Buitengebied Opmars van een sluipmoordenaar i#,C W®:, PZC Dinsdag 10 juli 2007 1 7 door Ondine van der Vleuten Kees Rouw uit 's-Heer Arendskerke heeft twee paarden. „Elke dag loop ik wel even door de wei om te kijken of er jacobskruiskruid groeit. Ik rij veel rond voor mijn werk. Dan zie ik paardenweiden waar het gewoon stikt van die planten. Ik ben wel eens gestopt om de mensen erop te wijzen. Dan hoor je vaak: een paard eet dat niet. Nee, niet als er goed gras staat. Maar als dat op is, dan wel. Daar komt nog bij: een verse plant ruiken ze, daar eten ze omheen, maar als jacobskruiskruid afsterft en droogt, proeft of ruikt een paard het niet meer." Hij was één van de circa achtdui zend bezorgde burgers die vorig jaar hun handtekening zetten on der de petitie van Actie Kruis- kruid. Daarin eisen de actievoer ders: een landelijke verordening te gen het voor paarden en runderen dodelijke jacobskruiskruid; preven tief maaien vóór de bloei; Postbus 51-spotjes met informatie over de bestrijding van deze giftige plant en tot slot, bestraffing van nalatig heid bij de bestrijding. Rouw, voor heen keurmeester en momenteel toezichthouder bij de Voedsel- en Warenautoriteit, staat daar hele maal achter. Een keurmerk voor hooi zou al een stap in de goede richting zijn. „Dan weet je zeker dat er geen jacobskruiskruid in zit. Wat dat betreft gaat het toch al be ter. Vroeger werd veel kanthooi ge maaid, van wegbermen. Nu komt het meeste hooi uit goede weiden, waar het onkruid bestreden wordt." Het huidige bermbeheer (waarbij het maaisel wordt afge voerd) heeft verschraling van de grond tot gevolg. Het jacobskruis kruid voelt zich daar prettig bij. Dierenarts Mark van de Vijver uit IJzendijke krijgt heel veel vragen over het kruid. Zo ongeveer eens per jaar wordt Van de Vijver gecon fronteerd met een ziektegeval. Jacobskruiskruid bevat pyrrolizidi- ne alkaloïden, giftige stoffen die de lever aantasten. Een grote hoe veelheid ineens of kleinere hoe veelheden over een langere perio de kunnen allebei fataal zijn. De symptomen hangen af van de hoe veelheid gif in de organen. Van de Vijver: „In het begin kan het dier nog enigszins herstellen, met rust, afzondering en medicijnen. Maar de schade is onomkeerbaar." Baudewijn Odé van Floron, een stichting die landelijk de versprei ding van planten bijhoudt, vertelt dat de soort in Nederland zo alge meen is dat er niet geteld wordt. „Al zo'n honderd jaar neemt het aantal toe. Langzamerhand dringt deze plant ook Drenthe en Gronin gen binnen, waar jacobskruiskruid eerst niet voorkwam." Hij acht het mogelijk dat het kruid in bloemen- mengsels terecht is gekomen. „In ieder geval niet in akkerranden mengsels, want dat heeft geen zin: dit is een tweejarige plant, die bloeit het eerste jaar niet." Bestrijding is volgens hem onbe gonnen werk. Dat past niet in eco logisch bermbeheer en in natuurre servaten mag je niet eens bestrij den. „Het is veel belangrijker dat de hooihandel onbesmet hooi le vert." Collane Boekholt uit Drenthe, die in 2005 het initiatief voor de peti tie tegen jacobskruiskruid nam, heeft de Voedsel- en Warenautori teit gevraagd te onderzoeken of het gif ook in honing voorkomt. Sommige honingmonsters bleken duidelijke concentraties te bevat ten, bevestigt een woordvoerder. „Nu gaan we kijken of het in ruw- voer voor runderen kan worden aangetoond. Als dat zo is, kan het bij mensen terechtkomen. Dan moeten we ons echt achter de oren gaan krabben." Boekholt heeft tot nu toe nog geen reactie gehad op de petitie. „Sommige dingen hebben tijd no dig. Maar er is nu een andere mi nister van Landbouw, en ik ben ze ker van plan na de vakantie te bel len om te vragen hoe en wat." www.kruiskruidinfo Het giftige jacobskruiskruid (Senecio jacobaea) is bezig aan een onstuitbare opmars. Al honderd jaar trouwens. Nu het aantal paarden de af gelopen jaren flink is toege nomen, wordt het ja cobskruiskruid een pro bleem. Want het is een sluip moordenaar, met name voor paarden en runderen. Een rups van de Sint-Jacobsvlinder doet zich te goed aan jacobskruiskruid. Deze 30 tot 90 centimer hoge, overblijvende plant bloeit van juli tot oktober met gele bloempjes op lange stelen in een schermvormige pluim. Vergiftiging uit zich in gebrek aan eetlust, verzwakking, bleke slijmvliezen, geelzucht, verstopping en koliek. Andere kruiskruiden zijn eveneens giftig, maar komen niet in zulke grote aantallen voor als het jacobskruiskruid. foto Willem Mieras foto Willem Mieras Kees Rouw uit 's-Heer Arendskerke met zijn paarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17