nakwamen. „Ik ben zo boos; dat wil je niet weten", zegt de on dernemer die ook secretaris is van de winkeliersvereniging. „We heb ben in de voorbereidingen veel ge sprekken gevoerd met de gemeen te en met Stichting 400 jaar Michiel de Ruyter. Maar blijkbaar zijn wij als gesprekspartner niet se rieus genomen. Er zou een goede verbinding naar de binnenstad ko men. De toegang tot het Schelde- terrein naast Délifrance zou wor den opengesteld. Daarover is ge zegd: we regelen het. Maar de deur was zaterdag potdicht. Bij de par keergarage was de deur wel open, maar dat was niet de afspraak", zegt Van Hal. Vrijdag, de dag van de vloot- schouw, was de binnenstad de he le dag afgesloten. „Ze hadden de stad beter kunnen afsluiten op het moment dat het in Vlissingen be gon vol te lopen. Daar is niet over nagedacht. Nu hebben ze de bezoe kers meteen naar Vlissingen-Oost gestuurd. Vrijdag was mijn omzet een stuk lager dan anders. En zater dag was de omzet even hoog als een jaar geleden tijden de Straat theaterdag. Van die 150.000 bezoe kers hebben wij niks gemerkt", ver klaart Van Hal. Zondag zouden de winkels in de binnenstad open zijn. Maar uit frustratie hebben verschillende on dernemers de zaak eerder gesloten of helemaal niet open gedaan. Volgens Wim de Ridder, voorzit ter van de winkeliersvereniging, was het inderdaad geen topweek- einde. „Maar dat lag niet aan de or ganisatie. Het probleem was het weer." Met de looproute van de Marinedagen was volgens De Rid der niets mis. „Dat evenement speelt zich nu eenmaal afin de ha vens. Dat is logisch en daar is niks aan te doen. Maar ik vond het een goede promotie van de stad. Daar zien we de komende weken echt nog wel de effecten van." pagina 27: Niet te druk, wel te lang goes - De Bevelanden krijgen er nog deze zomer een huis-aan-huis- krant bij. De Goese Bode, een uit gave van de West-Brabantse uitge verij Vorsselmans, ligt in de twee de week van september voor het eerst op de deurmat. In Brabant en Tholen geeft Vorssel mans al jaren bodes uit. Onlangs werden de Vlissingse en de Middel burgse Bode daar aan toegevoegd. Nu is Goes aan de beurt. Een an der blad dat het vooral van adver tenties moest hebben, de gratis krant BevelandSport, hield on langs al na twee uitgaven op te be staan, vanwege een gebrek aan ad verteerders. Directeur W. Vorssel mans denkt echter dat hij met de Goese Bode meer succes zal oog sten. „Elke regio in Nederland kan twee huis-aan-huisbladen hebben. De bodes in Middelburg en Vlissin gen lopen tot nu toe ook heel goed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54