Royalty 'Duitse bladen willen graag Maxima' m A Wat te doen met koningin Sonja? - 20 Zaterdag 7 juli 2007 PZC De vraag naar foto's van koninklijke evenementen, prinsen, prinsessen en hun jonge kinderen neemt nog steeds toe. Om aan die behoefte te voldoen, heeft fotograaf Albert Nieboer (42) zich geheel toegelegd op het volgen van alle koninklijke evenementen over de hele wereld. door Hans Jacobs foto Albert Nieboer Er is vandaag (zaterdag) een bruiloft in het Zuid-Duitse Mainau. Een ver familielid van de Zweedse koning trouwt. Loont het de moeite daar naar toe te gaan? De van oor sprong Groningse royaltyfotograaf Albert Nieboer wikt en weegt. Deze week reist Nieboer met bus en boot in het kielzog van de jari ge Noorse koningin Sonja en haar verjaardagsgasten, onder wie ko ningin Beatrix en prinses Maxima. Die maken, ondanks de overvloed aan regen vanuit Stavanger, een cruise langs de fjordenkust. De tijd is voorbij dat een royaltyfo tograaf zijn werkzaamheden tot ei gen land beperkt Hollywood heeft zijn filmsterren, Europa haar prinsen en prinsessen. Die sieren de voorpagina's van week- en rod delbladen. Albert Nieboer is een van de leveranciers. Hij is een van de weinigen die zich helemaal in koninklijke gebeurtenissen heeft gespecialiseerd. Vijfjaar geleden is Nieboer ermee begonnen. Zijn toenmalige werk als graficus beviel minder en dit leek hem een leuke uitdaging. „In het begin was het schrapen. Je moet je contacten opbouwen, afne mers vinden, weten waar je moet Fotograaf Albert Nieboer heeft zich helemaal toegelegd op het volgen van koninklijke evenementen. Hij is deze week in Noorwegen, waar koningin Sonja (links) en koningin Beatrix momenteel verblijven. zijn om foto's te maken, wat de mogelijkheden zijn en wanneer de fotosessies en bijzondere feesten plaatshebben", vertelt Nieboer in Stavanger. Hij heeft snel geleerd wie meetelt én wie verkoopt in de koninklijke wereld. „Ik fotografeer vaker in De nemarken dan in Noorwegen. De Deense kroonprinses Mary ligt erg goed bij de Duitse bladen, de Noorse kroonprinses Mette-Marit minder. Maxima willen ze ook graag." De oudere generatie - alle koningen en koninginnen zijn rond de zeventig - heeft de plek op de covers allang moeten af staan. Het internet is naast de camera's een onmisbaar instrument. „Bijna alles loopt via internet. Zonder dat zou ik dit werk niet kunnen doen." De beelden gaan via de elektronische snelweg naar de afne mers, de hoven sturen hun infor matie via e-mail of zetten het op hun website. „Maar dat niet alleen. Terwijl ik hier zit, komen via e-mail ook opdrachten binnen van weekbladen, verzoeken om af drukken van foto's en - zoals daar net - de aankondiging van een persontmoeting met de Deense ko ningin." Reizen is inmiddels zijn twee de natuur. Deze week Noor wegen, volgende week komt de Britse koningin naar België en op 14 juli viert de Zweedse kroon prinses Victoria haar dertigste ver jaardag. Nieboer is vanwege zijn werk twee jaar geleden dan ook uit Gronin gen verhuisd naar 'koninklijk' Den Haag. Het is een vecht- en groei markt. Bij de fotosessie van Wil- lem-Alexander en zijn gezin staan vijftig fotografen, die allemaal die ene mooie plaat willen, én de bes te stek. Het is dan hollen, duwen en trekken. Stiekeme foto's maakt Nieboer uit principe niet, maar dat staat de groei van het werk niet in de weg. Partner Albert van der Werf neemt tegenwoordig ook de came ra's ter hand. „Op die manier kun je naar twee evenementen op één dag. Is de één in Madrid en de an der in Edam", legt Nieboer uit. Noorwegen wordt deze week sa men gedaan. „Dat moet ook wel. Er zijn 22 koninklijke gasten en drie koninklijke boten. Beatrix en Maxima bijvoorbeeld slapen ieder op een andere boot. Om dat alle maal in de gaten te houden, moet je wel met zijn tweeën zijn", aldus Nieboer. Inmiddels heeft hij navraag ge daan: dat huwelijk aan het Boden- meer levert te weinig interessante beelden op. Hij gaat niet naar Duitsland. Misschien dat hij in plaats daarvan naar Amsterdam gaat, waar prinses Laurentien van daag de Centrale Bibliotheek opent. SI www.royalblog.nl Wat doen we met konin gin Sonja? Aan het Noorse hof en in het parlement werd in januari 1991 die vraag gesteld, kort na het overlij den van haar schoonvader, koning Olav V. Noorwegen had toen vijf tig jaar geen koningin meer gehad. Olavs vrouw was al gestorven toen hij de troon besteeg en zijn vader Haakon was bijna twintig jaar we duwnaar geweest. Bij de troonsbestijging van koning Harald V bestond onzekerheid over de rol van zijn vrouw. Moest zij bijvoorbeeld wél of niét mee naar de jaarlijkse opening van het parlement? Er waren destijds parle mentsleden die meenden dat Son ja beter thuis kon blijven, zo is de ze week voorafgaande aan de festi viteiten ter ere van haar zeventig ste verjaardag bekend geworden. Als echtgenote van het staats hoofd heeft de koningin geen grondwettelijke taak of functie. „Dus hoort zij niet thuis in het par lement", aldus een toenmalig Ka merlid van de Arbeidspartij. Anderen waren bang dat de 'domi nante' Sonja haar wat kleurloze man zou overvleugelen of over schaduwen. Ze kon daarom beter op afstand worden gehouden. Koningin Sonja won uiteindelijk het pleit. „Waarom hebben we an ders een koningin als ze niet met de koning mag" meekomen", was één van de veelgehoorde tegenar gumenten. De positie van de Noorse konin gin staat tegenwoordig niet meer ter discussie, al zei koning Harald (70) deze week in een tv-gesprek dat ze enkele jaren zeer was ge raakt door kritiek in de media. Sonja zou bij de restauratie van het koninklijk paleis een gat in de hand hebben gehad, zo meenden de kranten. Toen de paleisdeuren weer opengingen, verstomde de kritiek. Het geld was goed besteed. X j b J HÉL X X 'v - 7 W- - x L. i door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Aflevering 10: Waarin een oplossing voor de apotheek wordt gezocht Bij een plotseling sterfgeval heb je het verdriet, maar er zijn ook de beslommeringen. Enerzijds een ellende, anderzijds een genade. Er moeten kaarten worden verstuurd, waarvoor adressen moeten worden opgezocht. De begrafenis moet worden geregeld. Wie zal er spreken? Welke muziek? Moet er een graf worden gekocht, of gehuurd, hoe gaat dat? Dit was allemaal achter de rug. Het had Cees en de kinderen toch een beetje afgeleid. Dat was de genade. Als je dan na de begrafenis thuiskomt, als de gasten zijn vertrokken, nadat ze je hartelijk hebben omhelsd en je sterkte hebben gewenst, nadat de een na de ander heeft verzekerd dat hij of zij er altijd voor je zal zijn, je hoeft maar te bellen, dan is er de leegte. Cees stortte zich op zijn werk, hij was veel weg. Te veel, voor een vader van drie intens verdrietige kinderen, al waren ze nauwelijks meer kinderen. Ze waren het weer, kon je zeggen. Of ze zouden het nooit meer worden. Ze wisten zich geen raad met zichzelf Er was trouwens nog iets belangrijks te regelen. De apotheek. Hoe moest het daarmee? De assistenten hielden hem draaiend, onder, op afstand, het toeziend oog van een bevriende apotheker uit Den Haag. Cees van Dordt wou de hele handel liefst verkopen. Diep in zijn hart was hij altijd een beetje jaloers geweest op de status die de apotheek Antoinette had verschaft. Hij had altijd gevonden dat hij er kaal bij afstak. Hij noemde het als terloops tegen Olivier. 'Ik wou de apotheek maar verkopen.' Olivier schrok. 'Over twee jaar ben ik afgestudeerd.' 'Dacht je dat je zo'n grote apotheek zomaar ineens zelf zou kunnen leiden?' Olivier was een nogal secundair reagerende jongen. Hij wist niet wat hij moest zeggen. 'We hebben het er nog wel over,' zei zijn vader en hij vertrok voor een afspraak. Olivier, Sander en Marisa aten samen. Olivier begon over de apotheek. 'Cees wil hem verkopen,' zei hij. 'Wat vinden jullie daarvan?' 'Tja,' zei Sander, maar Marisa riep spontaan: 'Daar ga jij toch in als je afgestudeerd bent?' 'Zou je dat willen?' vroeg Sander. 'Ik denk eigenlijk van wel.' 'Nou, dan moet dat gebeuren,' constateerde Sander. Waarom kennen mijn broer en zus me zoveel beter dan mijn vader? vroeg Olivier zich af. Of overzien ze de problemen niet die er bij komen kijken? Nee natuurlijk overzien ze die niet. Ikzelf ook niet. 'Er zijn natuurlijk heel wat problemen op te lossen,' zei Sander, alsof hij gedachten kon lezen. 'Die lossen we dus op,' constateerde Marisa. Sander had zich nooit veel aan zijn vader gelegen laten liggen. Olivier was anders. Hij was de redelijke, de genuanceerde, de zorgvuldige. Hij zag altijd alle kanten van een probleem. Hij woog af, hij delibereerde, hij was met redelijke argumenten te overtuigen. Sander zei tegen hun vader dat de apotheek natuurlijk voor Olivier behouden moest blijven, hij zei het op een toon alsof het een uitgemaakte zaak was. 'Ik denk niet dat jullie beseffen hoe lastig dat is in financieel opzicht,' zei Cees. 'Hoezo?' 'Jullie moeder en ik waren op huwelijkse voorwaarden getrouwd. Mama was eigenaar van de apotheek, en daar rust nog een kleine hypotheek op. Jullie erven een kindsdeel, ik erf de helft van de waarde plus een kindsdeel. De notaris die de erfenis regelt, zal erop aandringen dat jullie deel van de erfenis wordt uitgekeerd.' 'Ik hoef het niet te hebben,' riep Marisa meteen. 'Ik vind het best leuk om over een beetje geld te kunnen beschikken,' zei Sander, 'maar dat kan ook wel anders. Verhoog de hypotheek en betaal ons een redelijke rente over het deel dat ons toekomt.' 'Ik zal eens zien wat er te regelen valt,' zei Cees. Er werd vrij gemakkelijk een oplossing gevonden. Een jonge apotheker, Ludger Wieringa, acht jaar ouder dan Olivier, die al vijfjaar praktijkervaring had, was bereid om voorlopig tegen een vast inkomen de apotheek te runnen. Cees zelf zou als manager optreden, de winst- en verliesrekening bijhouden, de cash flow in de gaten houden, enzovoorts. Dinsdag aflevering 11 Olivier gaat op onderzoek Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20