voor professor en poetsvrouw v14 Zaterdag 7 juli 2007 PZC Zijn nieuwe tournee brengt hem in 2008 naar de grootste voetbalstadions in Europa, Canada en Australië. André Rieu is uitgegroeid tot een mega-act die past in het rijtje van legendarische bands als de Rolling Stones, Genesis en The Police. De muzikale leider van het Johann Strauss Orkest heeft grootse plannen voor de toekomst. „Het lijkt me prachtig om ooit de eerste te zijn die op de maan speelt." door Peter van de Berg foto Harry Heuts De binnenplaats achter het kasteel tje op de top van de Pietersberg bij Maastricht ademt de rustieke sfeer van een Italiaanse piazza. Een fraaie, kletterende drietraps fon tein staat voor het net gerealiseerde pronkstuk van het landgoed: de orangerie. De serre in klas sieke stijl doet dienst als botanische tuin. André Rieu opent zichtbaar trots de deuren. De metershoge tropische planten staan er sinds kort. „Helemaal zelfbedacht en ontworpen. Op deze plek kom ik volledig tot rust. Straks komen er ook nog vissen, kleine vogels zoals kwarteltjes, en natuurlijk vlinders." Tien jaar woont hij nu in het eeuwenoude kas teel, waarvan het oudste gedeelte uit 1452 stamt. Vanaf de eerste dag is Rieu bezig zijn monumen tale woning te restaureren. „Voor mij is dit huis een dame op leeftijd die hulpbehoevend is. Toen we hier terechtkwamen, was het niet meer dan een bouwval. Ik vind het prachtig om alles in de originele staat terug te brengen. Bij mijn vorige woning heb ik ook elke steen veranderd. Als ik geen artiest was geworden, had ik nu zeker mijn geld verdiend als binnenhuisarchitect." Het romantische optrekje past perfect bij de ko ning van de wals. De nieuwe ridderzaal in het kasteel doet dienst als ontvangstruime. Aan de wand van de in barokstijl ingerichte kamer han gen twee enorme schilderijen van Rieu en zijn echtgenote Marjorie. De ornamenten tegen het plafond en het houtsnijwerk op de deuren zijn versierd met bladgoud. André Rieu speelt niet alleen de klassieke mu ziek die in de zeventiende en achttiende eeuw enorm geliefd was aan de Europese hoven. Hij leeft ook als een landheer. De 57-jarige Stehgeiger is over de hele wereld razend populair. 'The King of waltz', 'Mel Gibson of the violin' (vanwege zijn uitbundige haardos) en 'Rieu-san' (de kleine draak) zijn enkele koosnaampjes die hij van zijn fans heeft gekregen. Rieu is met de bijna vijftig muzikanten en koorle den van het lohann Strauss Orkest doorgedron gen tot het groepje groten der aarde in de enter- tainmentbusiness. Toch staat hij daar niet bij stil. „Ik interesseer me enorm voor wetenschap. Er moet ook veel meer zijn in het universum dan alleen onze melkweg. Als je daar even aan denkt, is de rest erg klein. Dan stelt een kasteel, een snel le auto of succes opeens weinig meer voor." Respect voor de medemens en vreugde in het le ven. Daar draait het bij de muzikant om. „Voor mij is dat heel erg belangrijk. Ik doe mijn werk voor de lol. Elke dag probeer ik plezier te heb ben. Mijn vrouw Marjorie houdt me scherp in de gaten. Ze relativeert alles wat ik doe en ze schroomt ook niet om dat tegen me te zeggen." Dezer dagen is hij thuis in Maastricht om zijn drie inmiddels traditionele concerten op het Vrijthof voor te bereiden, die dit weekeinde plaatsvinden. Even gunt hij een kijkje in de keu ken van zijn streng beveiligde kasteel. Meer dan de helft van het jaar is Rieu met zijn or kest op pad. De andere maanden werkt hij aan nieuwe producties. „Ik vier nooit vakantie. Hoog uit ga ik met mijn vrouw een paar dagen naar Ro me of een andere plaats om even te relaxen. Het werk gaat eigenlijk altijd door. Of ik nog normaal over straat kan? O ja, dat is geen probleem. Na tuurlijk word ik herkend. Ik zou liegen als ik ont ken dat het ook mijn ego streelt. Ik geniet er doorgaans van." André Rieu is uitgegroeid tot een ware wereldrei ziger. Als kind droomde hij ervan om van het ene continent naar het andere te trekken. „Ik ben niet op pad als toerist. Als we op tournee zijn, kom ik ook niet uit mijn hotel. Hooguit loop ik van de lobby naar de bus om naar het op treden te vertrekken. Ik snuif wel de sfeer op in een stad. Ik voel dat gewoon. Op die manier neem ik de omgeving in mij op." Europa, de Verenigde Staten, ]apan, Canada. Rieu is er kind aan huis. Logisch dat hij zijn vleu gels verder wil uitslaan. Australië wordt het eer ste doel voor 2008. Hij is daar razend populair. Zeven van zijn dvd's staan in de top tien. „In de wereld is er momenteel geen ander land waar ik zo geliefd ben. Australië wordt een fan tastische, maar ook peperdure investering. Mijn adviseurs verklaren me voor gek, maar ik doe het toch. We staan daar onder meer in het Olym pisch stadion. Sydney, Adelaide, Perth, Melbour ne en Brisbane. Ons orkest is overal te zien." In september vertrekt hij opnieuw naar Japan. „We zijn dan toch in de buurt. Dan vliegen we ook meteen door naar Australië om daar een weekje promotie te doen voor de aankomende tournee." Volgend jaar zijn ook Midden- en Zuid- Amerika aan de beurt. Eerst Mexico en Brazilië. Later Chili en Argentinië. De uitstraling van het lohann Strauss Orkest - wereldwijd heeft Rieu inmid dels 25 miljoen albums verkocht - is inmiddels doorgedrongen tot de Latijns-Amerikaanse lan den. „Naar het Rode Plein in Moskou gaan we ook nog wel", zegt hij. Een week na het vallen van de Muur in Berlijn kreeg Rieu al verzoeken om in het Oostblok op te treden. „Moest ik spe len voor een publiek van elf mensen. Dan zat daar een of andere rijke zakenman achter. Die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 94