Zeeland Afgekeurde hengsten doen het prima Gemeente creëert nat gebied bij Tholen Kerkdienst op de boerderij VAN WESTEN VERBOUWINGS UITVERKOOP Surfplank weg tijdens wolkbreuk Glucon Combi Max actieverpakking: 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij DE RODE PILAREN Glucon Combi actieverpakking: 3 halen 2 betalen! Bpzc Dinsdag 10 juli 2007 23 Willy Mertens uit Wuustwezel (B) haalt met zijn trekpaarden het vuilnis op van de Walcherse stranden. foto Ruben Oreel Belgische trekpaarden houden stranden in Veere schoon. door Anita Janse zoutelande - De belletjes aan de garelen van Jos en Juul rinkelen vrolijk. Dat is alles wat ze in de slaapstrandhuisjes van Dishoek ho ren van hun nieuwe vuilophaal dienst. „Het afval wordt fluiste rend verwijderd", zoals een van de bewoners het uitdrukt. Als de strandbewoners zich nog eens omdraaien in bed, heeft Wil ly Mertens er al een halve dag op zitten. Half vijf gaat zijn wekker. De rit van het Belgische Wuustwe zel naar Walcheren heeft hij er graag voor over. Zolang zijn paar den maar kunnen werken. Daar is het hem om begonnen. Zijn stich ting Jut en Aer - menjargon voor links en rechts - streeft ernaar het Belgisch trekpaard in bedrijf te houden. Een jaar geleden nam Mertens contact op met de Stich ting Strandexploitatie Walcheren. Of hij de vloedlijn mocht reinigen. Het ophalen van vuilnis leek de SSW een beter plan. Mertens vond stalling voor zijn paarden op de boerderij van familie Cijsouw in Westkapelle. Van daar vertrekt hij maandag-, woensdag- en vrijda gochtend om zeven uur richting Zoutelande waar zijn traject be gint. Menig weggebruiker zal zijn wenk brauwen optrekken bij het zien van het span. Na lassen en slijpen blijkt het chassis van een aanhang wagen het prima te doen als paar- denkar. Het voorste gedeelte, waar op Mertens de boel bestuurt, heeft hij te danken aan de Amish in Amerika waar hij geregeld heen reist om ideeën op te doen. Het is 8.00 uur als de paarden maandagochtend in Zoutelande aankomen. De vuilniszakken moe ten, tegen de afspraak in, nog uit de bakken gehaald worden. Dat be tekent tijdverlies voor Mertens, maar hij haalt er zijn schouders over op. „Het is nog een beetje wennen. Dit is niet voor niets een proef', relativeert hij. Mertens heeft tien weken om te bewijzen dat trekpaarden op korte afstand even effectief zijn als vrachtwa gens. Als het bevalt, mag hij vol gend jaar terugkomen. De Dishoekse strandwachten heb ben de volle vuilniszakken al wel naast de bakken gezet. Niettemin wordt de regel dat er na 10.00 uur geen paarden meer op het strand wolphaartsdijk - In de Muiden- weg in Wolphaartsdijk is gister middag tussen 14 en 16 uur een surfplank gestolen. Vanwege een wolkbreuk heeft de 16-jarige eige- mogen, vandaag overschreden. Het is een druk weekeind geweest. De opbrengst: twee uitpuilende wagens aan het eind van de rit. Al le natuurlijke pk's ten spijt, de duinovergang is te veel van het goede voor Jos en juul. „Het is te steil voor de paarden. Ze hebben bovendien geen grip op de stenen", zegt Mertens. Maar de jeep van strandwacht Albert staat al klaar. De karren worden over de opgang gereden en onder aan de duinen weer aangekoppeld. Dan gaat de tocht terug naar Zoutelan de waar het vuil in een container verdwijnt. Nog eens een uur later draaien de bezwete paarden het erf van Cijsouw op. Twee afge schreven aanhangwagens en twee afgekeurde hengsten blijken sa men nog prima van nut te zijn. Als je maar geen horloge draagt. naresse, die ging schuilen, de plank onbeheerd achtergelaten. Toen zij terug kwam was de plank weg. De plank heeft een waarde van enkele honderden euro's. Wetland biedt ruimte aan vogels, maar dient ook als waterberging. door Rob Paardekam tholen - Tholen krijgt er een fraai stukje natuur bij. Naast het in aan bouw zijnde gemeentehuis aan de Postweg legt de gemeente nog dit jaar een drie hectare groot moeras gebied aan. Dat doet ze in samenwerking met het waterschap Zeeuwse Eilanden, omdat daar de nodige kennis zit. De kosten komen wel voor reke ning van de gemeente, al heeft die hulp gekregen van het Rijk in de vorm van een subsidie van hon derdduizend euro. Die werd twee jaar geleden al toegekend, want het plan heeft altijd al deel uitge maakt van de nieuwbouw van het gemeentehuis. De aanleg van het zogeheten wet land dient twee doelen: in de eer ste plaats is het een waterberging voor de nieuwbouwwijk Stads- zicht, maar anderzijds is het straks ook een gebied waar de natuur on gestoord zijn gang kan gaan en vo gels voedsel kunnen zoeken of een veilige slaapplaats vinden. Voetpa den moeten het gebied toeganke lijk maken voor de bevolking. De gemeente legt momenteel de laatste hand aan het bestek en hoopt snel een bedrijf te kunnen gaan zoeken dat het wetland kan aanleggen. Daarbij is enige haast wel geboden. Volgens wethouder F. Goossen moet het moerasge bied er namelijk aan het eind van het jaar liggen. „Dat heeft te ma ken met die subsidie van het Rijk", licht hij toe. „Die is aan tijd gebonden. Als we aan het eind van het jaar niet klaar zijn met het wetland, kunnen we fluiten naar het geld." colijnsplaat - Landbouworganisa tie ZLTO en de gezamenlijke ker ken van Noord-Beveland houden zondag 29 juli voor de eerste keer een boerderij-kerkdienst. Dat ge beurt op het bedrijf van de familie Rijm aan de Emelissedijk 16 in Co- lijnsplaat. De dienst is bedoeld voor boeren, burgers en toeristen. Er zijn diverse sprekers, onder wie voorzitter C. van der Maas van ZL TO Noord-Beveland en evangelist René Gorissen. De muziek komt van combo Second Chance. Kinde ren kunnen tekenen en kleuren. Na de dienst, die om 19.00 uur be gint, is er een rondleiding over de boerderij. Het is de bedoeling jaarlijks een boerderij-dienst te houden. LangeVorststraat 98-102, Goes Nü 270 tabletten van 104,85 voor 69,90! normale prijs 34,95 per stuk www.derodepilaren.nl Nü 270 tabletten van 94,50 VOOr 63,-! normale prijs 31,50 per stuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47