Buitenland 'Die brand komt nooit bij de camping' versluis willeboer STOF WERK K-vision KUNST BETER [jk PZC Zaterdag 7 juli 2007 j 9 Nederlands gezin maakt op Spaanse camping bosbrand mee. door onze correspondent Henk van den Boom MONTROIG - Spanje heeft een verle den als het gaat om gevaren op campings. In 1978 kwamen aan de Costa Blanca 215 campinggasten om het leven, toen een vrachtwa gen met gasflessen als een grote vuurbal over de camping dender de. In 1996 werd in Biescas een fa miliecamping weggevaagd door een gezwollen rivier: 87 doden on der wie vier Nederlanders. Woensdag moesten twee cam pings bij Cambrils worden ont ruimd, toen een hevige bosbrand de tenten en caravans dreigde te verwoesten. „Wij zaten de hele ochtend al in een dikke rook, maar de mensen van de camping verzekerden ons steeds dat het vuur niet tot aan de camping zou komen." Victor Martin en zijn partner Marianne en de twee zoons Ricardo en Dennis hebben er een nare nasmaak van over ge houden. Zij komen al tien jaar op Playa Mont-Roig aan de Costa Dau- rada. Het is hun vertrouwde stekje geworden in de zomervakanties. Of de familie uit Landgraaf na de ervaring van deze week nog terug komt, betwijfelt Marianne. „Het kan natuurlijk overal gebeuren. Maar we hadden het er toch al De uitgebrande camping Playa Mont-Roig: met op de voorgrond Ricardo Martin uit Landgraaf. foto Henk van den Boom/GPD over om eens naar een ander land te gaan. Dit kan wel eens de door slag geven." Hoewel het al begin juli is, is het nog vrij rustig op de mooie groene camping pal aan het strand. In het dak van de twee tentjes van de jon gens zitten brandgaten. De grote palm waaronder zij hun vouwwa gen hebben uitgeklapt, vertoont grote schroeiplekken. „De rook kwam er nog uit toen we 's avonds om tien uur weer op de camping kwamen", zegt Victor: „We dachten serieus dat we alles kwijt waren. Door de harde wind kwam het vuur heel snel hier heen. Heel angstig, maar op de re Suïcide na beschieten leerlinge Duitse school KUSEL - Een Duitse man heeft zich zelf gisteren in de deelstaat Rijn land-Palts doodgeschoten. Hij deed dat nadat hij een 16-jarig meisje had verwond wegens een 'crime passionel'. De 24-jarige da der schoot het meisje in haar dij toen zij op weg was naar school in Kusel. De dader vluchtte na het schietincident, maar toen de poli tie hem later te pakken kreeg en hem probeerde te arresteren, schoot hij zichzelf in zijn hoofd. De man stierf enkele uren later in een ziekenhuis. Duitse hobbygans bezweken aan H5N1 WICKERSDORF - In Wickersdorf in de Duitse deelstaat Thüringen is de voor mensen gevaarlijke vogel- griepvariant H5N1 geconstateerd bij een gans die als hobbydier werd gehouden. Dat heeft het Friedrich Loeffler Instituut meege deeld. Omdat het dier in een geslo ten ruimte werd gehouden acht het instituut de kans gering dat an dere dieren besmet zijn. Grootste openbare toilet ter wereld CHIONG-QING - In de Chinese stad Chiong-qing staat waarschijnlijk de grootste publieke toiletruimte ter wereld. In het gebouw van drie verdiepingen bevinden zich meer dan duizend toiletten op driedui zend vierkante meter. Overal klinkt rustgevende muziek en ge bruikers kunnen televisie kijken. Sommige urinoirs zien er bijzon der uit: er zijn er in de vorm van een open krokodillenbek. ceptie bleven ze maar volhouden dat er niets kon gebeuren." Totdat om vier uur 's middags de Guardia Civil het terrein op kwam. We moesten onmiddellijk weg. „Ik kon alleen mijn tasje nog pakken", 'Ze gaven ons water en doeken om de mond te bedekken tegen de rook' zegt Marianne. „De rest moesten we achterlaten. Door de achteruit gang moesten we naar het strand. De rook werd steeds erger en de politie stuurde ons iedere keer ver der over het strand richting Cam brils. Ze gaven ons water en doe ken om de mond te bedekken te gen de rook." Ondertussen vatte een tiental vakantiehuisjes op de camping vlam en ook een washok en een vouwcaravan gingen in vlammen op. „Ik denk dat we erg veel geluk hebben gehad", zegt Vic tor. Zijn gezin maakt voor het eerst een bosbrand mee, maar voor de Spanjaarden is het een elke zomer terugkerende nachtmerrie. Vanaf 15 juni heeft de brandweer alleen al in de regio Catalonië 932 keer moeten uitrukken voor bosbran den. Vaak waren ze aangestoken. Ondanks het gevaar wordt er wei nig aan preventie gedaan. Het be heer van de bossen laat veel te wensen over. Het droge onder hout wordt niet weggehaald, waar door de bossen branden als een fakkel. Een wet die vier jaar geleden van kracht werd, schrijft brandvrije zo nes voor rond vakantiecomplexen en campings. Maar het is slecht ge steld met de gemeentelijke contro les. Eén op de vier complexen vol doet niet aan de norm. Op de camping Playa Mont-Roig kon het vuur gemakkelijk over slaan, omdat de brandende den nenbomen grensden aan de muur van de camping. Ook elders aan de costa's liggen talrijke campings midden in uiterst brandbare den nenbossen. Branden schrikken niet af Vakantiegangers iaten zich nau welijks afschrikken door de he vige bosbranden in Spanje. „De mensen willen hoe dan ook naar de zon", zegt de woord voerster van reisorganisatie Peter Langhout. - De tientallen Nederlanders die hun reis op het laatste mo ment afzegden, hadden ge boekt bij D-reizen. Deze organi satie biedt sinds kort als enige een overboekingsverzeke ring. Wie voor 4 euro zo'n ver zekering heeft afgesloten, kan tot de dag van vertrek nog een andere bestemming kiezen. Volgens directeur Will van den Hoogen doet de touroperator niet moeilijk als mensen een beroep op die verzekering doen. „Wij zijn zeer coulant", zegt hij. „Als men niet meer naar Londen durft in verband met de terreurdreiging dan ac cepteren wij dat. Zo kan ik me ook heel goed voorstellen dat je nu niet meer naar Spanje of Zuid-Frankrijk wil." - De ANWB drukt vakantiegan gers op het hart in elk geval hun auto en caravan te verze keren. „En luister altijd goed naar de lokale autoriteiten", zegt een woordvoerster. „Die hebben ervaring met branden en reageren daar alert op." Vliegtuig Pakistaanse president beschoten ISLAMABAD - Onbekende schut ters, vermoedelijk Taliban-strij- ders, hebben gisteren in de Paki staanse stad Rawalpindi geschoten op een vliegtuig waarin de Paki staanse president Pervez Mushar raf zat. Dat hebben veiligheidsfunctiona rissen gisteren gezegd. Het toestel, dat vertrok van een mi litair vliegveld, werd niet geraakt. Er vielen geen slachtoffers. De poli tie vond op een dak twee luchtaf- weersystemen die door de Taliban worden gebruikt. Zusjes van 10 en 12 ontvoeren peuter ENID - Twee Amerikaanse zusjes van respectievelijk 10 en 12 jaar zijn gearresteerd voor de ontvoe ring van hun i-jarige buurjongetje. Zij eisten een som losgeld van 200.000 dollar voor zijn vrijlating. De meisjes waren donderdag het huis van hun buren binnengeslo pen en namen het kind, Brandon, mee, terwijl zijn moeder even lag te slapen. In geëxplodeerde bar lag een ton TNT PEKING - De eigenaar van de karao- kebar in de noordoostelijke Chine se provincie Liaoning, waar zich woensdagavond een explosie voor deed, had in de kelder van het pand ruim een ton van het explo sief TNT opgeslagen. Bij de explo sie kwamen 25 mensen om het le ven. De eigenaar is bij de explosie, die het pand volledig verwoestte, om het leven gekomen. Bij de ramp raakten 41 mensen gewond. ARNESTEINWEG 27. U* MIDDELBURG Tel. 0118 - 62 90 56 Bezoek onze website: www.versluisenwilleboer.nl keur VLAKGLAS- KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9