H Heel jaar feest in Sint Jacobskerk vanachter zijn ezel OR Vlissingen uit zorgen over gevolgen crisis INTER BORG WPZC Zaterdag 7 juli 2007 31 door Maurits Sep VLISSINGEN - Nu in Vlissingen elf ambtenaren thuis zitten voor on derzoek naar het Scheldeterrein, maakt de ondernemingsraad van de gemeente zich ernstig zorgen over de voortgang van het werk en de dienstverlening aan de burgers. De OR schrijft dit in een brief aan gemeentesecretaris en algemeen di recteur D. Schipperheijn. De ge meentesecretaris laat weten dat zij de zorgen van de OR deelt en daar ook maatregelen voor treft door mensen van buiten aan te trekken. De ondernemingsraad betwijfelt echter of dat voldoende is. De raad vraagt zich ook af of 'de getroffen maatregelen in juiste ver houding staan tot de ernst van de feiten', maar heeft te weinig infor matie om zelf het antwoord op die vraag te geven. Dinsdag praat de ondernemings raad met het personeel. MEUBELMAKERIJ Klarinefweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Vreugdevuur hutten uitgesteld door wind MIDDELBURG - Het vreugdevuur dat gisteren de bouwspeelplaats- week op het terrein aan de Geer- sesweg in Middelburg zou afslui ten, is vanwege de harde wind niet doorgegaan. De organisatie had daartoe besloten in overleg met de brandweer. De hutten die de kin deren de afgelopen week hebben gebouwd, gaan nu vanmiddag om 12.00 uur in de fik. Gemeente Middelburg rijdt op aardgas MIDDELBURG - Wethouder H. van Klinken heeft gisteren de eerste aardgasauto van de gemeente Mid delburg in ontvangst genomen. Rij den op aardgas is beter voor het milieu. Alle nieuwe auto's van de gemeente lopen voortaan op aard gas, behalve de vrachtwagens. De gemeente koopt voortaan vracht auto's met schonere dieselmoto ren. De oude vrachtwagens krij gen een roetfilter. Auto slaat over de kop op A58 bij Arnemuiden ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoog te van Arnemuiden is donderdag avond rond tien uur een 47-jarige Rotterdammer met zijn auto over de kop gegaan. De wagen raakte in een slip nadat het linkerwiel in de middenberm was gekomen. De be stuurder is met enkele snijwonden en nekklachten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Eén inzittende is ook voor onderzoek naar het zieken huis gebracht. TWee andere inzit tenden bleven ongedeerd. In 2008 is het 700 jaar geleden dat de kerk gebouwd werd. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het is arbitrair, waar schuwt voorzitter Leo Smit van de stichting Muziek en Monument Sint Jacobskerk Vlissingen. Maar volgend jaar bestaat het oudste mo nument van de Vlissingse binnen stad zevenhonderd jaar. Dat wordt in 2008 het hele jaar door gevierd met tal van concerten, cabaret, een multiculturele markt en een kin derdisco. „We hebben een jaar of tien gele den, toen de kerk gerestaureerd werd, overal proberen te achterha len wanneer de bouw begonnen was of de kerk opgeleverd is", ver telt Smit. „We hebben overal ge zocht. Zelfs in de bisschoppelijke archieven in Nederland en Rome. Een exacte datum is nooit gevon den. Wel zijn we er zeker van dat er in 1308 gebouwd werd. Dat is ook het jaartal dat op de gevel van de kerk staat." De kerk die, merkwaardig genoeg, op laaggelegen gronden is ge bouwd, heeft door de zeven eeu wen heen grote maatschappelijke veranderingen, verbouwingen en rampen meegemaakt. Heel recent nog, tijdens de watersnoodramp in 1953 stond het water in de kerk twee meter hoog, vertelt Smit. „En dat terwijl het in de omringen de straten maar een paar tiental len centimeters hoog stond. Meest al is een kerk gebouwd op een heu vel en is het het laatste gebouw dat bij overstromingen nat wordt. Maar deze kerk niet." Een andere ramp vond bijna hon derd jaar geleden plaats. Op 5 sep tember 1911 ging de Sint Ja cobskerk volledig in vlammen op. Op foto's is nog te zien hoe gepro beerd werd het vuur te blussen en hoe de torenspits naar beneden viel. Een jubileum van zo'n gebouw mag niet ongemerkt voorbij gaan, vond de stichting. Daarom werd ongeveer een halfjaar geleden een werkgroep samengesteld die de fes tiviteiten ging voorbereiden. In middels is de programmering voor volgend jaar al zo ver rond, dat vrij wel alleen nog de exacte data en tijdstippen vastgesteld moeten worden. „We proberen zoveel mogelijk Vlis singse of Zeeuwse groepen aan bod te laten komen", zegt Riet Rauwe van de stichting. Op 19 en 26 januari wordt het feestjaar inge luid met twee concerten. Die wor den gegeven door de muzikanten die deze zomer de middagpauze- concerten verzorgen. Verder is er een groot aantal koor- [T<1 De Stichting Muziek en Monu- ment St. Jacobskerk Vlissingen heeft tal van concerten en festivi teiten gepland voor het jubileum jaar. concerten met populaire, religieu ze en symfonische muziek. De drie orgels worden gedurende het jaar uitgebreid bespeeld en er komt een kinderdisco. Ook treedt het Zeeuws jeugdorkest op en vindt er een jonge-talentenconcert plaats voor muzikanten onder de zestien jaar. Onder hen bevindt zich de trompettist die Nederlands jeugdkampioen is. Burgemeester Van Dok, die ook in de werkgroep voor het jubileum jaar zit, zet zich in voor een bene fietconcert voor een nog nader te bepalen goed doel. Voor het con cert worden Zeeuwen benaderd die landelijk naam hebben ge maakt als muzikant. Op 15 decem ber wordt het jaar afgesloten met een instuif die waarschijnlijk ge presenteerd gaat worden door twee bekende Nederlanders. Hoe de historie van de kerk tij dens het jubileum in beeld wordt gebracht, daarover wordt door de werkgroep nog nagedacht. Michiel Paalvast zet zijn schildersezel neer op verschillende plekken in het dorp; van een achtertuin aan de kreek tot de Zuidstraat. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33