Over veel dingen wordt hier zo ontzettend gezeurd v4 Zaterdag 7 juli 2007 PZC Hij kan met recht een Temeuzen-watcher worden genoemd. Ed Bardoul kuiert dagelijks langs de dreven in de stad, een wandeling in het gezelschap van maat Bram. Hij maakt er op gezette tijden melding van in het periodiek De Vliegende Hollander en praat bijna dagelijks mee op de website Digitaal Terneuzen. door Wout Bareman foto Mechteld Jansen Bardoul werkte decennialang bij Dow Benelux ('Nou ja, werkte... Ik zat bij Dow, net als 2100 collega's. Ooit kwam ik een man tegen, die zei dat hij bij Dow werkte. Ik zeg: Goh, ben jij dat?!'). Werd geboren in Heerlen, groeide daar ook op, vertrok op 19-jarige leef tijd voor negen jaar naar Amerika en keerde even terug in Limburg toen hij als Amerikaans soldaat in Brunssum werd gelegerd. Hij tekende niet bij, want voelde niets voor Vietnam en ver huisde naar Terneuzen. Daar bemoei de hij zich met veel dingen, zoniet met alles. In ieder geval met fenomenen als het Jazzfestival en vandaag de dag met het jaarlijkse evenement Terneuzen on Ice. laren geleden stond de inmiddels 62-ja- rige Bardoul in Terneuzen ook aan de wieg van het muziekfeest Rondje Markt, georganiseerd door de stichting Back to the Dixies. Twee maanden gele den gaven hij en zijn mede-bestuursle den er de brui aan. Ze waren de 'idiote eisen' van de auteursrechtenorganisa tie Buma/Stemra en de Belastingdienst meer dan zat. Want laten we wel we zen, het was toch niet meer dan een poging van een groepje goedwillende vrijwilligers wat leven in de brouwerij te krijgen met een gezelligheidsfestival- letje?! Okee, dat de rechtenorganisatie een klein bedrag wenste voor de ge speelde muziek, viel nog te billijken. Maar dat er hele lijsten van de muziek moesten worden afgeleverd met ver melding van de componist en het jaar waarin het nummer werd gecompo neerd plus een kopie van het identi teitsbewijs en het sofinummer van alle muzikanten, kom zeg. „In dat soort on zin wilden we geen vrije tijd steken." Ed Bardoul geeft geen antwoord op de vraag of het muziekfestijn nu écht ver leden tijd is. Met een knipoog: „Voor mij als organisator in elk geval wel." Drie uur praten in de hoek van een ca fé in Terneuzen. Hij heeft net z'n dage lijkse ronde door de stad achter de rug. Wandelmaat Bram schuift aan voor een Spaatje, Ed houdt het op een mooie pils, later een croque monsieur. „Ik ben een gezelligheidsmens. Ben al tijd bang dat ik, als ik thuis zit, iets leuks mis." Hij kende een tijd dat hij 6000 kilome ter per jaar door met name de Kanaal zone fietste, maar nadat zijn gezichts vermogen aan één oog door een bloed- stolsel werd aangetast, besloot hij te gaan wandelen. „Ik moet er niet aan denken dat ik helemaal blind word; dan nog liever doof. Laatst zat ik bij m'n dokter, die soepeitjes wat intikte achter de computer. Ik zeg: 'Dat heb ik ook altijd gewild, blind typen. Ik heb het nu in ieder geval voor de helft on der de knie.' Die man lag dubbel." In zijn tijd bij Dow - vanaf begin jaren zeventig, meer dan dertig jaar - zat hij ook even tussen de computers, als sys teembeheerder. Dat getuur op die schermpjes was niets voor hem. Hij deed er vijfjaar de administratie van één van de zesentwintig plants, twaalf jaar facturatie, een paar jaar klachtenbe handeling en ook logistiek (wegtrans port). „Bij m'n terugkeer naar Nederland werd ik vanzelf richting Dow getrok ken. Een Amerikaans bedrijf zonder al te veel poespas. Dat sprak me aan. Geen gezeik over een stropdas of zo, gewoon recht door zee. En als je initia tieven nam, werd dat op prijs gesteld. Het is wel enorm veranderd ja. De mensen praten niet meer met elkaar. Ze komen binnen, lopen langs elkaar heen, zitten achter die schermpjes en mailen elkaar. Ik baalde van die manne tjes die hun omgeving willen doen ge loven dat ze heel wat zijn bij Dow. Stropdasje, zo'n zakenkoffertje. Nou, ik kan je verzekeren dat er helemaal niets in zo'n koffertje zit; nog niet eens een krant of z'n boterhammen. Zo ie mand kan natuurlijk ook niet gewoon, net als alle anderen, met de bus naar het bedrijf komen. Die moet met de au to! In mijn tijd was het leuker. Ik kreeg eens een beoordelingsgesprek met één van m'n superieuren en die schatte me erg hoog in. De reden? Sinds ik er was, werd er gelachen op die afdeling." Begin jaren negentig werd hij in de ondernemingsraad gekozen. Decennia eerder maakte die een roerige periode door, toen Dow de bonden buiten gooide en individuele arbeidscontracten afsloot, de voorloper van de flexwet, bedacht en gestimu leerd door topman Roelof Ruules. Ed Bardoul was even lid van de verslagge- vingscommissie van de OR, maar had dat al snel bekeken. „Ik was recht toe, recht aan. Maar op een gegeven mo ment luidde de opdracht zaken precies op te schrijven zoals Roelof het gezegd zou hebben, terwijl hij dat volgens mij heel anders had gezegd. Toen ben ik gestopt." In 2005 stopte hij ook met werken. Zo nu en dan wordt Zeeuws-Vlaanderen nog opgeschrikt door geruchten dat Dow naar aantrekkelijkere vestigingsge- bieden zou verhuizen. Bardoul: „Na tuurlijk kijkt dit soort wereldconcerns daarnaar, maar gezien de enorme inves teringen in Terneuzen - nu ook weer - verwacht ik niet dat Dow de regio snel de rug zal toe keren. Het zou overigens wel een kleine ramp zijn, want het blijft natuurlijk één van de grootste werkgevers van Zeeland." Hij voelt zich, als geboren Lim burger, meer dan thuis in Ter neuzen. Zoals gezegd, vestig de hij zich er begin jaren zeventig. Voor die tijd zat hij in Amerika en als Amerikaans militair in Duitsland en bij Afcent (toen nog Allied Forces Central Europe, een onderdeel van de Navo) in Brunssum. Hij kwam er te recht nadat hij zijn oudste broer Piet achterna reisde, die sinds 1956 in Ame rika woont en daar goed verdiende. „Ik moest me voor die overtocht melden op het Amerikaanse consulaat in Rot terdam en er een papier tekenen dat ik dienst wilde doen. Ik voelde daar eigen lijk niets voor, want in Nederland had ik broederdienst, maar uiteindelijk heb ik toch getekend. Alles werd betaald, de hele reis, plus nog dertig dollar lan dingsgeld." Na een tijdje werd hij opgeroepen en werd uiteindelijk typist bij een infante- rie-bataljon in Berlijn. „Later, bij Af cent in Brunssum, hield ik me bezig met het ontcijferen van radarberich- ten. Top secret. Vloog er een troep gan zen over, dan maakten we daar bij wij ze van spreken een berichtje van. Op een gegeven moment had ik een test gehaald en kreeg ik honderd dollar bo nus. Werd ik sergeant Trainingen in Maastricht, een luizenbaan. Na vier jaar wilden ze dat ik bijtekende. Maar dan moest ik wel naar Vietnam en daar voelde ik dus helemaal niets voor." Twintig jaar geleden, nadat zijn eerste huwelijk was gestrand, trouwde hij met Rita, een Belgische die nog steeds bij Dow werkt. Ze wonen in een knus huis in de Tramstraat, vlakbij de bin nenstad. „Door die column in De Vlie gende Hollander en door m'n - zeg maar - permanente aanwezigheid in het stadsbeeld, ken ik ontzettend veel mensen. Soms, als het allemaal een beetje te veel van 'hallo' wordt, pas ik die truc van m'n vader nog wel eens toe: doe ik of ik m'n schoenveter bind. Terwijl ik meestal instappers draag. Voor m'n broer uit Amerika was het een openbaring. 'Ze zeggen je hier alle maal goeiendag', riep hij verbijsterd uit. Ach, ik vind wel dat Zeeuws-Vla mingen een misplaatst Calimero-ge- voel hebben, een beetje kunstmatig in stand gehouden." „Inderdaad, die Westerscheldetunnel heeft ons niet dat voordeel opgeleverd, dat we ervan hadden verwacht. Trou wens, hebben ze vijfendertig jaar over die verbinding geluld en leggen ze er nóg tweebaanswegen in plaats van vierbaans naar toe. En sneller? Vroe ger, als je de tijd in het oog hield en precies bij de boot arriveerde als-ie aan kwam, was je evenveel tijd kwijt van Terneuzen naar Bergen op Zoom als nu, met die tunnel. Tja, je moet ook eerst bijna om via Middelburg hè?!" Hé, maakt hij zich daar ook niet even schuldig aan dat eeuwige negativisme van zoveel Zeeuws-Vlamingen? „Nou ja... wat wel opvalt, is dat over heel veel dingen zo ontzettend wordt ge zeurd. Wil een Belgische projectont wikkelaar hier een skipiste met een Colruyt-vestiging en andere prachtza- ken neerzetten, dan wordt daar einde loos over doorgezanikt, want het zou wel eens een bedreiging kunnen zijn. Maar zou het niet juist eens een verade ming zijn, na al die zesentwintig schoenwinkels en tien brillenzaken in Terneuzen? Ach, misschien wordt die sombere houding nog wel het best geïl lustreerd door het gesprek van die boekhandelaar met zijn vrouw, toen hij flink had geprofiteerd van de kerst inkopen en tevreden in de kassa keek. 'Wat', reageerde z'n vrouw, 'hebben we soms alle boeken verkocht? Er staan er nog een heleboel hoor!'." Als hij kennissen op bezoek krijgt, vragen die zich soms hardop af wat Terneuzen nu eigenlijk voorstelt. Kijk, daar kan Ed Bardoul ook weer niet tegen. „Dan wijs ik er heel simpel op dat je hier na genoeg nooit in een file staat en dat je ook niet onder een sneltrein kunt ko men. Dat je hier leuk over de Schelde- boulevard kunt wandelen en vriendelij ke mensen tegenkomt met wie je het glas kunt heffen. Ik zei het al, m'n broer Piet uit Amerika vond het een openbaring. Die riep: 'Nou weet ik weer wat ik al die tijd gemist heb; in Amerika kom je domweg niemand te gen!'." Over die dingen schrijft Ed Bar doul doorgaans in zijn columns en op die website. Ed Bardoul »- Naam: Eduard Anna Pierre Bardoul »- Geboren: 27 mei 1945 in Heerlen Opleiding: Middelbaar on derwijs Burgerlijke staat: Gehuwd met Rita Desender Loopbaan: Verschillende baantjes in Amerika, vier jaar militaire dienst in Berlijn en Limburg (Afcent). Van 1973 tot 2005 verschillende func ties bij Dow Benelux in Ter neuzen. k Hobby's: Columnist, wande laar. Gezelligheid en ('nou okee dan') elektrische trein tjes. 'Soms, als het allemaal een beetje te veel van 'hallo' wordt, pas ik die truc van m'n vader nog wel eens toe: doe ik of ik m'n schoenveter bind'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84