Geluiden houden blauwalg niet tegen Droomdebuut voor Thoolse Eerbetoon aan gecrashte piloten Kamer bekijkt pensioen Tholen haalt banden met zusterstad aan 30 1 Zaterdag 7 juli 2007 PZC B 4 - Mare Gaillard, generaal Henault en Jan Akkermans (vlnr) onthullen het infor matiepaneel. foto Wim Kooyman Informatiepaneel 'De Schelde tijdens de Tweede Wereldoorlog'. door Harold de Puysseleijr EMMADORP - Met de onthulling van een informatiepaneel door de Canadese generaal Raymond He nault is gisteren in het bezoekers centrum Saeftinghe in Emmadorp eer betoond aan de oorlogspiloten die in de Tweede Wereldoorlog in Zeeland met hun kist crashten. Initiatiefnemers John Steenbergen en Jan Akkermans kozen juist voor die plek omdat de Canadese kapitein-vlieger Alex Thomson op 27 september 1944 in de Saefting- her schorren neerstortte. Namens de aanwezige leden van de familie Thomson maakte Alex' dochter Anne duidelijk hoe belangrijk het moment van de onthulling voor hen was. Ze legde uit dat haar va- den haag - De Tweede Kamer wil iets doen aan de hoge pensioenen van bestuurders. Binnenkort gaat een advies van de commissie Dijk stal naar de Kamer om de pen sioenwet politieke ambtsdragers (Appa) aan te passen. PvdA-Kamerlid Pierre Heijnen zei dat gisteren. Wethouder Leen Wil le (PvdA) van de gemeente Sluis krijgt op basis van de Appa straks der een goed verhalenverteller was en zijn kinderen vaak vertelde van zijn vliegtuigongeval op het 'mod derige strand in Zeeland'. De toen 24-jarige Thomson was op weg naar de geallieerde uitvalbasis in Engeland toen hij werd geraakt door Duits afweergeschut. Fortuin lijk genoeg overleefde hij de crash en werd door de plaatselijke bevol king verder op weg geholpen. Geholpen door Thomson's schoonzoon Mare Gaillard en Ak kermans trok generaal Henault de Canadese vlag weg van het infor matiepaneel. Dat is opgedragen aan alle veertig geallieerde ge vechtspiloten die in het gebied zijn neergestort. U| In Bezoekerscentrum Saeftinge is een paneel onthuld als eerbe toon aan de veertig geallieerde gevechtspiloten die in het gebied zijn neergestort in WO II. Thoolse havenmeester vreest enorme stank als het echt warm wordt. door Rob Paardekam tholen - De Thoolse havenmees ter Wessel van Hunnik denkt dat de blauwalg de komende maan den voor veel overlast gaat zorgen in de jachthaven. „Het is de laatste tijd toch niet echt warm geweest, maar in sommige hoeken duikt hij alweer op." En dat terwijl Rijkswa terstaat enkele weken geleden is begonnen met een proef, waarbij de algen te lijf worden gegaan met ultrasone geluiden. Daarmee zou den ze worden opgeblazen. De blauwalg duikt - vooral bij erg warm weer - al jaren op in zoete Zeeuwse wateren als het Zoom meer (bij de Speelmansplaten), het surf- en bufferbekken bij de Kreekraksluizen, de jachthaven in Tholen en de Otheense Kreek bij Terneuzen. De giftige bacterie kan maag- en darmklachten en huidir ritaties veroorzaken als er in ge zwommen wordt. Bovendien zor gen de algen voor stank en een on aantrekkelijk beeld. Volgens Van Hunnik is het in Tho len vooral de stank die als bijzon der storend wordt ervaren. „Daar hoef je niet eens veel blauwalgen voor te hebben", vertelt hij. „Don derdagavond was het even warm en de stank was niet meer te har den. Dat is niet alleen heel verve lend voor de mensen in de jachtha ven, maar ook voor omwonenden en caféhouders bij de haven. Die kunnen hun terras dichtgooien als de wind verkeerd staat." De havenmeester vreest het ergste voor het vervolg van de zomer. „Ik mag hopen dat het nog wat war- UJ Ondanks het niet al te warme weer duikt de blauwalg weer op in de Thoolse haven. De haven meester is bang dat het deze zo mer weer erg gaat stinken. mer gaat worden, maar vrees aan de andere kant dat de blauwalgen weer massaal opduiken. Er ligt nu alweer een dikke drab." Is het experiment dan mislukt? „Die conclusie zou ik nog niet wil len trekken", zegt Van Hunnik. „De proef loopt tot eind oktober en we moeten het een kans geven. Bovendien is van mislukken hoe dan ook nooit sprake. Als de blauwalgen wegblijven is het mooi, maar als ze net zo hard blij ven komen, weet je dat je iets an ders moet zoeken. Wijzer word je altijd." Mochten de ultrasone golven echt geen effect sorteren, ziet de haven meester nog maar één oplossing: zout water toelaten. Daarin gedijt de blauwalg niet. Hij weet dat boe ren en milieuclubs erop tegen zijn. „Maar nu zie je dode eenden rond drijven. Is dat dan zo leuk?" Rijkswaterstaat wil pas conclusies trekken als het experiment in okto ber is afgelopen. Expositie over functies Westerschelde in fort ellewoutsdijk - In Fort Ellewouts- dijk is gisteren de expositie ln, op en rond de Schelde geopend. Met de tentoonstelling wil het Schelde In formatiecentrum de verschillende functies van de (Wester)schelde in beeld brengen. Naast informatie- en fotopanelen zijn er twee 'doepa- nelen', gemaakt door leerlingen van het ROC. De expositie is vanaf vandaag dagelijks te bezoeken tus sen 10.00 en 17.00 uur. meer pensioen dan zijn salaris. Dit kost de gemeente veel geld. In de streek is daar met verbazing op ge reageerd. Heijnen kan zich dat goed voorstellen. „Als het aan de PvdA ligt, wordt de wet aangepast. Dit heeft overigens alleen gevol gen voor nieuwe gevallen." Na de aanpassing krijgen bestuurders dan ook een 'normaal' pensioen, zeventig procent van het salaris. Auto slaat over de kop op A58 bij Arnemuiden arnemuiden - Op de A58 ter hoog- te van Arnemuiden is donderdag avond rond tien uur een 47-jarige Rotterdammer met zijn auto over de kop gegaan. De auto raakte in een slip nadat het linkerwiel in de middenberm was gekomen. De be stuurder is met enkele snijwonden en nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Eén inzit tende is ook voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Cursus voor nieuwe opleiding eerste hulp goes - De EHBO Goes begint woensdag 19 september de nieuwe opleiding Diploma Eerste Hulp. De cursus, die onder meer reani matie en verbandleer bevat, neemt vijftien lesavonden in beslag. Ze worden gegeven in het gebouw van Logus aan de Albert Joachimi- kade in Goes. Deelnemers kunnen zich aanmelden via 0113-211279 of karinrijn@zeelandnet.nl Gemeente Middelburg rijdt op aardgas middelburg - Wethouder H. van Klinken heeft gisteren de eerste aardgasauto van de gemeente Mid delburg in ontvangst genomen. Rij den op aardgas is beter voor het milieu. Alle nieuwe auto's van de gemeente lopen voortaan op aard gas, behalve de vrachtwagens. De gemeente koopt voortaan vracht auto's met schonere dieselmoto ren. De oude vrachtwagens krij gen een roetfïlter. Spelletjes voor jeugd in Thoolse zwembaden tholen - De jeugd kan zich de ko mende weken vermaken met spel letjesochtenden in de twee Thool se zwembaden. In De Spetter in Tholen-stad vindt de activiteit op woensdag 11 juli plaats. Zwembad Haestinge is precies twee weken la ter aan de beurt. Jongens en meis jes tot en met twaalf jaar kunnen zich tot een dag voor de spelletjes ochtend aanmelden bij de kassa. Druk programma voor uitwisseling met Itawa in Polen. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil de stedenband met Ita wa in Polen nieuw leven inblazen. Voor de komende anderhalf jaar staan veel activiteiten gepland. Beide gemeenten zijn sinds 1994 aan elkaar verbonden, maar de af gelopen tijd gebeurde er niet veel meer. Tijdens een recent bezoek van een delegatie uit Itawa hebben beide burgemeesters afgesproken de komende jaren weer het nodige te organiseren. Zo is de Thoolse jongerenraad uit genodigd om tijdens de herfstva kantie naar Polen te gaan en komt er ook een uitwisseling tussen on dernemers, scouting, koren, scho len en volleybalclubs. De jeugd voetbalvereniging uit Itawa zou in mei 2008 bovendien kunnen deel nemen aan een internationaal toer nooi dat de Tholense Boys organi seren. Er is het college verder veel aan ge legen om contact tussen de zieken huizen tot stand te brengen om zo de zorg in Itawa op een hoger ni veau te tillen. Hiervoor wordt een beroep gedaan op ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. Dat zegt mee te willen werken. Keurmeesters van het AD belonen Arie Schot met een tien. door Rob Paardekam tholen - Dat zijn haringen goed te eten zijn, wist hij wel, maar van zo'n uitslag durfde hij niet eens te dromen. Tholenaat Arie Schot de buteert vandaag met een tien in de haringtest van het Algemeen Dagblad. „Fantastisch, natuurlijk, maar het legt wel enorme druk op je." Met zijn tien staat Schot bovenaan het lijstje. Dat is geen geringe pres tatie, want in het verleden is vaak genoeg gebleken dat de keurmees ters niet mals zijn. Een tijdje gele den stonden ze plots in de viswin- Arie Schot hapt een met een tien beloond harinkje. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62