In de bres voor Heikant zonder kerk is als een koning zonder kroon V2 V Zaterdag 7 juli 2007 PZC Onderhoudsstaat Zeeuwse kerken De onderhoudsstaat van kerken in Zeeland varieert per gemeente maar is over het algemeen redelijk. Met name in Zeeuws-Vlaanderen constateert de Monumentenwacht een verdere verslechtering van de situatie. aantal staat kwalificatie geïnspecteerde van ontwikkeling gemeente kerken onderhoud onderhoud** Middelburg 10 8,30 2,20 Vlissingen 5 8,20 2,40 Schouwen-Duiveland 17 7,24 2,59 Veere 4 7,21 2,50 Noord-Beveland 3 7,67 2,33 Borsele 14 7,36 2,43 Tholen 11 7,45 2,00 Reimerswaal 4 6,50 2,25 Kapelle 6 6,67 2,17 Goes 9 6,89 2,10 Hulst 13 6,61 1,77 Sluis 14 6,71 2,07 Terneuzen 15 6,20 1,93 Totaal 135 7,09 2,21 geloofsrichting Protestants 97 7,36 2,32 Rooms-katholiek 31 6,19 1,81 Overig/onbekend 7 7,29 2,43 Totaal 135 7,09 2,21 slecht, 4 matig/slecht, 5 matig, 6 matig/redelijk, 1 redelijk, 8 redelijk/goed, 9 goed 1 verslechterd, 2 stabiel, 3 verbeterd PZC Donja Odijk bron Provincie Zeeland foto Dirk-Jan Gjeltema Een zeven leden tellende werkgroep doet er alles aan om de Heilige Theresia te behouden. Van een regering die zegt te hechten aan het religieus erfgoed werd voortvarendheid verwacht. De werkelijkheid vormt echter een enorme domper, vindt de Task Force Toekomst Kerkgebouwen van de nieuwe, tijdelijke beleidsmaatregel van minister Plasterk. Dat beleid is 1 juli van kracht geworden. Volgens de Task Force, een landelijk burgerinitiatief, komen meerdere kerkgebouwen onnodig in de gevarenzone. door Marcel Modde foto's Dirk-Jan Gjeltema Peter Nicolai Zeeland telt 280 kerken die vol gens de Stichting Cultureel Erfgoed als historisch kunnen worden aangemerkt. Ook de 65 gebouwen die in de perio de 1940-1970 werden gebouwd, rekent het SCEZ tot dat erfgoed. Middeleeuws, jong, protestants, katholiek, rijksmonument of niet, ze hebben een belangrijke karakte ristiek gemeen: het zijn veelal beeldbepa lende gebouwen die van oudsher het hart van de Zeeuwse sa menleving vormen, stelt de stichting vast Valt dat beeld weg door verval, her bestemming of sloop, dan verandert daarmee de specifie ke uitstraling van die omgeving in dorp of stad ingrijpend. David Koren, coördi nator Steunpunt Mo numentenzorg bij de SCEZ, wil in septem ber de potentiële kandidaten voor een Platform Historische Kerken bij elkaar roepen. Het plan voor op richting van zo'n provinciebrede waakhon- dengroep komt voort uit de nota cultuur historie en monumenten 2007-2012, die de provincie vorig jaar vaststelde. Plasterk wees honderd nieuwe monumen ten aan en beperkte zich daarbij tot de meest waardevolle objecten uit de weder opbouwperiode 1940-1958. Hoewel op dat lijstje ook een aantal kerken en industrieel erfgoed staat, maakt de Task Force be zwaar tegen een 'aanwijzingsbeleid dat op een arbitrai re manier onder scheid maakt van monumenten van vóór en na 1940'. Wetenschappers en erfgoedorganisaties als het Cuypersge- nootschap zijn met de Task Force van mening dat bij lan ge na niet alle kerk gebouwen van na tionale en interna tionale betekenis voldoende zijn be schermd. „Voor de lokale en landelijke groepen die zich in zetten voor een rijksbescherming van kerkgebouwen van vóór 1940, is het beleid van de minister een enorme domper." In de praktijk kan alleen toeken ning van een gemeentelijke monumenten- De zondagmis in parochiekerk Heili ge Theresia van het Kindje jezus in Heikant wordt gemiddeld door een kleine vijftig gelovigen bezocht. Dat loopt niet bepaald storm. Maar tijdens een communie, huwelijk of een begrafenis loopt gewoonlijk zowat het hele dorp uit en komen ze stoelen tekort. „En dat is het bewijs dat Heikant niet zonder kerk kan", zegt Karei Martinet, secretaris van de Werkgroep Heikantse Kerk. ,„Onze kerk móet gewoon behouden blijven." De Heikantse kerk is met zijn 76 jaar een jonkie, maar zo bijzonder dat ze een monu mentenstatus heeft. Het godshuis, opge trokken in de zogenaamde Interbellum stijl, heeft onmiskenbare art deco-kenmer- ken. De kruisweg is anders dan anders. Heeft elke roomse kerk veertien staties die de laatste dag van Jezus uitbeelden, Hei kant heeft er vijftien. De laatste is de paas- statie. Hoe exceptioneel ook, de Heikantse kerk is een zorgenkindje. Onderhoud en restauratie vergen een fortuin. De zeven le den van de Werkgroep, opgericht in 1997, zetten zich namens de bevolking in om het geld hiervoor bij elkaar te schrapen, uit liefde voor het bedehuis. Het lood van het glas-in-lood moet dringend worden ver vangen, want de ruitjes vallen er zowat uit, de schoorsteen is gescheurd en moet worden gerestaureerd en ga zo maar door. Dat kost geld. Met Kerkbalans en de jaar lijkse mosselmaaltijd ten bate van de kerk wordt zo'n tweeduizend euro opgehaald en de rest van het geld komt uit het potje van het kerkbestuur en de broodnodige subsidie. De inzet van vrijwilligers, die gra tis hun diensten aanbieden, is onmisbaar. In totaal zal een grondige restauratie onge veer 700.000 euro kosten. Als het aan Martinet ligt, zal de Heikantse kerk nooit of te nimmer haar functie van gebedshuis verliezen. „Dat je af en toe de kerk kan verhuren voor een mooi (klas siek) concert of een expositie, dat is prima, maar daar moet het dan wel bij blijven. Voor het geld moeten we het niet doen, want je moet toch de kachel laten branden en de lichten aandoen, dus we houden er amper iets aan over. Zulke activiteiten hou den we puur voor de bevolking, het is goed voor de leefbaarheid." Jaren geleden was er sprake van dat de kerk een mooie locatie voor een landelijk orgelmuseum zou zijn, met vijftigduizend bezoekers per jaar. Martinet: „Wij zouden als gelovigen dan nog een kleine ruimte tot onze be schikking hebben. Gelukkig is dat toen niet doorgegaan, zie je het voor je? Een or gelmuseum?" Ook de kerk delen met bij voorbeeld de bibliotheek ziet Martinet niet als een reële optie. „Daar is Heikant te klein voor." Met lede ogen ziet Martinet de trend aan van kerkjes die overbodig geworden zijn door geldgebrek of een gebrek aan liefde verkocht en verbouwd worden. Dat wil de Werkgroep dan ook hoe dan ook voorko men. Angst dat in de Heilige Theresia ooit appartementen komen, een hotel of een winkel, heeft Martinet niet. „De kerkjes die dat overkomt, hebben toch meer het formaat villa. Kijk maar naar Ossenisse of Groede. Onze kerk is daar eigenlijk te groot voor, gelukkig." Vanwege de jonge leeftijd van de kerk is Martinet positief over het behoud van de kerk. ,„Ze kan heus nog lang mee." Aan gebrek aan liefde zal het niet liggen. Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82