als paradijs voor fietsers slechte combinatie Fietsbeleid BAM Rail legt voor 24 miljoen euro spoor voor nieuwe Sloelijn Natuurherstel moet serieuze kans krijgen PZC Dinsdag 10 juli 2007 3 „Ik doe bijna alles op de fiets", vertelt Arjan Pijnen (20) uit Goes. Hij komt net met een zware rugzak op zijn racefiets uit school. „Bijna vakantie geluk kig. Ik zit op de Hogeschool Zeeland. Ik fiets elke dag naar het station. Van af daar neem ik de trein naar Vlissingen. Ik ga ook altijd op de fiets naar de voetbal. Ik woon overal dichtbij, het is onzin om de auto te pakken. Of ik wel eens tochtjes maak? Nee, ik vind fietsen best lekker, maar ik ga niet zomaar een rondje van twintig kilometer rijden." foto Dirk-jan Gjeltema „De hele dag op de camping zitten, dat lukt ons niet." De Duitse familie Kiene, op vakantie in Kattendijke, fietst graag tijdens de vakantie. „We heb ben onze mountainbikes meegenomen", vertelt vader Michael. „Hier is het vlak, maar bij ons in het Wuppertal kun je die versnellingen niet missen. We vinden Zeeland een prettige provincie om te fietsen, omdat het hier zo lekker rustig is. Morgen willen we naar Middelburg, maar dan gaan we met de auto, want zo ver kan onze hond Nala niet lopen." foto Dirk-Jan Gjeltema In een rustig tempo en volop genietend van de omgeving fietst Jan op 't Hof elke dag vanuit zijn woonplaats 's-Heer Arendskerke naar zijn broer, die even verderop woont. „Hij heeft een boerderij. Ik help in de tuin en met het afwegen van aardappelen en uien. Ik ga altijd op de fiets, want ik heb nooit auto leren rijden. Ik mis de auto niet, ook niet als het regent. Ik heb altijd een regenpak in m'n fietstas zitten. In het weekend ga ik wel eens verder weg, naar Heinkenszand of 's-Heerenhoek." foto Dirk-Jan Gjeltema „Mijn fiets? Die is overal al geweest. Mijn man en ik fietsen erg veel", zegt Aly de Buck uit Goes terwijl ze haar boodschappen in de fietstassen doet bij de supermarkt. „Als 't even kan, neem ik de fiets. Hier in Zeeland is 't heerlijk om te fietsen. Ik zou hier niet weg willen. Maar, het moet wel mooi weer zijn hoor. 's Winters ga ik toch liever met de auto. Vroeger namen we op vakantie de fietsen mee in de caravan. Nu hebben we een boot en ne men we vouwfietsen mee." foto Dirk-Jan Gjeltema voor mensen wordt als zeer klein beoordeeld ten opzicht van andere risico's. Honing van bijen die heb ben verzameld op kruiskruiden zo als jacobskruiskruid, lijkt voorals nog een groter gevaar voor de volksgezondheid." Van de herkauwers zijn met name paarden en varkens gevoelig voor PA's. Er zijn gevallen bekend van paarden die ziek werden of zelfs stierven door het eten van met ja cobskruiskruid verontreinigd hooi. PA's vallen onder de kankerver wekkende stoffen. De gifstoffen worden in de darmen opgeno men. Het lichaam probeert ze ver volgens in de lever om te zetten in minder giftige stoffen. Dit proces levert bij PA's echter een nog giftig ere stof op, die levercellen kapot maakt. Daar ontstaat littekenweef- stel. Na verloop van tijd functioneert de lever niet meer. pagina 17: opmars van een sluip moordenaar Goederentraject wordt oktober volgend jaar in gebruik genomen. VLISSINGEN - BAM Rail begint in november met de aanleg van het spoor en elektrische bovenleidin gen van de nieuwe Sloelijn. Het bouwbedrijf is tevens de realisatie gegund van het nieuwe emplace ment (met een totale lengte van zeven kilometer) in het Vlissingen- se havengebied. Met de opdracht COMMENTAAR Fietsers zijn goed af in deze contreien. Zeeland heeft als eerste provincie een keurmerk voor het fietsbeleid ontvangen. Er is alle aanleiding om het fijnmazige fietspadennetwerk verder uit te breiden. Fietsen is immers gezond en ook nog eens goed voor het milieu. Bovendien hebben we in Zeeland te maken met functioneel en recreatief fietsgebruik. De eerste groep wil via een zo kort mogelijke route van huis naar werk of school en vice versa." De andere groep - de honderdduizenden toeristen die jaarlijks naar Zeeland komen - hecht vooral waarde aan een tocht die voert langs landschappelijk schoon. Dat vraagt om veel extra kilometers fietspad. De allerbelangrijkste reden om stevig te investeren in fietspaden, vormen de gevaarlijke plekken in de provincie. Er is nog steeds sprake van een lijst ontbrekende schakels. Het is onverteerbaar dat er wegen zijn, zoals de N665 bij Nisse, waar scholieren en anderen zich niet veilig weten. Voor commissaris van de Koningin Karla Peijs is dit een uitgelezen kans om zich te profileren als bestuurder die zich met hart en ziel inzet voor de verkeersveiligheid. Sinds haar aantreden in maart dit jaar heeft ze bij diverse gelegenheden laten weten dat het terugdringen van het aantal ernstige verkeersongevallen een van haar voornaamste doelstellingen is. Aanleg van fietspaden op de trajecten die nu nog op de lijst ontbrekende schakels staan, zou een fraaie eerste stap op weg naar realisatie van die doelstelling zijn. is 24 miljoen euro gemoeid. Het 3,7 kilometer lange goederenspoor komt in de plaats voor het bestaan de traject. BAM verwacht tot mei 2009 bezig te zijn. Binnen die plan ning valt ook het afbreken van het huidige goederenspoor. De eerste treinen kunnen oktober volgend jaar over de nieuwe lijn, al dus N. van de Wouw van spoorbe- heerder Prorail. De voorbereiden de werkzaamheden zijn in januari 2006. Het nieuwe spoor heeft een grotere capaciteit. GOES - Het ministerie van LNV moet de natuur in de Nederlandse kustwateren niet alleen op papier, maar ook in de praktijk de kans ge ven op herstel. De overheid neemt onvoldoende haar verantwoorde lijkheid door keer op keer de rech ter te laten beslissen over de ver gunning voor mosselzaadvisserij. Dat standpunt hebben de natuur organisaties ingebracht in hun eer ste gesprek met S. Heidoorn. De burgemeester van het Friese Ops- terland, probeert in opdracht van het ministerie de belangengroepen en de schelpdiersector tot elkaar te brengen. Beide partijen willen af van de jaarlijkse strijd voor de rechtbank. Een eerdere poging de ban te breken, liep twee jaar gele den meteen al stuk. Volgens G. van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is niemand er op uit de schelpdiervis serij te verbieden. „In de Ooster- schelde gaan natuur en visserij pri ma naast elkaar. Dat kan dus ook in de Waddenzee. Waar het ons vooral om gaat, is dat de overheid duidelijk is in haar afwegingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3