Sport Voetbalkenners zonder wielerhart Feest voor heel Vlaanderen PZC Dinsdag 10 juli 2007 35 Hoek-trainer Hofkens en voorzitter Smael zijn dagje te gast in de Tour. door Frits Bakker DUINKERKEN/CENT - Wie gaat er winnen in Gent vandaag? Het is de meest gestelde vraag voordat de Tour de France zijn dagje door Vlaanderen rijdt. Wim Hofkens, de nieuwe trainer van voetbalclub Hoek, waagt zich maar niet aan een prognose. Hij is verre van een wielergek, moet hij bekennen. Sterker nog: zoals John Smael, de voorzitter van hoofdklasser Hoek die ook is geïnviteerd om een etap pe te volgen, wint hij eigenlijk helemaal niets van wielrennen. En als Gert Steegmans later op de dag de sprint in Gent weet, klinkt het bijna in koor: nooit van gehoord. Hofkens is zijn hele leven lang aan voetbal verslingerd en was nooit eerder in de Tour geweest. „Ik heb wel mijn ogen uitgekeken", bekent hij na een dag in de volgauto met een blik op de eerste rij van het pe loton. „Wat er allemaal voor toe ren worden uitgehaald zeg, als je achter zo'n kopgroep zit." Dat heeft hij bijna heel de dag ge daan, want veel meer dan die ene vlucht van drie onbekende ren ners was er in de Belgische etappe 'Ik herinner me alleen dat ik de etappe op de Champs Elysées heb meegemaakt' niet te beleven. Daar zijn Smael en Hofkens het als niet-kenners wel over eens: „Hoe is het mogelijk dat de Belgische renners hier voor ei gen volk niet in de aanval zijn ge gaan?" Misschien was het tactiek en was alles op de eindsprint gefocust. Gert Steegmans en Tom Boonen, die in de straten van Gent opper machtig waren, hebben dan in elk geval goed gegokt. Het had alleen nog zo veel mooier kunnen zijn, zoals David Millar een dag eerder liet zien met een triomftocht door eigen land. Hofkens, die over een week met Hoek het nieuwe seizoen gaat aanvatten, bekijkt de dag door de bril van de trainer, 's Morgens in Duinkerken, waar hij even tussen de ploegen vertoeft, spreekt hij zijn bewondering uit voor de at letische bouw van de renners. „Bij een voetballer zie je het meestal al leen aan de benen, deze jongens zijn topsporters van top tot teen." Maar verder voelt de voetbaltrai ner zich als een snelschaatser in de woestijn. Tom Boonen en Robbie McEwen herkent hij nog net. „Daar houdt het wel mee op", be kent hij. „Ik kijk wel eens naar de Tour, maar dan in de bergen." John Smael: „Ik herinner me al leen dat ik op mijn twaalfde de etappe op de Champs Elysées heb meegemaakt. Dat is alles geweest dat ik met wielrennen heb gehad." In het Tourdorp zoekt Hofkens naar een oude bekende. „Toen ik bij Anderlecht speelde, ging Eddy Merckx vaak mee naar wed strijden voor de Europa Cup. Hij was goed bevriend met Pol van Himst, onze trainer in die tijd." De vijfvoudige Tourwinnaar is ech ter nergens te bekennen. Wel is er een toevallige ontmoeting met de oud-topscheidsrechter Oscar Cric- quilion. „Je bent nog niets veran derd, Wim", roept de krasse zeven tiger. „En wat was je een prachtige voetballer vroeger." De volksoptocht onderweg in de etappe, nog het meest tussen Gis tel en Gent, maakt grote indruk op de gastspelers. Het dreigende wolkendek en de plensregens op het eind van de rit weerhouden de Vlamingen er niet van massaal uit te rukken. De Tour is al wat ge wend van Engeland, in België wordt het nog eens dunnetjes over gedaan. En Smael weet nu wat de aantrekkingskracht is op de spon sors. „Zo veel toeschouwers als bij het wielrennen zijn in een andere sport ondenkbaar." En fietsen met of zonder doping, het maakt ken nelijk niets uit. Het volk blijft toch wel komen om de helden te bekij ken, zo hebben de Vlaamse sup porters gisteren al laten zien. Wim Hofkens (links) en John Smael kijken hun ogen uit tijdens hun dagje in de Tour de France. foto Frits Bakker Van km tot km - 18 km: De Duitser Marcel Sie- berg is de eerste aanvaller van de dag. De Fransman Cedric Hervé en de Spanjaard Ruben Perez sluiten aan. 45 km: Eerste tussensprint: 1 Hervé, 2. Perez, 3. Sieberg. Ver schil 2.15. - 81 km: Tweede tussensprint: 1Sieberg, 2. Hervé, 3. Perez. Voorsprong inmiddels 4.45. 140 km: Derde tussensprint: 1. Perez, 2. Hervé, 3. Sieberg. Ver schil 2.05. 153 km: Verschil door het werk van met name Predictor- Lotto (McEwen) nog 1.30. 165 km: Aan de aanval van het drietal komt in de straten van Gent een einde. - 166 km: Een val breekt het pe loton, onder anderen Cancella- ra ligt erbij. Omdat het ge beurt binnen de laatste 3 kilo meter lopen de betrokkenen geen tijdverlies op. 168 km: De Belg Gert Steeg mans wint de sprint van een ge kortwiekt peloton voor zijn land- en ploeggenoot Tom Boonen. De Italiaan Filippo Pozzato is derde. Canceliara blijft leider. Het wielrennen leeft in België, ondanks alle dopingperikelen. door Edward Swier GENT - In België leven ze voor de koers. De Ronde van Vlaanderen is al een eeuw heilig, maar ook als de Tour de France langskomt is het een gekkenhuis. Zelfs al staat de wielersport er, door de doping perikelen van het laatste jaar, niet zo mooi op, België liep gisteren weer massaal uit voor zijn helden. Een geschonden blazoen of niet. Op de Botermarkt in Roeselare ver rees de afgelopen weken een heu se Are de Triomphe, in Diksmuide ging 250 kilo boter naar de laatste Belg die er passeerde. En in Gistel werd tweevoudig Tourwinnaar Syl- vère Maes (1936 én 1939) geëerd. De fanclub van Robbie McEwen had een feesttent opgezet in Tielt. De straten van Gent puilden uit. Toekomstig premier Yves Leterme zat op de eerste rang, in de ploeg leidersauto van VVilfried Peeters. Diens Quick Step-manager Patrick Lefevere had, zelfs nog voor de dubbelslag Steegmans-Boonen een feit was, uitnodigingen voor vier champagneparty's. „En drie feestelijke ontbijten op de dinsdag morgen." Hier en daar timmerden ijverige buurtbewoners samen hun eigen tribune. Want de Tour in België was toch vooral weer een feest voor het gewone volk. De doping perikelen van de laatste maanden, die de wielersport in Vlaanderen zeker geen goed hebben gedaan, ten spijt. Ronnie Keisse, uitbater van De Karper, een kroeg op tweehon derd meter van de streep, denkt dat het nog drukker had kunnen zijn. Hij is de vader van België's beste pisterenner, Iljo Keisse. „De twijfelaars zullen de wielersport nu toch wel de rug toegekeerd heb ben. Ja, die zijn er echt van tus sen." Hij hoopt dat het tot het ein de van de Tour rustig blijft. „Maar ik vrees er een beetje voor. Er zal echt fluks wat moeten gebeuren, de sport dreigt zijn geloofwaardig heid te verliezen." Hoofdschuddend bekijkt hij de massa volk langs de laatste rechte lijn, Vlaanderen is zot. In zijn café zit een honderdtal lezers van De Gentenaar, die op grote schermen de koers volgen. „Ik ben niet altijd fier de vader van een coureur te zijn. Het ergste is dat ik me er somtijds op betrap zelfs aan mijn eigen zoon te twijfe len. Dan vraag ik hem of alles gaat zoals het zou moeten gaan en ant woordt hij met 'ja'. Twijfelen, al is het maar een tel aan de eerlijkheid van je eigen kind, dat is pijnlijk hoor." Patrick Lefevere gelooft niet dat België zich, zoals in Duitsland mo menteel wel gebeurt, ooit van de wielersport zal afkeren. „Natuur lijk, niemand is echt blij met de schandalen, en een gedeelte van het publiek zal ook absoluut genoeg hebben gekregen van het wielrennen. Maar als ik vandaag hier rondkijk, ben ik ervan overtuigd dat de koers meer dan ooit leeft. Een dag als deze is een echt groot feest voor heel Vlaande ren." 10 juli-236,5km Waregem t BELGIË Tournai33kmn.s V Fontaine- Wallers 64km .au.Bois104km Landrecies 109km Com- piègne - Guise 133ki Achery 167km Blérancourt201km 236,5knT FRANKRIJK Waregem-Compiègne Vanuit België vertrekken de deel nemers naar Frankrijk. Compièg- ne is het doel, de plaats vlak onder Parijs waar de klassieker Parijs- Roubaix jaarlijks het vertrekpunt heeft. Het is met 236,5 kilometer de lang ste etappe van deze Tour de Fran ce. Het peloton gaat over een klein stuk van het parkoers van de 'Hel van het Noorden'. De etappe is niet al te lastig, met drie tussensprint en slechts één hobbeltje van de vierde categorie Die ligt ruim 30 kilometer voor de streep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37