Met fietsende gids over Noord-Beveland haringverkoper Monument verdronken r dorpen pas m 2009 Ride for the Roses lonkt naar coryfeeën INTER MM 1| BORG IBI KEUKENS OP MAAT Wegpiraten zitten dronken achter het stuur PZC Zaterdag 7 juli 2007 31 Secretaris Herman Robben van Stichting Verhalen in het Land bij één van de nieuwe informatieborden. foto Willem Mieras Stichting Verhalen in het Land laat eiland op een andere manier zien. door Luc Oggel kamperland - Fietsen op Noord-Beveland onder leiding van een gids. Dat is het concept van de Stichting Verhalen in het Land. Het nieuwe fenomeen beleeft deze zomer zijn vuurdoop. Eigenlijk stond de eerste fietstocht voor afgelopen woensdag op het programma, maar het slechte weer verstierde die maiden trip. „Jam mer", zegt secretaris Herman Rob ben van de stichting. „Maar twee uur door de regen fietsen is ook niet leuk." Robben (58), een Brabander die zijn hart verloor aan Noord-Beve land en nu drie jaar in Kamper land woont, is sinds kort betrok ken bij de Stichting Verhalen in het Land. Die is vorig jaar, in op dracht van de gemeente Noord-Be- kel van Schot aan de Parade in Ber gen op Zoom. Onverwachts, maar de Tholenaar herkende ze meteen. „Ik heb nog even met ze staan pra ten." Toen begon het lange wachten. „Je hoopt het redelijk te doen", vertelt Schot. „Maar met zo'n uitslag had ik echt geen rekening gehouden." De visverkoper - niet te verwarren met de vishandelaar Schot die met zijn wagen diverse plekken in Zee land aandoet - beseft dat zo'n dik ke tien verwachtingen schept, om nog maar niet te spreken over de test van volgend jaar, waar hij ze ker weer aan meedoet. Bij eerste en laatste vishandel op de ranglijst komen de heren van het AD het jaar erop altijd weer langs. Schot probeert zich er niet te druk om te veland, opgezet door Aly Wisse. Zij haalde ook de nodige subsidies binnen. Robben, die toch al graag 'iets' wilde doen voor Noord-Beve land, is er via-via ingerold. Behalve secretaris is hij ook pro jectleider voor het opzetten van een gidsendienst; die ontbeert het eiland namelijk nog. „Als je op de VW-site kijkt, komt Noord-Beve land er een beetje karig vanaf Maar je kunt ook zelf dingen aan dragen, vind ik. Dit is een project waarmee we tot een goede samen werking met de VW kunnen ko men. Zij hebben de know-how, wij kunnen het uitvoeren." En dus is Robben aan de slag ge gaan om 'fietsgidsen' te recrute- ren. Dat bleek niet mee te vallen. Op dit moment zijn er twee, maar er zijn er nog tien nodig: vijf gid sen en vijf fietsbegeleiders, die de veiligheid onderweg waarborgen. Het is namelijk de bedoeling dat er uiteindelijk zes verschillende Verhalen in het Land-routes ko ntaken. „Het is moeilijk om twee jaar na elkaar te winnen, maar ei genlijk hoeft dat ook helemaal niet. Als je bij de eerste vijftien zit, heb je ook een prima prestatie ge leverd. Bovendien zijn de verschil len in de top ongelooflijk klein." Een echt geheim voor een goed ha rinkje heeft de Tholenaar niet. Hij doet gewoon van a tot z zijn best. Dat begint al bij het uitzoeken van de vis. „Ik kan meestal verschillen de partijen zien en mag dan een beetje proeven en een paar harin gen schoonmaken. Op die manier kan ik de beste vis uitzoeken." Goede haring serveren, lijkt overi gens in de familie te zitten. „Een neef van me, met een kiosk in Brielle, deed het ook al zo goed", aldus Schot „Hij staat tweede." men. „Er is deze week een wer vingsmail de deur uitgegaan naar alle gidsen uit het bestand van de SPMZD." (Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta, het sa menwerkingsverband van de vier Zeeuwse VW's, red). Nieuwe mensen krijgen hun opleiding van Robben zelf en Piet de Wild uit Colijnsplaat, één van de twee gid sen die de stichting al heeft. „We 'We zijn aan het bekijken of we koffie kunnen drinken op een boerderij' gaan dan een middagje met ze fiet sen." Fietsen onder leiding van een gids is volgens de secretaris uniek, maar de opzet is simpel: de uitge stippelde routes voeren straks alle maal langs landschappelijke infor matieborden, waarvan er afgelo pen voorjaar in totaal 54 zijn neer- door Luc Oggel colijnsplaat - Het monument voor de 117 verdronken dorpen wordt pas in 2009 aan de Ooster- scheldedijk bij Colijnsplaat ge plaatst. Dat komt doordat een fiets pad, dat daar ook moet komen, pas in dat jaar kan worden aange legd. Dat blijkt uit een nota aan het col lege van Gedeputeerde Staten. Daarin wordt geadviseerd het fiets pad en het monument tegelijker tijd aan te leggen, omdat dat effi- cënter en goedkoper is. Daarnaast moet ook nog een bouwaanvraag worden ingediend en een planolo gische procedure worden doorlo pen. gezet bij mooie of bijzondere plek ken op Noord-Beveland. Bij elk bord wordt gestopt, waarna de gids zijn eigen interpretatie geeft aan de informatie op hetbord. Op dit moment is er één route 'af. Die leidt onder meer door de pol der bij Wissenkerke, langs de Oos- terschelde (de Kamperlandse duin- tjes, waar ooit het illustere café Flip stond) en de Schotsman en is ongeveer 25 kilometer. „We zijn aan het bekijken of we tussendoor bijvoorbeeld koffie kunnen drin ken op een boerderij." De fietstochten zijn bedoeld voor toeristen, maar ook voor de bevol king van Noord-Beveland zelf, zegt Robben. „Ook voor hen is het heel interessant." De - vooralsnog enige - fietstocht wordt, afhankelijk van het weer, elke woensdag tussen 13.30 en 16.30 gereden (inclusief pauze). Opgeven kan tot dinsdag 16.30 uur bij de VW Kamperland aan de Veer- weg. Meer info: verhaleninhetland@live.nl of VW Kamperland: 0113-371595. Het monument, een ontwerp van kunstenares Lydia Schouten dat een torenspits verbeeldt, komt op het verbrede deel van van de bui tendijk, net achter de plek waar de Molenweg uitkomt op de Ooster- scheldedijk. Aan de waterkant wordt een natuurstenen trap te gen de dijk gemaakt. Het fietspad komt tussen de trap en de toren. Over het monument is al veel te doen geweest. Van plaatsing- in Kats werd afgezien vanwege hevi ge protesten en ook inwoners van Colijnsplaat leken in eerste instan tie niet gelukkig met de komst er van. Pas nadat de nodige aanpas singen werden gedaan aan met na me het geluid, gingen ze akkoord. Prominenten trekken sponsors gemakkelijker over de streep. door Frank Balkenende GOES - Misschien wil minister-pre sident lan Peter Balkenende een stukje meefietsen? De lokale Zeeuwse stichting die de organisa tie van het charitatieve wielerspek takel Ride for the Roses voorbe reidt, wil zo veel mogelijk promi nenten aan het evenement bin den. De opbrengst van de toertocht, die 31 augustus 2008 in Zeeland wordt gereden, gaat naar KWF Kanker bestrijding. Elk jaar stappen zo'n tienduizend mensen op. Inschrijf geld en sponsoring leveren mees tal rond de zes ton op. Om zoveel mogelijk geld te genere ren, heb je klinkende namen no dig. Daarom wenst stichtingsvoor zitter D. van der Zaag, burgemees ter van Goes, een comité van aan beveling. Wie daar een plaatsje in moeten krijgen: „Nou, in elk geval de commissaris van de koningin, maar ook mensen als Herman Wijffels en wellicht de minis ter-president. Misschien fietst hij wel een stukje mee? Coryfeeën kunnen makkelijker sponsors over de streep trekken." De toertocht, ooit opgezet door Lance Armstrong, begint en ein digt in de Goese Zeelandhallen. MEUBELMAKERIJ ■HSSH Klorinetweg14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere GOES - De Goese politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag in de binnenstad twee wegpiraten aan die beschonken achter het stuur zaten. Eentje, een 22-jarige man uit de gemeente Tholen, moest zijn rijbewijs inleveren. Agenten zagen om kwart voor één een auto wegsprinten vanaf de Vlasmarkt. Op de Beestenmarkt voegde zich er eentje bij. Met hoge snelheid ging het richting de Wes terstraat. Eén van de auto's reed zonder verlichting. De bestuurders negeerden tevens een stopbord. De politie zette hen aan de kant en nam een blaastest af Die was positief Een 22-jarige man uit de gemeente Tholen raakte daarmee zijn rijbewijs kwijt, een 28-jarige Goesenaar kreeg een proces-ver baal en mocht vier uur niet rijden. Een uur later kreeg, ook op de Westerstraat, een Tholenaar een rijverbod van één uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63