'Dageraad' bezoekt kleine planeten v13 PZC Zaterdag 7 juli 2007 De Amerikaanse ruimtesonde Dawn (dageraad) zet vandaag - 7 juli - koers naar de planetoïden Ceres en Vesta. Beide hemellichamen zijn relicten uit lang vervlogen tijden, met ieder hun eigen verhaal over de dageraad van het zonnestelsel. door Servé Vaessen foto Gary Rothstein Het ongedierte van de hemel, zo typeerde een sterrenkun dige ooit minachtend de tal loze planetoïden die als een soort derderangs planeten rond de zon zwerven. Aan die kale rots blokken viel toch niets interessants te ont dekken. Inmiddels weten we beter. De honderdduizenden brokstukken tussen Mars en lupiter, variërend in afmeting van een huis tot kleine planeten, zijn de getui gen van onze eigen herkomst. Zo'n 4,6 miljard jaar geleden ontstonden de aarde en haar zusterplaneten uit een platte schijf van gas en stof rondom de pas geboren zon. In die schijf vormden zich tal loze verdichtingen, die via botsingen en sa menballingen uitgroeiden tot de huidige acht planeten. Dit proces verliep niet over al even succesvol. Net voorbij Mars werd de vorming van een planeet in de kiem gesmoord door lu piter, de grootste planeet van het zonne stelsel. Zijn sterke zwaartekracht stoorde de banen van de planetaire embryo's zo zeer dat zij niet konden uitgroeien tot vol waardige planeten. De planetoïdengordel is het directe resultaat van deze kosmische miskraam, een fossielenverzameling uit de vroegste geschiedenis van het zonnestelsel. Geen wonder dus dat aardse ruimtesche pen al enkele kleinere planetoïden hebben bezocht. Tot nu toe bleven de veel schaars ere, grote exemplaren buiten schot. Dawn, de sonde die vandaag vanaf de Amerikaan se lanceerbasis Cape Canaveral wordt ge lanceerd, brengt daar verandering in. Eind bestemming zijn Ceres en Vesta, twee reu zen in het land van de dwergen. Meerdere keren hing het voortbestaan van de missie wegens kostenoverschrijdingen en technische problemen aan een zijden draadje. Vorig jaar besloot het Amerikaan se ruimtevaartbureau NASA Dawn in afge slankte vorm toch door te laten gaan. Ont moetingen met nog meer planetoïden dan Ceres en Vesta werden uit het vluchtplan geschrapt en ook raakte Dawn een van zijn wetenschappelijke instrumenten kwijt. Gebleven is de revolutionaire ionenmotor van de sonde. Produceert een gewone ra ket stuwkracht door in korte tijd veel brandstof te verstoken, ionenaandrijving moet het hebben van een zachte duw die heel lang aanhoudt. De drie ionenmotoren van Dawn lopen op elektrisch geladen xenongas dat met ho ge snelheid naar buiten stroomt. Hierdoor ontstaat een stuwkracht van slechts een paar gram. Dawn springt echter extreem zuinig met zijn brandstof om, zodat de mo toren in totaal meer dan tweeduizend da gen kunnen branden. Ruimtesonde Dawn 'gaat terug in de tijd' NASA begint vandaag (7 juli) aan een ruimtemissie, die twee van de grootste objecten in de asteroïdengordel in kaart moet brengen. De ruimtesonde Dawn, aangedreven door ionenmotoren, bezoekt de planetoïden Ceres en Vesta, die sinds het ontstaan van ons zonnestelsel - 4,6 miljard jaar geleden - vrijwel niet zijn veranderd Dankzij deze lange bedrijfsduur leveren de 425 kilogram xenon aan boord van Dawn uiteindelijk evenveel stuwkracht als de ton nen aan brandstof die een conventionele raket in een paar minuten tijd verbruikt. De efficiënte ionenaandrijving maakt daar mee grote en dure raketten in de ruimte overbodig. Na eerst nog een scheervlucht langs Mars, arriveert Dawn in oktober 2009 bij zijn eer ste reisdoel, Vesta. Vanuit een baan rond de planetoïde neemt de sonde Vesta zeven maanden lang nauwkeurig onder de loep. Een camera legt alle details op het 530 kilo meter grote hemellichaam vast en twee an dere instrumenten brengen de samenstel ling van het oppervlak in kaan. Uit het door Vesta gereflecteerde zonlicht is al opgemaakt dat de planetoïde bedekt is met vulkanische lava-afzettingen, een te ken dat het binnenste van de planetoïde ooit in gesmolten toestand verkeerde. Hoe een relatief klein object als Vesta daarvoor voldoende inwendige warmte heeft kun nen vasthouden, is vooralsnog een myste rie. Opnames gemaakt door de Hubble ruimte telescoop tonen nabij de Zuidpool een 460 kilometer grote inslagkrater die het inwen dige van Vesta gedeeltelijk blootlegt. Op de bodem van de krater bevindt zich na melijk materiaal van onder de korst van de planeet. Een ander raadsel is de overeen komst in samenstelling tussen Ves ta en sommige op aarde gevonden meteorieten. Mogelijk werden bij het ontstaan van de grote inslagkrater puinbrokken naar buiten geslingerd, waar van een klein gedeelte na lange omzwer vingen door het zonnestelsel op de aarde is gevallen. Na het bezoek aan Vesta vervolgt Dawn zijn odyssee en doet begin 2015 Ceres aan. Met een diameter van 950 kilometer is het de grootste onder de planetoïden en sinds vorig jaar geniet Ceres officieel de status van kleine planeet. Net als een volwaardige planeet heeft het hemellichaam ruwweg een ronde vorm. Anders dan bijvoorbeeld de aarde cirkelen in de directe omgeving van Ceres nog an dere objecten rond de zon, in dit geval pla netoïden. Pluto, tot voor kort de negende planeet van het zonnestelsel, valt onder de zelfde definitie. Ook hij is rond en maakt deel uit van een grotere groep objecten in de buurt van zijn baan. Hoewel Ceres groter is dan Vesta en ge makkelijker zijn inwendige warmte kan vasthouden, vertoont het planeetje geen sporen van vulkanische activiteit. Wel komt er waterijs voor, want op het opper vlak bevinden zich waterhoudende mine ralen. Er zijn zelfs aanwijzingen voor het bestaan van poolkappen en een dunne at mosfeer. In het inwendige bevindt zich nog meer water, mogelijk zelfs in vloeibare vorm. Sommige onderzoekers speculeren daar om over simpele microben die rondzwem men in een ondergrondse Ceres-oceaan. NASA neemt het zekere voor het onzekere en parkeert Dawn na afloop van de missie medio 2015 in een baan op veilige afstand van de kleine planeet. Een eventuele crash op Ceres is zo voor lange tijd uitgesloten, en daarmee ook het gevaar van besmetting van het planeetje met aardse micro-orga nismen. chemische samen stelling asteroïde Lancering Juli 2007 in gebruik. Ceres Vesta Diameter: 930 km. Grootste Diameter: 525 km. Op vier na astroïde. In 2006 ingedeeld grootste object in asteroïde als 'dwergplaneet' gordel, zichtbaar vanaf Aarde De 'brandstof Vrijkomende ionen passeren Xenon gas wordt twee sterk elektrisch geladen roos- geïoniseerd ters en worden daardoor versneld Waarneming In kaart brengen Zuiniger dan BOORDINSTRUMENTEN Cammastralen- en neutronendetector Spectrometer Opsporen mineralen met zichtbaar- en infraroodlicht iONENMOTOR Negatief geladen elecktronen, botsen met Xenon-atomen Ontladings kamer De voortstuwingskracht ontstaat door de versnelling van de ionen en die gebundeld af te stoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93