Binnenland Kindermoord: twintig jaar ROOT BUITEN SPEELGOED Voor snuffelhond Tara stinkt geld niet Zeeland is 'hotspot' klimaat Bekentenis in zaak Melchers CO 0£ LU HOUTEN SPEELTOESTELLEN ZWEMBADEN, TRAMPOLINES, OPENBAAR SPEELGOED, RIJDEND SPEELGOED, ETC 6 j Zaterdag 7 juli 2007 pzc Kabinet trekt 50 miljoen euro uit voor veiliger Nederland. den haag - Het kabinet heeft giste ren 50 miljoen euro uitgetrokken voor een onderzoek naar het kli- maatbestendig maken van Neder land. Het project 'Kennis voor kli maat' richt zich op een aantal hot spots die kwetsbaar zijn voor de ge volgen van klimaatverandering. Daartoe behoort ook Zeeland. Het kabinet beschouwt de provin cie als een voorbeeldgebied waar voor een aanpak moet worden ont wikkeld om het veiliger te maken. Naast de Zeeuwse en Zuid-Hol landse delta zijn het stadsgewest Haaglanden, Schiphol, de regio Rotterdam, de Waddenzee, het ri vierengebied, ondiepe wateren en veenweidegebieden en droge zand gronden als hotspots aangewezen. Onderdeel van het project is de op richting van een Klimaat Kennisfa culteit waar regionale overheden relevante klimaatinformatie kun nen krijgen. Ook wordt kennis uit gewisseld met andere klimaatge- voelige deltagebieden als New Or leans en Taiwan. Voor het project werken vijf minis teries samen met wetenschappelij ke instituten. Verdachte wijzigt opnieuw verklaring over ontvoering. amsterdam - Een 51-jarige man heeft opnieuw bekend dat hij mil jonairsdochter Claudia Melchers heeft ontvoerd uit haar woning in Amsterdam in september 2005. Daarmee komt hij terug op zijn eerdere verklaring die hij deed na dat hij naar Brazilië was gevlucht. De man had zijn eerste bekentenis later ingetrokken en beriep zich sinds zijn uitlevering aan Neder land in april op zijn zwijgrecht. Tij dens verhoren op 25 en 26 juni is hij weer gaan praten. Hij heeft on der meer toegegeven dat hij Mel chers uit haar woning heeft ge haald, de buurman heeft vastge bonden, dat hij contact met Mel chers heeft onderhouden na haar vrijlating en haar is blijven afper sen. Naast een bekennende verklaring heeft de man de plek aangewezen waar hij het wapen heeft wegge gooid dat hij tijdens de ontvoering bij zich droeg. Hij heeft verder ver klaard dat zijn neef, de andere hoofdverdachte die eerder is ver oordeeld tot twaalf jaar cel, het brein is achter de ontvoeringszaak. De zaak tegen de neef dient mo menteel in hoger beroep. Tijdens een pro forma-zitting giste ren bepaalde de rechtbank in Am sterdam dat het proces tegen de 51-jarige man voor onbepaalde tijd wordt uitgesteld. Wie op Schiphol te veel geld bij zich heeft, moet dat aangeven. door Rens Ulijn schiphol - Geld stinkt niet. Deze oude Romeinse wijsheid geldt ook voor de 4-jarige Mechelse herder Tara. Als geldhond bij de douane op Schiphol snuffelde zij in ander half jaar tijd ruim 5 miljoen euro bij elkaar. Daarnaast is zij ook gek op dollars, randen en ponden. Passagiers op weg naar Kaapstad druppelen gestaag langs de toe gangscontrole bij de gate. „Mag ik hem aaien", vraagt een vrouw, ter wijl Tara haar handtasje bespringt. Dat mag van begeleider Ron. Maar zij moet ook even vertellen hoe veel geld er in het tasje zit. „Onge veer 2000 euro", zegt de vrouw nu een stuk minder enthousiast. Zij mag doorlopen naar het vliegtuig. Op Schiphol loopt sinds kort een geldsnuffelhond. foto David van Dam/GPD „Pas als we een gevoel hebben dat het verhaal van een passagier of de hoogte van het bedrag niet klopt, maken we de tas open", legt colle ga-douanier Hans uit. Ron en Hans willen liever niet met hun achternaam in de krant. Sinds vorige maand moet iedereen die de Europese Unie in- of uit gaat met 10.000 euro of meer aan liquide middelen aangifte doen bij de douane. Wie dat nalaat en ge pakt wordt met meer, kan rekenen op een boete van maximaal 16.750 euro. Grote bedragen aan contant geld zijn vaak afkomstig van illega le transacties in het criminele cir cuit. Om die geldsommen op te sporen, zet Schiphol Tara in, voor al op vluchten naar landen waar veel drugs vandaan komen. „Natuurlijk is dat niet altijd fout geld", weet Ron. „Het is niet verbo den een miljoen euro aan contan ten bij je te dragen. Als je maar kunt uitleggen waar het vandaan komt. Hoe meer biljetten, des te duidelijker het signaal dat Tara me geeft." Een nadeel is dat Tara ook aanslaat als iemand honderd brief jes van 5 euro bij zich heeft. „De hoogte van het geldbedrag kan ze natuurlijk niet ruiken." Moordenaar en verkrachter Suzanne Wisman krijgt ook tbs. assen - De rechtbank in Assen heeft gisteren een 46-jarige man uit Nieuw-Buinen veroordeeld tot twintig jaar cel en tbs voor de moord op en verkrachting van Su zanne Wisman. De rechters vin den ontvoering niet bewezen. Het meisje uit Tweede Exloërmond was twaalf jaar oud toen het nood lot haar trof. De aanklager eiste twee weken ge leden nog de na levenslang zwaar ste gevangenisstraf van dertig jaar, omdat de verdachte door het Pie- ter Baan Centrum verminderd toe rekeningsvatbaar is verklaard. Bo vendien is volgens hem van een in tensieve psychische behandeling op termijn enig effect te verwach ten, zo motiveerde de officier van justitie toen zijn strafeis. Verder heeft de man niet eerder een lange celstraf uitgezeten. Als deze redenen niet aanwezig waren geweest, had aanklager J. van den Broek waarschijnlijk le venslang geëist. „De roep om le venslang is groot in deze zaak", constateerde hij eerder. Op dinsdag 12 december had de veroordeelde ruzie met zijn vrouw. Toen die aankondigde dat zij een tijdje bij hem weg wilde, zag de Nieuw-Buiner het niet meer zitten. Hij ging rondrijden met zijn camper en besloot zelf moord te plegen met medicijnen. Onderweg sprak hij Suzanne aan. De man verklaarde dat het meisje vrijwillig in zijn camper stapte, toen hij aanbood haar naar huis te brengen. In een eerste verklaring zei hij te gen de politie dat hij onder dwang van een ander handelde. Later gaf hij toe dat hij het allemaal alleen had gedaan. Uiteindelijk erkende hij ook dat het meisje wel degelijk huilde en om haar ouders riep. 1^ De verdachte van de moord op Suzanne Wisman krijgt geen le venslang, zoals geëist, vanwege het feit dat hij verminderd toere keningsvatbaar is verklaard. Ook zou zij hem voor pedofiel hebben uitgescholden. De veroor deelde werd daar boos over en na de verkrachting sloeg en schopte hij haar. Ten slotte reed hij twee keer met zijn camper over haar heen, volgens het Openbaar Minis terie om ervoor te zorgen dat ze het niet meer kon navertellen. Volgens de rechtbank moet het meisje doodsangsten hebben door staan. „Het laatste uur moet een hel zijn geweest", concludeert de rechtbank in het vonnis. „Hij heeft haar op grove wijze mis bruikt." De zaak kwam kreeg extra aandacht doordat de dochter van de verdachte vlak na de moord in een tv-programma een boekje opendeed over haar vader'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6