Zeeland #r* Dijkdorp verwelkomt Paalvast Voorzichtige grijns op gezicht tegenstanders N57 makelaar! M2Makelaars.nl Sint Jacobskerk viert jaar lang 700-jarig bestaan TE HUUR: PZC Zaterdag 7 juli 2007 33 Michiel Paalvast zet zijn schildersezel neer op verschillende plekken in het dorp; van een achtertuin aan de kreek tot de Zuidstraat. foto Lex de Meester Veerse kunstenaar zet oude traditie Toorop en Mondriaan voort. door Selma Osman WESTKAPELLE - Het dorp is uniek en zijn geschiedenis aangrijpend, daarom grijpt beeldend kunste naar Michiel Paalvast met beide handen de gelegenheid aan om het na-oorlogse Westkapelle vast te leggen. Met zijn schildersezel trekt hij door het dorp. Paalvast zet daarmee een traditie voort die ooit door Toorop, Mond riaan, Kimpe en Galloway is be gonnen. Schilderend leert Paalvast het dorp kennen. Toen hij aan de op dracht begon, wist hij amper wat. Op uitnodiging van museum het Polderhuis maakt hij een reeks over het hedendaagse Westkapel le. 'Eerlijk, open, kleurrijk en direct. Dat slaat op mijn werk én op Westkapelle.' Bijzonder, want het dorp is al sinds de wederopbouw niet meer bij kunstenaars in trek. „Juist daar om is het een grote uitdaging om goede schilderijen te maken." Dat valt vrijdag niet mee. De wind raast door de Zuidstraat, evenals het verkeer dat vanwege de op bouw van de kermis rechtsom keert moet maken. Paalvast laat zich er niet door uit het veld slaan. Zelfs niet als windvlagen zijn ezel optillen. „Leuk hoor, ons straatje", zegt San dra Passenier, die met dochter Evi op weg is naar de passerende mari neschepen. „Even kijken of mijn huisje erop staat." Paalvast wordt door jong en oud enthousiast ontvangen. Het dorp PvdA/GroenLinks haalt alternatief plan weer uit de kast. door Maurits Sep SEROOSKERKE - In november vorig jaar, vlak voor de laatste Kamerver kiezingen, onthulden toenmalig minister van Verkeer Karla Peijs - de huidige Zeeuwse commissaris van de koningin - en gedeputeer de van verkeer, Toine Poppelaars, vrolijk lachend het bord voor de aanleg van de nieuwe N57. Nu zijn het echter de tegenstanders van de Dammenroute die een voorzichti ge grijns op hun gezicht toveren. Meer dan twintig jaar al wordt ge werkt aan een nieuwe en veiligere verbindingen tussen Sint Laurens en Vrouwenpolder. In Middelburg loopt het verkeer vast bij de brug gen over het Kanaal door Walche ren. Na Middelburg kronkelt de weg naar de Veersegatdam. Met al die bochten, kruisingen en over steekplaatsen is de kans op onge lukken groot. Te groot, oordelen de overheden. Dus weg met die kruisingen en oversteekplaatsen; één doorgaande route moet het worden, alleen voor auto's en vrachtwagens. Twee keer tweebaans, 100 kilome ter per uur. Fietsers en landbouw- kijkt over zijn schouder mee. De felle kleuren en krachtige penseel streken in zijn werk brengen om standers vaak in verwarring zijn. Dat slaat om in enthousiasme zo dra ze punten uit het straatbeeld herkennen. De jonge Veerse kunstenaar (30) ziet dingen die de gewone West- kappelaar niet" meer opvallen. 'Weinig vegetatie en rode huisjes', dat is volgens hem een stereotype omschrijving van het dorp. Het frisse van Westkapelle bevalt de landschapsschilder. „In Middel burg en Veere heb je veel van die Traject nieuwe N57 verkeer krijgen eigen wegen en gaan onder de weg door als ze aan de andere kant moeten zijn. Al jarenlang verzetten met name het Platform N57 - omwonenden pittoreske hoekjes die mensen her kennen en vergelijken met werken uit het verleden." Hij wil het stoe re dijkdorp laten zien zoals het is: „Eerlijk, open, kleurrijk en direct, net als mijn werk." De opdracht om voor het Polder huis een tentoonstelling te maken, helpt hem verder op weg bij zijn 'schilderkunstig onderzoek'. Expe rimenteren met kleur, vorm en lijn om uit te vinden wat werkt en wat niet. De Zuidstraat is zijn favoriete plek. „Die trekt, omdat er een diversiteit aan vormen is. Ie hebt bomen, hui- en belangenorganisaties voor na tuur en milieu - en de gemeente raadsfractie van PvdA/GroenLinks zich tegen de aanleg van de nieu we N57. Allerlei argumenten heb ben zij gebruikt, van aantasting van het landschap tot de waarschu wing dat de route een doorgaande vrachtverbinding zal worden tus sen Rotterdam en Noord-Frank rijk, met alle verkeersdrukte van dien, dwars door het Nationaal Landschap Walcheren. Ongegronde angsten, vinden Rijks waterstaat, provincie en Rijk. Voor het landschap wordt gezorgd en die vrachtwagens, die kiezen echt wel voor de snellere (tijd geld) route om Zeeland heen. En dus ligt de kwestie bij de Raad van Sta te. Het Platform N57 heeft goede hoop daar te zegevieren. En nu blijken ze de rechter mis schien niet eens meer nodig te hebben om toch hun zin te krij gen. De aanleg van de Dammen route staat immers plotsklaps op losse schroeven. Daar lijkt het al thans op. Alle overheden houden hun kaken stijf op elkaar, tot de persconferentie van dinsdag. Maar geldgebrek is wel degelijk een groot probleem geworden. Er dreigt een tekort van tientallen miljoenen euro's, 36 miljoen naar verluidt, voor het totale traject. zen, ramen, bladeren en de markt." Michiel Paalvast kiest zijn eigen perspectief waarmee hij de meest doorgewinterde Westkappelaars weet te verrassen. Ans Dingeman- se, die Paalvast voor de expositie wist te strikken, staat keer op keer versteld. „Michiel heeft het oude Westkapelle niet gekend en staat er heel onbevangen tegenover. Hij schilden het dorp echt zoals het nu is. Opeens zie je bepaalde de tails waar je zelf in het dorp niet meer op let omdat ze zo vanzelf sprekend zijn." Voor het Veerse deel zou het gaan om 20 miljoen. Om het tekort voor het Middelburgse stuk aan te zuiveren, hebben de gemeente en de provincie samen al 7,5 miljoen extra uitgetrokken als garantstel ling voor het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Er mag al voorzichtig van worden uitgegaan dat rond Middelburg dus toch een rondweg komt, inclu sief tunnel onder het Kanaal door Walcheren. Her verkeersinfarct in de stad is te serieus om dat niet te behandelen. Dat vinden zelfs Veer se tegenstanders van de weg. Maar waarom de route naar Vrou wenpolder zo ingrijpend aanpak ken? Is het niet genoeg om de be staande weg veiliger te maken met wat rotondes en het afsnijden van bochten? De rondweg Middelburg kan net na Sint Laurens op de oude weg aansluiten. Dat is het alternatief dat PvdA/ GroenLinks jaren geleden op tafel legde, brengt fractievoorzitter Pe ter Louwerse in herinnering. „Het probleem zit in Middelburg, dus los dat dan ook daar op. Rijkswaterstaat heeft te weinig geld voor de aanleg van de nieu we N57. PvdA/GroenLinks in Veere pleit opnieuw voor verbe tering van de bestaande weg. VLISSINGEN - Het is arbitrair, waar schuwt voorzitter Leo Smit van de stichting Muziek en Monument Sint Jacobskerk Vlissingen. Maar volgend jaar bestaat het oudste mo nument van de Vlissingse binnen stad zevenhonderd jaar. Dat wordt in 2008 het hele jaar door gevierd met tal van concerten, cabaret, een multiculturele markt en een kin derdisco. „We hebben een jaar of tien gele den, toen de kerk gerestaureerd werd, overal proberen te achterha len wanneer de bouw begonnen was of de kerk opgeleverd is", ver telt Smit. „We hebben overal ge zocht. Zelfs in de bisschoppelijke archieven in Nederland en Rome. Een exacte datum is nooit gevon den. Wel zijn we er zeker van dat er in 1308 gebouwd werd. Dat is ook het jaartal dat op de gevel van de kerk staat." Heinkenszand, Eendvogelstraat 87 Hoekwoning/Eengezinswoning. 3 sl. kmrs. riante tuin. 635,- excl. G/W/E. Heinkenszand, Zwanestraat 44 Eengezinswoning 4 sl. kmrs. Ruime tussenwoning. 625,- excl. G./W/E Middelburg, Noordpoortstraat 15A Riante 3 kmr app. met balkon. Gestoffeerd/Centrum. 625,- p/mnd excl. voorschot Middelburg, Sint Janstraat 1A 3 kmr. app. met balkon Gestoffeerd/Ce n tru m 575,- excl. voorschot G/W/E Vlissingen, Groenewoud 8 Gezellig 2 kamer appartement. Centrum/Gestoffeerd. 525,- p/mnd excl. G/W/E Vlissingen, Bellamypark/Sarazijnstraat Comfortabel appartement. Centrum. Direct aan het mooie Bellaypark. 525,- inch G/W/E Grijpskerke, Molenstraat 2 Woonboerderij 5 slaapkamers. Landelijk gelegen/gestoffeerd. 1.325,- p/mnd excl. G/W/E Uw woning profesioneel verhuren Wij zijn op zoek voor kandidaat huurders naar huurwoningen en huurappartement. Bel ons voor een vrijblijvend advies. www.SipsVerhuur.nl 0118-414223 Badhuisstraat 152 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65