v16 Zaterdag 7 juli 2007 PZC Blonde Sarah van 14 uit Den Haag gaat op school nooit voor over zitten. „]e moet namelijk geen inkijk hebben. Voor je het weet kunnen jongens daar met hun gsm foto's van maken." Eenmaal vastgelegd kan zo'n plaatje dood eenvoudig naar andere mobieltjes worden verzonden, weet ze. Een gruwelbeeld: in een mum van tijd zou de hele school dan haar borsten kunnen zien. Het kan nog erger. De foto kan uiteindelijk ook op internet belanden en zo tot in het oneindige op cyberspace rondzwerven. Sa rahs blauwe ogen, die ze met mascara flink heeft aangezet, staan bezorgd. „Laatst had den twee schoolgenootjes stiekem ge zoend. Niet veel later konden ook anderen het filmpje op hun gsm terugzien." De door hormonen geplaagde jongens op school vertrouwt ze niet meer, die zijn niet discreet. „Die hebben volop porno films en blote vrouwen op hun mobiel." Pornofilmpjes voor de mobiele telefoon zijn wijdverbreid onder de jeugd. Op on schuldig ogende ringtone sites - vooral be zocht door minderjarigen - zijn ze ook een voudig te bestellen, zolang de puber maar één keer aanklikt achttien jaar of ouder te zijn. In Alphen aan den Rijn willen een paar flinke jongens van 15, na enige aarzeling, best wat van hun collectie laten zien. Eén jongen klikt zijn mobiel open en een trits harde porno komt tevoorschijn. Zo'n ze ven expliciete 30-seconden-films verschij nen op het scherm: „Doorsturen naar ande ren gaat supermakkelijk. Je moet gewoon je bluetooth aanzetten." Bluetooth is een verzendprogramma waar mee elke moderne mobiel tegenwoordig is uitgerust. Via deze draadloze verbinding kunnen mobieltjes op korte afstand con tact maken met elkaar en bestanden uitwis selen. Twee seconden later klinkt een scha terlach op het schoolplein. „Hé viezerd! La chen, man", gilt een jongen even verder op. Hij heeft het filmpje net ontvangen. „Zo snel gaat het dus", constateert de an der nuchter. Scholieren die porno bekijken, is dat erg? Uiteraard gaat niet ieder kind dat weieens porno op de mobiel ontvangt zelf ook over tot het maken van zeer expliciet beeldmateriaal, zegt Peter Nikken, psycho loog en deskundige Jeugd en Media van het Nederlands Jeugdinstituut. „Het is wel waarschijnlijk dat de seksuele moraal er door verschuift." De standaardpornofilmpjes die zo makke lijk te downloaden zijn, verhogen volgens Nikken het risico dat jongeren zelf film pjes gaan maken. „Het gaat dan om kinde Harde porno blijkt gemeengoed onder scholieren. Pornofilmpjes circuleren razendsnel draadloos tussen mobieltjes op het schoolplein. Het inspireert sommige jongeren tot het maken van seksueel getinte pestfilmpjes. „In feite heb je levenslang als zoiets op internet belandt." door Floor Ligtvoet en Jacqueline Steenwijk foto's CPD ren die van huis uit minder begeleiding krijgen, al verkeerde ideeën hebben over seksualiteit en andermans grenzen. Deze groep zal nu die films zo makkelijk voor handen zijn, sneller denken: dat kan ik zelf ook." Wetenschappelijke studies naar dit verband ontbreken nog. „Bij geweldfilms kunnen we wel degelijk een verband zien. Ik zie niet in waarom dat voor seksfilms anders zou zijn." De meeste pubers ervaren pornoclipjes vooral als grappig. Filmpjes van dikke vrijende vrouwen waaronder de muziek van de vogeltjesdans is gezet. Clipjes waar in een naakte man door zijn meesteres hard in zijn kruis wordt getrapt. Het wordt hilarisch gevonden. Ook korte zelfgemaak te opnames van vrienden in compromitte rende houdingen (slapend in alleen een slipje of stomdronken spugend boven het toilet), worden rondgestuurd als een goe de grap. Maar er zijn ook ernstiger, meer expliciete voorbeelden. „De meeste tieners weten niet wanneer ze de grens overschrijden", zegt Marianne Jonker, coördinator leerstraffen voor jeug dige zedendelinquenten bij de Rutgers Nis- so Groep. „Ze nemen bijvoorbeeld de seks met hun vriendin op, zetten dat bestandje door naar een paar vrienden en zijn op recht verbaasd als de hele school de film heeft gezien." Wat het voor het meisje be tekent dat iedereen haar heeft zien vrijen, gaat geheel langs hen heen. „Dat soort beel den kan makkelijk een eigen leven gaan lei den", beaamt Nikken. „In feite heb je le venslang als zoiets op internet belandt." Het bestand is amper te verwijderen om dat duizenden onbekende internetgebrui kers het al op hun computer kunnen heb ben opgeslagen. Later bij een sollicitatie kan een werkgever tijdens een onderzoek op internet via Googie het filmpje nóg te genkomen. Giechelend laat een 15-jarig, alternatief ge kleed meisje op haar mobiele telefoon een filmpje zien van een klasgenootje. Het meisje op de film kreunt dertig seconden lang 'fucky ducky' en beweegt alsof ze bo venop een man zit. „Ze gaat het niet leuk vinden dat ik dit Iaat zien. Jammer dan. Dat heeft ze verdiend. Ik mag haar toch niet." Had een ander meisje uit Alphen aan den Rijn het soms ook verdiend om te kijk ge zet te worden? Zij werd vorig jaar in de gang van haar school belaagd door twee jongens. De een trok haar broek naar bene den, de ander filmde het. Het filmpje ging in een mum van tijd de hele school door. „Dat was wel zielig", zegt haar 16-jarige schoolgenoot Daniel achteraf. „Ik had er niets mee te maken. Ik heb het filmpje Het is overigens aan schoolbesturen zelf hoe ze met de daders omgaan. Wanneer ze besluiten een leerling te verwijderen, dienen ze wel zelf op zoek te gaan naar een andere school. Vorig jaar werden bijna driehonderd scholieren geschorst of verwij derd. In 211 gevallen ging het om pest- en treitergedrag van medescholieren, in 85 ge vallen speelden seksuele gedragingen een rol. ongens die moedwillig hun slachtof- I fer van de kleren ontdoen om ze ver- I volgens het liefst naakt te fotografe- I ren zijn 'totaal immoreel', stelt psy- choloog Gerard Weide, die zich heeft gespecialiseerd in pestgedrag onder kinde ren. „Die moet je glashelder de grens stel len." Van school sturen is wat hem betreft niet genoeg. „De daders beseffen totaal niet wat ze een ander aandoen. Ze zouden verplicht een cursus gezond gedrag moe- zelfs niet gezien, maar iedereen wist er van." Zijn vriend Maarten (16): „Een stom me foto van een klasgenoot moet kunnen, maar dit soort filmpjes gaat te ver. Hier kunnen ze je mee chanteren." De twee daders werden meteen voor twee dagen geschorst, vertelt afdelingsleider Ro nald de Rooij van het Ashram College. Ze mochten terugkomen om het schooljaar af te maken, maar daarna dienden ze de school te verlaten. „Een passende straf. Als haar geslachtsdelen te zien waren geweest, dan waren ze meteen van school verwij derd", zegt hij. Hoewel de school meteen de politie inschakelde, weigerden de ouders van het meisje aangifte te doen. „Die wilden er weinig ruchtbaarheid aan geven. Ook haar klas is op verzoek van het meisje zelf niet geïnformeerd over het inci dent", vertelt De Rooij. Ze zit nog steeds op school. „Wij zijn extra alert op alles wat er gebeurt. Het gaat nu prima met haar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 96