'De slachtoffers gaan hier psychisch aan ten gronde. Als ze er wat van zeggen, worden ze alleen maar harder uitgelachen op school' v17 PZC Zaterdag 7 juli 2007 Pornofilmpjes op de mobiele telefoon zijn bij scholieren de gewoonste zaak van de wereld. ten volgen." Dit soort filmpjes kunnen vol gens hem zeer gevaarlijk zijn. „De slachtof fers gaan er psychisch aan ten gronde. Ze kunnen de daders namelijk niet terugpak ken. Als ze er wat van zeggen, worden ze alleen maar harder uitgelachen op school. Dat maakt dat iemand er kapot aan gaat." Het slachtoffer wordt in feite drie keer ge pakt, zegt hij. „Eerst in het echt, dan door dat het wordt gefilmd en vervolgens om dat het wordt verspreid. Om daar over heen te komen, moet het slachtoffer zijn eer kunnen herstellen. Dat lukt vaak niet. De daders worden in de meeste gevallen niet eens bestraft." Een slachtoffer uit Den Haag ondervond dat op pijnlijke wijze. Een meisje had een naaktfoto van zichzelf naar haar vriendje gestuurd. Dit met het uitdrukkelijke ver zoek die foto voor hemzelf te houden. De foto belandde uiteindelijk in posterfor maat aan de muren van haar school. De po litie weigerde aanvankelijk zelfs een aangif te op te nemen, omdat de kans op vervol ging gering zou zijn. De moeder werd ge sommeerd haar dochter terug naar school te sturen omdat ze leerplichtig was. Het meisje was echter zo van streek dat ze niet meer naar school durfde. Pas na drie weken nam de politie alsnog een aangifte op. In het politieonderzoek dat volgde, werden dertien jongens ver dacht van verspreiding van kinderporno. Geen van hen is veroordeeld. De zaak is uiteindelijk na twee jaar geseponeerd, om dat niet duidelijk was wie van de verdach ten nu precies wat had gedaan. Het is te begrijpen dat moeders hun kinde ren na zo'n incident thuishouden of over plaatsen naar een andere school, stelt Harm van Gerven van de Onderwijsinspec tie. „Maar dat biedt geen oplossing. Die filmpjes gaan zo snel van hand tot hand, dat ze binnen een mum van tijd ook weer op die nieuwe school opduiken. Dan zit zo'n meisje er daar opnieuw mee." Beter is het om op de oude school actie te ondernemen. Volgens de inspectie moeten schoolbesturen duidelijke regels opstellen en leerlingen én ouders hierop attenderen, zodat ook die weten wat de sanctie is op zulk wangedrag. Daarnaast moeten school besturen consequent regels handhaven. Leerkrachten en ouders zijn vaak naïef als het gaat om de mogelijkheden van de gsm, zegt Bamber Delver van de Kinderconsu ment. „Zij zien een mobiele telefoon als belautomaat, terwijl kinderen en pubers het vooral als opnameapparaat zien. De meest geavanceerde technologie is in han den van de jongste, meest kwetsbare ge bruikers. Dat is het probleem." Laatst bezocht hij een basisschool waar een meisje van 10 een dik klasgenootje had gefilmd met haar mobiel toen zij na de gymles uit de douche kwam. De opname had ze aan andere kinderen op school la ten zien. „De juf die had ingegrepen, vertel de me dat het beeld was gewist en er niets meer aan de hand was. Die vrouw wist niet eens dat zo'n beeld ook via bluetooth kan worden doorgestuurd." Ouders onderschatten vaak de ernst van deze pesterijen, is Delvers ervaring. „'Ach, pesten deden we vroeger ook, daar word je hard van', zeggen ze dan. Maar je moet er als ouder en school echt wat aan doen." Hij geeft voorlichting op scholen en is een groot voorstander van een gsm-verbod op scholen. Op het Vellesan College in IJ- muiden mogen mobieltjes op school tegenwoordig niet meer aanstaan. Toch voor kwam dat niet dat een jongen bij het om kleden voor gym door vier schoolgenoten in zijn onderbroek werd gefotografeerd. „Vanavond sta je op internet", hadden ze hem toegeroepen, zegt Klaas de Vos, afde lingsleider havo-vwo op die school. De jon gen was huilend thuisgekomen, waarna de vader de school had gebeld. „Gelukkig wa ren we op tijd. De jongens hadden de foto nog niet doorgestuurd of op een website geplaatst. We hebben de geheugenkaart van de jonge fotograaf gewist." De daders hebben een pittig gesprek ge had met de directie en mochten volgens De Vos na het incident niet mee op werk week, een vierdaagse excursie. Terwijl klas genoten feestvierden, moesten zij klusjes doen op school. Zouden ze de stunt ooit herhalen, dan zouden ze zonder pardon van school worden gestuurd. „Die bood schap is wel aangekomen. We hebben sindsdien geen last meer van ze gehad." De namen van de scholieren zijn gefingeerd. De meisjes op de foto komen niet in het verhaal voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97