PZC Zaterdag 7 juli 2007 Ssffli OGWSTY JAK POLAK i «WHWOWA SBOAiOWA VfiElM UCIECZft POSUW t v i m 4 KIE Bushokje in Warschau met reclame voor het tijdschrift Wprost dat de Duitse bondskanselier Angela Merkel laat zien als boze stiefmoeder. Aan haar borsten de tweeling die Polen bestuurt als premier en president. "TT ozef Kuzba (1917) heeft de verhouding tussen de I twee buurlanden Polen en Duitsland nog nooit I zo goed gezien als nu. De overlevende van con- I centratiekamp Sachsenhausen heeft recht van J spreken. Al sinds de jaren vijftig beijvert hij zich voor Pools-Duitse verzoening. Hij omringt zich in zijn flat in Warschau met oude kranten, boeken, een typemachine en brieven van Duitse scholieren die hij over het verleden heeft on derwezen. Hij vertelt ze hoe hij in 1940 als jonge le raar en lid van de scouting door de Duitsers als gevaar lijk werd gezien en naar Sachsenhausen werd ge stuurd. „Door de nazi's werden joden, zigeuners en Polen als laagste soort mensen ingeschaald." Kuzba overleefde slavenarbeid en een mensonteren de behandeling en zag hoe het kamp in mei 1945 door het Sovjetleger werd bevrijd. Zijn flat, in de wijk waar ooit het joodse getto was, kijkt uit op het Stali nistische Paleis van Cultuur. Met de naoorlogse processen tegen nazi's was Kuzba niet tevreden. Teveel schuldigen hebben hun uni form uitgedaan, de wapens neergegooid en zijn naar het Westen gevlucht. „De kinderen, dat is een nieu we generatie. Die kunnen we daar de verantwoorde lijkheid niet voor laten dragen." In Sachsenhausen zaten ook dissidente Duitsers. Anti fascisten die door hun eigen regering werden opgeslo ten. „Wij zijn door hen geholpen. Al in het kamp heb ben we gezien dat er ook andere Duitsers waren." Er is in zijn ogen geen andere manier voorwaarts dan sa men met de buren. „Nachbar ist Nachbar." B'JVA DODATKI „GUUWER" podróze i przewodifcem „WIK" Wprost 1 Kuitura hoofdstad, die met de dag welvarender lijkt. „Ik schaam me dood." Merkel is inderdaad een soort stief moeder die ons voedt, meent lurek Zawadzki cy nisch. „Duitsland is de grootste financier van onze landbouw." Volgens politiek-analisten leveren de anti-Duitse uit spraken van de premier geen politieke winst op. „Het is niet opportuun om de Duitsers aan te vallen", zegt Jacek Kucharczyk van de denktank Instituut voor Pu blieke Zaken. Uit onderzoek van het instituut blijkt dat Polen hun beeld van Duitsers sinds de omwente ling snel hebben bijgesteld. Inmiddels denken Polen positiever over Duitsers dan Duitsers over Polen. „Als ik naar de tweeling luister, krijg ik een déja vu-gevoel", zegt Kucharczyk. „Alsof ik terug ben in Polen in de jaren zestig." Met de an ti-Duitse retoriek bereiken de Kaczynski's een trouw deel van hun electoraat, maar ze verliezen tegelijk de gematigde stemmers en de intellectuele elite van hun partij Recht en Gerechtigheid (piS), concludeert Kucharczyk. De meest gangbare verklaring voor de anti-Duitse houding van de tweeling is een verwijzing naar hun jeugd. Vader Kaczynski was een held tijdens de op- Jozef Kuzba (87) overleefde concentratiekamp Sachsenhausen. Hij zet zich sinds 1945 in voor de verzoening tussen Duitsland en Polen. „De verhoudingen zijn beter dan ze ooit geweest zijn." stand tegen de Duitse bezetter in Warschau in 1944. De nazi's reageerden op de opstand door de hoofd stad te vernietigen. Het probleem is volgens Kucharczyk dat politiek wan gedrag in Polen wordt getolereerd. Veel mensen zien boude uitspraken als een normaal onderdeel van het politieke gevecht, waarmee wordt opgekomen voor Poolse belangen. De helft van de stemgerechtigden stemt niet. „Het ra dicale electoraat stemt wel altijd en heeft daardoor een disproportionele invloed." Dat verklaart volgens Kucharczyk waarom 'we zo'n euro-enthousiaste be volking hebben en zo'n eurosceptische regering'. echter abrupt een einde aan mijn infiltra- tiepoging en beval me ogenblikkelijk terug te keren naar mijn hok, het ondergrondse perszaaltje. Ik ging alvast naar het café waar Verhagen de Nederlandse pers te woord zou staan. Die kwam uiteindelijk met een uurtje vertraging en had helaas weinig bruikbaar nieuws te melden. Hij trakteerde ons op termen als 'roadmap', 'tijdpad' en 'monitoren', maar wanneer er nu VN-troepen in Sudan zullen komen ('zo snel mogelijk') en of Nederland mee zal doen ('we wachten af), is nog steeds een raadsel. Ik spoedde me terug naar de persruimte, waar ik met enige moeite mijn bericht schreef. Al terugluisterend bleek nog duidelijker hoe weinig de minister in 25 minuten had verteld. Uiteindelijk stuurde ik na een uurtje toch een stukje door, waarop ik snel naar de me trohalte liep onder de Are de Triomphe. Na een overstap op het immer naar riool geurende station Chatelet, stapte ik ruim een kwartier later - het was inmiddels ze ven uur - uit in Arcueil, aan de overzijde van de ringweg (de beroemde 'périphéri- que') om Parijs. Daar zou ik de Nederland se schilder Pat Andrea interviewen, wiens atelier zich in een voormalig slachthuis be vindt Andrea, van wie op dit moment een tentoonstelling te zien is in het kasteel Chenonceau aan de rivier de Cher, bleek die dag net jarig te zijn en ontving me met een goed glas Argentijnse wijn. Zelf dronk hij whisky. Het thema Argentinië zou nog terugkeren die avond. Na het interview nodigde de kunstenaar een collega-journalist en mij uit om te barbecuen met zijn Argentijnse vrouw en enkele vrienden, allen afkomstig uit Zuid-Amerika. Na een korte aarzeling - was dit niet een soort beleefde uitnodiging die je eigenlijk moest weigeren? - besloten we dat Argentijnen warmbloedig zijn en dat we echt welkom waren. En zo beland de ik rond een tafel met onder anderen een Argentijnse architect, een tweede schil der, een wiskundige en een kinderboeken schrijfster. Grote lappen heerlijk gekruid vlees werden af- en aangesleept. Anders dan Maxime Verhagen enkele uren geleden namen de Argentijnen geen blad voor de mond. De schrijfster maakte zich boos dat steeds meer mensen niet komen stemmen. Zij mocht pas na haar 30e, in 1983, voor het eerst in haar leven naar de stembus. De architect vond de overwin ning van Argentinië in de WK-fmale van 1978 tegen Nederland allesbehalve onte recht. „Dan had Rensenbrink maar niet op de paal moeten schieten." De laatste metro naar huis reed toen net weg. www.parijsblog.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99