Klederdrachtgroep viert vijfjarig bestaan op Nostalgische Dag zomer@pzc.nl 44 Paarden in spiegelbeeld na een onweersbui Geen mooiere provincie dan Zeeland, ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prachtig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevolen geven we tips van lezers door aan lezers. Mail uw favoriete plek naar ons: door Niels Bouterse GOES - Ouderwets wassen, kleder- drachtkostuums aantrekken en heerlijk zoete Zeeuwse babbelaars bakken. Vandaag zal iedereen die zich in hartje Goes bevindt, 150 jaar terug in de tijd worden ge voerd. Voor het tweede achtereen volgende jaar houden Vereniging Klederdrachtgroep Mooi Zeeland samen met Stichting Goes Promo tie de Nostalgische Dag. Op drie lo caties, de Grote Markt, een ponton in de haven en op de Vlasmarkt zijn van 11.00 uur tot 15.30 uur nos talgische activiteiten te bewonde ren. Deze keer zit er een extra feestelijk tintje aan het evenement, want Mooi Zeeland bestaat vijf jaar. Dat is nog niet zo oud voor een kleder drachtgroep, maar volgens be stuurslid en actief draagster, Suus Hofman, heeft de groep al veel be reikt in zijn korte historie. „We zijn snel gegroeid en hebben nu jaarlijks 145 optredens, soms in een week zelfs vier keer per week. Dan loop ik die week meer in mijn klederdracht dan in mijn nor male kleding", vertelt ze lachend. Vandaag is de Nostalgische dag in Goes nog uitgebreider dan vorig jaar. Maar wederom staat de kle derdracht centraal. Ruim een do zijn klederdrachtgroepen van Hee renveen tot Axel showen de hele dag door hun kostuums. De groe pen zijn bevriend geraakt met Mooi Zeeland tijdens de shows die zij door het hele land geven. Mooi Zeeland geeft zelf vooral optre dens met daarin toneelstukjes van oude wasdagen, zang en Zeeuwse verhalen. Die verhalen nemen het publiek mee terug naar de tijd waarin je er niet bij hoorde als je gekleed ging als 'burger'. Op de Nostalgische Dag zal de groep de toneelstukjes achterwege laten, maar richt ze zich het meest Deze dag voert bezoekers terug in een tijd wanneer klederdracht gewoon was op de modeshows van kleder dracht. Ook wordt gedemonstreerd hoe ie mand in de klederdracht gehesen wordt. Dat is geen simpele klus. Spelden, haken, ogen en linten zijn nodig om alle kledingstukken op hun plaats te houden. De 57-jarige mevrouw Hofman heeft daar geen moeite mee. „Ik zit er tot over mijn oren in", legt ze uit. Komisch genoeg is het niet mams of paps geweest die haar voor deze hobby warm hebben ge maakt, maar haar eigen zoon. Al op zesjarige leeftijd interesseerde de jonge Vincent Hofman zich voor de traditionele kleding. Zijn moeder moest daar een beetje aan wennen, maar langzamerhand be gon het bij haar ook te kriebelen en een aantal jaar geleden trok ze voor het eerst een pak aan. „En dan kan je niet meer terug", ver klaart ze. Vandaag zijn beiden, moeder en zoon, in hun eigen pak te vinden op de Nostalgische Dag. Op de Singelstraat, nabij de Grote Kerk, staat een boerenwagen te wachten om geïnteresseerden gra tis rond te rijden door Goes. Op een groot terras in de haven breng en vijf folkloregroepen en muziek- bandjes wat beweging in de brou werij door traditionele dansen te dansen die menig Hollander al lang vergeten. Ook kunnen er aller hande folkloristische spullen ge kocht worden van de kraampjes op de Grote Markt. W@dMipIi)©fÉé Paelingkbröödje Palingbroodje Aalbrötchen Un petit pain farci avec un morceau d'anguille Eelroll Hl Meer woorden: www.pic.nl Ook paarden moeten er maar wat van zien te ma ken deze zomer. De foto van Piet Grim uit 's Hee- renhoek is gemaakt na een onweersbui. Vooral het zwarte paard vermaakte zich wel in het water en stampte flink in de plas. Piet Grim heeft met deze foto een PZC T-shirt gewonnen. U kunt ook in aanmerking voor zo'n T-shirt komen als u een zomerfoto stuurt naar de redactie. Dat kan naar het e-mailadres zomer@pzc.nl. De leukste foto's worden geplaatst. Andere kunnen op de site van de PZC afgebeeld worden: www.pzc.nl Geen volautomatische wasmachines, maar ouderwetse ambachten tijdens de Nostalgische Dag. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46