karakteristieke kerken PZC Zaterdag 7 juli 2007 status nog uitkomst bieden. Maar diezelfde praktijk wijst volgens de organisatie uit dat veel gemeenten liever meewerken aan de sloop van kerkgebouwen voor woning bouw dan dat ze investeren in behoud. Koren nuanceert deze 'domper' die de Tas- kforce ervaart. „Alle kerkgebouwen tot 1940 zijn al door het Rijk beoor deeld: ze zijn óf aan gewezen als monu ment, óf om rede nen niet op de lijst geplaatst. Daarmee is dit streven van groeperingen die alsnog kerken van vóór 1940 op de rijkslijst willen krij gen, niet heel zin vol. Maar alle ker ken van na 1940 zijn nog nooit be oordeeld en lopen dus gevaar. De ui terst minimale aan wijzing door de mi nister nu is dan ook een doekje voor het bloeden. De minis ter zal spoedig met aanvullend beleid moeten komen om aan te geven dat hij architectuur uit de weder opbouwperiode serieus neemt. Daarbij gaat het dan niet alleen om kerken, maar ook om de vele andere waardevolle gebou wen en ensembles die toen verrezen." Ook in Zeeland komen jongere én oude kerkgebouwen in het gedrang. Task Force-secretaris Rob Wolters verwijst on der meer naar de situatie in Hoofdplaat en Goes, waar plannen bestaan voor een inter ne verbouwing tot appartementencom plex. Door teruglopend kerkbezoek, sa menvoeging van kerkgemeenschappen of te hoge onderhoudskosten sluiten ze hun deuren. In het gunstigste geval krijgt het gebouw een andere invulling en blijft de uitstraling aan de buitenkant redelijk in tact. Dat is bijvoorbeeld gelukt met kerken in Zuidzande, Zaamslag en Veere, die tot theehuis dan wel antiekhandel zijn omge doopt. Andere kerken - zoals in Brouwers haven en Zierikzee - houden het hoofd bo ven water met de organisatie van uiteenlo pende activiteiten, waarbij de nadruk veel al ligt op concerten en exposities. Voor sommige gebouwen, zoals de Axelse Ichtuskerk uit 1953, dreigt echter sloop. Het Godshuis wordt sinds 2001 niet meer gebruikt. In dat jaar zijn de gereformeer den samen gegaan met de hervormde ge meenschap. De problemen rond het behoud van kerk gebouwen worden, zo constateert de Task Force, steeds meer op het bordje van provin cies en gemeenten ge legd. „Zonder dat er een gezamenlijke vi sie is en zonder dat er duidelijke afspraken zijn gemaakt over ver- - antwoordelijkheden en doelstellingen T voor religieus erf- I goed." Daarentegen is Zeeland wél goed be zig om het religieus I 1 erfgoed op de kaart te 1 zetten» aldus Wolters. In 2005 werd onder regie van de provincie door het SECZ een in ventarisatie gemaakt van alle historische kerken en de specifieke problemen waar mee ze kampen. Coördinator Koren herkent de muur waar de Task Force tegenop botst. Gemeenten zouden kerkbesturen wat hem betreft meer met raad en daad moeten bijstaan voor het behoud van de karakteristieke ge bouwen voor het straatbeeld. „Wat dat aangaat, is die kerk van ons allemaal. Nu rust de verantwoordelijk vaak op de smal le schouders van een clubje vrijwilligers. ]e kan van die mensen niet altijd verwachten dat ze alle kennis en kunde in huis hebben om dit soort monumentale objecten te be heren." Daar staat volgens hem tegenover dat kerk besturen vaak pas op het laatste moment aan de bel trekken wanneer sluiting dreigt. „In zo'n geval staat de wereldlijke gemeen te met de rug tegen de muur en wordt meedenken over oplossingen moeilijk." Het op te richten Platform Historische Ker ken moet dergelijke signalen tijdig oppik ken en op basis daarvan actie onderne men, denkt Koren hardop vooruit over de In de pas weer opgeknapte kerk van Brouwershaven worden vaak exposities gehouden. mogelijk werkwijze. In het platform zou den vertegenwoordigers van Rijk, provin cie, gemeenten en kerkelijke koepels zit ting moeten nemen, maar ook bestaande organisaties als de Stichting Oude Zeeuw se Kerken en de Stichting tot Behoud van Kerkelijke Gebouwen in Zeeland. Koren is voorstander van zoveel mogelijk medegebruik van kerkgebouwen om de kas te spekken voor jaarlijks onderhoud. De inrichting van een bibliotheekfiliaal of VW-balie is volgens hem zonder al te veel kunstgrepen te realiseren. Dat geldt ook voor ruimte voor concerten en ten toonstellingen. „Er zijn kerken die op dit gebied voortvarend bezig zijn. Al krijgen ze daarmee op jaarbasis maar een paar dui zend euro binnen, dat is nog altijd beter dan helemaal niets doen en interen op het eigen vermogen." De nieuwe rijkssubsidieregeling, de zoge heten Brim, biedt in de meeste gevallen weinig soelaas, waarschuwde restaura tie-architect Erik Jan Brans van het bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft eerder al. Hij heeft oude kerken in Kloetinge, Nisse, Groede en Zierikzee in zijn portefeuille en maakt zich grote zorgen. Uitgangspunt van de Brim is dat gebouwen in goede staat verkeren. De praktijk met kerken wijst echter anders uit, met het gevolg dat de Rijksonderhoudspot nu nog lastiger valt aan te spreken. En bovendien wordt van de subsidievrager een eigen inbreng verlangd van dertig procent van de totale achterstandskosten. Wanneer met hon derdduizenden euro's of (niet zelden) meer dan een miljoen wordt gerekend, ver laagt dat de drempel allerminst, stelt Ko ren. Dat de periodieke inspecties van de Monumentenwacht vooral in Zeeuws- Vlaanderen op verdere achteruitgang stui ten, kan volgens hem deels worden ver klaard uit de vele katholieke kerken in dat deel van de provincie. De Roomse bouw- traditie hecht aan uiterlijk vertoon met kunstzinnig vormgeven ramen en het vele gebruik van ornamenten. Dat maakt het onderhoud lastiger en duurder. De kerken uit de wederopbouwperiode hebben een ander probleem, aldus de mo numentenman van het SCEZ. „Het zijn vaak compacte bouwsels, met een mindere uitstraling. In principe zijn ze vogelvrij. Dat soort kerken verdwijnt, zonder dat het ooit tot een serieuze waardebepaling is ge komen. En dan bedoel ik niet uitgedrukt in geld, maar wat wij als maatschappij be langrijk vinden aan zo'n gebouw. Pas wan neer je dat met elkaar op een rij hebt ge zet, kun je op basis van goede argumenten kiezen voor sloop of behoud. In Zeeland loopt het gelukkig zo'n vaart nog niet, omdat de ontkerkelijking hier in vergelijking met Noord-Brabant en de Randstad minder snel gaat. Door alle spe lers binnen een platform met elkaar in ge sprek te brengen, kunnen we het beleid wellicht nog tijdig bijsturen." Voor het be houd van molens, boerderijen en het mari tiem erfgoed in Zeeland ijveren al langer koepelorganisaties, billijkt Koren de extra aandacht voor de kerken. De voormalige kerk in Zuidzande wordt omgebouwd tot tearoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83